Προς το περιεχόμενο

OCZ Synapse Cache 64GB SSD Review


GeorgeVasil

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστοί στις παρουσιάσεις SSD, αυτή την φορά θα προσπαθήσουμε να σας δείξουμε κάτι το διαφορετικό. Πολλοί θα αναρωτιέστε γιατί υπάρχει ο όρος Cache στον τίτλο του Review. Ο όρος "Cached SSD Drive" έρχεται γα να διαφοροποιήσει την λειτουργιά ενός κανονικού SSD. Αυτό γιατί επιτρέπει την σημαντική αύξηση των επιδόσεων ενός συστήματος το οποίο χρησιμοποιεί (ακόμα) συμβατικό δίσκο, διατηρώντας ταυτόχρονα τον παράγοντα χωρητικότητα. Η τεχνολογία αυτή παρουσιάστηκε όταν πρωτοεμφανίστηκε το Intel Ζ68 Chipset το οποίο επέτρεπε το "πάντρεμα" ενός κανονικού SSD με συμβατικό σκληρό δίσκο προς αύξηση επιδόσεων. (Διαβάστε περισσότερα εδώ).

Αυτό είναι αρκετά ενθαρρυντικό για τους χρήστες που διαθέτουν Z68 (ή μεταγενέστερο) Chipset. Τι γίνετε όμως με τους υπόλοιπους χρήστες? Εδώ έρχεται η λύση της OCZ με όνομα Synapse! Πρόκειται για ένα SATA 3 SSD Drive, συνοδευόμενο από Optimized Software, το οποίο Cache-αρει οποιοδήποτε Drive (μαζί με τα αρχεία και τις εφαρμογές) του συστήματος εσείς επιλέξετε,γρήγορα, εύκολα και χωρίς ιδιαίτερη ταλαιπωρία.
 

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση OCZ Synapse

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τέλεια παρουσίαση!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση.

 

Και ήμουν σχεδόν έτοιμος να πάρω έναν OCZ Vertex 3 Series 120GB SSD SATA III αλλά μετά από αυτήν την παρουσίαση είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα “παντρέψω” έναν OCZ Synapse Cache SATA III 2.5" SSD 128GB με τον ήδη υπάρχων Western Digital Black 640GB SATA II.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια , συγνωμη για την ερωτηση μου , ισως να νε απο παρεξηγηση η επιδη το διαβασα γρηγορα

αλλα δεν καταλαβα την λογικη που λειτουργει αυτο το τερας

 

δυλαδη μετατρεπει ολοκληρο το SSD σε συστημα cache ? και ως αποθηκευση χρησημοποιει τον κλασσικο δισκο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύξηση των επιδόσεων στην απόδοση του SSD ή του μηχανικού δίσκου?? Δηλαδή το λειτουργικό θα τρέχει πιο γρήγορα μέσω του caching?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα λειτουργει σαν τον υβρηδικο δισκο που εχει τα 4gb ssd σαν cache?

Δηλ σαν να μετατρεπουμε ενα υβριδικο με το συνδιασμο ενως ssd και ενα hdd!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτησεις γιατι σκεφτομαι να το αγορασω!

1.Απο την στιγμη που τον χρησημοποιησω σαν cache,μπορω να τον επαναφερω και να τον χρησημοποιησω σαν κανονικο cache!

2.Αυτο με την αδεια,θα χρειαστει καινουρια μονο αν αλλαξω pc/μητρικη και οχι αν κανω format για να αλλαξω σκληρο ή για να κανω clean install.

3.Σε περιπτωση που θελω να τον χρησημοποιησω σε αλλο pc,πως μπορω να παρω την καινουρια αδεια?

4.Υπαρχει καποια πληρoφορια αν θα τρεχει και στα windows 8!

5.Ο νεος driver(Intel® Rapid Storage Technology ) που αναφερθηκε ειναι για ολα τα intel base συστηματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφτηκα έπειτα από παρότρυνση φίλου ωστε να μπορέσω να μεταδώσω την δική μου εμπειρία.

 

Η λύση που παρέχει η OCZ με τον Synapse είναι η εξής.

 

2 διαφορετικά SSD με 64 και 128Gb αντίστοιχα όμως ΠΡΟΣΟΧΗ με over provisioning το 50% του δίσκου. Αυτό σημαίνει ότι στα 64 τα 32 είναι διαθέσιμα και στα 128 τα 64 αντίστοιχα.

