Προς το περιεχόμενο

Τέλος το Flash Player για Android στις 15 Αυγούστου


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Πέρσι έβγαλε το iCloud και έχουν σκοτωθεί όλοι να το αντιγράψουν (Google drive, Samsung, NOKIA).

 

BTW, όσο το iCloud, όλοι αντιγράφουν την Amazon. Ιδίως για το cloud, η Apple ΔΕΝ πρωτοπορεί καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον

Όσον αφορά τη Microsoft και τα windows 8.

O IE ΔΕΝ θα υποστηρίζει το flash σε Metro mode, αλλά μόνο σε desktop. Γενικά δεν θα υποστηρίζει κανένα plugin.

Μερικές μέρες μετά από αυτή την ανακοίνωση, η Adobe ανακοίνωσε κι αυτή ότι σταματα την ανάπτυξη του flash.

 

Άρα, την χαριστρική βολή την έδωσε η MS από πέρσι και όχι η Google.

 

 

Δεύτερον

Περι δικαίωσης.

Δεν θέλω από κανέναν να δικαιώσει τον μακαρίτη. Αλλά τουλάχιστον, πρέπει να πάρει πίσω τις μπούρδες περι προβάτων και fashion victims που απηύθυνε σε όλους τους χρήστες που επέλεγαν iOS συσκευές και τα άκουγαν γι αυτό, λες και όλοι οι έξυπνοι μαζεύτηκαν στο Android.

 

Με την ευκαιρία, και επειδή δραστηριοποιούμαι στον χώρο και τα παρακολουθώ πολύ, θα θυμήσω μερικές αποφάσεις του Jobs.

- Όταν έβγαλε το Macbook Air, όλοι τον έκραζαν γιατί είχε καταργήσει το DVD και αν ήθελες, έπρεπε να πάρεις εξωτερικό USB DVD drive. Μερικά χρόνια μετά, έχω ξεμείνει με 2-3 πενηντάδες από κενά DVD στο πατάρι, και πρόσφατα κατάλαβα ότι το drive μου τα έφτυσε (είχα να το χρησιμοποιήσει πάρα πολλούς μήνες, χωρίς να το αντιληφθώ ότι πλέον περισσεύει). Τώρα όλοι βγάζουν ταμπλέτες και Ultrabooks χωρίς φυσικά, drive.

- Όταν έβγαλε το iPad, και πάλι όλοι γελούσαν με τη νέα αυτή συσκευή, και το αποκαλούσαν μεγάλο iPhone χωρίς το τηλέφωνο. Την συνέχεια την ξέρετε...

- Πέρσι έβγαλε το iCloud και έχουν σκοτωθεί όλοι να το αντιγράψουν (Google drive, Samsung, NOKIA).

- Για τα περί flash τα είπαμε.

 

Και αυτοί που γελούσαν, δεν είναι η θείτσα μου, ο μπάρμπας μου ή ο πεθερός μου, αλλά άνθρωποι του χώρου, επιστήμονες της τεχνολογίας και φυσικά οι χρήστες της.

Κλείνω λέγοντας, ότι πριν κοροιδέψετε κάποια εταιρία που αποδεδειγμένα πρωτοπορεί, σκεφτείτε μια δεύτερη φορά, μήπως μετά από 1-2 χρόνια γράφετε "τελικά είχαν δίκιο".

 

Τρίτον

Έχω το Samsung Galaxy Tab (άρα όχι μια κινεζιά), και έχω δει ότι παίζει flash. Κάθε σελίδα που έχει Flash, γονατίζει αμέσως, έστω και αν είναι banner. Youtube video δεν είναι ποτέ ολοκληρώμένο, γιατί κάνει σπασίματα. Το ανοίγω στο Youtube application.

Από πλευράς χρήσης δηλ, η εμπειρία είναι χάλια. Τί στο καλό θα σας λείψει ρε παιδιά, με την κατάργηση του flash ? (ειλικρινής απορία)

 

φίλε μου διάβασα ολόκληρο το κείμενό σου, αλλά δε καταλαβαίνω γιατί η έλλειψη επιλογής είναι εξέλιξη/βελτίωση. πραγματικά για την apple είναι μπροστά να παρατήσει εγκαίρως τα ξεπερασμένα περιφερειακά (hardware->dvd drive και software->flash), αλλά για τον καταναλωτή είναι περιορισμός.

