Προς το περιεχόμενο

Ποια samsung 3d tv και γιατί?


JUST-GAMER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Τώρα που σταματάνε τα αναλογικά από τον Υμηττό είπα είναι ευκαιρία να αγοράσω νέα τηλεόραση αλλά έχω μπερδευτε στο ΠΟΙΑ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ???

 

Εγώ εντοπίσει μερικά μοντέλα όπως είναι τα ue40d6000 ή ue40eh6030 ή UE40ES6100 μέχρι τα 700 ευρώ που είναι το όριο μου στα λεφτά αλλά δεν ξέρω ποια να διαλέξω και γιατί?

 

Κάποια κριτήρια που με ενδιαφέρουν στην αγορά της νέας μου 3dtv είναι:

01. Να μπορεί να αναπαράγει ΧΩΡΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ MEDIAPLAYER/BLURAY ταινίες(Mkv, divx, mp4 κ.α.)

02. Να μπορεί να αναπαράγει ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ 3dsubtitles(idx/sub ή sup) που έχουν δημιουργηθεί με το πρόγραμμα 3dsubtitiler 2.7.1.0 γιατί από δοκιμές στη ue40d6000 και σε κάποιες άλλες 3dtv της samsung πάντα είχα θέμα αφού ΔΕΝ τους έπαιζε εκτός αν έβαζα αυτά τα αρχεία σε εξωτερικό mediaplayer όπως το wdtvlive

03. Να δέχεται αναπαραγωγή αρχείων είτε από usb θήρες, είτε από δίκτυο(Τουλάχιστον ενσύρματο)

04. Να είναι τουλάχιστον 200khz τουλάχιστον

05. Να είναι νέο μοντέλο τουλάχιστον 2012 και όχι 2011 και παλιότερο

06. Δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να είναι led ή lcd? Αυτό θα μου το πείτε εσείς(Υπέρ και κατά της κάθε τεχνολογίας)

07. Να πωλείτε από ελληνικά καταστήματα και να έχει 2 χρόνια εγγύηση

08. Να φτιάχνει αυτόματα κεφάλαια σε όλα τα βίντεο είτε τα αναπαράγει μέσω δικτύου, είτε μέσω θήρας usb γιατί παλιότερο μοντέλο(le40c653) που έχω το κάνει κανονικότατα(Καλά σε αυτό δεν είμαι και απόλυτος αφού κυρίως λόγο των 3d υπότιτλων θα χρειαστεί να πάρω και ξεχωριστό media player π.χ. wd tv live)

09. Να μπορεί να μετατρέπει 2d -> 3d(Καλά σε αυτό δεν είμαι κι απόλυτος)

10. Να έχει PIP(Να μπορώ δηλαδή να δω τηλεόραση σε μια γωνία της τηλεόρασης ενώ π.χ. είμαι στον υπολογιστή μου στη κεντρική οθόνη. Τώρα αν έχει και διπλό pip δηλαδή να μπορώ να δω και 2 κανάλια ταυτόχρονα εκτός της κεντρικής οθόνης δεν θα με χάλαγε

11. Να έχει από τα καλύτερα πάνελ της samsung. Πιστεύω το ultraclearpanel είναι από τα καλύτερα της.

12. Αν γίνετε να έχει από 3 hdmi θήρες και πάνω(Η ue40eh6030 το ξέρω ότι έχει μόνο 2)

 

Προς το παρόν αυτά θυμάμαι αν έχετε να προτείνετε τι άλλο δεκτή κάθε πρόταση με ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ...

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κατ αρχην, δεν νομιζω να μπορεις να καλυψεις ολες τις απαιτησεις σου με τα 600€..!!!

 

η σειρα D6000 ειναι 2011 μοντελο.

τα μοντελα του 2012 χαρακτηριζονται απο 2 γραμματα μετα τον αριθμο των ιντσων! ΠΧ οπως αυτη που ανεφερες UE40EH6030, το ΕΗ σημαινει αυτο ακριβως!

 

οι βασικες τεχνολογιες πανελ που κυκλοφορουν ευρεως στην αγορα ειναι κυριως 2.

1 LCD

2 PLASMA

 

απο εκει και περα υπαρχουν οι εξελιξεις τους. πχ LCD με EDGE BACKLIGHT LED, ή με Full BACKLIGHT LED. αυτες ειναι οι λεγομενες LED TV..!!

 

αντιστοιχα οι PLASMA εξελισονται με καλυτερα PANEL, και εχουμε φθασει στην 14η γενια (αν δεν εχω χασει το μετρημα!!).

 

αν κανω καπου λαθος (δεν ειμαι και ειδικος..!!), ας με διορθωσουν οι γνωριζοντες!

