Προς το περιεχόμενο

Windows tablet vs...διάφορα


fylatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για το εξής πρόβλημα

 

 

καταρχάς είμαι χρήστης τόσο windows (pc), όσο και mac os (από powerbook και δώθε) αλλά και linux. Δεν με ενδιαφέρει τόσο το ποιος κατασκευάζει ένα λογισμικό παρά το αν μου αρέσει και με βολεύει στην δουλειά του. Παρόλο που έχω μια τάση στα προϊόντα της apple εδώ και 15 χρόνια, έχουν περάσει από τα χέρια μου και πολλά pc και laptop με windows. Επίσης, έχω δουλέψει συσκευή με ios (iphone, ipad 1)/ webos (touchpad)/ windows mobile (htc)/ windows phone(nokia lumia 800 γιαμ!!/android (zte v9) ). Συνεπώς και για να το πω απλά δεν θέλω οι απαντήσεις να είναι τύπου πάρε αυτό γιατί είναι καλύτερο, αλλά να έχουν επιχειρήματα.

 

 

θέλω να αγοράσω ένα tablet για να αντικαταστήσω το ipad 1 που πούλησα πριν 1μιση χρόνο.

 

Το θέλω για τις εξής δουλειές:

 

ταινίες, ανάγνωση βιβλίων, σημειώσεις για από διαλέξεις συνέδρια(κατά προτίμηση χειρόγραφες γιατί δεν μπορώ να γράψω τυφλό στο πληκτρολόγιο αφής) που να μπορώ να τις κάνω ocr αναζήτηση, επεξεργασία (πολύ βασική όχι σύνθετη) φωτογραφίας, μουσική, browsing σε κρεβάτι/καναπέ/"θρόνο" κλπ.

 

Το ipad μετά από λίγες μέρες χρήσης το είχα μόνο για browsing και βιβλία ή σαν ipod. Δεν μπορούσα να κάνω κάτι παραπάνω (δεν υπήρχαν και οι σημερινές εφαρμογές βέβαια).

 

Είμαι ανάμεσα στα

 

ipad 3

+ οθόνη, μεγάλη αυτονομία, itunes (το έχω οργανώσει και δεν μπορώ να το αφήσω), apps, υποστήριξη αν υπάρξει πρόβλημα

- δεν έχει active digitizer, δεν έχει onenote, δεν αλλάζει η μπαταρία, το λειτουργικό του είναι αυστηρά περιορισμένο σε τροποποιήσεις (δεν επιθυμώ jailbreak)

 

transformer infinity (όταν βγει)

+οθόνη, μεγάλη αυτονομία, dock, δέχεται τροποποιήσεις

- apps, δεν έχει active digitizer, δεν έχει onenote, δεν αλλάζει η μπαταρία, δεν έχει itunes

δεν ξέρω τι παίζει με την υποστήριξη στο Ελλάντα

 

fujitsu q550 win7/win8 tablet

+υποστηρίζει πλήρως τα 8, έχει ότι πρόγραμμα θέλω και digitizer, αλλάζει εύκολα η μπαταρία, έχει hdmi, usb, sd, 3g.

-τιμή, είναι κάπως laggy.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ τι παίζει με την υποστήριξη. Ξέρει κανείς από fujitsu; Αν εμφανίσει πρόβλημα την έβαψα ή όχι (ένα σταθερό με athlon x64 3800+ 5 ετών ακόμα είναι σκυλί με 600+ μέρες λειτουργίας, αλλά θα είναι και το tablet τέτοιας ποιότητας;;;)

 

τελευταία επιλογή περιμένω τα ταμπλετ με 8 τον Οκτώβριο αλλά δεν μου είναι εύκολο γιατί τώρα χρησιμοποιώ το zte v9, χαρτί, και μαγνητοφωνάκι για τις σημειώσεις αντί για το tc1100 που είχα πριν από το ipad/zte.

 

Ποια είναι η γνώμη σας; Τι ξέρετε για την fujitsu/asus;

 

Αυτά τα ολίγα και συγνώμη αν κούρασα (έγραψα ποοοολλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...