Προς το περιεχόμενο

Νομική εξίσωση ομοφυλοφιλικών σχέσεων, gay γάμος και τέτοια


htps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφερες όμως ως παράδειγμα, τη συμμετοχή του σε κάποιο πιθανό δημοψήφισμα και με μπέρδεψες. Η θέση του, καλή ή κακή, σωστή ή λάθος, είναι δεδομένη. Είπαμε ότι σε πράξεις βίας δεν προβαίνει. Το δημοψήφισμα όμως τι λόγο ύπαρξης έχει, αν δε μπορούν - ή, έστω, αν πρόκειται να βρεθούν υπόλογοι - όλοι να ψηφίσουν αυτό που πιστεύουν; 

Να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα την ερώτηση :P

Το δημοψήφισμα το είχα πει σαν συγκεκριμένο παράδειγμα για τον γάμο ομοφυλοφίλων, μιας που ακούγεται τελευταία για αρκετές χώρες (σε κάποιες έχουν γίνει ήδη νομίζω). Αυτός που ψηφίσει "όχι", εκφράζει το δημοκρατικό του δικαίωμα, είναι ελεύθερος προφανώς να το κάνει, αλλά περιορίζει αυτόματα την ελευθερία του διπλανού του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο Πούτιν δε, είναι ένα κλασικό παράδειγμα θρησκόληπτου παπάρα που τον σέρνει από τα @@ η αγαπητή ορθόδοξη εκκλησία...

Καμια σχεση,ο Πουτιν κανει αυτο που θελει η πλειοψηφια των Ρωσων.Δεν ξερω που ζειτε ή που θα θελατε να ζειτε,αλλα πρεπει να καταλαβατε πως δεν ειναι παντου Αμερικη...

 

Αν καποιος ειναι αρκετα χρονια σε φυλακη και δεν εχει παει με γυναικα ολο αυτο το διαστημα.. και παει να βιασει εναν συγκρατουμενο του.. ειναι γκει?

 

Αν καποιος παει στη Συγγρου και αγοραζει σεξ με μια τρανυ/τραβεστι πως τους λενε.. Ειναι γκει ο πελατης?

 

Αν καποιος παει με μια κοπελα.. και μετα την πραξη του πει η κοπελα οτι πριν ηταν αντρας και εγινε γυναικα.. Ειναι γκει? 

Ναι και θα περασει τα υπολοιπα χρονια του στην φυλακη στο περιθωριο.

Ναι και για να πληρωνει  ειναι μεγαλη ανωμαλαρα...

Οταν βιαζεις εναν αντρα γκει η μη αυτο δεν σε κανει και εσενα γκει αυτοματως? Μιλαμε για φωστηρες δηλαδη!

Δεν εννοει τετοιον βιασμο... :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αλήθεια δεν κατάλαβα την ερώτηση :P

Το δημοψήφισμα το είχα πει σαν συγκεκριμένο παράδειγμα για τον γάμο ομοφυλοφίλων, μιας που ακούγεται τελευταία για αρκετές χώρες (σε κάποιες έχουν γίνει ήδη νομίζω). Αυτός που ψηφίσει "όχι", εκφράζει το δημοκρατικό του δικαίωμα, είναι ελεύθερος προφανώς να το κάνει, αλλά περιορίζει αυτόματα την ελευθερία του διπλανού του.

Ετσι ειναι η δημοκρατια αν λοιπον βγει κατα των γαμων αποτελεσμα θα πρεπει να το σεβαστουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι η δημοκρατια αν λοιπον βγει κατα των γαμων αποτελεσμα θα πρεπει να το σεβαστουν.

Γι'αυτό λοιπόν η δημοκρατία απαιτεί παιδεία και πολιτική ωριμότητα. Γιατί αν αύριο αποφασίσουμε δημοκρατικά οι αριστερόχειρες να μπαίνουν έγκλειστοι σε ψυχιατρικές κλινικες θα πρέπει να το σεβαστούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να αναγνωρίσει πως με τα λεγόμενά του και τις πράξεις του (απόφαση του πχ σε κάποιο δημοψήφισμα) παραβιάζει το ρητό που είπα πιο πάνω ("η ελευθερία μου τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου").

