Προς το περιεχόμενο

δορυφορικη και πριζες


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες,εκανα ανακαινιση στο σπιτικο μου και ειμαι σε φαση που ψαχνω για πριζες.

Ο ηλεκτρολογος μου μου περασε ενα χοντρο ασπρο καλωδιο τηλεορασης.

Μουπε οτι εχει προοπτικη και για δορυφορικη.

 

Επειδη παιζουν διακοπτες με σκετο TV και κατι αλλοι με TV/SAT/RADIO αναρωτιεμαι αν βαλω δορυφορικη τηλεοραση τι αλλο θα πρεπει να κανω; θα προστεθει καποιο καλωδιο το οποιο θα συνδεθει στην ενδειξη "SAT" της πριζας;

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.η δορυφορική μπορεί να παίζει μόνο σε μια TV (έναν δέκτη).

2.αυτές οι πρίζες που λες έχουν ενσωματωμένο spliter πρέπει δηλαδή εκεί που είναι το πιάτο να βάλεις το αντίστοιχο joiner που θα ενώνει το καλώδιο της δορυφορικής με αυτό της κεραίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη αυτο το χοντρο καλωδιο που μου βαλανε δεν θα ειναι κεραια + δορυφορικη; θα πρεπει για δορυφορικη να περαστει μεσα εκει και δευτερο καλωδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ από μακριά να ξέρω τι σου έβαλε αυτός(δεν ανεβάζεις και καμιά φώτο) αλλά γενικά πάντα παίζει ένα μικτάκι πάνω που ενώνει τα δυο καλώδια κάπου πρέπει να υπάρχει πιάτο και να δίνει σήμα μέσου καλωδίου,σκέτο καλώδιο δεν μπορεί να πιάσει δορυφορικά :rolleyes: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι εννοειται οτι θα μπει πιατο οταν μπει δορυφορικη. απλα ρωταω αν μεσα στις σωληνωσεις του σπιτιου με τα καλωδια πρεπει να μπει κι αλλο καλωδιο. το καλωδιο που μουχει βαλει ειναι αυτο

17052012680.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

17052012681.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπα μπαίνει ένας μίκτης πάνω(στο πιάτο anyway) που ενώνει τα καλώδια οπότε κατεβαίνουν από το ίδιο(ένα)καλώδιο,αν είσαι σε δύσκολη περιοχή και πρέπει να βάλεις ενισχυτή για τα τοπικά τότε καλύτερα να περάσεις δύο καλώδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφοσον σου χει περασει 1 καλωδιο εχεις 1 επιλογη για την ωρα.

Βαζεις στην ταρατσα ενα combiner που ενωνει στο ιδιο καλωδιο δορυφορικη με επιγεια και το ιδιο πρεπει να κανεις και κατω με το αντιστοιχο splitter που θα τα διαχωριζει και θα στα βγαζει σε 2 ξεχωριστα καλωδια (επιγειο καλωδιο + δορυφορικο). Εκει εχουν χρηση και οι πριζες TV/Sat μιας και εχουν ενσωματομενο αυτο το σπλιτερ.

 

Η αλλη επιλογη ειναι να περασεις ξεχωριστα 2 καλωδια, το ενα για την επιγεια και το αλλο για τη δορυφορικη.

 

Αν σε ενδιαφερει να εχεις δορυφορικη σε ολα τα σημεια του σπιτιου, γινεται ευκολα και χωρις πολυ μεγαλο κοστος, αλλα θα πρεπει να πεις του ηλεκτρολογου να τραβηξει ενα καλωδιο επιστροφης απο το σημειο που θα εχεις το δορυφορικο σου αποκωδικοποιητη προς την κεντρικη διακλαδωση.

 

Εννοειται οτι σε αυτην την περιπτωση ολες οι τηλεορασεις του σπιτιου θα βλεπουν το ιδιο καναλι την ιδια στιγμη αν βαζουν δορυφορικο

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...