Προς το περιεχόμενο

Piledriver preview


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και σιγα σιγα εμφανιζονται τα φορητα trintiy APUs ειπα να ανοιξω ενα νεο θεμα σε συνεχεια του προηγουμενου νηματος για τους FX.

 

Σημερα ο θωμας ειπε καποια πρωτα πραγματα για τον νεο πυρηνα της AMD ως τμημα των trinity.

 

AMD Trinity On The Desktop: A10, A8, And A6 Get Benchmarked! : Trinity: Coming Soon To A Desktop Near You

 

Piledriver: Half Of The Trinity Story : AMD Trinity On The Desktop: A10, A8, And A6 Get Benchmarked!

 

 

εδιτ αν μπορει καποιος μοντ να φτιαξει τον τιτλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επειδή με ενδιαφέρει η mobile πλατφόρμα και κυρίως στα 17watt ξέρουμε καθόλου τι διαφορά θα χει ο A6-4455M (1 module - 2 cores, 2,1->2.6 turbo, 256 radeon cores 327/424 mhz turbo) απο τον αντιστοιχο bobcat (e450) κυρίως όσο αφορά τον επεξεργαστή. Θα ναι τουλάχιστον ένα 50% πάνω?

 

ή να πάω στον αντίστοιχο ιντελ (17watt) core i5-3317U 1.7GHz Turbo boost to 2.6GHz. Aπο γραφικά λογικά θα ναι στο ίδιο επιπεδο πανω-κατω με τον a6-4455m. Bεβαια ο ιντελ είναι σε τελείως άλλα οικονομικά δεδομένα απλά μου χει γυαλίσει το asus zenbook prime...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον bobcat διαφερουν στις εντολες.. και ειναι πιο ενεργεικα καλος ο Α6.. Επισης καλυτερα γραφικα απο bobcat και να φανταστω καπου 30% καλυτερο CPU..

 

Ο Ι5Μ ειναι αλλος.. " TRAY: $225 " αρα αν σε ενδιαφερουν τα γραφικα και το CPU πας σε Α8 - Α10Μ .. Αν θες αρκετα δυνατο CPU I5M...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

per%20core%20itunes.png

 

Αν πουμε οτι θελει τη πρωτη φορα 91'' και μετα 108''

 

Αν πουμε οτι θελει να κανει περιπου ο κωδικας 1000 υπολογισμους τοτε

 

τη πρωτη φορα κανει 11 υπολογισμους/ δευτ και μετα 9.25 υπολογ/δευτερ .

 

Αρα ειναι περιπου 20% καλυτερο το APU . Αλλιως 108/91 = 1.19 , +19% IPC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...

απο οτι βλεπω η amd εκοψε την τεμπελιά στους καινουριους που θα βγουν τον Οκτώβρη.

 

βασικη συχνότητα στον 8350FX ειναι τα 4ghz, και αυτο ειναι αρκετα καλο γιατι μεχρι σημερα οι επεξεργαστες τις amd βαριούνται να ανοίγουν εφαρμογες με τέρμα την συχνότητα τους. αυτο βεβαια εχει ως αποτελεσμα τις κακες επιδωσεις.

 

ειμαι πρώην κατοχος intel q9550 και νην κατοχος 1055Τ. ο 1055Τ ειναι καλύτερος απ τον 9550 αλλα για να δουλέψει κανονικά πρέπει να τον εχω σε σταθερη συχνότητα για να ειναι αμεσα αποκρινόμενος. διαφορετικα οι πυρινες καθοντε στα 800mhz και αμα φιλοτιμηθεί καποιος απο αυτους ανεβαινει για να μπορει να ανταποκριθεί.

 

ο Q9550 αν και 4πυρινος ειναι πολυ ποιο αποκρισιμος, βεβαια σε αυτο ισως σύμβαλε οτι ειχε μεγαλη συχνότητα ακομα και με χαμηλωμένο πολλαπλασιαστή.

 

ισως αυτο να ηταν και ενα μειονεκτηματα στης σειρα FX που βγικε στην αρχη.