 

για το Τρίτον παραθέτω τον συμφορουμίτη:

 

 

Συγνώμη φίλε μου , αλλά για την κακή σου εμπειρία χρήσης δεν φταίει η Adobe αλλα η Samsung που το δικό της

hardware δεν σηκώνει σωστά flash. Δούλεψε ένα S3/Htc One ή τη νέα σειρά Transformer της Asus και ξαφνικά

θα αναφωνήσεις , το flash είναι τέλειο !!!

 

Πέρα από αυτό , εγώ βασίζομαι στην χρήση Flash σελίδων καθημερινά και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος.

 

 

 

Ο Jobs δεν προέβλεψε το μέλλον, αλλά το ΕΦΤΙΑΞΕ διότι είναι τόσο τεράστιο trend οι ios συσκευές που η adobe έχασε τεράστιο κομμάτι της αγοράς.

 

δεν είναι "προφήτης" αλλά επιχειρηματίας, με πολύ πιστό κοινό, το οποίο κάνει τα "οράματά" του πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Jobs δεν προέβλεψε το μέλλον, αλλά το ΕΦΤΙΑΞΕ διότι είναι τόσο τεράστιο trend οι ios συσκευές που η adobe έχασε τεράστιο κομμάτι της αγοράς.

 

δεν είναι "προφήτης" αλλά επιχειρηματίας, με πολύ πιστό κοινό, το οποίο κάνει τα "οράματά" του πραγματικότητα.[/b]

 

 

Φίλος κόψε και κάτι, για να έγιναν τεράστιο trend οι iOS συσκευές (και μάλιστα χωρίς flash) σημαίνει ότι πρέπει να είχαν και κάτι καλό, δεν μπορεί...

 

Πιστό κοινό έχεις όταν καταφέρνεις να φτιάξεις προιόν που ικανοποιεί τον πελάτη. Δεν ξύπνησαν όλοι μια μέρα ξαφνικά και είπαν ας αγοράσουμε iphone επειδή αγαπάμε τον Steve.

 

Συγνώμη φίλε μου , αλλά για την κακή σου εμπειρία χρήσης δεν φταίει η Adobe αλλα η Samsung που το δικό της

hardware δεν σηκώνει σωστά flash. Δούλεψε ένα S3/Htc One ή τη νέα σειρά Transformer της Asus και ξαφνικά

θα αναφωνήσεις , το flash είναι τέλειο !!!

 

S3/HTC One, μάλιστα.

Δηλαδή για να τρέξεις flash σωστά θέλεις οπωσδήποτε 4πύρηνη CPU με 1GB RAM...

 

 

Γιατί δεν μου φένεται ότι φταίει η Samsung εδώ? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβος!

 

Τωρα αν εσυ γουσταρεις να σου προσφερουν λιγοτερα κ χωρις την επιλογη να τα προσθεσεις,υπαρχει εταιρια που θα σε ικανοποιησει σ'αυτο και σε περιμενει με ανοιχτες τις αγκαλες!Φτανει ομως, να εχεις γεματο πορτοφολι!:devil:

 

 

Ολοι μας θελουμε κατι καινουριο και πιο προηγμενο!Αλλα απο την αλλη θελουμε να μη χασουμε και ενα μεγαλο κοματι απο αυτα που ειχαμε,για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα(πιθανων κ χρονια),μεχρι να αντικατασταθει πληρος,απο τον νεο αντικαταστατη του!

 

Επιλογή απεγκατάστασης σε περίπτωση που δεν το χρειάζομαι θέλω, γιατί όπως το έγραψες φαίνεται σαν να μην υπάρχει! (δεν γνωρίζω όμως, δεν το έχω ψάξει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιλογή απεγκατάστασης σε περίπτωση που δεν το χρειάζομαι θέλω, γιατί όπως το έγραψες φαίνεται σαν να μην υπάρχει! (δεν γνωρίζω όμως, δεν το έχω ψάξει)

Δε ξερω αν υπαρχει ή αν θα υπαρξει, καποια επιλογη απενεργοποιησης(απεγκαταστασης,ξεχνα το δεν υπαρχει) στις ρυθμησεις!Δε το εψαξα!