 

Η συμμετοχή σ' ένα δημοψήφισμα είναι «πράξη». Γίνεται λοιπόν ένα δημοψήφισμα «υπέρ ή κατά τού χ θέματος» κι εγώ π.χ. που είμαι κατά και μέχρι στιγμής περιορίζομαι μόνο στο να ασκώ το δικαίωμά μου να το λέω ευθέως, λαμβάνω μέρος στο δημοψήφισμα, δηλώντας τη θέση μου «εμπράκτως».

 

Αυτός που ψηφίσει "όχι", περιορίζει αυτόματα την ελευθερία του διπλανού του.

 

Συνέπεια λοιπόν αυτού, είναι το ότι η πράξη μου συμβάλλει στον περιορισμό τής ελευθερίας τού διπλανού μου. Σωστά;

 

Δύο ερωτήσεις, που θα καταστήσουν πιο σαφές το ζήτημα:

 

1) Ποιος ο λόγος να γίνει δημοψήφισμα εξ αρχής και τι αντίκρυσμα έχει, αν ο καθένας δεν ψηφίζει με ελαφριά καρδιά και βάσει αυτού που πιστεύει, αλλά περνάει μέσα από σαράντα φίλτρα την απόφασή του, προβληματιζόμενος για το τι συνέπειες θα έχει η ψήφος του. Ας μην ψηφίσει καθόλου καλύτερα.

 

2) Υποθέτοντας ότι εγώ προσωπικά είμαι κατά τής νομιμοποίησης τού γάμου μεταξύ ομοφυλόφιλων (δεν είμαι κατά, ούτε υπέρ, απλά αδιαφορώ...), αν αποφασίσω να μη λάβω μέρος στο πιθανό σχετικό δημοψήφισμα, διότι ...βαριέμαι(!), έχω το δικαίωμα να εξωτερικεύω προφορικώς την αντίθεσή μου, ή υποχρεούμαι να το ...ράψω, διότι εκνευρίζεται ο ...Γουλιέλμος Τέλλος, ο Ρομπέν των δασών, ή ο οποιοσδήποτε άλλος φαρετροφόρος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτό λοιπόν η δημοκρατία απαιτεί παιδεία και πολιτική ωριμότητα. Γιατί αν αύριο αποφασίσουμε δημοκρατικά οι αριστερόχειρες να μπαίνουν έγκλειστοι σε ψυχιατρικές κλινικες θα πρέπει να το σεβαστούν.

 

 

Αυτο που κολαει σαν αριστεροχειρας θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συμμετοχή σ' ένα δημοψήφισμα είναι «πράξη». Γίνεται λοιπόν ένα δημοψήφισμα «υπέρ ή κατά τού χ θέματος» κι εγώ π.χ. που είμαι κατά και μέχρι στιγμής περιορίζομαι μόνο στο να ασκώ το δικαίωμά μου να το λέω ευθέως, λαμβάνω μέρος στο δημοψήφισμα, δηλώντας τη θέση μου «εμπράκτως».

 

 

Συνέπεια λοιπόν αυτού, είναι το ότι η πράξη μου συμβάλλει στον περιορισμό τής ελευθερίας τού διπλανού μου. Σωστά;

 

Δύο ερωτήσεις, που θα καταστήσουν πιο σαφές το ζήτημα:

 

1) Ποιος ο λόγος να γίνει δημοψήφισμα εξ αρχής και τι αντίκρυσμα έχει, αν ο καθένας δεν ψηφίζει με ελαφριά καρδιά και βάσει αυτού που πιστεύει, αλλά περνάει μέσα από σαράντα φίλτρα την απόφασή του, προβληματιζόμενος για το τι συνέπειες θα έχει η ψήφος του. Ας μην ψηφίσει καθόλου καλύτερα.

