Προς το περιεχόμενο

Tablet με USB και SIM


Dr_Michael

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να αγοράσω ένα tablet που να συνδυάζει ΟΛΑ τα παρακάτω:

 

α) Εγγύηση Ελληνικής αντιπροσωπείας

β) USB θύρα

γ) flash player στον browser

δ) δυνατότητα σύνδεσης με εξωτερικό σκληρό δίσκο

ε) υποδοχή SIM card

στ) να ΜΗΝ είναι ipad

ζ) 10,1" οθόνη

 

Υπάρχει κανένα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα tablet που έχει σχεδόν όλα όσα ζητάς είναι το Aoson M19 3G.

 

α) Εγγύηση ελληνικού καταστήματος(e-tablet.gr). Δεν το έχουν στον κατάλογο τους απ'ότι έχω δει, αλλά μπορείς να ρωτήσεις αν μπορούν να το παραγγείλουν.

β) Ναι και είναι full.

γ) Ναι

δ) Οι 2 φορητοί που σύνδεσα δεν δούλεψαν γιατί προφανώς η τροφοδοσία που έχει το Μ19 στην USB του δεν είναι αρκετή. Εξωτερικοί σκληροί με τροφοδοσία λογικά δεν έχουν πρόβλημα.

ε) Το 3G μοντέλο εννοείται ότι έχει.

στ) Μοιάζει με iPad λόγω της 4:3 οθόνης αλλά το θεωρώ σαφώς ομορφότερο

ζ) Έχει 9.7" οθόνη

 

Σε 10.1" δεν γνωρίζω κάποιο μοντέλο που να έχει όλα όσα θέλεις.

 

Μπορείς να δεις το video του απλού Μ19 που έχω κάνει στο blog μου, για περισσότερες πληροφορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα ένα επώνυμο για να είμαι ειλικρινής. Από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει tablet επώνυμο με usb και sim. Ή το ένα θα έχει ή το άλλο. Γιατί όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επώνυμα με USB(mini ή micro) και 3G υπάρχουν.

 

Πάνε μια βόλτα σε Πλαίσιο, Multirama και παρόμοια σχετικά καταστήματα, και δες από κοντά τι έχουν.

 

Μην ξεχάσεις όμως να ρωτήσεις τι συνδέσεις υποστηρίζουν στην USB τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επώνυμα με USB(mini ή micro) και 3G υπάρχουν.

 

Πάνε μια βόλτα σε Πλαίσιο, Multirama και παρόμοια σχετικά καταστήματα, και δες από κοντά τι έχουν.

 

Μην ξεχάσεις όμως να ρωτήσεις τι συνδέσεις υποστηρίζουν στην USB τους.

 

Το Πλαίσιο δεν έχει όλα τα προϊόντα του και online? Πρέπει να πάω εκεί; Στο site τους πάντως δεν βρήκα κανένα που να ικανοποιεί τα κριτήριά μου. Κάποια υπόδειξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτό που πρότεινα, νομίζω είναι δύσκολο να βρεις κάτι σε υπερ-επώνυμο που να μπορεί να συνδεθεί με εξωτερικό σκληρό λόγω των mini ή micro υποδοχών τους κυρίως. Μπορεί βέβαια να γίνεται, γι'αυτό και σου πρότεινα να ρωτήσεις επιτόπου(σε περίπτωση που γνωρίζουν) γιατί οι τεχνικές περιγραφές των μεγάλων καταστημάτων είναι συνήθως ιδιαιτέρως ανεπαρκείς κατά την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι βιαζεστε τοσο για ταπλετ?

Περιμενετε λιγο να βγουν και τα windows8 tablets και μετα προχωρατε σε μια αγορα!

Ιδιως τα νεα x86 tablets,σας δινουν τη δυνατοτητα και των 2 λογισμικων(windows8&android) και θα μπορειτε να το χρεισημοποιησετε και σαν λαπτοπ,με ολα τα πλεωνεκτηματα που προσφερει ενα laptop,σε σχεση με ενα arm-tablet!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να αγοράσω ένα tablet που να συνδυάζει ΟΛΑ τα παρακάτω:

 

α) Εγγύηση Ελληνικής αντιπροσωπείας

β) USB θύρα

γ) flash player στον browser

δ) δυνατότητα σύνδεσης με εξωτερικό σκληρό δίσκο

ε) υποδοχή SIM card

στ) να ΜΗΝ είναι ipad

ζ) 10,1" οθόνη

 

Υπάρχει κανένα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας.

 

Moto Xoom 2 αν το θες τωρα. Κινεζιες ουτε για πλακα. Μεσα στον Ιουλιο θα παρει και ICS οποτε και θα ειναι smoother than ever. Δεν το συζητω καν πως θα το παρεις απο amazon.de

Αν μπορεις να περιμενεις, τοτε Asus N300. Λογικα σε 1-2 μηνες φτανει Ευρωπη.

 

Γιατι βιαζεστε τοσο για ταπλετ?

Περιμενετε λιγο να βγουν και τα windows8 tablets και μετα προχωρατε σε μια αγορα!

