Προς το περιεχόμενο

OCZ Synapse Cache 64GB SSD Review


GeorgeVasil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ακομη ερωτηση!

Με dualboot,τι παιζει?

Αν και προς το παρων υποστηριζει μονο win7,αν στη συνεσχεια θελισω να εχω τα 7αρια κ τα 8ρια σε dualboot,τι γινεται σ'αυτη τη περιπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσο αφορα το dataplex,οπως αναφερει και Vagosman,ισχυουν τα εξης:

 

Disclaimer: Your Dataplex licensing key is only valid on one machine. Dataplex uses various components to identify a PC (memory, OS, CPU Id, BIOS, Ethernet card); if two or more components change, it is considered a different machine. If you wish to change only one component, Dataplex will automatically revalidate the license as long as there is an internet connection when the PC is rebooted. You must uninstall Dataplex to release the license prior to changing two or more components in your system. Licenses cannot be released after the system is no longer valid. Please contact OCZ tech support to reset the license if this occurs.

Επεξ/σία από ektor7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Seagate ξεκίνησε τον χορό με αυτούς

 

http://www.seagate.com/internal-hard-drives/laptop-hard-drives/momentus-xt-hybrid/

 

οπου ειναι ιδανική λύση για λαπτοπ. Αντίστοιχα περιμένω κατι για desktop και με σαφώς μεγαλύτερη cache ωστε να μπορεί να προσφέρει απροβλημάτιστη αλλα και γρήγορη συμπεριφορά (παντα σε hardware επίπεδο)

 

Σχετικά με τα dual boots πραγματικά δεν θα τα δοκίμαζα ektor7. Δεν θα συμπεριφερθεί καλά γιατι το Dataplex εππηρεάζει τις εντολές κατα το post λογω οτι ειναι low level.

 

Οπως είπα έχουμε ακόμα ψωμί, το μέλλον ειναι υβριδικοί δίσκοι και οχι ενωμένοι με λογισμικό. Αλλά αμα θέλετε να δώσετε ανάσα στο κουρασμένο pc σας, ειναι αρκετά ικανοποιητική η συμπεριφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ektor7:

Vagosman,εισαι ευχαριστημενος,γενικα με τις αποδοσεις του και ποσο δυσκολη ειναι ολη αυτη η διαδικασια για εγκατασταση του δισκου και του λογισμικου!

 

Ναι ειμαι αρκετά ευχαριστημένος, η εγκατάσταση ειναι σχετικά απροβλημάτιστη αλλα πριν ξεκινήσεις παρε τα ΠΑΝΤΑ back up η disk image.

 

Γενικά δεν θα τον πρότεινα σε basic users αλλα σε λίγο πιο ψαγμένους. Ισως χρειαστεί να γίνει secure erase ισως διάφορα άλλα και θα πρέπει να είσαι σε θέση για λίγο troubleshooting.

 

Λόγω raid, λόγω παλιότερης έκδοσης Dataplex και συγκηριών μου έφαγε 2 μέρες να τον βάλω. Αποκόμισα όμως τρελές εμπειρίες (αν και τότε έβριζα άσχημα :P)

 

Θεωρητικά βαζεις τον Synapse, ανάβεις, κάνεις install Dataplex, restart και απολαμβάνεις.

 

Αν είσαι single boot Win7 χωρίς Raid, προχώρα κανονικά. Αλλιώς θες φρέσκο format απο την αρχή με σπασμένο raid και προσοχή στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο επικοινωνια μου:

1:Will the drive/software be compatible with Windows 8?

Drive: Υes the Synapse like any other drive is compatible with Windows 8 as a standard drive / Software: As far as I know we are working on it, I do however not have any specific details yet.

2:Is there a problem on the licencing of Dataplex Software if a user has a dual boot system?I mean can he use the Dataplex software to all its operating systems?

 

The Dataplex software is only meant for 1 operating system, so a second one (even if you did decide to install two versions of Windows 7, it would not be allowed). Of course you will also have to take in account that the Synapse would first have to clear all the cached data from one OS in order to create room for caching the data from the other OS which could cause issues.

 

3:What if we want to use the drive to different systems?

As far as I know you simply uninstall the Dataplex software first and reinstall it on the other computer. If you do have difficulties afterwards we do have technical staff on standby available for you to reset your license key.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3/3 λοιπόν

 

1) Ετοιμάζουν το Dataplex για Win8

2) Oχι dual boot οπως το είχα φανταστεί και ισως είχα διαβάσει στα φορουμ της OCZ

3) Εννοείτε πως μπορείς να τον βάλεις αλλου τον Synapse αρκει να ελευθερώσεις την άδεια με unistall (συνδεδεμένος πάντα)

 

Eυχαριστούμε για τον κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Vagosman,ευχαριστω για τις απαντησεις σου!Ηταν πολυ βοηθητικες,οπως και οι διευκρινησεις του GeorgeVasil! B)

Ειναι απ'οτι φαινεται παρα πολυ καλη λυση,αλλα αν φυγουν αυτοι οι σπαστικοι περιορισμοι που εχει τωρα το dataplex,θα ειναι πιστευω πολυ καλυτερη λυση απο τον κοινο ssd!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια ειναι με την μεγάλη πτώση τιμών οι SSD γίνονται δελεαστικοί. Οταν τον είχα πάρει εγω δεν συνέφερε καθόλου καθαρός SSD. Επίσης είμαι λίγο φοβητσιάρης ακόμα και δεν τον θέλω για desktop και πιο βαριά χρήση.

