Προς το περιεχόμενο

συνέντευξη για μεταπτυχιακό


alan2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε συνέντευξη για μεταπτυχιακό πληροφορικής στο Πα.Πει. θα παω, τί προετοιμασία πρέπι να κάνω? τι είδους ερωτήσεις κάνουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε συνέντευξη για μεταπτυχιακό πληροφορικής στο Πα.Πει. θα παω, τί προετοιμασία πρέπι να κάνω? τι είδους ερωτήσεις κάνουν?

 

τα γνωστα

γιατι θες να πας εκει

τι γνωσεις εχεις

τι θες να κανεις

hopes and aspirations

 

και λοιπες τετοιες παπαρ_ιες

 

ΥΓ. ποσο ζητανε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τους πεις ότι μόνο αυτό το μεταπτυχιακό σε ενδιαφέρει, και κανένα άλλο..

και αν δεν σε πάρουν θα περιμένεις την επόμενη χρονιά για να ξαναδοκιμάσεις..

και γενικά τέτοιες παπαριές

 

όταν είχα πάει εγώ για συνέντευξη μου την είπαν όταν απάντησα ότι έχω δηλώσει και σε άλλα μεταπτυχιακά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τους πεις ότι μόνο αυτό το μεταπτυχιακό σε ενδιαφέρει, και κανένα άλλο..

και αν δεν σε πάρουν θα περιμένεις την επόμενη χρονιά για να ξαναδοκιμάσεις..

και γενικά τέτοιες παπαριές

 

όταν είχα πάει εγώ για συνέντευξη μου την είπαν όταν απάντησα ότι έχω δηλώσει και σε άλλα μεταπτυχιακά..

 

do tell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κανει αίτηση για αλλα μεταπτυχιακα, τι eννοείς do tell ? 5800 μου είχαν πει για 2 χρόνια, οικονομικά ΑΕΙ εχω τελειώσει αλλα δεν βλέπω να εχει επαγγελματική αποκατασταση στο τομέα μου. Εχω γνωστό που εχει τελειώσει εκει μεταπτυχιακο.Επίσης με συστατικές επιστολές τί γίνεται που μπορώ να βρώ? εχω πολλα χρόνια που τελειωσα το πτυχίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στα μεταπτυχιακά που ξέρω εγώ (σε άλλο πεδίο βέβαια) φέτος έχει πέσει μεγάλη ξεραΐλα. Αιτήσεις κυνηγάνε με το τουφέκι, λογικά επειδή κανείς δεν δίνει 5-6 χιλιάρικα για μεταπτυχιακό. Οπότε, πιθανώς έχεις αυξημένες ελπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στα μεταπτυχιακά που ξέρω εγώ (σε άλλο πεδίο βέβαια) φέτος έχει πέσει μεγάλη ξεραΐλα. Αιτήσεις κυνηγάνε με το τουφέκι, λογικά επειδή κανείς δεν δίνει 5-6 χιλιάρικα για μεταπτυχιακό. Οπότε, πιθανώς έχεις αυξημένες ελπίδες.

 

βασικα κανεις δεν δινει χιλιαρικα σε ελληνες

αλλα ας μην το κανουμε θεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα κανεις δεν δινει χιλιαρικα σε ελληνες

αλλα ας μην το κανουμε θεμα...

 

μ'αρεσε αυτος ο αναδρομικος συλλογισμος :P

 

Οσον αφορα τα μεταπτυχιακα στην Ελλαδα, θεωρω πως τοχουν παρακανει με τα διδακτρα (το συγκεκριμενο στο οποιο αναφερεται ο TS δεν γνωριζω τι οικονομικες απαιτησεις εχει). Δεν ειναι δυνατον να ζητανε σε αρκετα που εχει παρει το ματι μου ~10000euros. Δηλαδη ελεος, πιστευουν σοβαρα ότι υπάρχουν πολλοί που θα τα διαθεσουν και δεν θα πανε εξωτερικο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ'αρεσε αυτος ο αναδρομικος συλλογισμος :P

 

Οσον αφορα τα μεταπτυχιακα στην Ελλαδα, θεωρω πως τοχουν παρακανει με τα διδακτρα (το συγκεκριμενο στο οποιο αναφερεται ο TS δεν γνωριζω τι οικονομικες απαιτησεις εχει). Δεν ειναι δυνατον να ζητανε σε αρκετα που εχει παρει το ματι μου ~10000euros. Δηλαδη ελεος, πιστευουν σοβαρα ότι υπάρχουν πολλοί που θα τα διαθεσουν και δεν θα πανε εξωτερικο;;

 

ορκιζομαι οτι ειδα στην παντειο ενα μεταπτυχιακο στην παντειο που εκανε 23.000... :shock:

ελπιζω να εχω κανει λαθος τα μηδενικα δλδ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ορκιζομαι οτι ειδα στην παντειο ενα μεταπτυχιακο στην παντειο που εκανε 23.000... :shock:

ελπιζω να εχω κανει λαθος τα μηδενικα δλδ

 

λογικο, αφου εκει μαθαινεις τα παντα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως στα μεταπτυχιακά που ξέρω εγώ (σε άλλο πεδίο βέβαια) φέτος έχει πέσει μεγάλη ξεραΐλα. Αιτήσεις κυνηγάνε με το τουφέκι, λογικά επειδή κανείς δεν δίνει 5-6 χιλιάρικα για μεταπτυχιακό. Οπότε, πιθανώς έχεις αυξημένες ελπίδες.

 

Μεγάλη αλήθεια αυτό. Τα περισσότερα MSc έχουν δώσει παράταση.

 

Μην κανεις μεταπτυχιακο στο Πα.Πει.Μεγαλος οικος ανοχης.

