Προς το περιεχόμενο

Samsung UE40ES6100 και σειρα καναλιων


papazaf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισημα απο την εταιρια θα διατεθει keyboard αλλα ενα απο την samsung. Συμβατοτητα με αλλα δεν υπαρχει. Ο πωλητης μαλλον, ''πιστευει'' οτι συνδεεται. Περετερω δεν γνωριζω. Καντε δοκιμες και πειτε μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη φίλε και καλές προβολές,

Είμαι κι εγω σε αναζήτηση και βασικά δε ξέρω αν αξίζει να δωσω παραπάνω λεφτά για να πάω στα 200Hz κι όχι να μείνω σε μια καθαρή των 100.

Απο θέμα clouding πως παέι η τηλεόραση;Εχεις παρατηρήσει τίποτα ή εχει βελτιωθεί το φαινόμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να ρωτήσω και εγώ κάτι για την τηλεόραση. Είσαι ευχαριστημένος από την εικόνα όταν βλέπεις τηλεόραση; Πως είναι η εικόνα δηλαδή όταν δεν βλέπεις DVD δηλαδή και HD ταινίες (που όλο τέτοια παίζουν στα καταστήματα).

Επίσης, πόσο γρήγορα αλλάζουν τα κανάλια; Γιατί έχω παρατηρήσει μια καθυστέρηση σε όλες της ψηφιακές. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με το σήμα ή αν είναι οι τηλεοράσεις. Επίσης κάτι σημαντικό με το άλλαγμα καναλιών, όταν πατάς π.χ. 4, σε πάει κατευθείαν στο 4, ή περιμένει μήπως πατήσεις π.χ. και το 1 για να σε πάει στο 41; Γιατί και αυτό εισάγει άλλη μια εκνευριστική καθυστέρηση στο άλλαγμα καναλιών.

 

Ευχαριστώ :-D

Επεξ/σία από eliascm21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πιο γρηγοργη απο μια παλιοτερη samsung που εχω, νομιζω οτι ειναι νορμαλ

οσο για την τιβι, τα ψηφιακα ειναι σχεδον σαν το DVD

εχει μια αναμονη αλλα μικρη για τα διψηφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

γεια σας και απο εμενα σκεφτομαι να αγορασω την 40΄es6100 αλλα αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι το clouding που διαβασα σε καποια σχολια σε αλλο forum οτι αφηνει.?και κατι ακομα επειδη ειμαι απο κρητη και δεν εχει ερθει ακομα η ψηφιακη εδω ,οσον αφορα τα αναλογικα καναλια θα εχω τρελο θεμα.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθυστέρηση στα ψηφιακά είναι σχετικά λογικό φαινόμενο. Το σήμα καθως φτάνει σε μορφή ραδιοσυχνότητας, πρέπει να αποκωδικοποιηθεί απο το δεκτή και μετέπειτα να προβληθεί το περιεχόμενο στην οθόνη μας. Να προσθέσω οτι εκτός απο το τηλεοπτικό πρόγραμμα, κατεβαίνουν και αλλες πληροφορίες οπως το EPG. Σαφώς ολα αυτα μαζι προκαλούν μια καθυστέρηση.

 

Όταν πατάμε κουμπί απο το αριθμητικό πληκτρολόγιο η tv αναμένει την εισαγωγή και επιπλέον ψηφίων, σε περίπτωση που θέλουμε να πάμε σε διψήφιο η τριψήφιο αριθμό. Εαν θέλουμε να εκτελεστεί άμεσα η εντολή μας τοτε πατάμε το νούμερο που θέλουμε και κατόπιν το πλήκτρο οκ, ώστε να τερματιστεί η αναμονή της tv.

 

Η 6100 όπως ολες η σύγχρονες tv υψηλής ευκρίνειας, στα ψηφιακά κανάλια θα παρουσιάζουν φτωxη ποιότητα εικόνας. Αυτό καθώς τα ψηφιακά κανάλια προβάλλονται στα 625x576 pixels. Μια ανάλυση πολύ χαμηλότερη της εγγενούς που εχει το πάνελ της. Στην πραγματικότητα το υλικό που εκπέμπει η digea είναι πολύ χαμηλότερης ποιότητας απο τα 576i που ανέφερα καθώς το βιντεοσκοπημένο υλικό που έχουν είναι πολύ παλαιότερης τεχνολογίας. Εαν προσθέσουμε και την συμπίεση του υλικοί για να χωρέσουν 4 μπουκέτα σε μια συχνότητα τοτε αντιλαμβάνεστε γιατι βλέπουμε ετσι.

 

Στα αναλογικά σαφώς η ανάλυση είναι χειρότερη, αλλα το υλικο εκπέμπεται στην ιδια ανάλυση σε σχέση με αυτην που παρέχουν τα μέσα βιντεοσκόπησης. Για αυτό και οι διάφορες μεταξύ αναλογικών - ψηφιακών ειναι ελάχιστες σε αυτούς που έχουν πολυ καλή λήψη.

 

Το μυστικό είναι να ρίχνετε όσο περισσότερο μπορείτε την ευκρίνεια της tv στα ψηφιακά - αναλογικά για να μην βλέπετε έντονα τις ατέλειες του τηλεοπτικού σήματος.

 

 

ΥΓ. Οι smart tv της Samsung με τα νεα firmware πλέον υποστηρίζουν πληκτρολόγιο ποντίκι είτε wired ειτε wireless σχεδόν οποιασδήποτε εταιρίας. Logitech, microsoft δοκιμασμένα. Οπότε οτι είχα γράψει πιο πάνω αναιρείται με τα νέα δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το clouding πλέον σε όλες τις λεπτές lcd είναι παρόμοιο. Δυστυχώς η αστοχία που μπορεί να παρουσιάσει ενα πάνελ στο θέμα αυτο δεν είναι σταθερή. Υπάρχουν τεμάχια που είναι έντονο ενω στο ιδιο μοντέλο άλλο τεμάχιο έχει λιγότερο.

 

Σε συνθήκες κανονικής θέασης (χωρίς να βάλεις το pattern με το μαύρο φόντο με την λευκή κουκκίδα στην μέση) δεν πρόκειται να σε απασχολήσει. Εαν κάνεις και τις σωστές ρυθμίσεις όπου το gamma και το back light δεν θα ειναι στο τέρμα (όπως στην δυναμική ρύθμιση) δεν νομίζω οτι θα είναι ορατό το πρόβλημα αυτό ακόμα και στις πιο σκοτεινές ταινίες η ακόμα και στο letterbox, όπου εκεί πιο συχνά το βλέπουμε.

 

Πρόσφατα σε μια 6800 και σε μια HX750 με τις σωστές ρυθμίσεις (μην φανταστείς κάποια επαγγελματική ρύθμιση, 5 λεπτά calibration με το μάτι με 2 καρτέλες) ακόμα και με το pattern για clouding δεν είδαμε σχεδόν τίποτα..

 

Γενικά με το clouding και το torching γίνεται πολύς λόγος για το τίποτα. Πρέπει να προκαλέσεις την tv για να σε ενοχλήσει πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

Καλησπερα.ξερει κανεις τι διαφορα εχει το dtv air με το dtv cable?γιατι στην 6100 εκανα αναζητηση καναλιων με dtv air και δεν ειχε ικανοποιητικη ποιοτητα εικονας ενω με cable δεν μοθ εβρισκε καν καναλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...