Προς το περιεχόμενο

Η Valve ανοίγει Linux blog και επιβεβαιώνει τον Steam Client για Linux


tritonas00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω γιατί αλλά αυτή η παράνοια με το linux vs windows μου θυμίζει την διαμάχη θεσσαλονικιών και αθηναίων. Με τους λινουξάδες στη θέση των πρώτων. Και στις δύο περιπτώσεις, οι δεύτεροι δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τους πρώτους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ γενικότερα απορώ γιατί υπάρχει πρόβλημα. Έτσι και αλλιώς προς δικό μας όφελος είναι.

 

Πάντως θα ξαναπώ ότι για να δούμε άσπρη μέρα στο Linux δεν φτάνει μόνο η Valve. Πρέπει να σοβαρευτούν και οι ATI, NVIDIA. Ίσως με το Steam προ των πυλών, να το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν μερει εγω δικαιολογω ATI / AMD και Nvidia.

 

Τα bug και perfomance reports που λαμβανουν καθε χρονο για το Linux ειναι μηδενικα σε σχεση με τα windows.Και ειναι λογικο ,αφου λιγοι ειναι αυτοι που ασχολουνται σοβαρα( εννοωντας φυσικα οτι βαζουν πιο πολλα λεφτα ) με μεγαλα projects.Οτι μπορουν κανουν και αυτοι. Sort of...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μάθαμε οτι όποιος τρέχει linux είναι τζάμπας, σιγά μην πάμε όλοι και στη media markt. :-(

 

Οn topic, όντως θα είναι ένα κίνητρο για πιο σοβαρούς drivers, έχει να πέσει πολύ χρήμα αν λειτουργήσει σωστά το steam και σε επέκταση τα games.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tοτε πρεπει να εχω πεσει θυμα των developers :P

 

Ουτε μια ψωρο-HDR δεν μπορω να ενεργοποιησω.. :D

Και χαμηλα τα settings γιατι πεφτει τρελο lag, ενω το ιδιο παιχνιδι στα windows, στο ιδιο μηχανημα, με ολα τερμα πεταει.

 

Κανω τον σταυρο μου που παιζει κιολας.

 

(για opensource παιχνιδι μιλαω)

 

 

 

φίλε tritonas00, κι εγώ με nvidia closed είμαι και στα 2-3 σοβαρά παιχνίδια που έχω παίξει σε linux (HON,Oilrush,amnesia) οι επιδόσεις σe linux ήταν αντίστοιχες με αυτές των windows...άντε να είχα +3-4 fps σε windows...

προφανώς η διαφορά οφείλεται στον driver και λογικό είναι αν το σκεφτείς, καθώς μέχρι τώρα ουσιαστικά οι εταιρίες δεν είχαν/έχουν κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο να βελτιώσουν τους driver τους σε επίπεδο επιδόσεων(παρά μόνο σε επίπεδο συμβατότητας)...

όσον αφορά τα opensource games απ'ότι έχω καταλάβει είναι ο μόνος τομέας στον όποιο χωρίς χρήμα δε γίνεται δουλεία..

και αυτό γιατί για ένα game πέρα από πολύ εξειδικευμένους προγραμματιστές(δεν είναι το ίδιο να αναπτύξεις μιας εφαρμογή τύπου emesene με το να φτιάξεις μαι μηχανή γραφικών)χρειάζεσαι και ολόκληρη ομάδα που θα έχει να κάνει με τα "καλλιτεχνικά" κομμάτια του παιχνιδιού...

δεν είναι τυχαίο ότι η ανάπτυξη των περισσοτέρων hi-end παιχνιδιών κοστίζει μερικά εκατομμύρια ευρώ...

κλείνοντας θέλω να πιστεύω ότι με τον ερχομό των πρώτων (πρωτοκλασάτων) παιχνιδιών σίγουρα οι εταιρίες θα δώσουν περισσότερη προσοχή στους drivers τους...

