Προς το περιεχόμενο

Αγορά ποδηλάτου.


Duck Dodgers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς πρέπει να καταλήξεις τί είδος ποδηλάτου πρέπει να πάρεις.

Αυτό έχει άμεση σχέση με τα είδη των διαδρομών που θες να κάνεις.

 

Οι πλέον δημοφιλείς κατηγορίες είναι 4:

City (ποδήλατα με μικρό αριθμό ταχυτήτων, χωρίς αμορτισέρ και 700c τροχό)

MTB (ποδήλατα με τροχό 26", αναρτηση εμπρός (ή και πίσω))

Trekking(ποδήλατα με τροχό 28" με αμορτισέρ μόνο μπροστά)

Road (οι γνωστές μας "κούρσες")

 

Κάθε κατηγορία έχει τις υποδιαιρέσεις της καθώς επίσης υπάρχουν και ποδήλατα υβρίδια με χαρακτηριστικά από όλες τις κατηγορίες.

Και υπάρχουν και άλλες κατηγορίες φυσικά.

 

Χώμα ή άσφαλτος

Μικρές ή μεγάλες διαδρομές

Ανηφορικές ή επίπεδες διαδρομές

κλπ... καθορίζουν το είδος ποδηλάτου που χρειάζεσαι.

 

Επίσης, ποδήλατο που να τα κάνει όλα, δεν υπάρχει.

 

Πέραν τα είδη, πριν αγοράσεις πρέπει να δοκιμάσεις γιατί αν δεν επιλέξεις σωστό μέγεθος,

τα προβλήματα σε χέρια, πόδια, σπονδυλική στήλη δεν θα αργήσουν να έρθουν.

 

Στο κόστος αγοράς, συνυπολόγισε το κόστος μιας κλειδαριάς, ενός κράνους και φώτων μπρός-πίσω για αρχή.

 

Αυτά από εμένα

και καλές αγορές!

Thanx! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας που βλεπω οτι ειστε καπως ειδικοι θα ηθελα να κανω και γω μια ερωτηση. Εχω αγορασει πιο παλια ενα mountain bike απο το practiker. 100 ευρω. Το ειχα και εκανα βολτες αλλα καποια στιγμη βαρεθηκα. θελω τωρα που καλοκαιριαζει να το ξαναενεργοποιησω,μετα απο χρονια. Ειδα οτι θελει αλλαγη ελαστικων ,βασικα σαμπρελας αλλα λεω να αλλαξω ελαστικα επειδη εχει τα τρακτερωτα ..Υπαρχουν καποια.... πολης ελαστικα; δε ξερω πως να το θεσω αλλιως! Η γενικα τι μπορω να κανω ωστε να ειναι πιο "φιλικο" για χρηση στην πολη; εχει αναρτηση μπροστα και πισω και καποιες ταχυτητες δε θυμαμαι ποσες , 4 γραναζια στα πεταλια και 6 ή 7 πισω αν θυμαμαι καλα...

 

--Δεν θελω προς το παρόν να αγορασω καποιο ποδηλατο πολης γιατι απ οτι εψαξα κοστιζουν κανα 200ρι; Μεταχειρισμενο δεν θελω να ασχοληθω ... Ευχαριστω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ελαστικα πολης αλλα για τετοιο ποδηλατο δεν αξιζει να δωσεις λεφτα θεωρω. Ακομα και 30 ευρω δε θα τα δινα. Και τα λαστιχα να φτιαξεις, σκελετος, τροχοι, αναρτησεις θα ναι πολυ μετρια οποτε δςν αξιζει.

Καβαλα το οσο αντεχει, μεχρι να μπορεσεις να παρεις καποιο ideal

 

(λεω αυτη τη μαρκα επειδη εχουν την ποιοτητα του επωνυμπυ και ξεκινουν απο χαμηλες τιμες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι τα του πρακτικερ για απλη χρηση.

 

Εγω οταν ημουν πιτσιρικας ειχα ενα everest με μπρος πισω αναρτηση και στην κυριολεξια του εκανα βαρβαροτητες στα βουνα(καταβασεις απο κατσαβραχα,στενα μονοπατια με πετρες που σε μερικα σημεια αναγκαστικα το επερνες στα χερια,σαβουρες,κοπανηματα και αλλα πολλα).Το ποδηλατο κυριολεκτικα δεν επαθε τιποτα.Συντηρηση την βασικη...λαδακι στην αναρτησεις και στην αλυσιδα και τα κλασσικα αναλωσιμα,οπως λαστιχα ή τακακια.

 

Το μονο που του ειχα αλλαξει ητανε οι ζαντες και εβαλα διπατες για να εχω το κεφαλι μου ησυχο,διοτι καμια μονοπατη δεν νομιζω να αντεχε αυτα που του καναμε.Το ποδηλατο ακομα υπαρχει σε αψογη κατασταση στο υπογειο.

