Προς το περιεχόμενο

Νέο Macbook Pro με Retina ανάλυση και νέα σειρά MacBook Air


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλές ειναι γενικά οι οθόνες τους...αλλα βγάζοντας το καταραμένο tn panen δίνεις ένα πλατύ χαμόγελο στους εππαγελματίες

που θα κάνουν καλύτερα την δουλεία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οχι δεν έχω δοκιμάσει στα 5Ghz αλλά ακόμα και να παίζει σωστά, αυτό δεν είναι λύση. 99,9% των router που έχουν όλοι στα σπίτια τους είναι 2,4Ghz και τα περισσότερα είναι απλά bg ούτε καν n. Δε νομίζω οτι είναι βολικό να κουβαλάω κάθε φορά και ενα router μαζί μου όποτε πάω σε κάποιον φίλο. Επίσης όπως είπε και κάποιος παραπάνω, πολλά ξενοδοχεία (κακώς αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση) έχουν ethernet σύνδεση στα δωμάτια.

Ok.Αλλα μην παραξενευτειτε εσύ και οι φίλοι σου αν δείτε τιποτα ασυρματα blu-ray player και τηλεοράσεις στο μέλλον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Dell εχει αλλη αποψη... http://www.alienware.com/Landings/laptops.aspx

Καρεκλες, παγκακια, μπαμπου, ψαθινα...

 

Εγω δεν καταλαβα πως με 220 ppi ειναι retina. 300 δεν επρεπε να εχει ειχε πει η apple?

Εχει να κανει και η αποσταση.

http://en.wikipedia.org/wiki/Retina_display

 

Οι σκιές εχουν να κάνουν με το κατα πόσο ξεφυσας τον καπνό πανω στην οθόνη σου και καθαρίζουν εύκολα.

 

Ο δίσκος δεν θα σου χαλάσει εύκολα, γιατι απλα ...δεν ειναι δίσκος...

 

B)

Μην ωραιοποιουμε τις ασχημιες μας. Δεν καπνιζουν ολοι, αλλα και ετσι να ηταν, δεν ειναι δικαιολογια.

 

 

Ειναι απιστευτα τα νεα Mac Book Pro. Εργα τεχνης! Η τιμη ειναι αστρονομικη, αλλα... παιρνεις εργαλειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ εχεις δουλεψει σε τμηματα marketing εταιρειων σαν την apple η το φανταζεσαι; Ασε τα pavlov's dog εν ετη 2012 και πες μας τπτ πιο ουσιοδες απτο να προσπαθεις να πεισεις τους αλλους πως ειναι σκυλακια και διαβασε τη σημαινει retina για την apple και πως αυτο μετριεται.( χωρις βεβαια να λεω πως δεν εχουν κ αλλες εταιρειες παρομοιες οθονες)

 

Sent from my iPad using Insomnia

Επεσες στην περίπτωση, Ναι εχω δουλεψει σε τμήματα marketing εταιριών. Δεν χρειάζομαι μαθήματα υπολογισμού οπτικών μετρήσεων γιατι πολύ απλα είναι μέρος της δουλειάς μου, υποδείξεις αλλού λοιπόν.

 

η retina δεν εχει σταθερη τιμη. οριζεται αναλογα με την αποσταση.

Και απο την "μυωπία" του καθένα

 

ΦΥΣΙΚΑ ομως ειναι μια πραγματική οθόνη που για την ωρα δεν την βρίσκεις ΠΟΥΘΕΝΑ αλλου! Οπότε καποιοι θα το παραγγείλουν αύριο την ίδια στιγμή που άλλοι θα ακούνε μόνο τα ...καμπανακια!

 

B)

Οσοι θα ακούσουν το καμπανάκι δεν έχουν άλλη επιλογή, θα τους τρέξουν τα σάλια και το χρήμα. Εχει φροντίσει το marketing γι' αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ethernet port σε laptop ειναι παντελως αχρηστο καλα κανανε και το βγαλανε, εσεις φανταζομαι θα γκρινιαζατε και οταν εβγαλαν τα floppy και τα cd drives απο τα λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Dell εχει αλλη αποψη... http://www.alienware.com/Landings/laptops.aspx

 

 

To ethernet εχει παρα πολλες χρησεις απο την στιγμη που ρωτας ομως απλα δεν χρειαζεται να ξερεις.

 

Η απάντηση σου απλά όλα τα λεφτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ethernet port σε laptop ειναι παντελως αχρηστο καλα κανανε και το βγαλανε, εσεις φανταζομαι θα γκρινιαζατε και οταν εβγαλαν τα floppy και τα cd drives απο τα λαπτοπ

 

 

ενω τα 2 thunderbolt μες τη χρησιμότητα είναι...