επίσης είμαι πολύ αισιόδοξος ότι με τον ερχομό του steam άρα και παιχνιδιών τύπου dota2 ,civilization θα έρθει(και θα μείνει) στο λινουξ πολύς κόσμος και ταυτόχρονα με αγχώνει το αν θα καταφέρει το ubuntu να τον κρατήσει και όχι να τον διώξει με τα παιδαριώδη προβλήματα που κουβαλάει ακόμα(και δεν αναφέρομαι στο unity αλλά στον ηλίθιο και χωρίς καμία λογική τρόπο που αναναιώνει τα πακέτα του πχ αν ότι βγει το ubuntu 12.04 και εκείνη την περίοδο είχε το vlc 2, δεν πάει να βγει το 2.1 και να έχει 15000 fix αυτό θα μείνει με το 2 και ο χρήστης θα πρέπει να κόψει το κεφάλι του για να βρει πως θα το ανανεώσει...υπάρχουν και το τρανταχτά παραδείγματα(πχ hotfix σε drivers) από αυτό αλλά τώρα αυτό μου ήρθε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι να βγει οποιαδήποτε είδηση με θέμα το Linux, και αμέσως μετατρέπεται σε Windows vs Linux διαμάχη.

Πάντως παιδιά έτσι και δούμε games και σε Linux θα γλιτώσουμε από την τυρράνια του dual boot.

 

 

πολύ σωστή παρατήρηση..

 

τι να τα κάνεις τα παραθύρια το μέλλον είναι στα open source, όσα μαρκετίστικα παιχνίδια και αν παίζει ο θείος Bill και η μηλοεταιρεία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να δω πειρατικα games στο linux για να πεσει κραξιμο στους open source advocates

 

 

εκτος και αν τα παιχνιδια απο το steam ειναι τζαμπα. αμφιβαλλω. ειναι τελειως οξυμωρο να αγορασεις παιχνιδι που παιζει μονο σε linux platform

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να δω πειρατικα games στο linux για να πεσει κραξιμο στους open source advocates

 

 

εκτος και αν τα παιχνιδια απο το steam ειναι τζαμπα. αμφιβαλλω. ειναι τελειως οξυμωρο να αγορασεις παιχνιδι που παιζει μονο σε linux platform

 

Μια χαρα τζαμπα παιχνιδια εχει το steam

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Left 4 dead 2 που αναφερεται οτι θα γινει το πρωτο παιχνιδι linux port πληρωνεις για τα windows

 

 

να βγουν καλα games τσαμπα δε νομιζω οτι αυτο το μοντελο λειτουργει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή φάση για εμάς τους λινουξάδες και όχι μόνο.Ευκαιρία είναι να βελτιώσουν και οι εταιρίες τις κάρτες γραφικών για λίνουξ.Κυρίως τους ανοιχτούς οδηγούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τους κλειστους να βελτιωσουν δεν εχουμε προβλημα.

[καταστροφέας topic mode]

Σωστός. Τελικα ας αποφασίσουν τι θελουν εκει στην κοινοτητα του Linux, ανταγωνιστικο λειτουργικο που ειναι κυρίως open source, ή 100% FOSS τα πάντα, ακομα και αν σημαινει χαλια drivers; Αν αποφασισουν το πρώτο, γιατι δεν σταθεροποιουν το ABI για να μην χαλανε τα upgrades;

[/καταστροφέας topic mode]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

[καταστροφέας topic mode]

Σωστός. Τελικα ας αποφασίσουν τι θελουν εκει στην κοινοτητα του Linux, ανταγωνιστικο λειτουργικο που ειναι κυρίως open source, ή 100% FOSS τα πάντα, ακομα και αν σημαινει χαλια drivers;

 

Προσωπικα με απασχολει να δουλευει σωστα.Δεν με απασχολει το ανοιχτο/κλειστο.Eιδικα οταν μιλαμε για drivers (modules στο GNU/Linux).

 

 

 

Αν αποφασισουν το πρώτο, γιατι δεν σταθεροποιουν το ABI για να μην χαλανε τα upgrades;

[/καταστροφέας topic mode]

 

Το GNU/Linux απο την φυση του, ρεει. Διαρκως.

 

Aπο κει και περα, ναι, υπαρχει χαλι μαυρο, τις περισσοτερες φορες πολλα και μετρια , αντι ενα και σοβαρο.

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...