Προς το περιεχόμενο

Total War: Rome II


mchls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα το παιχνιδι..Αν εγω δεν μπορω να ελεγξω τον εαυτο μου, αντι για το ROME II θα βρεθει κατι αλλο...Αυτοσυγκρατηση! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

προσπαθησε να κλοκαρεις χωρις cnq τους 4 μονο πυρινες

 

Έχω 1 fps στο campaign map μετά το πρώτο end turn. Το σύστημά μου είναι υπερ αρκετό για να τρέξει το παιχνίδι. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έβαλα σήμερα και προσπάθησα να παίξω, μου φαίνεται το κάνανε υπερβολικά πολύπλοκο και χαοτικό για να μπορέσω να το ευχαριστηθώ. Θα του δώσω αρκετό χρόνο μπας και το συνηθίσω αλλά μέχρι στιγμής δεν μου αρέσει καθόλου, αν θέλω καλύτερο Rome παίζω και το europa barbarorum. Γενικά μου άφησε πολύ άσχημη αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 1 fps στο campaign map μετά το πρώτο end turn. Το σύστημά μου είναι υπερ αρκετό για να τρέξει το παιχνίδι. :(

ναι ειναι τελειο συστημα αλλα μπορει να τρωει κολλημα με cnq  και 8 πυρινες γιαυτο σου λεω 4 χωρις cnq

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To έβαλα σήμερα και προσπάθησα να παίξω, μου φαίνεται το κάνανε υπερβολικά πολύπλοκο και χαοτικό για να μπορέσω να το ευχαριστηθώ. Θα του δώσω αρκετό χρόνο μπας και το συνηθίσω αλλά μέχρι στιγμής δεν μου αρέσει καθόλου, αν θέλω καλύτερο Rome παίζω και το europa barbarorum. Γενικά μου άφησε πολύ άσχημη αίσθηση.

Θέλει απλά συνήθεια. Το οτι έχεις περισσότερα πράγματα να κάνεις είναι στα + του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά όταν έχω 2 generals και είνα δίπλα δίπλα και μου κάνουν επίθεση στον εναν ο αλλος γιατι δεν κανει support; το AI το κάνεις εγώ πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

 

Απόψε θα κατέβαιναν στην αγορά για να θυσιάσουν στους θεούς, να στείλουν την τσίκνα ψηλά, για να τους ευχαριστήσουν για τη νίκη, και να μοιράσουν τα σφαχτά στον πληθυσμό της πόλης, που εξακολουθούσε να τους κοιτάζει με μισό μάτι.

 

Όμως, όπως ατένιζε τα νερά του Θερμαϊκού, την ώρα που ο ήλιος χανόταν πέρα από τον ορίζοντα, ο Πύρρος ήξερε πως δεν ήταν η βούληση των θεών εκείνη που τους είχε οδηγήσει εδώ, αλλά οι αποφάσεις του Συμβουλίου των Μολοσσών. Κι αν έπρεπε οπωσδήποτε να ευχαριστήσει κάποιον για τη νίκη, θα διάλεγε την έπαρση των Μακεδόνων, που δε διδάχτηκαν από την τύχη της Σπάρτης και της Αθήνας, και νόμισαν πως η Θεσσαλική πεδιάδα θα τους χάριζε μια εύκολη νίκη.

 

Το ιππικό των Μακεδόνων έφτασε κοντά στο θρίαμβο, όμως τα στενά της πόλης και η παράτολμη απόφαση του Πύρρου να χωρίσει τις δυνάμεις του, έκριναν το αποτέλεσμα. Η ήττα στη Λάρισα, οδήγησε τους Μακεδόνες πίσω στα σύνορα με την Πέλλα. Εκεί, οι Ηπειρώτες τους πρόλαβαν. Οι στρατηγοί Κοσμάς και Αντίγονος σκοτώθηκαν, μαζί με εκατοντάδες στρατιώτες. Ένας λοχαγός, το όνομα του οποίου ο Πύρρος δε θα μάθαινε ποτέ, επιχείρησε να οδηγήσει τις τελευταίες αποδεκατισμένες μονάδες στην Πέλλα: χάθηκε μαζί με τους λιγοστούς άντρες του, με τα τείχη της πόλης να διακρίνονται στον ορίζοντα.

 

Οι πολιτοφύλακες και ο όχλος της Μακεδονικής φρουράς δεν είχε καμία τύχη απέναντι στο στρατό που λίγα χρόνια νωρίτερα είχε κοιτάξει κατάματα τους επίλεκτους Σπαρτιάτες, και τους είχε νικήσει. Οι Ηπειρώτες εξαπέλυσαν ταυτόχρονη επίθεση στις τρεις πύλες των τειχών. Μόλις κάηκε η πρώτη πύλη, ήταν ζήτημα χρόνου να παραδοθεί η φρουρά. Αυτή τη φορά, ο Πύρρος δεν έδωσε καν διαταγή να καταδιώξουν τη φρουρά, όταν τράπηκε σε φυγή.