 

2) Υποθέτοντας ότι εγώ προσωπικά είμαι κατά τής νομιμοποίησης τού γάμου μεταξύ ομοφυλόφιλων (δεν είμαι κατά, ούτε υπέρ, απλά αδιαφορώ...), αν αποφασίσω να μη λάβω μέρος στο πιθανό σχετικό δημοψήφισμα, διότι ...βαριέμαι(!), έχω το δικαίωμα να εξωτερικεύω προφορικώς την αντίθεσή μου, ή υποχρεούμαι να το ...ράψω, διότι εκνευρίζεται ο ...Γουλιέλμος Τέλλος, ο Ρομπέν των δασών, ή ο οποιοσδήποτε άλλος φαρετροφόρος;

 

Θεωρώ πως αν κάποιος πιστεύει πως το δημοψήφισμα δεν τον αφορά, είναι όντως καλύτερα να μην ψηφίσει σε μια τέτοια περίπτωση. Γιατί η λογική "εγώ δεν είμαι ομοφυλόφιλος, άρα δεν με νοιάζει, άρα θα ψηφίσω κατά" έχει τα εμφανή προβλήματά της.

Για την προφορική εξωτερίκευση της αντίθεσης του καθενός δεν διαφώνησα από την αρχή. Ο καθένας ας λέει ότι θέλει.

Αυτο που κολαει σαν αριστεροχειρας θα με ενδιεφερε πολυ να μαθω.

 

Στο ότι προσωπικά δεν μου αρέσουν οι αριστερόχειρες, μου χαλάνε την αισθητική, ειδικά όταν επιδεικνύονται δημοσίως, και θεωρώ πως πρέπει να έχουν λιγότερα δικαιώματα από εμάς τους δεξιόχειρες, που είμαστε άλλωστε και οι μόνοι φυσιολογικοί. Συν το ότι είναι ενάντια στη θρησκεία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Στο ότι προσωπικά δεν μου αρέσουν οι αριστερόχειρες, μου χαλάνε την αισθητική, ειδικά όταν επιδεικνύονται δημοσίως, και θεωρώ πως πρέπει να έχουν λιγότερα δικαιώματα από εμάς τους δεξιόχειρες, που είμαστε άλλωστε και οι μόνοι φυσιολογικοί. Συν το ότι είναι ενάντια στη θρησκεία μου.

Δεν νομιζω να ειπα οτι θελω οι γκει να μπουν σε ψυχιατρικη κλινηκη, οποτε το μονο που μπορεις να ζητησεις ειναι να απογορευτον οι γαμοι μεταξυ αριστεροχειρων :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να ειπα οτι θελω οι γκει να μπουν σε ψυχιατρικη κλινηκη, οποτε το μονο που μπορεις να ζητησεις ειναι να απογορευτον οι γαμοι μεταξυ αριστεροχειρων :P

Μπορώ προφανώς να ζητήσω πολλά (έτσι και αλλιώς δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα, άλλα αν με αφορμή το ποστ σου εμπνεύστηκα τον παραλληλισμό), παραμένει όμως ένα το ζητούμενο: έχω τελικά κάποιο λόγο να απαιτώ να έχουν οι ομοφυλόφιλοι λιγότερα δικαιώματα από τους ετεροφυλόφιλους; Και γιατί ακούγεται αστείο όταν κάνω τον παραλληλισμό με αριστερόχειρες ή βάζελους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η λογική "εγώ δεν είμαι ομοφυλόφιλος, άρα δεν με νοιάζει, άρα θα ψηφίσω κατά" έχει τα εμφανή προβλήματά της.

 

Η λογική δεν είναι μόνο αυτή. Κάποιος μπορεί να είναι κατά για χίλιους δυο προσωπικούς του λόγους. Άσε που υπάρχει και η επιλογή τού «ΔΞ/ΔΑ», κοινώς «Στ' α.....α μου»...