 

για αρχη μονο αυτο βλεπω σαν καινουριο, αλλα αν ειχαν και κανα 2 σετ εντολων ακομα απ την πρωτη σειρα θα ηταν καλητερα.

 

εχω περιεργια να μου πει καποιος πως τα παει ενας FX σε παιχνιδια στρατιγικης.

τον intel Q9550 τον εχει ο αδερφος μου, και τον 1055Τ τον εχω στο δικο μου. εβαλα λοιπον το c&c kane wacth και στους δυο και παρατηρώ οτι στον 1055Τ δουλευει μονο ενα core ενω στον q9550 δουλευουν και οι 4εις.

 

αυτο γινεται και στην σειρα fx ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ σοβαρά, είναι θέμα του επεξεργαστή και όχι του προγραμματιστή το αν το εκάστοτε πρόγραμμα "βλέπει" και εκμεταλλεύεται 1-2-χ πυρήνες ή δυνατότητες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ σοβαρά, είναι θέμα του επεξεργαστή και όχι του προγραμματιστή το αν το εκάστοτε πρόγραμμα "βλέπει" και εκμεταλλεύεται 1-2-χ πυρήνες ή δυνατότητες?

 

η ευθύνη πέφτει και στους 2. 50%-50% διλαδι.

διλαδι ποιο παλια, σε εποχες win xp με επεξεργαστες Ρ4 με ΗΤ, δεν βλεπαμε ουσιοδες διαφορες με το ΗΤ ? ακομα και ποιο μετα, με τους athlon x2 και τους intel dual core ειδαμε καλες επιδωσεις.

ιδικα το 2006, ηταν καλοκαίρι οταν ειδα το περιοδικό pc world με κίτρινο εξώφυλλο που ελεγε ανατροπή, και ειχε απ εξω τους καινούριους intel core 2 duo, μεχρι τοτε ηταν η amd που ειχε καλύτερους επεξεργαστές.

 

 

 

θελω να σου/σας δωσω να καταλαβεις/ετε οτι ποιο παλιά δεν υπήρχαν προγράμματα και παιχνίδια που εκμεταλλευόταν πολλούς πύρινες αλλα βλεπαμε τεράστιες διαφορές επιδόσεων σε όλους τους τομείς.

 

εγω οταν αλαξα απο intel p4 3ghz σε core 2 duo E6400 επαθα πλακα. και τοτε θυμαμαι οτι το μονο προγραμα που υπήρχε ηταν οι codecs για επεξεργασια βιντεο.

 

και για αυτο ειμαι καπως απογοητευμένος με τους καινούριους επεξεργαστές που εχουν ενα καρο πυρήνες αλλα δεν βλέπουμε αλματώδες επιδώσεις οπως παλιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι βλεπω η amd εκοψε την τεμπελιά στους καινουριους που θα βγουν τον Οκτώβρη.

 

βασικη συχνότητα στον 8350FX ειναι τα 4ghz, και αυτο ειναι αρκετα καλο γιατι μεχρι σημερα οι επεξεργαστες τις amd βαριούνται να ανοίγουν εφαρμογες με τέρμα την συχνότητα τους. αυτο βεβαια εχει ως αποτελεσμα τις κακες επιδωσεις.

 

ειμαι πρώην κατοχος intel q9550 και νην κατοχος 1055Τ. ο 1055Τ ειναι καλύτερος απ τον 9550 αλλα για να δουλέψει κανονικά πρέπει να τον εχω σε σταθερη συχνότητα για να ειναι αμεσα αποκρινόμενος. διαφορετικα οι πυρινες καθοντε στα 800mhz και αμα φιλοτιμηθεί καποιος απο αυτους ανεβαινει για να μπορει να ανταποκριθεί.

 

 

Εχω την εντυπωση πως αναφερεσαι στο turbo στους Thuban που ποτε δεν δουλεψε οπως θα πρεπε.Απο τους FX και υστερα δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ευθύνη πέφτει και στους 2. 50%-50% διλαδι.