 

Λοιπον τι κάνει ο Synapse. Από μόνος του είναι ένα απλό SSD όμως με το πακέτο πληρώνεις και μια αδεια χρήσης για το Dataplex της Nvelo.

 

Το Dataplex είναι ένα low level software που παντρεύει τον υπάρχοντα HDD με τον νέο SSD. Μέσα από τους δικούς του αλγόριθμους καταλαβαίνει ποια αρχεία διαβάζονται συχνότερα στον υπολογιστή μας και τα ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ στον SSD.

 

Υπερ: Πραγματική αύξηση στις επιδόσεις του boot αλλα και άνοιγμα προγραμμάτων που δουλεύουμε συχνά (browser, email client, καποιο αγαπημένο game κτλ) Ουσιαστικά έχεις ταχύτητες SSD για αυτές τις εφαρμογές

 

ΟΜΩΣ

 

Αν προσέξατε ανέφερα ότι μεταφέρει τα αρχεία στον SSD. Εχω μιλήσει αρκετές φορές με την Nvelo ώστε να επιτρέψει ένα λιγότερο επιθετικό caching με copy αντι για cut των αρχείων. Σε περίπτωση BSOD η διακοπή ρεύματος, τότε πριν τα windows κάνει ένα verification ώστε να ταυτοποιήσει τα αρχεια για να μην έχουμε corruptions. Παλιότερα αυτή η διαδικασία ήταν χρονοβόρα (πάνω από 4-7 ώρες) και υπήρχαν αρκετά corruptions.

Πλέον με το update που εδωσαν προσωπικά δεν αντιμετωπίζω προβλήματα, με γρήγορες εκκινήσεις.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

 

1) Υπόσχεται εγκατάσταση σε προεγκατεστημένο σύστημα. Προσωπικά έσπασα ένα παλιο Raid οποτε ήθελα φρέσκια εγκατάσταση.

2) Επειδη το Dataplex είναι low level, δεν μπορείς να κάνεις ουσιαστικά τίποτα πάνω του.

3) Τρέχει σε window 7 ΜΟΝΟ και όχι σε Vista (ΠΡΟΣΟΧΗ). Φαντάζομαι σε αναβάθμιση θα πάρει για τα Win8.

Απαντώντας στον ektor με στοχευμένες ερωτήσεις.

 

Ναι είναι υβριδική τεχνολογία που όμως στηρίζεται σε software (κακό), σε αντίθεση με το δισκάκι με τα 4gb cache η οποία cache δεν φτάνει ουτε για ζήτω όμως.

 

1) Είναι απλος SSD ομως με over provisioning 50%

2) Δεν θα χρειαστείς άλλη άδεια, θα μιλήσεις με την OCZ ώστε να κανουν reset την αδεια σου. Πράγματι αν αλλάξεις κομμάτια H/W νομίζει ότι έχει κλαπεί

3) Ναι, κάνοντας uninstall παντα με την χρήση internet αποδεσμεύει την αδεια για μετέπειτα χρήση.

4) Φαντάζομαι ναι, εστω με αναβάθμιση

5) Ο Intel Rapid Storage είναι άλλη παράλληλη τεχνολογία που δεν νομίζω ότι παντρευεται με το Dataplex. Καλυτερα να παρεις έναν SSD ώστε να cachαρεις από εκει. Τα νεα chipsets πρεπει να τον εχουν όλα. (από sandy bridge και πάνω) δεν το έχω ψάξει.

 

@masterripper: Κάνωντας uninstall το Dataplex στο επόμενο restart αποδεσμευει ολη την πληροφορία από τον SSD προς τον HDD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν μπορώ να κάνω edit και επειδή κατανόησα τώρα την ερώτηση του masterriper απαντώ.

 

Αν για κάποιο λόγω χάσεις τον SSD, τότε κλάις την μοίρα σου. Η απουσία boot system ειναι βέβαιη απο την στιγμή που ολα τα system αρχεια εχουν μεταφερθεί στον SSD.

 

Ελπίζω κάποια στιγμή να γίνονται copy και οχι cut οπως ανέφερα παραπάνω. Μικρή διαφορά στις επιδόσεις αλλα ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές παρατηρήσεις (Vagosman πες μου άμα κάνω κάπου λάθος).