 

Σαν μειονεκτημα ειναι οτι θα το χαρακτιριζα βαρυ(λογικο σιγα μην σου διναν σκελετο αλουμινιου σε αυτη την τιμη) και ασφαλως δεν λεω οτι με αυτης κατηγοριας ποδηλατο ειχα τις τοπ αναρτησεις,φρενα ή παταγα ποιο ακριβα ποδηλατα,αλλα την δουλεια του την εκανε και με το παραπανω.

 

 

Τωρα ο φιλος το θελει για πολη.Οποτε για να με εβγαλε το δικο μου σε βαρβαροτητες αυτο θα σε βγαλει παλικαρι.Πας σε ενα ποδηλαταδικο και αλλαζεις λαστιχα-σαμπρελες.

 

Στην θεση σου θα αλλαζα τακακια γιατι αυτα θα εχουνε γινει πετρα(3 ευρω το ζευγαρι).

 

Οι αναρτησεις λογικα θα ειναι απλες ελατηριου.Οποτε πιαστες με ενα wd 40 για αρχη για να φυγει η οποια σκουρια εχει μαζεψει με τον καιρο και μετα πλακωσε το με κανα λιπαντικο πιεζοντας τες ταυτοχρονα για να "παρουν" τις βολτες τους.

 

Καθαρισμος και λαδακι στην αλυσιδα.

 

Επισης οι ταχυτες λογικα θα ειναι σε μαυρο χαλι του στυλ δεν κουμπωνει ή θα βαζω 6η και θα βαζει 4η...Και αυτο φτιαχνεται.

 

Τελος,λογικα μετα απο τοσο καιρο τα λαδια στα ρουλεμαν του τροχου θα εχουν πετρωσει.Οποτε οσο να ναι θα σε κοβει.Εκει θελει λιγο προσοχη το ξεβιδωμα για να μην βγουν οι μπιλιες εξω,αλλα και παλι δεν ειναι τιποτα ακατορθωτο.Απλα ανοιγεις λιγο την ταπα,φανερωνεις τα ρουλεμαν και τα πλακωνεις με σπρευ.

 

Ολα αυτα ειναι δυνατο μαζεμα.Το ποδηλατακι μην το φοβασαι θα σε βγαλει παλικαρι για την χρηση που το θες.Αμα του κανεις και ενα λαδωματακι μια στο τοσο θα εισαι αρχηγος.

 

Αμα το πας σε ποδηλαταδικο στο μαζευει ανετα,αλλα θα σου παρει χρημα.Αμα πιανουν τα χερια σου αραξε ενα σαββατο και ασχολησου,δεν ειναι τιποτα.Και εγω μονος μου εκανα ολες τις εργασιες και δεν εδινα φραγκο στους κλεφτες(φιλου μου του πηρε 50 ευρω για μαζεμα!!!!!).Απο εργαλεια θα χρειαστεις κανενα αλεν και κανενα κλειδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις αναλυτικες πληροφοριες! πληροφοριακα η μαρκα του ποδηλατου ειναι bachini ή baccini καπως ετσι,εγω παντως το λεω μπατσίνι αν και μοιαζει με ιταλικη ονομασια ποιος ξερει :P Μια τιμουλα για τα λαστιχα προσεγγιστικα μπορεις να εκτιμησεις? λαστιχα σαμπρελες και τακακια θα ειναι τα πρωτα που θα αλλαξω . Λαδακι απο που να παρω; απο εκει που πουλανε αξεσουαρ αυτοκιντων λογικα ε; θυμαμαι ο θειος μου ειχε ενα σπρευ που μου λεγε οτι ...λαδωνει τα γραναζια :unsure: ευχαριστω και παλι !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για λαστιχακια στο everest(το παλιο) βαζω κατι απλα με 7 ευρω το ενα,απο ενα τοπικο καταστημα.Καλο λαστιχακι για χωμα παρα οτι ητανε φθηνο.Τιμες για λαστιχα δρομου θα σε γελασω,αλλα δεν νομιζω να εχουνε τρελες αποκλισεις.Οποτε για ενα απλο λαστιχακι(δεν χρεαζεσαι τιποτα τρελο) υπολογισε καπου εκει.Στο καινουριο δεν εχω αλλαξει ακομα λαστιχα,οποτε δεν ξερω που παιζουν οι μεγαλυτερες κατηγοριες.

 

Σαμπρελες στο everest εβαλα με 3 ευρω η μια.Στο μεγαλο εβαλα κατι αλλες τυπου gel οι οποιες δεν σκανε.Βεβαια εγω το παω στα κατσαβραχα και μου χρειαζονται,αλλα σε οποιαδηποτε χρηση εχεις το κεφαλι σου ησυχο.Αυτες πηγαν 6.5 ευρω η μια.Οποτε ειναι σε ποια κατηγορια θα αποφασισεις να πας.