 

 

τεσπα, ξέρει κανεις τι ssd χρησιμοποιούν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς η Sony που μπορούσε να κοιτάξει στα ίσια, σε mid - high range προϊόντα την Apple, μετά τα τελευταία οικονομικά της αποτελέσματα, δεν βλέπω να υπάρχει σύντομα απάντηση για το νέο 15άρι MBP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν βρεθείς σε ξενοδοχείο κλπ χωρίς WiFi; Υπάρχουν ακόμη τέτοια... :)

 

 

και οι φοιτητικες εστιες εχουν μονο ethernet. στην αγγλια σιγουρα. για ελλαδα φανταζομαι ισχυει το ιδιο

 

και αυτο γινεται γιατι οι πορτες ειναι τουμπανο πυρασφαλειας και ολο το κτηριο ειναι κατασκευασμενο για να κραταει ζεστη και να μειωσει τον θορυβο. οποτε σημα και να θες δεν περναει στα δωματια :P

 

 

στα πανεπιστημια χωρις ethernet εχεις προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ethernet port σε laptop ειναι παντελως αχρηστο καλα κανανε και το βγαλανε, εσεις φανταζομαι θα γκρινιαζατε και οταν εβγαλαν τα floppy και τα cd drives απο τα λαπτοπ

Η ethernet χρειάζεται:

 


  •  
  • Για να συνδέεσαι στο internet στη βιβλιοθήκη όταν είσαι φοιτητής (τουλάχιστον στη δικια μου σχολή)


  •  
  • Έχεις μεγαλύτερη ταχύτητα από το wireless


  •  
  • Έχεις μεγαλύτερη ασφάλεια


  •  
  • Δεν θες να χρησιμοποιείς WiFi για λόγους υγείας


  •  
  • Θέλεις να κανεις εύκολα LAN

 

Αυτά σου φτάνουν ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Mac book pro απευθυνόντουσαν περισσότερο σε επαγγελματίες πχ για video editing η απουσία Ethernet είναι λάθος , δε γίνεται να πηγαίνεις σε μια εταιρεία και να τους λες βάλτε wifi n... Έστω και wifi n θα σέρνεται όταν έχεις να κάνεις με πολλά gb.

 

Κλασσικά οι τιμές για τα Mac book pro στην Ελλάδα θα είναι άλλες.

Όσον αφορά τα alienware της Dell στο παρελθόν είχα ρωτήσει για κάποια μοντέλα και δε τα πουλάγανε Ελλάδα, πλέον ότι δούμε στο site της Dell μπορούμε να το αγοράσουμε και στην Ελλάδα ;;; Αν ναι απο ποιον;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ethernet δε μπήκε επειδή... πολύ απλά δε χώραγε. Μια θύρα Ethernet έχει 11 mm ύψος, ενώ το νέο MBP έχει πάχος μόλις 18 mm με την οθόνη μαζί. Πως θα έμπαινε και που; Εάν δείτε τις εικόνες στο site της Apple ακόμα και οι USB θύρες (7 mm) χωράνε ίσα-ίσα. Αναγκαστικά λοιπόν έπρεπε να φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ρε παιδιά, η αρχική μου ερώτηση για τις χρήσεις του Ethernet, αφορούν τη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών. Οι υπόλοιποι δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό να δώσουν ακόμη 30€ στα 2200€ για να πάρουν έναν αντάπτορα.

Η ίδια είναι η γνώμη μου και για το DVD. ΟΚ, χρήσιμο είναι, αλλά καλό είναι να μην το έχεις συνεχώς πάνω στο μηχάνημα για τη μια φορά που θα το χρησιμοποιήσεις στους 2 μήνες. Καλύτερα να είναι χωριστή συσκευή.

Εδώ, βέβαια, μπαίνει το πρόβλημα ότι η Apple χρεώνει πάντα αρκετά τέτοια πρόσθετα πραγματάκια, αλλά για ένα μηχάνημα που θα κουβαλάω μαζί μου 5+ χρόνια, ειλικρινά προτιμώ να δώσω και 100€ παραπάνω και να το κάνω ελαφρύτερο, λεπτότερο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ethernet δε μπήκε επειδή... πολύ απλά δε χώραγε. Μια θύρα Ethernet έχει 11 mm ύψος, ενώ το νέο MBP έχει πάχος μόλις 18 mm με την οθόνη μαζί. Πως θα έμπαινε και που; Εάν δείτε τις εικόνες στο site της Apple ακόμα και οι USB θύρες (7 mm) χωράνε ίσα-ίσα. Αναγκαστικά λοιπόν έπρεπε να φύγει.

 

Για αυτό που λές + για να σε βάλουν να τους τα ακουμπήσεις για να πάρεις τον ανταπτορα..... Όπως έχουν κάνει και με το display port που για να συνδέσεις μια οθόνη θέλει να τους σκάσεις το 20αρικο για τον αντάπτορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...