Προς το περιεχόμενο

Παρουσίαση Kingston DataTraveler HyperX 3.0 64GB


parsifal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και αρκετό καιρό, παρακολουθούμε τους κατασκευαστές μέσων αποθήκευσης δεδομένων να έχουν επιδοθεί σε έναν άνευ προηγουμένου ανταγωνισμό για την κατασκευή ολοένα και πιο γρήγορων μονάδων. Ο ανταγωνισμός έχει γίνει πιο έντονος και από δύο πολύ σημαντικά δεδομένα:

  • Τη σταδιακή μετάβαση από μηχανικά σε αμιγώς ηλεκτρονικά μέσα αποθήκευσης (SSD δίσκοι τελευταία αλλά και USB disks εδώ και αρκετό καιρό) και
  • Την υιοθέτηση πιο γρήγορων διαύλων μεταφοράς δεδομένων

Στην περίπτωση των USB flash disks, το τελευταίο δεδομένο είναι ίσως πιο σημαντικό, καθώς η μεγάλη αναβάθμιση στις ταχύτητες που έφερε η έκδοση 3.0 του διαύλου USB έναντι της προηγούμενης 2.0 επιτρέπει πλέον στους κατασκευαστές να «ξεδιπλώσουν» τα ταλέντα τους. Δηλαδή, να εφαρμόσουν την τεχνογνωσία που έχουν αποκομίσει από την κατασκευή υπερ-γρήγορων SSD δίσκων και στον χώρο των USB flash disks, παρουσιάζοντας εξίσου γρήγορες τέτοιες συσκευές.

Στο παρόν άρθρο λοιπόν θα έχουμε την ευκαιρία να δοκιμάσουμε τον εκπρόσωπο της εταιρείας Kingston στην κατηγορία των USB 3.0 flash disks υψηλών επιδόσεων. Παρακαλούμε υποδεχθείτε το DataTraveler HyperX 3.0!

Link.png Site: Αναλυτική Παρουσίαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλά όλα ωραία,120 +- ευρώ για 64GB αποθήκη δεν ξέρω ποιος θα δώσει..

Κοίτα, ούτε εγώ προσωπικά θα τα έδινα, μια και πιστεύω ότι δε μου χρειάζεται 64άρι «φλασάκι», αλλά από την άλλη μεριά, δεν πρόκειται για μια απλή «αποθήκη» μικρής - σχετικά - χωρητικότητας και ακριβή.

 

Υπάρχει σαφές πλεονέκτημα όγκου, σε σχέση με τις άλλες γνωστές φορητές «αποθήκες» (δίσκοι) και σαφώς μεγαλύτερη ασφάλεια.

 

(Θα μου πεις, γιατί να μην πάρεις έναν 64άρη ssd και μια usb3 θήκη; Εντάξει, χάνεις λίγο σε πλεονέκτημα όγκου, αλλά αφενός έχεις και πάλι να κάνεις με κάτι όχι και τόσο ογκώδες, αφετέρου σου μένει και ο ssd, ο οποίος μπορεί να χρησιμοποιηθεί και αλλού αν χρειαστεί! Προσωπικά αυτό θα έκανα... σίγουρα πάντως θα τα δώσουν αρκετοί!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Ναι, αλλα θελω κατι να το εχω παντα στην τσεπη μου.

 

Βασικα εχω αγορασει αυτο

http://www.kingston.com/en/usb/personal_business/#DTU30G3

αλλα εχω σπαστει που:

- δεν εχει καπακι

- που ουσιαστικα μιλαμε οτι εχει ενα κινουμενο μηχανικο μερος(μπρος-πισω)

- που συνεχως 'ανοιγει' μες στην τσεπη μου κι ειναι 'ακαλυπτο'

- που ως ακαλυπτο μπορει να μαζευει χνουδια, σκονες κλπ

- που δεν εχει σχεδον καμια αντισταση να ανοιξει-κλεισει, με αποτελεσμα συνεχως να ανοιγει

 

Γενικα, ειχα υποτιμηση την αξια του καπακιου.

Φαινεται, και ειναι ντιζαϊνατο, αλλα ομως, μερικες λεπτομερειες κανουν τη διαφορα.

 

Σκεφτηκα λοιπον, αυτο εδω, το hyperx, που ειναι και γρηγορο, κι εχει και καπακι.

Βεβαια παει ενας χρονος απο την παρουσιασή του, αλλα δεν ξερω αν αυτο αλλαζει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...