 

Η τιμή του 128άρη Synapse Cache έχει ίδια τιμή / μεγαλύτερη από 1 128άρη SSD...

 

Ναι η χρήση του είναι διαφορετική γιατί χρησιμοποιείς παράλληλα τον δικό σου normal σκληρό που είναι 3432432432gb

ΑΛΛΑ

στον Synapse Cache φορτώνονται τα boot αρχεία του συστήματος καθώς και οι εφαρμογές που ανοίγεις ώστε να cachάριστούν. Στην πράξη δηλαδή δεν σου προσφέρει τίποτα παραπάνω από το να πάρεις 1 κανόνικο 128άρη SSD στα ίδια (ή και λιγότερα) χρήματα και να του εγκαταστήσεις λειτουργικό / εφαρμογές παράλληλα με 1 μεγάλο μηχανικό σκληρό για τα αρχεία σου...

 

Η τεχνολογία είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα αλλά πρακτικά νομίζω δεν έχει κανένα νόημα ιδιαίτερα από τη στιγμή που οι τιμές των SSD πέφτουν κατακόρυφα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Υποθέτω ότι, όπως και οι υβριδικοί, όταν ανοίγεις μια εφαρμογή την πρώτη φορά (που δεν έχει cachαριστεί δηλαδή) αργεί όπως και όταν υπήρχε μηχανικός σκληρός... στις επόμενες εκκινήσεις είναι γρήγορη γιατί γίνεται από τον SSD. Σωστά;

 

(sorry για το δεύτερο post δεν υπάρχει edit)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύξηση των επιδόσεων στην απόδοση του SSD ή του μηχανικού δίσκου?? Δηλαδή το λειτουργικό θα τρέχει πιο γρήγορα μέσω του caching?

 

Αυξηση στην αποδοση του HDD εννοειτε. Αυτός ειναι που το εχει περισσότερο ανάγκη.

 

Αν καταλαβα καλα λειτουργει σαν τον υβρηδικο δισκο που εχει τα 4gb ssd σαν cache?

Δηλ σαν να μετατρεπουμε ενα υβριδικο με το συνδιασμο ενως ssd και ενα hdd!

 

32GB .(τα μισα)

 

 

Ερωτησεις γιατι σκεφτομαι να το αγορασω!

1.Απο την στιγμη που τον χρησημοποιησω σαν cache,μπορω να τον επαναφερω και να τον χρησημοποιησω σαν κανονικο cache!

2.Αυτο με την αδεια,θα χρειαστει καινουρια μονο αν αλλαξω pc/μητρικη και οχι αν κανω format για να αλλαξω σκληρο ή για να κανω clean install.

3.Σε περιπτωση που θελω να τον χρησημοποιησω σε αλλο pc,πως μπορω να παρω την καινουρια αδεια?

4.Υπαρχει καποια πληρoφορια αν θα τρεχει και στα windows 8!

5.Ο νεος driver(Intel® Rapid Storage Technology ) που αναφερθηκε ειναι για ολα τα intel base συστηματα?

 

1.Μπορεις να τον κανεις οτι θελεις.Και σαν Cached και σαν απλο SSD και σαν κανονικο SSD με το Intel SRT.(αν εχεις Z68 και ανω).

2.Μονο αν αλαξεις ΗW ..το φορματ ειναι software αλλαγη.

3.Θα ρωτησω και θα σου απαντησω λιαν συντόμως.

4.Λογικα ναι.

5.Ναι.Driver για τον controller ειναι.

 

 

 

Ναι είναι υβριδική τεχνολογία που όμως στηρίζεται σε software (κακό), σε αντίθεση με το δισκάκι με τα 4gb cache η οποία cache δεν φτάνει ουτε για ζήτω όμως.

 

Δεν μπορω να εχω καλυτερη αποψη απο εσενα που το χρησιμοποιείς σε καθημερινη βαση,αλλα το dataplex ειναι οτι πιο optimized κυκλοφορει απο αποψη επιδοσεων.

 

http://www.cdrinfo.com/Sections/Reviews/Specific.aspx?ArticleId=32211&PageId=5

 

 

Μερικές παρατηρήσεις (Vagosman πες μου άμα κάνω κάπου λάθος).

 

Η τιμή του 128άρη Synapse Cache έχει ίδια τιμή / μεγαλύτερη από 1 128άρη SSD...