 

Προβλήματα με fragmentations και πτώση απόδοσης ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει αν έχουν επιλυθεί.

 

Δεν θα γίνω υπέρμαχος της μίας η της άλλης λύσης (υβριδική η καθαρή ssd γιατι και οι 2 δεν έχουν ωριμάσει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερη λυση απο κοινο SSD δεν ειναι για κανενα λογο.

 

Δεν σου φτανουν 240GB που κοστιζουν ~200€ για λειτουργικο και Games?

Σε μενα φτανουν και πολυ λιγοτερα απο 240gb! :-D

Απλα για καποιο που δε θελει να καθεται να διαλεγει,καθε φορα που θα πρεπει να κανει εγκατασταση τα προγραμματα του και ποια απο αυτα τα θελει ή οχι στον ssd,αλλα να τα εχει ολα σ'ενα δισκο και να εχει ταχυτητες ssd,ειναι μεγαλη υποθεση!

Απλα αυτοι οι περιορισμοι λογο του software,ειναι για μενα,αυτο που δεν τα κανει ακομη τοσο συμφερουσα αγορα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προβλήματα με fragmentations και πτώση απόδοσης ακόμα δεν έχω ξεκαθαρίσει αν έχουν επιλυθεί.

 

 

Εγω παλι ειμαι της αποψης οτι οι SSD ειναι αρκετα ωριμοι πλεον. Αν επιλεξεις την σωστη λυση εισαι αρχοντας.

 

Χρησιμοποιω SSD απο το 2009,προερχομενος απο RAID με μηχανικους..

 

Δεν μπορω να χρησιμοποιησω ευχαριστα PC χωρις SSD.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας τα παρουμε συγκριτικα:

1.Με τους ssd βαζουμε τα πιο συμαντικα προγραμματα και τα προγραμματα που τρεχουμε συχνα.Με τους υβριδικους δε χριαζεται να το κανουμε αυτο και εχουμε τις γρηγορες ταχυτητες στα προγραμματα που τρεχουμε πιο συχνα!

2.Στους ssd,συνηθος δε βαζουμε μεγαλα προγραμματα που δε τα χρησημοποιουμε συχνα(2-3 φορες το χρονο),αλλα οταν θελουμε να τα δουλεψουμε για μια μικρη περιοδο,θα εχουμε τις μικρες ταχυτητες των hdd.Με του υβριδικους,δε θα εχουμε αυτο το θεμα γιατι με τη δευτερη χρηση το προγραμμα αυτο θα τρεχει με ταχυτητες ssd.

3.Με το ssd,προσπαθεις συνεχως(εγω τουλαχιστων)να τον κρατας καθαρο λογο περιορισμενου χωρου,ακομη και αν εχεις 240gb,που δεν ειναι και πολυ μεγαλος με τα συμερινα δεδομενα!Αυτο με τον υβριδικο,εμενα τουλαχιστων,δε με απασχολησε ποτε,ειμαι αρκετα ανετος!

 

Αυτες ειναι οι μεγαλες και κτυπητες διαφορες,των υβριδικων με τον κανονικο!

 

Ολα αυτα ομως εξαρτονται παντα με τη χρηση που κανει ο καθενας και πως ειναι συνηθησμενος!

Εμενα ολα αυτα τα ατου που εχει ο υβριδικος,αν μου δωσει ενα κανονικο ssd στα 240gb(αυτα εμενα με φτανουν και περισσευουν),οπως αναφερες και απαλαγω απο το αγχος του χωρου και επειδη δε με ενοχλει να τρεξω και καποια προγραμματα σε ταχυτητες hdd,τοτε και οι δυο,το ιδιο μου κανουν!;)

 

Εγω παλι ειμαι της αποψης οτι οι SSD ειναι αρκετα ωριμοι πλεον. Αν επιλεξεις την σωστη λυση εισαι αρχοντας.

 

Χρησιμοποιω SSD απο το 2009,προερχομενος απο RAID με μηχανικους..

 

Δεν μπορω να χρησιμοποιησω ευχαριστα PC χωρις SSD.

Και εγω χρησημοποιω ssd απο τις αρχες του 2010 και υβριδικο απο τα μεσα του 2011.Και ειμαι ευχαριστημενος και με τις δυο επιλογες,αν και τα 4gbssd,του υβριδικου ειναι πολυ λιγα για να εχω ολα τα προγραμματα που θελω και χρησημοποιω συχνα στο ssd cache!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...