Προς το περιεχόμενο

Πως χαλανε οι HDD


Hamurabi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

_Παιδια,τι ειναια υτο που κανεις του σκληρους να χαλανε σιγα σιγα?

 

Aν ενα δισκο τον εχω για αποθηκευση ταινιων μονο ειναι σιγουρο οτι σε λιγα χρονια θαμου χαλασει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

_Παιδια,τι ειναια υτο που κανεις του σκληρους να χαλανε σιγα σιγα?

 

Aν ενα δισκο τον εχω για αποθηκευση ταινιων μονο ειναι σιγουρο οτι σε λιγα χρονια θαμου χαλασει;

 

εμενα οσοι σκληροι πέρασαν απο τα χέρια μου τα τελευταία 6 χρόνια samsung seagate wd δεν χάλασε κανείς.Βέβαια είχα καλή ψύξη -κουτί έτρεχαν όλοι δροσεροί.Ισως παίζει τον ρόλο του και αυτό.

Ενας φορητός 2.5 παρουσίασε Bad Sectors αφου τον μετακινούσα σχετικά συχνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την μια είναι τα ηλεκτρονικά μέρη που μπορούν να χαλάσουν από λάθος τάσεις, τα μηχανικά μέρη που χαλάνε από την χρήση το μοτέρ που έχουν π.χ. όσο γυρίζει χαλάει,τέλος υπάρχει η μαγνητική επιφάνεια που χαλάει από τα γράψε σβήσε (κάπως όπως με ένα χαρτί που γράφεις σβήνεις γράφεις και κάποια στιγμή τρυπάει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

_Παιδια,τι ειναια υτο που κανεις του σκληρους να χαλανε σιγα σιγα?

 

Aν ενα δισκο τον εχω για αποθηκευση ταινιων μονο ειναι σιγουρο οτι σε λιγα χρονια θαμου χαλασει;

 

Πιθανό είναι, όχι σίγουρο.

 

 

 

Οι λόγοι, διάφοροι : περιβαλλοντικοί σε συνδιασμό με αστοχία υλικού (κυρίως υγρασία αλλά και σκόνη, σε συνδυασμό με κάποιο πιθανό "όχι τέλεια φτιαγμένο" φίλτρο - οι σκληροί ως γνωστόν δεν είναι ερμητικά κλειστοί, αλλά "αναπνέουν" το έξω περιβάλλον. Επίσης και να στέκεται απλώς στη γωνία κάποιου συρταριού, δεν σημαίνει ότι κάποιο μικροηλεκτρονικό δε θα διαβρωθεί -σε κάποιον βαθμό- ώστε να υπάρξει πρόβλημα) κατά βάση.

 

Όσο περνάνε τα χρόνια, έστω κι αν συνδέεται μόνο μια φορά στο τόσο (μια "στραβή" με "ρεύματα", αρκεί γαι αν γίνουν διάφορα), τόσο περισσεύουν οι πιθανότητες να πάθει κάτι. Ας πούμε μετά από τα 5 χρόνια, αρχίζει η "πτώση" (όχι σε όλους, αλλά κατά μέσο όρο). Κάπου στα 10 ήδη έχει κρατήσει αρκετά το πράγμα, και πέραν από εκεί, θα έλεγα δεν...έχουμε στοιχεία :-D (οι σκληροί όπως τους ξέρουμε, και σε "λειτουργικές" χωρητικότητες των 10-20GB, υπάρχουν γύρω στα 10-κάτι χρόνια...Και λίγοι έχουν "διατηρηθεί" - λέει η λογική. Και οκ να ήταν, έχουν αντικατασταθεί, αφού μεταφέρθηκαν τ' αρχεία που φιλοξενούσαν). Επίσης υποτίθεται ότι μετά τα 10 χρόνια, παίζει να εμφανίζεται διάβρωση των δεδομένων. Δεν το έχω ζήσει, αλλά δεν το θεωρώ απίθανο. Γενικά, και από ΔΙΑΦΟΡΕΣ απόψεις, θα έλεγα να υπολογίζεις στην καλύτερη ότι όταν παίρνεις δίσκο που τον γεμίζεις άμεσα, παραμένει τζετ, και τον χρησιμοποιείς για λίγο μόνο μια φορά στο τόσο, "θα σου αντέξει καμμιά δεκαετία", με τα σημερινα...δεδομένα (pun definitely intended).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις έχουν διάρκεια ζωής το γράφουν στις ιδιότητες τους.

