Προς το περιεχόμενο

Υπερθέρμανση κινητήρα στα 120-130km/h


.::NikoS::.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Έχω ένα daihatsu charade 1993 (4κύλινδρο 1300κυβικά) και πριν λίγους μήνες χάλασε η τρόμπα νερού είχα κάτι προβλήματα με θερμοκρασίες και τελικά διαπιστώθηκε ότι έκαψε φλάτζα και αφού ανοίχτηκε το μοτέρ είδαμε ότι η κεφαλή είχε κάτι λακουβίτσες :P Το φτιάξαμε τέλος πάντων και γενικώς από τότε δεν είχα κάποιο πρόβλημα μέσα στην πόλη που το χρησιμοποιώ. Έχει τύχει φυσικά να πάει διαδρομές πηγαίνοντας με 100-120km/h για κάνα 10λεπτο χωρίς κανένα πρόβλημα.

Σήμερα όμως πηγαίνοντας στην εθνική με περίπου 130km/h έβλεπα την θερμοκρασία να αυξάνεται χωρίς σταματημό. (σε λιγότερο από 10 λεπτά διαδρομή) Σταμάτησα να κινούμε και αφού διαπίστωσα ότι το βετιλατέρ δουλεύει άφησα το αμάξι αναμμένο και κατέβηκε η θερμοκρασία σε λογικά επίπεδα μέσα σε 3-4 λεπτά. Το παγούρι του ψυγειου είχε νερό και μάλιστα δεν είδα να βράζει απλά είχε ανέβει λίγο η στάθμη του. Μετά πηγαίνοντας με 90-100 δεν ξανα αυξήθηκε σε επικίνδυνα επίπεδα, και όταν γυρνούσα το απόγευμα (που ήταν κρύο) δεν ανέβηκε η θερμοκρασία ούτε καν εκεί που ξεκινάει το βετιλατέρ. Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να συνέβει? Θα το πάω αύριο σε αυτόν που το έφτιαξε, αλλά απλά να έχω μία εμπειρική άποψη από κάποιον γνώστη αν είναι εφικτό.

Να σημειώσω δύο πράγματα.

1) Είχα αλλάξει και ιμάντα και μου τον έχει σφίξει πολύ και του το έχω πει διότι ακούγεται και μου είπε ότι θα μου τον χαλαρώσει όταν το πάω στα 1000 χιλιόμετρα για σφίξιμο κεφαλής και ρεγουλάρισμα βαλβίδων. Έχω κάνει 700 χιλιόμετρα από την ημέρα της επισκευής.

2) Μου έβαλε θερμοστάτη που ανοίγει σε χαμηλότερη θερμοκρασία από ότι ο εργοστασιακός αλλά το μόνο που είχα παρατηρήσει είναι να μην φτάνει ο δείκτης θερμοκρασίας στην μέση πολύ γρήγορα, αλλά να μένει πιο κάτω και να πέφτει κιόλας (προφανώς όταν ανοίγει ο θερμοστάτης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε παρόμοιο πρόβλημα, έφταιγε το ψυγείο.

Δε θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο αν ζορίστηκε ο κινητήρας? Το ψυγείο μου από κάπου χάνει αλλά σε απειροελάχιστο βαθμό και το παρακολουθώ πάντα να έχει παραφλού μέχρι να το φτιάξω. Δεν το άφησα ποτέ χωρίς παραφλού.

Επεξ/σία από .::NikoS::.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι βρωμικο το ψυγειο? Για να το καταλαβεις αναβεις το αυτοκινητο και το αφηνεις να δουλεψει 2 λεπτα στο ρελαντι να ζεστανει. Μετα ανοιγεις την ταπα του ψυγειου (προσεκτικα παντα) και δινεις μερικες καλες μαρσαρισιες. Αν σου "πεταξει" το νερο παει να πει οτι το ψυγειο σου ειναι "βρωμικο" και θελει καθαρισμα, διαδικασια που θα κοστισει περι τα 50 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ειναι βρωμικο το ψυγειο? Για να το καταλαβεις αναβεις το αυτοκινητο και το αφηνεις να δουλεψει 2 λεπτα στο ρελαντι να ζεστανει. Μετα ανοιγεις την ταπα του ψυγειου (προσεκτικα παντα) και δινεις μερικες καλες μαρσαρισιες. Αν σου "πεταξει" το νερο παει να πει οτι το ψυγειο σου ειναι "βρωμικο" και θελει καθαρισμα, διαδικασια που θα κοστισει περι τα 50 ευρω.

χμμ δεν το ήξερα αυτό μπορεί να το δοκιμάσω αν δε βγάλω άκρη όταν το πάω αύριο να το δει αυτός εκεί. Σε 2 λεπτά πάντως αμφιβάλλω για το αν θα ζεσταθεί το νερό στο ψυγείο. Αλλά αν κοστίσει 50 ευρώ για καθάρισμα ψυγείου, δίνω 70-80 και παίρνω ένα καινούριο ιμιτασιόν και ξεμπερδεύω μια και καλή (επειδή χάνει και από κάπου κιόλας)

Τώρα θυμήθηκα επίσης ότι όταν το είχα φτιάξει και το έσβηνα όταν ήταν ζεστό, μετά απο κάνα λεπτό άνοιγε η τάπα του ψυγείου και μου γύριζε στο παγούρι το νερό. Και σκέφτηκα πως η τάπα ήταν χαλασμένη και άνοιγε σε χαμηλότερη πίεση και την άλλαξα και από τότε δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Λες να είναι πρόβλημα του ψυγείου τελικά ? :rolleyes: μου έχει γίνει εφιάλτης αυτός ο δείκτης θερμοκρασίας... δε μπορώ να τον βλέπω να ανεβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...