Προς το περιεχόμενο

netbook or tablet?


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Θελω να κανω δωρο σ' ενα πολυ καλο μου φιλο (παντρευεται) κατι για να μπαινει στο internet (ειναι παντελως ασχετος) και καποιας ηλικιας (χαχαχα) ωστε η οθονη των smartphones του πεφτει λιγο μικρη!!!

Τι θα μου προτεινατε να του παρω δεδομενου οτι δεν εχει ιδιαιτερες απαιτησεις εκτος απο το οτι θα πρεπει να ειναι αρκετα ανθεκτικο για να αντεξει την τοση ταλαιπωρια που προκειται να υποστει!!

Ευχαριστω για το χρονο σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι χρειάζεσαι φίλε μου. Υπάρχουν διακριτές διαφορές ανάμεσα σε αυτά τα δυο.Αν με ρωτάς τι θα αγόραζα εγώ έχοντας καλό σταθερό σπίτι θα σου απαντούσα μια Samsung ταμπλέτα η ένα netbook που εγώ θα το έκανα Dual Boot αλλά πάνω απ'ολα είναι πιο σε καλύπτει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω και τα 2 θα σου προτείνω Tablet γιατί θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια η μπαταρία, είναι ποιο ελαφριά, bootαρει γρηγορότερα, ποιο εύκολη μεταφορά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ευχαριστω για τις υποδειξεις σας,και εγω μαλλον δεν θα καταληξω σε netbook αλλα σ' αυτο εδω

 

http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Tablets-iPAD/Apple-Wi-Fi-32GB-Black-MC706GP-A.htm

 

εκτος και αν καποιος φιλος εχει να προτεινει κατι καλυτερο σ' αυτη την τιμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι υπάρχουν καλύτερες λύσεις όχι μόνο σε αυτήν την τιμή αλλά και σε πολύ χαμηλότερη. Και φυσικά αναφέρομαι στα κινέζικα(που όλα είναι έτσι και αλλιώς) επώνυμα αλλά άγνωστα σε σχέση με τα υπερακριβά επώνυμα.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο κινέζος έχει βελτιωθεί εξωφρενικά σε όλους τους τομείς και αν δεν έχεις απαραιτήτως είτε εσύ είτε ο νυμφευόμενος την "μανία" με τα επώνυμα και trendy και δεν ξέρω γω τι άλλο, τότε δεν βλέπω τον λόγο για τα 619 ευρώ του iPad εκτός και αν σου περρισεύουν με ιδιαίτερη άνεση, οπότε πάω πάσσο. :)

 

Και πάλι όμως θα επέλεγα android(αν επιμείνεις σε κάτι ακριβό) για την αποφυγή των περιορισμών του iPad τόσο από πλευράς software όσο και hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον μιλάμε για χρήστη «άσχετο» με internet/υπολογιστές δε νομίζω να τον ενοχλήσουν οι όποιοι περιορισμοί. Γενικά είμαι απ τους τελευταίους που θα πρότειναν i-κάτι αλλά μιας και μιλάμε για ξεχωριστό γεγονός και για καλό φίλο, εφόσον δεν θα υποφέρει η τσέπη σου απ την αγορά αυτή, +1 από μένα. Αλλιώς όντως υπάρχουν άλλες οικονομικότερες συσκευές που μπορούν να προσφέρουν αντίστοιχη εμπειρία.

 

edit: Internet θα χει στο σπίτι ε; Επειδή λες ότι δεν έχει επαφή με τον χώρο ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εννοείται ότι υπάρχουν καλύτερες λύσεις όχι μόνο σε αυτήν την τιμή αλλά και σε πολύ χαμηλότερη. Και φυσικά αναφέρομαι στα κινέζικα(που όλα είναι έτσι και αλλιώς) επώνυμα αλλά άγνωστα σε σχέση με τα υπερακριβά επώνυμα.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι ο κινέζος έχει βελτιωθεί εξωφρενικά σε όλους τους τομείς και αν δεν έχεις απαραιτήτως είτε εσύ είτε ο νυμφευόμενος την "μανία" με τα επώνυμα και trendy και δεν ξέρω γω τι άλλο, τότε δεν βλέπω τον λόγο για τα 619 ευρώ του iPad εκτός και αν σου περρισεύουν με ιδιαίτερη άνεση, οπότε πάω πάσσο. :)

 

Και πάλι όμως θα επέλεγα android(αν επιμείνεις σε κάτι ακριβό) για την αποφυγή των περιορισμών του iPad τόσο από πλευράς software όσο και hardware.

 

Κοιτα για κινεζικο δεν το βλεπω,εχω μια προκαταληψη,απο την στιγμη που δεν υπαρχουν επισημα δικτυα αντιπροσωπειων και τεχνικη υποστηριξη,αλλωστε ενας φιλος ειχε παρει ενα 7ιντσο tablet (δεν θυμαμαι μαρκα) στο οποιο η οθονη δεν εφαρμοζε καλα με το υπολοιπο σωμα με αποτελεσμα να μπαινει σκονη...

Στους περιορισμους του iPad θα συμφωνησω αλλα εχει κυρος,ειδικα αν προκειται για δωρο και απευθυνεται σε καποιον που δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με την τεχνολογια.