 

huh.gif που το λέει αυτό; Αν εννοείς τις τιμές MTBF & MTTF δεν είναι ακριβώς η διάρκεια ζωής τους ούτε νομίζω να είναι αυτό που ρωτά ο Hamurabi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις έχουν διάρκεια ζωής το γράφουν στις ιδιότητες τους.

...άλλο διάρκεια ζωής (και "ημερομηνία λήξης") - άλλo life expectancy. Σε γενικές γραμμές, "μαντικά" είναι αυτά, με αναγωγές κτλ. Όχι με πραγματικά μετρημένους μέσους όρους (όπως είπαμε, είναι μικρή η ζωή τους στον κόσμο ακόμα για κάτι τέτοιο).

 

 

 

εμενα οσοι σκληροι πέρασαν απο τα χέρια μου τα τελευταία 6 χρόνια samsung seagate wd δεν χάλασε κανείς.Βέβαια είχα καλή ψύξη -κουτί έτρεχαν όλοι δροσεροί.Ισως παίζει τον ρόλο του και αυτό.

 

...δεν παίζει ιδιαίτερο λόγο η "ψύξη". Όχι τουλάχιστον τόσο. Στην ΟΥΣΙΑ "έχεις απλά σταθεί τυχερός" ως τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 @ washcloud αν και θα διαφωνήσω ίσως λιγάκι για το τροφοδοτικό. Ένα καλό τροφοδοτικό μπορεί ν «απορροφήσει» μικροαστάθειες του ρεύματος. Σε πτώση τάσης είδα το ένα pc με μουφοτροφοδοτικό να κάνει reboot, ενώ το άλλο με κάποιο επώνυμο δεν κατάλαβε τίποτα. Με τέτοια τσαφ του ρεύματος παίζει να ψηθεί τίποτα πριν την ώρα του (είχα χάσει μια onboard κάρτα ήχου και 1 pci slot έτσι). Κάπως εξηγείται αυτό, spike του ρεύματος, feedback loop ή κάτι τέτοιο.

 

Θυμάμαι έναν 6.4GB που χα εγκαταλείψει στο συρτάρι για κάτι χρόνια. Είπα από περιέργεια να τον δοκιμάσω κάποια στιγμή και δεν. Την τελευταία φορά πάντως έπαιζε μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντών, για 'μένα περισσότερο "ψυχολογικούς" λόγους είναι που καλύπτει "ένα καλό τροφοδοτικό". Ο λόγος που το λέω είναι ότι κατά καιρούς και ΓΙΑ καιρό, έχω λειτουργήσει ό,τι πιο σακατεμένο από τροφοδοτικά (μιλάμε για μαζεμένα από "σκουπίδια" μαγαζιών επισκευής ηλεκτρονικών υπολογιστών - και όχι μόνο από εκεί). Τροφοδοτικά "νονέιμς", με σκουριές, με καμμένες ασφάλειες (που αντικατέστησα με ΤΥΧΑΙΕΣ), με ακόμα και σκασμένο περιεχόμενο, που να "εξαφανίζονται" περιοδικά οι δίσκοι που ήταν συνδεδεμένοι πάνω τους, που εμφανώς να μην αποδίδουν "τα σωστά ρεύματα" (και στην πράξη, αλλά και από ντιφόλτ αναφερόμενες δυνατότητες), που να έχω βάλει πάνω τους 6-7-8 συσκευές (HDDs και ODDs και ανεμιστηράκια...), ενώ έβγαζαν μόνο 4 παροχές...Οι δε δίσκοι κι αυτοί διαφόρων εταιριών, ΗΔΗ μισοσακατεμένοι (unallocatable bad sectors), αλλά ΚΑΙ "καλοί" (bs free) δίσκοι....Τα συμπεράσματά μου : για καιρό (μιλάμε για μήνες και χρόνια) να χρησιμοποιώ τους εν λόγω δίσκους, που να παρουσίάζουν ΙΔΙΑ συμπεριφορά όταν τους συνέδεα σε άλλο, "hi end" μηχάνημα, "με γαμάτο τροφοδοτικό" (...οι ήδη ΠΟΛΥ σακατεμένοι, συνέχιζαν την φθίνουσα πορεία, οι έτσι κι έτσι παρέμεναν ως είχαν για μεγάλο διάστημα - οι καλοί τα ίδια...).