 

Ναι η χρήση του είναι διαφορετική γιατί χρησιμοποιείς παράλληλα τον δικό σου normal σκληρό που είναι 3432432432gb

ΑΛΛΑ

στον Synapse Cache φορτώνονται τα boot αρχεία του συστήματος καθώς και οι εφαρμογές που ανοίγεις ώστε να cachάριστούν. Στην πράξη δηλαδή δεν σου προσφέρει τίποτα παραπάνω από το να πάρεις 1 κανόνικο 128άρη SSD στα ίδια (ή και λιγότερα) χρήματα και να του εγκαταστήσεις λειτουργικό / εφαρμογές παράλληλα με 1 μεγάλο μηχανικό σκληρό για τα αρχεία σου...

 

Η τεχνολογία είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα αλλά πρακτικά νομίζω δεν έχει κανένα νόημα ιδιαίτερα από τη στιγμή που οι τιμές των SSD πέφτουν κατακόρυφα...

 

Σωστα. Keep in mind οτι αυτη η τεχνολογια εχει σιτέψει πριν πεσουν οι τιμες.

 

 

Επίσης κάτι που ξέχασα να αναφέρω. Υποθέτω ότι, όπως και οι υβριδικοί, όταν ανοίγεις μια εφαρμογή την πρώτη φορά (που δεν έχει cachαριστεί δηλαδή) αργεί όπως και όταν υπήρχε μηχανικός σκληρός... στις επόμενες εκκινήσεις είναι γρήγορη γιατί γίνεται από τον SSD. Σωστά;

 

(sorry για το δεύτερο post δεν υπάρχει edit)

 

Yes.grin.png

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GeorgeVasil:

 

Πολυ ωραίο το review σου απο τα πιο καλά που κυκλοφορούν για τον δίσκο.

 

Σχετικά με το Dataplex, τον Ιανουάριο έκλαιγε ο κόσμος και μαζί και εγώ. Είχαμε οργανώσει κίνημα (κλασσικά η EU προς την USA. Ευτυχώς βγήκε γρήγορα αναβάθμιση του Dataplex και κάπως ησυχάσαμε. Αν ποτέ σκοπεύουν να βάλουν στους HDD και ενα σεβαστό SSD κομμάτι και ολο αυτό να μην χρήζει ανάγκης software τότε ναι. Είναι το μέλλον κατα την γνώμη μου. Όσο και να πέσουν οι SSD's δεν θα μπορέσουν ποτέ να αντικαταστήσουν τα ωραία γοριλάκια. Ειδικά πλέον που οι απαιτήσεις σε δεδομένα είναι τεράστιες.

 

@Harο: Η τιμή ειναι σαφώς ακριβότερη απο εναν απλο SSD λογω της άδειας του software που πληρώνει η OCZ στην Νvelo. Επίσης με το 50% overprovisioning στοχευει στην καλύτερη αντοχή στο read/write. Ο Synapse ειναι φτιαγμένος για caching.

 

Προσωπικά προτιμώ την υβριδική λύση απο τους πολλαπλούς. Πείτε το κόλλημα αλλά θέλω τα προγράμματα μου να τα εγκαθιστώ στο Program Files και οχι χύμα παντου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GeorgeVasil πολυ ωραιο review,αλλα μου αλλαξες τελιως τον προσανατολισμο που ειχα για να παρω ενα κανονικο ssd και με εβαλες σε αλλες περιπετειες! :-D

Vagosman ηταν παρα πολυ βοηθητικα τα post σου!

Απλα το σκεφτομαι πολυ το θεμα,λογο κυριος,επειδη φοβαμε ολους αυτους τους περιοσμους με το software!

Με τον υβριδικο που εχω,ειμαι πολυ ευχαριστημενος,αν και δεν φτανουν πραγματι τα 4gb ssd,αλλα δεν εχεις ολους αυτους τους περιορισμους!

Αυτο που με κανει να το σκεφτομαι στον να το παρω,ειναι οτι μπορεις να τον χρησημοποιησω και σαν κανονικο ssd!

Vagosman,εισαι ευχαριστημενος,γενικα με τις αποδοσεις του και ποσο δυσκολη ειναι ολη αυτη η διαδικασια για εγκατασταση του δισκου και του λογισμικου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...