 

Το θέμα είναι, τι νόημα έχει το δημοψήφισμα, αν πρόκειται να ψηφίζουν μόνο οι τής θετικά διακείμενης πλευράς; Πιο λογικό είναι το να μη γίνει καθόλου, δε νομίζεις;

 

Εμένα τώρα, μού λες γιατί όλο αυτό, μού θυμίζει ...αυτό;

 

 

post-201720-0-37143500-1376672014_thumb.jpg

 

 

 

Για την προφορική εξωτερίκευση της αντίθεσης του καθενός δεν διαφώνησα από την αρχή. Ο καθένας ας λέει ότι θέλει.

 

Το ξέρω ότι εσύ δε διαφώνησες. Στον άλλο που χτυπιέται για «ράμματα» και λοιπές γραφικές τρίχες, πήγαινε το σχόλιο. Απλώς το δικό σου post βόλεψε στο quote :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα προφανώς θα ψηφίζει και κατά όποιος θέλει, αρκεί να έχει λόγους που αυτός θεωρεί σημαντικούς. Βέβαια όπως είπα, το δημοψηφισμα προϋποθέτει παιδεία και πολιτική ωριμότητα, αλλιώς το αποτέλεσμα στρέφεται κατά του λαού που ψήφισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ψηφίζει και κατά όποιος θέλει,

 

Συγνώμη αλλά...

 

...θα ψηφίζουν μεν με ελεύθερη βούληση, όμως όποιος ψηφίσει κατά:

 

Θα πρέπει να αναγνωρίσει πως αν με τα λεγόμενά του και τις πράξεις του (απόφαση του πχ σε κάποιο δημοψήφισμα) παραβιάζει το ρητό που είπα πιο πάνω ("η ελευθερία μου τελειώνει εκεί που αρχίζει η ελευθερία του άλλου").

 

Έχω μάλλον διαφορετική ερμηνεία τής «ελεύθερης βούλησης» στο μυαλό μου...

 

(...το έχεις καταλάβει ότι γουστάρω τρελά να σε τσιγκλάω, έτσι; :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά...

 

...θα ψηφίζουν μεν με ελεύθερη βούληση, όμως όποιος ψηφίσει κατά:

 

 

Έχω μάλλον διαφορετική ερμηνεία τής «ελεύθερης βούλησης» στο μυαλό μου...

 

(...το έχεις καταλάβει ότι γουστάρω τρελά να σε τσιγκλάω, έτσι; :P )

Το δεύτερο δεν είναι άρνηση της ελεύθερης βούλησης, είναι αυτογνωσία :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δεύτερο δεν είναι άρνηση της ελεύθερης βούλησης, είναι αυτογνωσία :P

 

Συμφωνώ, αλλά το να επιβάλλεται είναι και αρκετά καταπιεστικό...

 

 

 

«Δε συμφωνώ ούτε με μία λέξη απ' όσα λες, αλλά θα υπερασπίζομαι μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να λες όσα πρεσβεύεις...

 

 

...για να βλέπει ο κόσμος πόσο μαλάκας είσαι!»

 

Αντί-Βολταίρος!

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ προφανώς να ζητήσω πολλά (έτσι και αλλιώς δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα, άλλα αν με αφορμή το ποστ σου εμπνεύστηκα τον παραλληλισμό), παραμένει όμως ένα το ζητούμενο: έχω τελικά κάποιο λόγο να απαιτώ να έχουν οι ομοφυλόφιλοι λιγότερα δικαιώματα από τους ετεροφυλόφιλους; Και γιατί ακούγεται αστείο όταν κάνω τον παραλληλισμό με αριστερόχειρες ή βάζελους;

Καλος ή κακος για καποιους δεν φαινεται φυσιολογικο με το ιδιο σκεπτικο να κατεβασουμε το οριο σεξουαλικης  επαφης στα 12 για να ικανοποιησουμε τους παιδοφιλους.

 

Βλεπεις οτι αυτο δεν εχει λογικη αφου εισαι ηθελημενα  σε ενα συστημα τοτε δεχεσαι και τα καλα και τα κακα αλλιως ειτε πας αλλου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...