 

Γενικά, η "ανάγκη για καλό τροφοδοτικό", μύθος περισσότερο για 'μένα, μετά από όσα έχω ζήσει στην πράξη. Πιο πολύ θέμα συγκυριών για 'μένα, κι αν υπάρχουν ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΙ λόγοι για αγορά "καλού τροφοδοτικού", είναι α) για να μην τα παίξει το ίδιο β) για να μην έχεις προβλήματα όπως αποσυνδέσεις, ανεπάρκειες κτλ.

 

...προσοχή ε : Δε λέω "μην παίρνετε καλά τροφοδοτικά, αλλά μαζεύτε απ' τα σκουπίδια", δεν λέω ότι σε επαγγελματική βάση μπορείς να ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ να χρησιμοποιεί ο άλλος ό,τι παλιατζαριά βρίσκει, δεν λέω ότι όλοι εσείς είστε θύματα κι εγώ ο έξυπνος κτλκτλ. Απλά λέω, όπως το έχω ζήσει εγώ, μην νομίζετε ότι με την αγορά "καλού" τροφοδοτικού λύσατε τα προβλήματά σας, και ΕΙΔΙΚΑ τα των δίσκων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω ενα wd paspord 500gb 2,5 τον ελεξα με προγραμακ μου λεει ποσ εχει 22ημερεσ ζωησ,αλλα μεχρι τορα δεν εχει καπιο προβλημα,δηλαδη σε 22ημερεσ τον πεταω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 22 μέρες, το πρόγραμμα πετάς.

 

 

 

 

Οκ, ψιλοχαβαλές το αποπάνω, αλλά : οι "ημέρες" που δίνουν τα σχετικά προγράμματα, ΔΕΝ είναι "μούφες", αλλά ούτε και απόλυτες. Βασικά, "εκτιμήσεις" δίνουν, με βάση τα στοιχεία (που τα παρέχει ο ίδιος ο δίσκος, αναφορικά με την ίδια του την κατάσταση) που έχουν, στατιστικές, κλπ. ΓΕΝΙΚΑ "πέφτουν έξω" πάντως. Από την άλλη, μπορεί είτε να είσαι από τους "τυχερούς" που στην περίπτωσή τους...χτυπάνε διάνα - είτε ακόμα και από τους "τυχερότερους", που ο δίσκος θα καταρρεύσει ακόμη νωρίτερα και από τις υπολογισμένες μέρες... Ο σκόπός λοιπόν των "γνωματεύσεων" αυτών των προγραμμάτων, είναι κατά βάση να σε "προετοιμάσουν", σε περίπτωση που δεν το έχεις ήδη κάνει, ώστε να λάβεις τα μέτρα σου (=να κάνεις αντίγραφα των σημαντικών σου αρχείων σε άλλο δίσκο ή σε ντιβιντάκια).

 

Αν θες πάντως, πόσταρέ μας κι όλα την εικόνα του προγράμματος που βλέπεις να το λέει αυτό που είπες, για να σου πούμε και λίγα περισσότερα (...αν και, Ο,ΤΙ και να σου πούμε, με βάση αυτά που θα δούμε, το μόνο σοβαρό πράγμα που μπορείς να κάνεις, είναι τα αντίγραφα που λέγαμε).

 

(...και σε κάθε περίπτωση, δεν πετάμε δίσκους : http://www.insomnia....αι-χαριστε-τον/)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ...οπότε περιμένεις μέχρι να κλατάρει, σε 2, σε 22, σε 222, σε 2222 - όσες του λάχουν. Και μετά, σκέφτεσαι αν θες την περίπτωση του θρεντ που υπέδειξα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...