 

Λίγες ώρες νωρίτερα, οι άνθρωποι του Πύρρου τον είχαν ενημερώσει πως ο Μακεδονικός στόλος είχε αποπλεύσει, με κατεύθυνση τα Ασιατικά παράλια. Μία απειλή λιγότερη, για την ώρα, και μια έγνοια περισσότερη για αργότερα. Ο στόλος των Ηπειρωτών είχε αγκυροβολήσει στο Σούνιο, όπου θα συναντούσε τις ενισχύσεις από τον Πειραιά. Οι σύμβουλοι διαφωνούσαν για το αν θα έπρεπε να καταδιώξουν τους Μακεδόνες -καθώς κάποιοι υποστήριζαν ότι θα κατέληγαν στην Ιεράπυτνα για να συμμαχήσουν με τους Κρήτες- ή αν θα έπρεπε να μείνουν κοντά στην Αθήνα, για να προστατεύσουν την πόλη μέχρι να συγκροτήσει νέα φρουρά ο Τελέσφορος.

 

Οι Ρωμαίοι συνέχιζαν να πολεμούν τους Ετρούσκους στην κεντρική Ιταλία και να καθυστερούν στο Βρινδήσιο. Τόσο το χειρότερο γι' αυτούς. Οι Μακεδόνες  κρατούσαν ακόμη την τειχισμένη Φιλιππούπολη, όμως πλέον είχαν χάσει την πρόσβασή τους σε λιμάνι. Οι Ιλυρριείς έστελναν πρεσβείες για νέες συμμαχίες, οι Κέλτες της δυτικής Θράκης πρότειναν εμπόριο, οι Καρχηδόνιοι καλοσώριζαν τους Ηπειρώτες απεσταλμένους.

 

Πλέον,  ο Πύρρος καλλούταν να βρει πόρους για να χτιστεί τουλάχιστον ένα πολεμικό λιμάνι, ενώ από τη Λάρισα ζητούσαν χρήματα για να καλλιεργήσουν ξανά τα ρημαγμένα από τον πόλεμο χωράφια τους και στην Απολλωνία έστρεφαν ανήσυχοι το βλέμμα στη δύση και ζητούσαν να μάθουν πότε θα ενισχυθεί ο στόλος της Αδριατικής. Η Ήπειρος είχε κερδίσει λίγο χρόνο, τίποτε περισσότερο.

 

Ο πόλεμος συνεχιζόταν.

 

 

 



ρε παιδιά όταν έχω 2 generals και είνα δίπλα δίπλα και μου κάνουν επίθεση στον εναν ο αλλος γιατι δεν κανει support; το AI το κάνεις εγώ πως;

 

Κανονικά, εφόσον βρίσκονται σε σχετικά κοντινή απόσταση, θα πρέπει να εμφανιστούν ως ενισχύσεις στη μάχη. Για να το τσεκάρεις, στο γύρο σου φέρε τον κέρσορα για επίθεση στον αντίπαλο (ακόμη κι αν δεν έχεις πλέον κινήσεις), και δες αν από τους άλλους στρατούς εμφανίζονται κίτρινα βέλη που καταλήγουν στο δικό σου: έτσι φαίνεται ποιος θα σε ενισχύσει σε ενδεχόμενη μάχη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Snoob, παραδέξου το, χαίρεσαι περισσότερο να γράφεις ψευδοϊστορικά μυθιστορήματα για το κοινό του Insomnia παρά να παίζεις Rome 2 :P

 

Επειδή αναμένεται ένα μεγάλο κενό στο χρόνο που έχω, λόγω δουλειάς, είναι ένας τρόπος να κρατάω σημειώσεις. Έτσι θα θυμάμαι ευκολότερα τι ήμουν, τι έκανα και γιατί.

 

Γενικά, ένας από τους λόγους που μου αρέσουν τα tbs είναι ότι κάθεσαι με ένα χάρτη μπροστά σου, όπως παλιά στα επιτραπέζια, και σκέφτεσαι πιθανότητες, προοπτικές, κινδύνους κτλ. Απλά, στο τέλος της ημέρας δεν έχεις να μαζέψεις ζάρια, κάρτες κτλ., το κάνει ο υπολογιστής.

 

Αυτά που γράφω, εντωμεταξύ, είναι ό,τι συμβαίνει στην εκστρατεία μου. Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου. Απλά, αντί να γράφω "έδωσα εντολή για bread and games edict", βάζω τον Πύρρο να χαζεύει τη θάλασσα και να σκέφτεται τους θεούς και τους ανθρώπους, ποιος παίρνει την τσίκνα και ποιος τα κοψίδια.

 

Ε, αν αρέσει και σε κάποιους ανθρώπους, ακόμη καλύτερα :)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.gameslife.gr/kerdise-6-total-war-rome-ii-gia-pc-55614

 

6 κόπιες για το Rome 2 μαζί με τα Greek States. Για όποιον ενδιαφέρεται να πάρει μέρος (δεν έχω καμία σχέση με την ιστοσελίδα απλά το είδα και είπα να ενημερώσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...