Προς το περιεχόμενο

Πωληση μοτοσυκλετας σε ξενη χωρα και πληρωμη μεσω paypal.


NIKOsVAIO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σ'ολους,

πουλαω μια μοτοσυκλετα yamaha tdm 900, μοντελο του '07, και εβαλα αγγελια στο car.gr. To θεμα λοιπον ειναι το εξις. 3 μερες αφου ειχα καταχωρησει την αγγελια ελαβα μηνυμα απο καποιον Αγγλο ο οποιος εκδηλωσε ενδιαφερον. Για να μην πολυλογω, μου ζητησε να του πω την χαμηλοτερη τιμη που μπορω να προσφερω (6.000 ευρω) και να του στειλω φωτογραφιες της μηχανης ή video. Πριν λιγο λοιπον μου εστειλε e-mail και μου ειπε πως ειναι ευχαριστημενος και με την κατασταση της μηχανης και με την τιμη και θα την αγορασει. Μου ειπε οτι θα ηθελε να πληρωσει χρησιμοποιωντας paypal και να του στειλω ειτε τον λογαριασμο μου, ειτε paypal money request ωστε να γινει η μεταφορα χρηματων και αφου τα λαβω στον λογαριασμο μου θα επικοινωνησει με τους μεταφορεις του για να ερθουν να την παρουν. Αυτο που θελω να ρωτησω τωρα ειναι αν, πρωτον, υπαρχει περιπτωση να ειναι καμια απατη (πολυ καλο μου φαινεται για αληθινο) και δευτερον αν το paypal ειναι ασφαλες και πως λειτουργει διοτι δεν το εχω ξαναχρησιμοποιησει οποτε θα κανω τωρα νεο λογαριασμο. Για βοηθειστε ρε παιδια μη την κλαιμε την μηχανη! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος μου προτεινει συναλλαγη μεσω paypal. Δηλαδη ηλεκτρονικη. Πως θα μπορουσε να γινει χερι χερι? Αφου μενει Αγγλια κ απ'οτι καταλαβα καποιοι μεταφορεις θα ερθουν να την παρουν. (Αυτος με διαβεβαιωνει οτι τα χρηματα θα εχουν ηδη μπει στην καρτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη να μην το προχωρησσω? Ο τυπος πρεπει να ειναι απ'ο,τι καταλαβα μαντράς. Δεν ξερω... Αν προχωρησω τη διαδικασια εχω να χασω κατι? Αν μπουν, οπως λεει, τα χρηματα και μετα του την παραδωσω δεν παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη να μην το προχωρησσω? Ο τυπος πρεπει να ειναι απ'ο,τι καταλαβα μαντράς. Δεν ξερω... Αν προχωρησω τη διαδικασια εχω να χασω κατι? Αν μπουν, οπως λεει, τα χρηματα και μετα του την παραδωσω δεν παιζει?

και κατά σύπμτωση το θέλει για ένα ξαδερφάκι του στην νιγηρία?!! πες μου πως επεσα μέσα??!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατά σύπμτωση το θέλει για ένα ξαδερφάκι του στην νιγηρία?!! πες μου πως επεσα μέσα??!

 

Οχι. Δεν ειπε κατι τετοιο. Μπορει να κανει καμια λαμογια? Μου ειπε πρωτα θα μεταφερθουν τα χρηματα και μετα θα την παρουν. Δεν το εχω ξαναχρησιμοποιησει βεβαια αλλα το PayPal απ'οσο εχω ακουσει ειναι απο τα πιο ασφαλη... Δεν ξερω ρε παιδια. Σε περιπτωση που η υποθεση δεν ειναι μουφα, ειναι και κριμα να το χασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη ψαρώνεις, οι Άγγλοι δε κοιτάνε ποτέ το car.gr η μηχανή σου κατα πάσα πιθανότητα θα πωλείται για τα μισά λεφτά εκεί, γιατί να την πάρει από δω;

 

Nigerian scam καραμπινάτο, διέγραψε μηνήματα και πες ότι δεν έγινε ποτέ.

 

 

Piling on the PayPal pressure.