Ιδιως τα νεα x86 tablets,σας δινουν τη δυνατοτητα και των 2 λογισμικων(windows8&android) και θα μπορειτε να το χρεισημοποιησετε και σαν λαπτοπ,με ολα τα πλεωνεκτηματα που προσφερει ενα laptop,σε σχεση με ενα arm-tablet!

 

extreme fail has happened.

ψαξου καλυτερα με τις βλακειες της ms προτου τις προτεινεις. Ηδη εχουν χτυπητα φαουλ. Γιαλαντζι ταμπλετς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτό που πρότεινα, νομίζω είναι δύσκολο να βρεις κάτι σε υπερ-επώνυμο που να μπορεί να συνδεθεί με εξωτερικό σκληρό λόγω των mini ή micro υποδοχών τους κυρίως. Μπορεί βέβαια να γίνεται, γι'αυτό και σου πρότεινα να ρωτήσεις επιτόπου(σε περίπτωση που γνωρίζουν) γιατί οι τεχνικές περιγραφές των μεγάλων καταστημάτων είναι συνήθως ιδιαιτέρως ανεπαρκείς κατά την γνώμη μου.

 

Αν εξαιρέσουμε την απαίτηση για σύνδεση με εξωτερικό σκληρό δίσκο τι υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moto Xoom 2 αν το θες τωρα.

 

Παίρνει και SIM και έχει και usb θύρα;

 

Κινεζιες ουτε για πλακα.

 

Όλα Κινέζικα δεν είναι;

 

Μεσα στον Ιουλιο θα παρει και ICS οποτε και θα ειναι smoother than ever.

 

τι είναι αυτό; Δεν γνωρίζω.

 

Δεν το συζητω καν πως θα το παρεις απο amazon.de

 

Ποιο και γιατί;

 

Αν μπορεις να περιμενεις, τοτε Asus N300. Λογικα σε 1-2 μηνες φτανει Ευρωπη.

 

Δεν το βρίσκω πουθενά προς το παρόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Xoom 2 3G παίρνει sim και έχει micro usb.

 

Όλα είναι κινέζικα, έχεις δίκιο.

 

Το ICS είναι η κωδική ονομασία της τελευταίας έκδοση του Android 4.0

 

Οποιοδήποτε επιλέξεις, προφανώς λόγω τιμής.

 

Mια από τα ίδια, ούτε και εγώ το βρίσκω κάπου, άσχετα αν σε 1-2 μήνες φτάνει Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

extreme fail has happened.

ψαξου καλυτερα με τις βλακειες της ms προτου τις προτεινεις. Ηδη εχουν χτυπητα φαουλ. Γιαλαντζι ταμπλετς...

Πριν να ανοιξεις τη στοματαρα σου,βαλε το μυαλουδακι σου να σκεφτει και να μου πεις ενα foul ενως χ86 tablet? :X :devil:

Κατ'αρχας ξερεις τι ειναι το x86 tablet και ποσα χρονια προυπαρχουν των arm ή αδικα καθομαι και ασχολουμε μαζι σου? :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν να ανοιξεις τη στοματαρα σου,βαλε το μυαλουδακι σου να σκεφτει και να μου πεις ενα foul ενως χ86 tablet? :X :devil:

Κατ'αρχας ξερεις τι ειναι το x86 tablet και ποσα χρονια προυπαρχουν των arm ή αδικα καθομαι και ασχολουμε μαζι σου? :lol:

 

Για αρχη δε σε προσεβαλλα, οπότε μαζέψου...

Tablet x86? Υπάρχει tablet x86 με την σύγχρονη έννοια? Εκτός και αν εννοείς τα επί σειρά ετών x86 που ειναι πολυ χοντρά, πολύ βαριά, με αυτονομία λίγων ωρών και price tag στον θεό χώρια το απαράδεκτο λειτουργικό που τα συνοδεύει... ασε δε με το fail που διαγράφεται με τα Win8.

 

Been there before the beginning of time... να στο θεσω απλά. Δεν ειμαι χτεσινός και έχω βαθιά γνώση του αντικειμένου. Το ζήτημα δεν ειναι ARM η χ86 (και χεστήκαμε πατωκορφα ποιο προυπάρχει, who cares), αλλά με ποιο κάνεις καλά την δουλεία σου (αυτό που ζητά ο καθένας) .&-

 

Στην παρούσα φάση, tablet = arm (γιατί μόνο εδω έχουν παρουσιαστεί λειτουργικά touch oriented). Αν παρουσιάσει η Intel με την MS κάτι αξιολογο στο μέλλον το ξανασυζητάμε. Για την ώρα τα Win8 είναι mixed bag για tablet και κουτσουρεμένα στην arm εκδοση τους. Τρομάζω για την συνέχεια τι αλλο θα μάθουμε. Χώρια που δεν ειναι καν διαθεσιμα... για αρκετό καιρό ακομα. Ανέφερες και κάτι για bootloaders... σου διέφυγε το γεγονός μάλλον οτι η MS μιλησε για κλειδωμένα bootloaders.

 

Τελος.