 

 

Λαδακι τσιμπα κανα λιπαντικο απο το πρακτικερ.....τοσα εχει.

 

edit:video με τις σαμπρελες τυπου gel

 

http://www.youtube.com/watch?v=C_BsT8D9JYY

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας που βλεπω οτι ειστε καπως ειδικοι θα ηθελα να κανω και γω μια ερωτηση. Εχω αγορασει πιο παλια ενα mountain bike απο το practiker. 100 ευρω. Το ειχα και εκανα βολτες αλλα καποια στιγμη βαρεθηκα. θελω τωρα που καλοκαιριαζει να το ξαναενεργοποιησω,μετα απο χρονια. Ειδα οτι θελει αλλαγη ελαστικων ,βασικα σαμπρελας αλλα λεω να αλλαξω ελαστικα επειδη εχει τα τρακτερωτα ..Υπαρχουν καποια.... πολης ελαστικα; δε ξερω πως να το θεσω αλλιως! Η γενικα τι μπορω να κανω ωστε να ειναι πιο "φιλικο" για χρηση στην πολη; εχει αναρτηση μπροστα και πισω και καποιες ταχυτητες δε θυμαμαι ποσες , 4 γραναζια στα πεταλια και 6 ή 7 πισω αν θυμαμαι καλα...

 

--Δεν θελω προς το παρόν να αγορασω καποιο ποδηλατο πολης γιατι απ οτι εψαξα κοστιζουν κανα 200ρι; Μεταχειρισμενο δεν θελω να ασχοληθω ... Ευχαριστω :)

 

Οι αναρτήσεις κουράζουν στο πετάλ και τις ανηφόρες αλλά βολεύουν σε λακούβες.

Επίσης και το βάρος ενός mountain bike κουράζει.

Για αυτό λέγονται και mountain bikes άλλωστε γιατί είναι προορισμένα για άλλου είδους χρήση.

Στο σύνολο όμως και ειδικά για μεγάλες αποστάσεις στην πόλη κουράζουν.

Αυτό θα το καταλάβεις όταν οδηγήσεις ένα οποιοδήποτε ποδήλατο με 28" τροχό(κούρσα, fitness,trekking,city)

για κάποια χιλιόμετρα, ασχέτως του βάρους του.

Ρουφάνε για πλάκα χιλιόμετρα... :)

 

Σίγουρα τα αμορτισέρ σου δεν κλειδώνουν, οπότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με τις αναρτήσεις.

 

Λάστιχα υπάρχουν semislick για 26" τροχό. Τα φτηνά (μάρκας KENDA) αρχίζουν από ~17€ το ζευγάρι.

 

Λάδι και καθάρισμα σε ντεραγιέ, κασέτες και αλυσίδα είναι απαραίτητα πριν ξεκινήσεις.

 

ευχαριστω για τις αναλυτικες πληροφοριες! πληροφοριακα η μαρκα του ποδηλατου ειναι bachini ή baccini καπως ετσι,εγω παντως το λεω μπατσίνι αν και μοιαζει με ιταλικη ονομασια ποιος ξερει :P Μια τιμουλα για τα λαστιχα προσεγγιστικα μπορεις να εκτιμησεις? λαστιχα σαμπρελες και τακακια θα ειναι τα πρωτα που θα αλλαξω . Λαδακι απο που να παρω; απο εκει που πουλανε αξεσουαρ αυτοκιντων λογικα ε; θυμαμαι ο θειος μου ειχε ενα σπρευ που μου λεγε οτι ...λαδωνει τα γραναζια :unsure: ευχαριστω και παλι !

 

Τακάκια ~5€ το σετ

Σαμπρέλες ~3€ η μία

Λάδι ~ έχει το Practiker κατάλληλο με 3€ νομίζω

 

Άλλο λάδι χρησιμοποιείται σε ντεραγιέ/κασέτες/αλυσίδα

και άλλο σε κέντρα τροχών κλπ.

 

edit:video με τις σαμπρελες τυπου gel

 

http://www.youtube.c...h?v=C_BsT8D9JYY

 

Το βίντεο που παραθέτεις δείχνει υγρό στεγανοποίησης για tubeless ελαστικό ή κάνω λάθος;

 

edit: Για την ακρίβεια αφορά αυτό το kit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουπς δικιο εχεις,λαθος βιντεακι.Ειχα πετυχει ενα παρομοιο οταν εψαχνα για να τις βαλω και μπερδευτικα.Και οι σαμπρελες που πηρα εχουνε ενα τετοιο υγρο μεσα το οποιο κανει ακριβως το ιδιο πραγμα.Παντως 65 δολαρια για αυτο το κιτ;Απλα..... :shock: Οι σαμπρελες μου πηγαν 6.5 ευρω η μια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...