Παρόλα αυτα πιστευεις οτι σε γενικες γραμμες αυτο ειναι καλυτερο;

 

http://www.getitnow.gr/prod/tablets/tablets/samsung-galaxy-tab-p7500-3g-101/prod1391003pp/

 

Εφόσον μιλάμε για χρήστη «άσχετο» με internet/υπολογιστές δε νομίζω να τον ενοχλήσουν οι όποιοι περιορισμοί. Γενικά είμαι απ τους τελευταίους που θα πρότειναν i-κάτι αλλά μιας και μιλάμε για ξεχωριστό γεγονός και για καλό φίλο, εφόσον δεν θα υποφέρει η τσέπη σου απ την αγορά αυτή, +1 από μένα. Αλλιώς όντως υπάρχουν άλλες οικονομικότερες συσκευές που μπορούν να προσφέρουν αντίστοιχη εμπειρία.

 

edit: Internet θα χει στο σπίτι ε; Επειδή λες ότι δεν έχει επαφή με τον χώρο ρωτάω.

 

Ναι,εχει μια κορη απο προηγουμενο γαμο,σκετο "χακερ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα για κινεζικο δεν το βλεπω,εχω μια προκαταληψη,απο την στιγμη που δεν υπαρχουν επισημα δικτυα αντιπροσωπειων και τεχνικη υποστηριξη,αλλωστε ενας φιλος ειχε παρει ενα 7ιντσο tablet (δεν θυμαμαι μαρκα) στο οποιο η οθονη δεν εφαρμοζε καλα με το υπολοιπο σωμα με αποτελεσμα να μπαινει σκονη...

Στους περιορισμους του iPad θα συμφωνησω αλλα εχει κυρος,ειδικα αν προκειται για δωρο και απευθυνεται σε καποιον που δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με την τεχνολογια.

Παρόλα αυτα πιστευεις οτι σε γενικες γραμμες αυτο ειναι καλυτερο;

 

http://www.getitnow.gr/prod/tablets/tablets/samsung-galaxy-tab-p7500-3g-101/prod1391003pp/

 

 

Οτιδήποτε σε αυτήν την κατηγορία τιμής θα σου παρέχει θεωρητικά αυτά που πρέπει να σου παρέχει από πλευράς υποστήριξης, εφόσον αυτό είναι σημαντικότερο για σένα.

 

Για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο πάρ'του το iPad. Και εσύ θα έχεις κάνει δώρο το super-duper iPad και αυτός θα πουλάει μούρη(αφού καταλάβει από τους γύρω του τι σημαίνει να έχεις iPad). Αν το έχει ακουστά κιόλας, η καλύτερη του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα και το 1 και το δυο το ipad μαλιστα το 1 ακομα το εχω , και περασαν απο τα χερια μου και xoom και κινεζιες.Προσωπικη αποψη την δουλεια που κανει ενα netbook δεν την κανουν ,προτεινω να παρεις netbook να ριξεις και ενα ssd πανω και με το πολυ κοστος γυρω στα 360 ευρω θα σαι βασιλιας.

τα tablets για ενα που θελει απλα να σερφαρει ειναι οκ αλλα για μενα που θελω πχ να ριχνω μια ταινια απλα πανω να επεξεργαζομαι κανα κειμενο,να κανω μετατροπη πχ ταινιας απο το φλασακι δεν υπαρχει κανενα προγραμμα που να το εξασφαλιζει στην ιδια αποδοση με ενα pc και οσο για το ipad για να κανεις προβολη σε tv θελει ειδικο kit κλπ και οι λειτουργιες του ειναι περιορισμενες αν δεν γινει jailbreak

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ειχα και το 1 και το δυο το ipad μαλιστα το 1 ακομα το εχω , και περασαν απο τα χερια μου και xoom και κινεζιες.Προσωπικη αποψη την δουλεια που κανει ενα netbook δεν την κανουν ,προτεινω να παρεις netbook να ριξεις και ενα ssd πανω και με το πολυ κοστος γυρω στα 360 ευρω θα σαι βασιλιας.

τα tablets για ενα που θελει απλα να σερφαρει ειναι οκ αλλα για μενα που θελω πχ να ριχνω μια ταινια απλα πανω να επεξεργαζομαι κανα κειμενο,να κανω μετατροπη πχ ταινιας απο το φλασακι δεν υπαρχει κανενα προγραμμα που να το εξασφαλιζει στην ιδια αποδοση με ενα pc και οσο για το ipad για να κανεις προβολη σε tv θελει ειδικο kit κλπ και οι λειτουργιες του ειναι περιορισμενες αν δεν γινει jailbreak

 

Ακριβως φιλε μου,επιασες την ουσια του προβληματισμου μου.Γνωριζω οτι οι δυνατοτητες ενος pc ειναι πολυ περισσοτερες απο οποιοδηποτε tablet αλλα μιλαμε για ενα ατομο 53 χρονων που δεν εχει καμμια σχεση μ' αυτα τα πραγματα.Οποτε μαλλον θα καταληξω στη λυση του iPad που ειναι πιο ευκολο στο χειρισμο του και αρκετα εντυπωσιακο ωστε να τον βαλει στην πριζα ν' ασχοληθει ακομα περισσοτερο με την τεχνολογια και ισως αποφασισει καποια στιγμη μονος του να παρει κατι καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...