Προς το περιεχόμενο

Πρωτη Γλωσσα


thyra_7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να ξεκινησω προγραμματισμο αλλα δεν ξερω με ποια γλωσσα.Το μονο που εχω κανει ειναι ΑΕΠΠ στην Γ λυκειου..Θα προτιμουσα να βρω βιβλιοα απο τον "Θειο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 120
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γιατί δεν αρχίζεις με python; Επίσης δεν χρειάζεσαι αναγκαστικά βιβλίο. Υπάρχει και το youtube. Επιπλέον μπορείς να βρεις πολλά προγράμματα στο διαδίκτυο σε python και να τα μελετήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις θα βρεις πολλές συζητήσεις με το ίδιο θέμα.

 

Εγω θα πρότεινα pascal για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους.

 

Μπορείς να κατεβάσεις και το PAME με το οποίο μπορείς πολύ εύκολα (είναι στα Ελληνικά φτιαγμένο απο Έλληνα) να γράφεις και να κάνεις debug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν δε βρίσκεις τίποτα στο internet για C μάλλον δε ψάχνεις στο internet.

 

Δε θα πρότεινα C για ξεκίνημα. Σε κάθε περίπτωση ώρες τις άλλες συζητήσεις διάβασε τα επιχειρήματα και δες τι σου ακούστηκε σωστότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να ξεκινησω προγραμματισμο αλλα δεν ξερω με ποια γλωσσα.Το μονο που εχω κανει ειναι ΑΕΠΠ στην Γ λυκειου..Θα προτιμουσα να βρω βιβλιοα απο τον "Θειο"

Γιατί δεν αρχίζεις με python; Επίσης δεν χρειάζεσαι αναγκαστικά βιβλίο. Υπάρχει και το youtube. Επιπλέον μπορείς να βρεις πολλά προγράμματα στο διαδίκτυο σε python και να τα μελετήσεις.

 

Βιβλία > all. Ένα βιβλίο πάντα χρειάζεται, και σε έντυπη μορφή θα σου είναι πιο βολικό από ότι σε ηλεκτρονική μορφή από θείους. Αν παρόλα αυτά δεν έχεις να διαθέσεις χρήματα αυτό το καιρό υπάρχει και το youtube όπως είπε ο SpirosLouis.

 

σε αλλα θεματα εχω διαβασει για C..Αλλα δεν βρισκω τπτ στο ιντερνετ

 

Programming Methodology του Stanford. Το θέμα είναι διάφορες έννοιες και μεθοδολογία και ο τύπος είναι πολύ ευχάριστος. Η υλοποίηση των αλγορίθμων είναι σε java αλλά δεν πειράζει :)

Programming Paradigms του Stanford και πάλι. Δυαδικό σύστημα, Endianness, Διαχείριση μνήμης, Assembly, C, κτλ. Για αρχή δεν σου είναι απαραίτητα αλλά αφού αποκτήσεις μια ευχέρεια με προγραμματισμό, καλό είναι να ξέρεις και πως δουλεύουν κάποια πράγματα σε χαμηλό επίπεδο.

Higher Computing (CS1917) του UNSW με τον Richard Buckland. Εδώ δεν έχει playlist αλλά μπορείς χειροκίνητα να δεις τα Lectures. Η υλοποίηση είναι πάλι σε C κυρίως.

 

Για αρχή μπορείς να διαβάσεις κάποιες έννοιες όπως αλγορίθμους, δέντρα, sorting, κτλ και να ασχοληθείς με python που είναι εύκολη όπως πρότεινε ο SpirosLouis και αν δεν σε ενοχλεί η Java να δεις τα μαθήματα του 1ου link.

 

Εγω θα πρότεινα pascal για καθαρά εκπαιδευτικούς λόγους.

 

Καλά πέθανε η pascal ρε παιδιά. Μην την ξεθάβουμε :) /me παίρνει φωτιά + οξύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αλλα θεματα εχω διαβασει για C..Αλλα δεν βρισκω τπτ στο ιντερνετ

 

Αυτο πρεπει να το διαβάσει ο migf1 :D

 

P.S Ξεκίνα με C. Διάβασμα θα κάνεις... δεν πας για πεζοναυτης.

Στη καρέκλα θα κάθεσαι και θα διαβάζεις. Ξεκινα με τη μια απο τα βαθεια ή εστω με οτι σ αρεσει.

 

Σιγα το πρόβλημα "Ποια γλωσσα να επιλέξω..." . ^_^

 

Αυτα να ηταν τα προβληματα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο πρεπει να το διαβάσει ο migf1 :D

:lol:

 

Εφόσον δεν έχεις πρωτύτερη επαφή, θα πρότεινα κι εγώ να ξεκινήσεις με Python.

 

ΥΓ. Άσχετo, ξεκίνησα κι εγώ (επιτέλους) να ασχολούμαι με Python 3 ... μέχρι στιγμής δηλώνω ενθουσιασμένος (αλλά ακόμα δεν έχω φτάσει στα... ζουμερά :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η pascal είναι παλιά όμως να μάθεις προγραμματισμό είπες... Όχι την πιο εμπορική γλώσσα.

Πώς θα μάθεις προγραμματισμό με copy paste και σχόλια στο κώδικα τι είναι το ένα και το άλλο;

 

Πρέπει να μάθεις αρχικά τι είναι ο προγραμματισμός τι στόχο έχει ο προγραμματιστής.

Μετά να μάθεις τι μπορεί να κάνει ένας υπολογιστής (CPU).

Και αφού έχεις καταλάβει τα παραπάνω να εξασκήσεις τον εαυτό σου στο να ψηφιοποιείς τα προβλήματα που πηγάζουν απ'το αποτέλεσμα που ζητάς έτσι ώστε να δώσεις τι κατάλληλες εντολές στον υπολογιστή και να ονομάσεις πρόγραμμα το σύνολο των εντολών που στοχεύουν στην επίλυση του προβλήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαστεράκο θα χεις τους λόγους σου που προτείνεις pascal.

Παιδαγωγικά ίσως είναι πιο σωστό (και η C σωστότερη),

αλλά εφόσον δεν διδάσκεται σ'ένα παιδαγωγικό περιβάλλον

και προσπαθεί κάποιος μόνος του, δεν είναι καλύτερα να πάει σε κάτι πιο προσιτό, εύκολο, γρήγορο, σύγχρονο, python;

 

πριν την εγκατάσταση Linux

 

και ενδεικτικό βοήθημα python για αρχάριους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...