 

We wrote previously about the use of forged PayPal emails used in Nigerian scams, supposedly confirming that your account has been credited following a sale you made on eBay.

 

Now it seems that the Nigerian scam crooks have developed a whole suite of "PayPal" messages they send out in swift succession, aimed at forcing you to send the item.

 

Relying on people's trust that PayPal is a safe way to do business (which it is, if you use it correctly), the scammers bid for an expensive item you're selling, then spoof a message to you from the online payment service saying the payment has been received.

 

Our advice, when this first happened, was to sign on to your PayPal account and check for yourself that the money was in your account.

 

To get around this, the scammers now send out a message, again claiming to be from PayPal but saying the money will not be credited to your account until you send confirmation, with a tracking number, that the items have been shipped.

 

If you reply to either of these emails questioning the arrangement, the scammer sends another "PayPal" message threatening to close your account unless you complete the sale.

 

Action: PayPal doesn't hold money pending a shipment nor does it threaten account closure in this way. As we previously advised, check your PayPal account. If the money isn't there, don't send your sale item.

 

(Another giveaway, by the way, is that the bogus messages usually have misspellings and poor grammar -- Nigerian scam artists haven't wised up to that yet!)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ε? Και πως θα μπορουσε να μου κανει πουστι@, αφου τα χρήματα λεει πρωτα θα τα παρω. Αν δεν τα δω ζεστα να μπορω να τα σηκωσω δεν τη δινω. Οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις το spoiler θα δεις.

 

Δική σου η μηχανή, δικός σου και ο χαμένος χρόνος, κάνε ό,τι νομίζεις, λεφτά μη περιμένεις να πάρεις όμως. Τα μεταχειρισμένα στην Αγγλία είναι 3-4 φορές κάτω απ τα δικά μας, οπότε αυτό που σου έστειλαν είναι απάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν διαβάσεις το spoiler θα δεις.

 

Δική σου η μηχανή, δικός σου και ο χαμένος χρόνος, κάνε ό,τι νομίζεις, λεφτά μη περιμένεις να πάρεις όμως. Τα μεταχειρισμένα στην Αγγλία είναι 3-4 φορές κάτω απ τα δικά μας, οπότε αυτό που σου έστειλαν είναι απάτη.

Ειχα μπει απο κινητο και δεν μου εδειχνε το spoiler. Τωρα το ειδα. Δεν λοιπον κανενα λογο να σας αμφισβητησω οποτε case closed. Η αληθεια ειναι οτι εμοιαζε πολυ καλο για αληθινο. Τελοσπαντων. Ασ'τον ''Αγγλο'' (ή οτι ειναι τελοσπαντων) να κουρευεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε λίγο την λογική σου....το πες και μόνος σου ότι είναι πολύ καλό για να είναι αληθινό...

Και άντε και σου λέω εγώ ότι δεν είναι απάτη...τί είναι η μηχανή; Μπισκότα...θα στείλω να την πάρουν;;....χαρτιά;Ονόματα- πινακίδες δεν θα αλλάξει...

Και άντε και πες ότι είναι μάστορας αυτός φτιάχνει και τα χαρτιά...

Εσύ θα αγόραζες ποτέ μια μηχανή που δεν έχεις δει ποτέ από κοντά;Ούτε την έχεις δοκιμάσει;;;;

Για να μην αναφέρω ότι η τιμή της συμφέρει καλύτερα στην Αγγλία...

Googl-αρε λίγο και ενημερώσου για τέτοιου είδους απάτες ,έχει αρκετές περιπτώσεις και εδώ στο φόρουμ.

Και στο τέλος τέλος...άν είσαι τόσο παραδόπιστος....πεστου να σου βάλει τα χρήματα και να ξεκινήσει η διαδικασία....(Να δεις εκεί τί θα αρχίσει να σου λέει...να γελάς 10 μέρες :) μέχρι κ ότι θα σου βάλει τα διπλάσια + χρήματα...αλλά όλως τυχαίως είναι μπλοκαρισμένα και θα πρέπει να βάλεις εσύ τα παραπάνω κτλ κτλ κτλ )

Μακριά για να είσαι ήσυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...