Προς το περιεχόμενο

Αγορα SSD


omiroswagdy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανένας δεν είπε ότι ο agility είναι καλύτερος. Αυτό που στην κυριολεξία χλευάζω είναι ο γραφικός ισχυρισμός ότι καταλαβαίνει κάποιος διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αληθεια ειναι οτι δεν υπαρχει καποιος συγκεκριμενος λογος να προτρεπουμε καποιον να προτιμησει τον agility 3 απο τον 830 περαν της οποιας διαφορας στην τιμη τους.

 

Θα διαφωνησω ωστοσο στο οτι ενας 830 ειναι ικανος να δωσει αλλη αισθηση γρηγοραδας απο εναν agility 3. Αυτο δεν ισχυει και θα το χαρακτηριζα παρομοια εμμονη με την πρωτη παραγραφο του ποστ μου. Και προφανως δεν αποτελει λογο για να προτεινεις τον 830 εναντι του agility 3 (η "διαφορα" στην αισθηση της ταχυτητας εννοω). Υπαρχουν 1-2 λογοι που θα προτεινουμε των 830, ΕΚΤΟΣ απο την αισθηση γρηγοραδας που ΔΕΝ παιζει :)

 

Σημειωνω, αλλο γρηγοροτερος στα σημεια, αλλο γρηγοροτερος στην αισθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεψέ με δεν θα καταλάβεις καμία διαφορά για να μην σου πω ότι ο Samsung σου δίνει την αίσθηση του γρηγορότερου...

 

Προφανώς ισχύει αυτό που λες midi. Το παραπάνω μπολνταρισμένο είναι που δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....και στην πράξη δεν υπάρχει περίπτωση να επιβεβαιώσεις τα bench που σου δίνουν 100 ή 200 παραπάνω στο read/writespeed

 

έχω την εντύπωση ότι το ίδιο λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέμε το ίδιο. Αν προσέξεις στην πρόταση που παρέθεσες λες μεν ότι δεν θα δει διαφορά πάρα μόνο στα bench (σωστό) αλλά μετά συμπληρώνεις ότι ο samsung σου δίνει την αίσθηση του πιο γρήγορου. Αυτό όπως καταλαβαίνεις δεν ισχύει και δεν υπάρχει λόγος να συνεχίζεται.

 

Μετά λες ότι αυτή η αίσθηση προκύπτει από τα γραφόμενα άλλων και μετά συμπληρώνεις ότι είναι προσωπική σου εμπειρία.

 

Εντάξει, και γω στηρίζω τις επιλογές μου, υπερβάλω μερικές φορές, αλλά καλό είναι να διατηρούμε μία γείωση με την πραγματικότητα.

 

Ο samsung είναι καλύτερος δίσκος από τον agility 3 και από τον force 3. Fact.

Xάνει από τον corsair performance pro στις επιδόσεις και από τους intel 5 series στην εγγύηση. Fact.

Δεν υπάρχουν ορατές διαφορές μεταξύ των sata3 ssd. Fact.

 

Πόσο πιο απλά να τα γράψω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τα facts. Την αίσθηση του γρηγορότερου την έγραψα γιατί όπως σου είπα δημιουργήθηκε επειδή ο Agility έκανε κάποια κομπιάσματα-freezαρίσματα. Αυτό εννοώ. Δεν είπα ότι είναι πιο γρήγορος ο Sammy γιατί ούτως ή άλλως -σημείο που σίγουρα συμφωνούμε- αυτό δεν διαπιστώνεται με γυμνό μάτι.

 

Νομίζω ότι είμαστε Ο.Κ. και καλό θα ήταν να επιστρέψουμε στο θέμα και να βοηθήσουμε τον TS να αποφασίσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνούμε. Η πρότασή μου προς τον TS είναι να πάρει αυτόν που θα βρει φτηνότερο. Αν θελήσει να κάνει οικονομική υπέρβαση, ας την κάνει είτε για τον γρηγορότερο (έστω θεωρητικά) performance pro, είτε για κάποιον intel με 5 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μας έχει πει budget οπότε να βάλουμε στο παιχνίδι και τον πιο φρέσκο Vertex 4 με 5 χρόνια εγγύηση που φοράει πλέον και την τελική έκδοση F/W?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...