 

Οίκος ανοχής δεν ξέρω αλλά σίγουρα τα διαφημιστικά φυλλάδια του είναι τουλάχιστον παραπλανητικά. Σου παρουσιάζουν το.....Harvard και το Cambridge μαζί :lol:

 

 

Σε συνέντευξη για μεταπτυχιακό πληροφορικής στο Πα.Πει. θα παω, τί προετοιμασία πρέπι να κάνω? τι είδους ερωτήσεις κάνουν?

 

Πρώτα θα σου πω να μιλήσεις με φοιτητές του προγράμματος περασμένων ετών για να δεις τι παίζει.

 

Το μόνο που έχω να σου πω είναι να μην πας με σορτσάκι, το παρουσιαστικό είναι το παν......Γελοίο; Συμφωνώ!!!! Αλλά εκεί παίζεις με τους κανόνες τους.

 

 

Επίσης με συστατικές επιστολές τί γίνεται που μπορώ να βρώ? εχω πολλα χρόνια που τελειωσα το πτυχίο.

 

Μέλη ΔΕΠ από το προπτυχιακό σου, σίγουρα θα υπάρχουν ακόμα στην σχολή σου. Τσέκαρε το site της να δεις αν μπορείς να απευθηνθείς σε κανέναν. Και φυσικά αναφέρομαι σε όσα είχες υψηλή βαθμολογία.....η οποία όσο το δυνατόν να σχετίζεται με το αντικείμενο του master. Επί παραδείγματι εγώ είχα σαρώσει στα δίκαια του προπτυχιακού μου ωστόσο η συστατική από τον συγκεκριμένο καθηγητή θα μου ήταν άχρηστη για το master μου (καμία σχέση με το αντικείμενο που επέλεξα).

 

Και φυσικά εργοδοσία αν έχεις προυπηρεσία σε κάτι. Συστατική από σουβλακερί και καφετέρειες δεν πιάνονται.

 

Οι συστατικές μετράνε ναι αλλά εγώ είχα καταθέσει μια από τις δυο που ζητούν λόγω εντελώς χαζής αντιμετώπισης από μια εταιρία που εργαζόμουν πάνω στο αντικείμενο μου (δεν μου έδωσαν συστατική γιατί είναι κάτι που κάνουν μόνο σε όσους έχουν κλείσει 5ετία!!!!! παρόλο που τους διευκρίνησα για τον σκοπό που το θέλω.....whatever) και μπήκα στο MSc της επιλαγής μου ως πρώτος επιλαχών

 

Μην τρελένεσαι πάντως με όσα ζητάνε......δεν ξέρω αν έχουν αντίκρυσμα τα προσόντα στην επιλογή. Ας πούμε είχαμε προαπαιτούμενο το proficiency, έχουμε βιβλιογραφία στα αγγλικά κλπ και στο τμήμα μου είμαστε ελάχιστοι, λιγότεροι από το 1/3. Η πλειοψηφία είναι στο lower ενώ υπάρχουν και μερικοί (μεγάλης ηλικίας) των οποίων τα αγγλικά είναι YES - NO. Go figure πως ακριβώς αποφασίζει ο αλγόριθμος που έχουν για να βγάζει την κατάταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μην τρελένεσαι πάντως με όσα ζητάνε......δεν ξέρω αν έχουν αντίκρυσμα τα προσόντα στην επιλογή. Ας πούμε είχαμε προαπαιτούμενο το proficiency, έχουμε βιβλιογραφία στα αγγλικά κλπ και στο τμήμα μου είμαστε ελάχιστοι, λιγότεροι από το 1/3. Η πλειοψηφία είναι στο lower ενώ υπάρχουν και μερικοί (μεγάλης ηλικίας) των οποίων τα αγγλικά είναι YES - NO. Go figure πως ακριβώς αποφασίζει ο αλγόριθμος που έχουν για να βγάζει την κατάταξη.

 

 

gotta love Greece

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gotta love Greece

:-)

 

Είχα κάνει θέμα για το συγκεκριμένο ζήτημα στην γραμματεία. Την είχα ρωτήσει πως στο καλό γίνεται να είμαι στην κατάταξη πιο χαμηλά από ανθρώπους που δεν έχουν τα κατά το πανεπιστήμιο απαραίτητα προσόντα για την παρακολούθηση του MSc για να πάρω την απάντηση περί αλγόριθμου.

 

Φέτος από τι βλέπω πάντως χαμήλωσαν τα standards, ζητάνε απλά lower :)

 

Γενικά πάντως κάτι "τρελό" παίζει με τις επιλογές. Έχω τελειώσει οικονομικά, κάνω MSc σχετικό με αυτά και βρέθηκα στην κατάταξη κάτω από άτομο που έχει τελειώσει Φιλοσοφική :lol: και δεν έχει ούτε το 1/5 από το χαρτομάνι μου σε γλώσσες, σεμινάρια, H/Y whatever.

 

Εκεί που πάει το μυαλό μου είναι που αλλού, στις γνωριμίες και στα μέσα :-D ή ίσως ότι η συστατική μου ήταν από καθηγητή γνωστών πολιτικών πεποιθήσεων και οικογένειας (που μισεί σχεδόν όλη η Ελλάδα.....) και έπεσα σε επιτροπή αντίθετου χώρου η οποία μπορεί να με λόγισε ως οπαδό του πολιτικού χώρου του (να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω καμία πολιτική σχέση με τον συγκεκριμένο, πολιτικά είμαστε άκρως αντίθετα, ανήκω και εγώ στους Έλληνες που όταν ακούν την φαμίλια του βγάζω σπυριά και ανεβαίνει η πίεση απλά στα μαθήματα του είχα τις υψηλότερες βαθμολογίες του προπτυχιακού μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...