διλαδι ποιο παλια, σε εποχες win xp με επεξεργαστες Ρ4 με ΗΤ, δεν βλεπαμε ουσιοδες διαφορες με το ΗΤ ? ακομα και ποιο μετα, με τους athlon x2 και τους intel dual core ειδαμε καλες επιδωσεις.

ιδικα το 2006, ηταν καλοκαίρι οταν ειδα το περιοδικό pc world με κίτρινο εξώφυλλο που ελεγε ανατροπή, και ειχε απ εξω τους καινούριους intel core 2 duo, μεχρι τοτε ηταν η amd που ειχε καλύτερους επεξεργαστές.

 

 

 

θελω να σου/σας δωσω να καταλαβεις/ετε οτι ποιο παλιά δεν υπήρχαν προγράμματα και παιχνίδια που εκμεταλλευόταν πολλούς πύρινες αλλα βλεπαμε τεράστιες διαφορές επιδόσεων σε όλους τους τομείς.

 

εγω οταν αλαξα απο intel p4 3ghz σε core 2 duo E6400 επαθα πλακα. και τοτε θυμαμαι οτι το μονο προγραμα που υπήρχε ηταν οι codecs για επεξεργασια βιντεο.

 

και για αυτο ειμαι καπως απογοητευμένος με τους καινούριους επεξεργαστές που εχουν ενα καρο πυρήνες αλλα δεν βλέπουμε αλματώδες επιδώσεις οπως παλιά.

 

Αν οι δυνατότητες/ισχύς ενός επεξεργαστή είναι ελλιπείς/περιορισμένες/κουτσουρεμένης, ευθύνεται ο σχεδιασμός του, προφανώς.

 

Αν το οποιοδήποτε πρόγραμμα θα εκμεταλλευτεί τις όποιες δυνατότητες/ισχύ του επεξεργαστή, είναι ζήτημα του εκάστοτε προγραμματιστή και μόνο.

 

Όταν βγήκαν οι πρώτοι 64bit επεξεργαστές,ο μεγαλύτερος προγραμματιστής, "καθυστέρησε" την προσαρμογή του λογισμικού--λειτουργικού του για να το εκμεταλλευτεί, την ώρα που διάφορα "εναλλακτικά" (μη βαράτε) λειτουργικά είχαν ενσωματώσει πλήρως την αντίστοιχη δυνατότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντυπωση πως αναφερεσαι στο turbo στους Thuban που ποτε δεν δουλεψε οπως θα πρεπε.Απο τους FX και υστερα δεν υπαρχει τετοιο θεμα.

 

Αναφερεται στο CnQ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι δυνατότητες/ισχύς ενός επεξεργαστή είναι ελλιπείς/περιορισμένες/κουτσουρεμένης, ευθύνεται ο σχεδιασμός του, προφανώς.

 

Αν το οποιοδήποτε πρόγραμμα θα εκμεταλλευτεί τις όποιες δυνατότητες/ισχύ του επεξεργαστή, είναι ζήτημα του εκάστοτε προγραμματιστή και μόνο.

 

Όταν βγήκαν οι πρώτοι 64bit επεξεργαστές,ο μεγαλύτερος προγραμματιστής, "καθυστέρησε" την προσαρμογή του λογισμικού--λειτουργικού του για να το εκμεταλλευτεί, την ώρα που διάφορα "εναλλακτικά" (μη βαράτε) λειτουργικά είχαν ενσωματώσει πλήρως την αντίστοιχη δυνατότητα.

 

σε αυτο αναφερόμουν οταν εγραψα το "50-50".

παντα θα υπαρχουν κενα συνεργασίας ανάμεσα σε λειτουργικό και υλικό, γιατι, τουλάχιστον, δεν εχουμε μια εταιρία επεξεργαστών αλλα δυο. ( για οικιακη χρήση )

με μονη εξερεση την apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια οι καινουργιοι fx θα εχουν διαφορετικη αρχιτετκονικη ή θα ειναι οπως τους bd αλλα υπερχρονισμενοι? προβλεπεται να ανταγωνιστουν τους ιντελ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...