Προς το περιεχόμενο

Η αναζήτηση στο Google γίνεται πιο "έξυπνη" με το Knowledge Graph


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Όπως αναφέρουν άνθρωποι που συνέβαλλαν στην ανάπτυξη του Knowledge Graph, χρησιμοποιούνται αξιόπιστες πληροφορίες από το βιβλίο γεγονότων του FBI, τη Wikipedia..."

 

Αν θεωρούνται αξιόπιστες οι πληροφορίες του Wikipedia ψωνίσαμε από σβέρκο!

 

 

Αν έχω καταλάβει καλά το concept, αυτό που λες δεν θα είναι και τόσο... καταστροφικό για τη λειτουργία του εγχειρήματος!

Το Google search περισσότερο εννοιολογικά θα χρησιμοποιεί τέτοιου είδους πηγές, παρά για καθαυτές τις πληροφορίες που παρέχουν. Τουλάχιστον, για το backbone της μηχανής, δηλαδή για τη δημιουργία των "γραφημάτων". Αν παρουσιάσει και μερικά λάθος στοιχεία δεν έγινε και τίποτα, διορθώνεται. Αυτό που δεν διορθώνεται εύκολα είναι το λάθος στις έννοιες των λημμάτων, και εκεί δεν νομίζω ότι υστερεί ιδιαίτερα η Wikipedia.

 

Για παράδειγμα, το σημαντικό για τα αποτελέσματα που θα σου δώσει η μηχανή στο query "Jordan", είναι να γνωρίζει ότι το "Jordan" αναφέρεται πχ σε ποτάμι ή σε μπασκετμπολίστα, και όχι αν το ύψος του Jordan είναι 2.00 ή 2.03. Όχι ότι δεν είναι σημαντικό να δίνει ακριβείς πληροφορίες, αλλά αυτό... φτιάχνεται και στην πορεία! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει Wolfram|Alpha

 

και εμένα, αν και τελικά αποδείχθηκε περιορισμένο mathematica online, ή απλά μια πολύ sophisticated αριθμομηχανή.

 

Δεν πιστεύω πως η google κινείται προς αυτή τη κατεύθυνση, δλδ πάλι θα προτιμήσω wolfram για μετατροπές ή πράξεις μεταξύ ποσοτικών ιδιοτήτων (πχ μάζα ήλιου/μάζα γής ή απόσταση γής-σελήνης/μήκος αυτοκινητόδρομων κτλ), το google knowledge engine θα στηρίζεται περισσότερο στη συγκομιδή συσχετίσεων μεταξύ ενός αντικειμένου και των πληροφοριών που το αποτελούν, διαχωρισμένες φυσικά απο τις διαστάσεις του αντικειμένου (πχ coca-cola -> εμπορική διάσταση, κοινωνική (pop culture), βιοχημική κ.α.) όπως ακριβώς διαχωρίζονται και στη wikipedia, αλλά περισσότερο με συνδέσεις σε άλλα αντικείμενα (αυστηρώς ορισμένα) παρά με απλό -fuzzy- κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω καταλάβει καλά το concept, αυτό που λες δεν θα είναι και τόσο... καταστροφικό για τη λειτουργία του εγχειρήματος!

Το Google search περισσότερο εννοιολογικά θα χρησιμοποιεί τέτοιου είδους πηγές, παρά για καθαυτές τις πληροφορίες που παρέχουν. Τουλάχιστον, για το backbone της μηχανής, δηλαδή για τη δημιουργία των "γραφημάτων". Αν παρουσιάσει και μερικά λάθος στοιχεία δεν έγινε και τίποτα, διορθώνεται. Αυτό που δεν διορθώνεται εύκολα είναι το λάθος στις έννοιες των λημμάτων, και εκεί δεν νομίζω ότι υστερεί ιδιαίτερα η Wikipedia.

 

Για παράδειγμα, το σημαντικό για τα αποτελέσματα που θα σου δώσει η μηχανή στο query "Jordan", είναι να γνωρίζει ότι το "Jordan" αναφέρεται πχ σε ποτάμι ή σε μπασκετμπολίστα, και όχι αν το ύψος του Jordan είναι 2.00 ή 2.03. Όχι ότι δεν είναι σημαντικό να δίνει ακριβείς πληροφορίες, αλλά αυτό... φτιάχνεται και στην πορεία! :)

Ναι δίκιο έχεις σ' αυτό. Απλά το είπα επειδή μου είχε συμβεί το εξής περίεργο στο παρελθόν. Να ψάχνω μια πληροφορία για τον πληθυσμό μιας πόλης και ενώ στα αγγλικά μου έλεγε πχ 10.000.000, όταν πατούσα ελληνικά στην επιλογή της γλώσσας από το μενού αριστερά, μου έγραφε 7.000.000. Να μου πεις, ανοιχτό πρόγραμμα είναι, όποιος θέλει γράφει ό, τι θέλει. Απλώς καλό είναι να έχουμε κατά νου να διπλοτσεκάρουμε. Κατά τ' άλλα είμαι απόλυτα σύμφωνος μ' αυτό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό !

 

Πράγματι , στο άμεσο μέλλον θα μας "μαλώνει" για τις δραστηριότητες που είχαμε στο μυαλό μας να κάνουμε αλλά κατάλαβε ότι τελικά ΔΕΝ κάναμε confused.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...