Προς το περιεχόμενο

Ο VLC player ξεπέρασε το 1δις μεταφορτώσεις


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

PotPlayer + LAV + madVR + ReClock = perfection

 

Ο παραπανω συνδυασμος ισχυει και για τους Media Player Classic - Home Cinema (MPC-HC) και Zoom Player αντι του PotPlayer.

Γενικα σημαντικοτερο ρολο στην αναπαραγωγη βιντεο παιζουν τα codecs/filters παρα ο ιδιος ο media player,του οποιου ο κυριος ρολος ειναι αυτος του μεσαζοντα.

 

Αν εχω χρονο θα ανεβασω οδηγο για το πως να στησετε τον παραπανω συνδυασμο.δεν ειναι δυσκολο και αξιζει ο κοπος να το κανετε,καθοτι πλεον ειναι ο πιο διαδεδομενος τροπος για

βελτιστη ποιοτικη αναπαραγωγη βιντεο.

Εγώ το reclock δεν το βάζω, σου έχει χρειαστεί εσένα;

 

Σωστά λες, η εικόνα και η κατανάλωση πόρων καθορίζονται απο codecs. Δηλαδή με το ίδιο setup, mpc-hc και potplayer τρέχουν το ίδιο.

 

Αλλά με το potplayer έχω πρόβλημα με το timeseek. Σε μερικά βίντεο HD κολλάει όταν δοκιμάσω γρήγορο seeking με το ποντίκι. Και το έχω αναγκαστικά να μην πηγαίνει στο keyframe, γιατί δε με βολεύει, σε μερικά μικρά βίντεο γυρνάει στην αρχή όταν πατάω σε κάποιο χρόνο στη μπάρα.

Γενικά βασικά ο mpc-hc μου φαίνεται πιο απλός και πιο απέριτος, ενώ έχει όσα χρειάζομαι. Ο potplayer έχει παραπάνω επιλογές σίγουρα όμως.

 

Edit: Ανέβασε έναν οδηγό με screenshots αν θέλεις, αν θέλεις κάπου βοήθεια που δε νομίζω να χρειαστείς προσφέρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vlc χρησιμοποιεί λάθους codecs με συνέπεια τη κακιά εικόνα που έχει στα 720p μια φορά έβαλα χειροκίνητα codecs στον media player classic και είδα πραγματικά άλλη εικόνα και από τότε πήρε δρομο

Ενδιαφέρουσα παρατήρηση. Τι codecs χρησιμοποιει ο MPC-HC*; Χρησιμοποιει τους ffmpeg ή τους codecs του συστηματος; Ή καποιους αλλους; Νομιζω οτι πρέπει να το ξεκαθαρισουμε αυτο πριν προχωρήσουμε την συζητηση. Ομοιως και για τον Kmplayer. Τι codecs χρησιμοποει;

 

Παιζει ρολο και ο upscaler βεβαια, οποτε ισως χρειαστει να δουμε και τι scaler χρησιμοποιει ο καθε player.

 

*απο default η τελευταια stable εκδοση απο το επισημο site

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως ο POT player μοιαζει να δουλευει καλυτερα απο ΚΜplayer :rolleyes:

 

Στα περισσοτερα ειναι το ιδιο με τον ΚΜPlayer αλλα οπωσδηποτε χρειαζεται καποιος χρονος εξοικιωσης μετα απο μακροχρονια χρηση KMP :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν μπορώ να εγκαταλείψω το ffdshow. Τα φίλτρα που προσθέτουν film grain είναι κορυφαία, και κάνουν κάτι αρχεία 700άρια να φαίνονται μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...