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσο αφορα το οτι ζηταω πολλα απο μια τηλεοραση μεχρι 600 ευρω κι ομως στη πλειοψηφια τους αυτα που ζηταω τα κανουν και τα 2 μοντελα που γραφω στο 1 μου ποστ οποτε.....

 

Αλλαχτηκε το οριο τιμης και προστεθηκε αλλο ενα μοντελο τηλεορασης.

Επεξ/σία από JUST-GAMER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα περισσοτερα, ναι, τα κανουν. κυριως μιλαω για το PIP!

 

σε αυτη την κατηγορια και την τιμη, αν θες και μια αλλη προταση, κοιτα την LG 42LM620S!

 

αν θες αντυπωσεις απο κατοχους και των 2 αυτων μοντελων, κοιτα εδω

ES6100 http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/95992-Samsung-UE-ES6100-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1

 

LM620S http://www.avclub.gr/forum/showthread.php/94500-LG-LM620S-Reviews-%CE%95%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%A3%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1

 

αλλα μαλλον για την ES6100 σε βλεπω...!!!! :-D :-D

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Copy - paste απο αλλο φορουμ που στην ουσια με ρωταγε σχεδον τα ιδια με εσενα ενα παιδι.

 

Φιλε ΔΕΝ παιρνω lg με τη καμια την εχω πατησει τρελα με το service τους που ηταν εποιηκος ΑΘΛΙΟ η τηλεοραση μετα απο 1 μηνα απο την αγορα της πηγε στο service 6 φορες και καθε φορα ερχοταν με αλλο προβλημα πισω αντικαταση της δεν μου εκαναν και ουτε επιστροφη χρηματων.

Οταν ομως εκανα επωνυμη καταγγγελια στο ινστητουτο καταναλωτων με πηρε η ιδια η lg και με ρωταγε τη θελω να κανουν για να μην συνεχισω την καταγγελια και εννοειτε ζητησα τα λεφτα μου πισω τα οποια και μου εδωσαν τις επομενες 3 μερες σε τραπεζικο λογαριασμο κατι που ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ. Επομενως οπως καταλαβες για εμενα ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ LG....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θες να πληρωνεις εναν σκασμο λεφτα στην ΔΕΗ, μεινε μακρια απο ΠΛΑΣΜΑ !!!!!!!!

 

 

Απο τα οικονομικα ορια που θετεις για την αγορα της τηλεορασης, καταλαβαινω οτι δεν διαθετεις, η δεν θες να διαθεσεις πολλα.

 

Συνεπως λοιπον και ο οικονομικος λογος που σου λεω μακρια απο ΠΛΑΣΜΑ, καινε τα αντερα τους !!!!!!!

 

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα εγω ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑ PLASMA.....

 

Μονο για lcd & led μιλαω εγω...

 

Αλλωστε οι plasma μπορουν να εχουν πολλα συν με μεγαλυτερο οτι ειναι πολυ φτηνοτερες αντιστιχων led & lcd αλλα δυστυχως εκτος του οτι δεν τις προτιμαει τοσο πολυ ο κοσμος τα ανταλλακτηκα τους ειναι λιγο ακριβοτερα απο το κανονικο και εχουν πολλα θεματακια π.χ. burn in και αλλα που αν δεν προσεξεις(Αφησεις στασιμη εικονα για αρκετες ωρες) μπορει να την καταστρεψεις χωρις να μπορουν να στην φτιαξουν κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 11 που λες, από ένα γρήγορο ψάξιμο στο internet είδα ότι τέτοιο panel φοράνε δυστυχώς μόνο οι πανάκριβες σειρές 7 και 8 της samsung. Άλλα κάνε ένα search και εσύ μη σε πάρω στο λαιμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 11 που λες, από ένα γρήγορο ψάξιμο στο internet είδα ότι τέτοιο panel φοράνε δυστυχώς μόνο οι πανάκριβες σειρές 7 και 8 της samsung. Άλλα κάνε ένα search και εσύ μη σε πάρω στο λαιμό μου.

Νομιζω οτι ολα αυτα τα μοντελα εχουν αν οχι το ιδιο σχεδον παραπλησιο πανελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποτίθεται ότι η τεχνολογία βελτιώνεται σε ένα βάθος χρόνου, οπότε θεωρητικά τα νεώτερα μοντέλα είναι και καλύτερα, έχοντας διορθώσει τα όποια προβλήματα.

Διαφορετικά οι εταιρείες θα έβγαζαν το πολύ ένα μοντέλο το χρόνο και πάλι πολύ θα ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...