 

 

@ drmichael:

 

Παίρνει SIM (microSIM για την ακριβεία) και με καλωδιάκι USB OTG βγάζει απο την microUSB κανονική full USB για να συνδέεις διαφορα περιφερειακά.

Κινεζίες = κάτι αγνωστες κινέζικες φασονάδικες εταιρίες, με κανένα quality control, καμια σκέψη για την δημιουργία σωστού προιόντος, κανένα support, καμιά εγγυηση, προδιαγραφές χαμηλότατες.

Μπορεί πολλά πράγματα να κατασκευάζονται στην Κίνα, δεν είναι ομως ολα φτιαγμένα το ίδιο. Εξου βέβαια και η διαφορά τιμής.

Σχετικά με το Amazon.de...μπορείς να βρεις πολύ καλύτερες τιμές (100-150 κάτω απο την τιμη Ελλάδος) στις ταμπλέτες και εγγυήση έχεις κανονικά. Οι κατασκευαστές δίνουν εγγύηση European. Κανένας δεν θα σου πει ΔΕΝ ΣΤΟ ΦΤΙΑΧΝΩ! Και συγκεκριμένα... η Motorola, είναι Motorola Hellas... δεν είναι έμπορος/εισαγωγέας που μπορει να ξινίσουν τα μούτρα του αν δει πως δεν το πήρες απο αυτόν.

 

Οπως ειπα για το Asus θα περιμένεις. Και απο λάθος στο ανέφερα σαν Ν300... είναι TF300... http://www.asus.com/Tablet/Transformer_Pad/ASUS_Transformer_Pad_TF300T/ Αν δε σε καίει περίμενε αυτό.

 

Και για να διευκρινίζουμε κάποια πράγματα, μιλώ υποθέτοντας πως ξέρεις τι εστι iOS, ANDROID, Win8...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για αρχη δε σε προσεβαλλα, οπότε μαζέψου...

Tablet x86? Υπάρχει tablet x86 με την σύγχρονη έννοια? Εκτός και αν εννοείς τα επί σειρά ετών x86 που ειναι πολυ χοντρά, πολύ βαριά, με αυτονομία λίγων ωρών και price tag στον θεό χώρια το απαράδεκτο λειτουργικό που τα συνοδεύει... ασε δε με το fail που διαγράφεται με τα Win8.

 

Been there before the beginning of time... να στο θεσω απλά. Δεν ειμαι χτεσινός και έχω βαθιά γνώση του αντικειμένου. Το ζήτημα δεν ειναι ARM η χ86 (και χεστήκαμε πατωκορφα ποιο προυπάρχει, who cares), αλλά με ποιο κάνεις καλά την δουλεία σου (αυτό που ζητά ο καθένας) .&-

 

Στην παρούσα φάση, tablet = arm (γιατί μόνο εδω έχουν παρουσιαστεί λειτουργικά touch oriented). Αν παρουσιάσει η Intel με την MS κάτι αξιολογο στο μέλλον το ξανασυζητάμε. Για την ώρα τα Win8 είναι mixed bag για tablet και κουτσουρεμένα στην arm εκδοση τους. Τρομάζω για την συνέχεια τι αλλο θα μάθουμε. Χώρια που δεν ειναι καν διαθεσιμα... για αρκετό καιρό ακομα. Ανέφερες και κάτι για bootloaders... σου διέφυγε το γεγονός μάλλον οτι η MS μιλησε για κλειδωμένα bootloaders.

 

Τελος.

Μπορει να μην εισαι χθεσινος,οπως λες,αλλα σιγουρα δεν εχεις ιδεα τι εστι window8 σε tablets!

 

Και αν θες να μιλας για τα συνχρονα windows tablets,πρεπει πρωτα να γνωριζεις,οτι αυτα πλεων ειναι ΜΟΝΟ 50-100γρ. βαρυτερα και εχουν ΜΟΝΟ 1-2ωρες λιγοτερη αυτονομια απο τα arm android!

Και οπως επεισης,αυτα που θα βγουν τον οκτωβρη-νοεμβρη,θα εινα το ιδιο λεπτα,στο ιδιο βαρος και στην ιδια αυτονομια,αλλα μακραν ισχυροτερα και με τραγικα μεγαλυτερες δυνατοτητες!!!

 

Και μια συμβουλη,παρε στα χερια σου ενα ταπλετ με windows 8 και θα καταλαβεις γιατι αυτο το λογισμικο σε αυτη τη πλατφορμα(χ86),βαζουν τα android κατω και τα κτυπανε σαν χταποδι!!! :devil:

Και στη περιπτωση που εισαι τοσο κολλημενος και δε σε πεισουν,ελα να συζητησουμε τα πλεωνεκτυματα του android(που δε προκειται να βρεις) εναντι των windows 8 σε tablet!

 

Και τελος,το να βλεπουμε 2-3 βιντεακια στο ιντερνετ και να περνουμε σβαρνα τα φορουμ και να γραφουμε fail και αλλες τετοιες ανακριβιες και ασυναρτησιες,δεν ειναι και η πιο υπευθηνη σταση που μπορουμε να εχουμε,σε ενα τετοιο τεχνολογικο χωρο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...