Προς το περιεχόμενο

Αγορά ποδηλάτου.


Duck Dodgers

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μιας και σιγά σιγά έρχονται οι ζέστες (επιτέλους :-D ) σκέφτομαι να πάρω ένα ποδήλατο για τις καθημερινές μου βόλτες

είδα κάποια μοντέλα της Ideal, λόγο τιμής με φρέναρε λίγο και ως πρώτη επιλογή έχω αυτό για 2η έχω αυτό και για 3η αυτό

είμαι 1.95 και 75 κιλά

ποιο να πάρω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει σε διαφορα σαϊτ τα "μετρα" για να δείς τι μέγεθος ποδηλάτου θα επιλέξεις.

 

Κυρίως παίζει ρολο το συνολικό ύψος και το ύψος απο το πίσω μέρος των balls σου μέχρι το έδαφος/αστραγαλο (αναλόγως πως το μετράει κανείς).

Θαρρώ πως το λένε inside leg height.

 

Μπές πχ wiggle.uk και ψάξτο. Δύσκολα να κάνεις λάθος.

 

Κι εγώ έτσι το παρήγγειλα απ'το ιντερνετ. Ουτε καν πήγα να δοκιμάσω.

 

Επίσης μπορείς να τους στείλεις μειλ με τις "διαστάσεις" σου και θα σε βοηθήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες την απάντησή μου σ'αυτό το θρεντ, μπορεί να σε βοηθήσει στο ψάξιμο:

 

http://www.insomnia.gr/topic/445213-%CF%80%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7/

 

Στα φόρουμ έχει συμβουλές για την αγορά ποδηλάτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θα σου έλεγα να μην πάρεις full suspension (μπρος-πίσω ανάρτηση). η μπροστινή είναι οκ και χρειάζεται αλλά η πίσω....! είχα, και με εξαίρεση κάποιες λίγο πιο "άγριες" βουνίσιες διαδρομές, σε όλες τις άλλες (είτε εντός πόλης, είτε σε εύκολο χώμα) είναι όχι μόνο αχρείαστη αλλά και προβληματική. δηλαδή σπαταλάς ενέργεια. φαντάσου ότι είσαι σταματημένος και πας να ξεκινήσεις. στην αρχή θα "βυθιστεί" η πίσω ανάρτηση (η σπατάλη ενέργειας που λέγαμε) χωρίς να έχεις πάει πουθενά.

σίγουρα αυτά τα ποδήλατα δείχνουν πιο μουράτα αλλά δεν χρειάζονται στους περισσότερους από εμάς. άσε που αν βγάλεις την πίσω ανάρτηση από την "εξίσωση" με τα ίδια λεφτά παίρνεις ένα πολύ καλύτερο hardtail ποδήλατο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω το budget του συνφορουμίτη, μια που δεν το αναφέρει, αλλά αν κρίνω από την επιλογή του ποδηλάτου του praktiker μάλλον δεν βρίσκεται αρκετά κοντά στο "οι καλες αναρτησεις κλειδωνουν". γι' αυτό θεωρώ ακόμα πιο σημαντικό να μην πάει σε full suspension (και αν είναι δυνατό να μην πάει καν σε δισκόφρενα) έτσι ώστε τα χρήματα που θα δώσει να πάνε όλα σε ένα καλύτερο ποδήλατο και όχι σε "μούρη" για τους γείτονες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς πρέπει να καταλήξεις τί είδος ποδηλάτου πρέπει να πάρεις.

Αυτό έχει άμεση σχέση με τα είδη των διαδρομών που θες να κάνεις.

 

Οι πλέον δημοφιλείς κατηγορίες είναι 4:

City (ποδήλατα με μικρό αριθμό ταχυτήτων, χωρίς αμορτισέρ και 700c τροχό)

MTB (ποδήλατα με τροχό 26", αναρτηση εμπρός (ή και πίσω))

Trekking(ποδήλατα με τροχό 28" με αμορτισέρ μόνο μπροστά)

Road (οι γνωστές μας "κούρσες")

 

Κάθε κατηγορία έχει τις υποδιαιρέσεις της καθώς επίσης υπάρχουν και ποδήλατα υβρίδια με χαρακτηριστικά από όλες τις κατηγορίες.

Και υπάρχουν και άλλες κατηγορίες φυσικά.

 

Χώμα ή άσφαλτος

Μικρές ή μεγάλες διαδρομές

Ανηφορικές ή επίπεδες διαδρομές

κλπ... καθορίζουν το είδος ποδηλάτου που χρειάζεσαι.

 

Επίσης, ποδήλατο που να τα κάνει όλα, δεν υπάρχει.

 

Πέραν τα είδη, πριν αγοράσεις πρέπει να δοκιμάσεις γιατί αν δεν επιλέξεις σωστό μέγεθος,

τα προβλήματα σε χέρια, πόδια, σπονδυλική στήλη δεν θα αργήσουν να έρθουν.

 

Στο κόστος αγοράς, συνυπολόγισε το κόστος μιας κλειδαριάς, ενός κράνους και φώτων μπρός-πίσω για αρχή.

 

Αυτά από εμένα

και καλές αγορές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...