Τωρα ειμαι πολυ μακρια κ δε το εχω μαζι μου,για να σου πω σιγουρα,αν γινεται ή οχι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για να τρέξεις flash σωστά θέλεις οπωσδήποτε 4πύρηνη CPU με 1GB RAM...

 

 

Γιατί δεν μου φένεται ότι φταίει η Samsung εδώ? :rolleyes:

Εγω βλεπω στο sgs2 και στο htc hd2,που εχω στην κατοχη μου να μην ταλεπορουνται τοσο ιδιαιτερα(hd2)εως καθολου(sgs2) με την υπαρξη του flash!

Δε ξερω ομως,για αλλους αν εχουν καποια θεματα με τις συσκευες τους!

Αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια!

Α με το hd2 ειχα καποιες καθυστερησεις σε καποιες σελιδες οταν ηταν σε wm6.5,αλλα στα android δεν υπαρχουν πλεων!

 

@tolis_01, ασε τις σταλμανιες ε!

 

:P

Ας το παιδι να μαθενει!Δεν ειναι κακο!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλος κόψε και κάτι, για να έγιναν τεράστιο trend οι iOS συσκευές (και μάλιστα χωρίς flash) σημαίνει ότι πρέπει να είχαν και κάτι καλό, δεν μπορεί...

[...]

 

όντως, έχουν σταθερότερο, πιο εύχρηστο και γρηγορότερο λειτουργικό, app store > Play, καλύτερη κατασκευαστικά συσκευή, καλύτερες υπηρεσίες.

 

αλλά έχει de facto περιορισμούς που συμφέρουν την εταιρεία και όχι όλους τους καταναλωτές.

 

Και το θέμα δεν είναι τι πούλησε περισσότερο, αλλά κατα πόσο είναι καλύτερο για τον καταναλωτή ο περιορισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι εδω μεσα πρεπει να πληρωνεστε ειτε απο τους μεν ειτε απο τους δε... δεν εξηγείται τετοιος φανατισμος διαφορετικα... εκτος ισως απο χαζομαρα στον εγκεφαλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά... Να μην σχολιάσει ξανά κανείς στο forum γιατί αλλιώς τα παίρνει.

 

Ειναι εντελως διαφορετικο το να σχολιαζεις και να κανεις εποικοδομιτικη συζητηση απο το να απαντας και να υπεραμυνεσαι σαν καλοπληρωμενος δικηγορος.. ενος ανθρωπου-εταιρειας ο/η οποιος/α δεν σε βλεπει σαν τπτ παραπανω απο μια μονιμη και ευκολοπιστη πηγη χρηματων.

 

Ο καθε Jobs, η καθε google, η καθε μικρομαλακη το μονο που τους νοιαζει ειναι να σε πεισουν οτι αυτο που σου προσφερουν ειναι το καλυτερο και ας ειναι το πιο αχρηστο πραγμα!

Απο εκει και περα το γεγονος οτι οχι μονο σε/με/μας πεισαν αλλα μας βαλαν και στο τρυπακι να τους υποστηριζουμε κιολλας αποδυκνυει για ακομη μια φορα ποιοι ανθρωποι ειναι πανεξυπνοι και ποιοι πανηλιθιοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστούμε για τους χαρακτηρισμούς, συνέχισε τα εποικοδομητικά σχόλια.

 

Αυτό κράτησες εσύ από όλο το μηνυμα μου εεε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος αν καποιος πληρωσε και πιεσε την κατασταση γιατι το ANDROID υπερτερουσε στον τομεα αυτον. Τα περισσοτερα απο τετοιου ειδους ενεργειες ειναι συμφεροντα κατα της γνωμη μου! Εχουμε δει παααααρα πολλα. Εν αναμονη λοιπον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...