Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη δισκων και τακακιων αλλα διαφορετικες εταιριες μπρος πισω κανει;


koulouri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα peugeot 307cc και πρεπει να αλλαξω δισκοπλακες και τακακια μπρος πισω

Απλα τα valeo που ειναι ταμαμ για peugeot, οι πισω δισκοι ειναι πολλοι ακριβοι για καποιον λογο!

Αλλα βρηκα κατι αλλους που ταιριαζουν απο αλλη εταιρια ( δε θυμαμαι ακριβως ονομα αλλα θα το γραψω το απογευμα! )

με διαφορα -60€

οποτε σκεφτομαι να βαλω valeo δισκους μπροστα και τους αλλους πισω..

Επισης τακακια μπρος πισω valeo..

Κανει ή θα κανω πατατα;

Γιατι δε θελω να ρωτησω σε καποιο συνεργειο αφου θα τα τοποθετησω μονος με τον πατερα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να είσαι ο πρώτος που ακούω που θα βάλει valeo τακάκια...

Αφού σε ενδιαφέρει τόσο το κόστος, γιατί δεν πας τους δίσκους σε ένα μηχανουργείο να σου τους πλανήσει να σου βγάλουν 10-20Κ ακόμα?

Κατα τα άλλα αν βάλεις άλλους δίσκους μπροστά και πίσω δεν το λες και πατάτα, άλλες αντοχές ο valeo ο δίσκος όμως, και άλλες ο ημιτασιόν που θα βάλεις. Ο valeo (λογικά) θα σου έβγαζε παραπάνω χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι σύνηθες, οι aftermarket δίσκοι να είναι αρκετά φθηνότεροι από τους OEM.

Γιατί να βάλει valeo?

Για να λέει «έχω εργοστασιακά φρένα»;

 

Και δεν είναι ακριβής ο όρος ημιτασιόν.

Εταιρίες όπως Brembo, Zimmerman, Ate κλπ, βγάζουν δίσκους πιο φθηνούς για τα αυτοκίνητά μας, χωρίς να ζητάνε χρυσάφι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει να μην καταλαβα τιποτα :Ρ

οι aftermarket δισκοι καταρχην βγαζουν λιγοτερα χιλιομετρα απο τους μαμισιους ( ετσι λενε, εγω ειλικρινα δε ξερω σχεδον τιποτα )

και τα ανταλλακτικα valeo ξερω οτι ειναι οτι πρεπει για peugeot, οπως πχ τα λαδια total..

Τα brembo πχ ειναι ~15€ πιο ακριβα απο τα valeo..

απλα δε παιζει σαλιο για παραπανω!

edit:

Απ οτι καταλαβα τα valeo ειναι τα αυθεντικα της peugeot???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είναι σύνηθες' date=' οι aftermarket δίσκοι να είναι αρκετά φθηνότεροι από τους OEM.

Γιατί να βάλει valeo?

Για να λέει «έχω εργοστασιακά φρένα»;

 

Και δεν είναι ακριβής ο όρος ημιτασιόν.

Εταιρίες όπως Brembo, Zimmerman, Ate κλπ, βγάζουν δίσκους πιο φθηνούς για τα αυτοκίνητά μας, χωρίς να ζητάνε χρυσάφι.[/quote']

 

Στα Peugeot μας τα πράγματα είναι λίγο διαφορετικά οι valeo που φοράμε από μαμά είναι ότι καλύτερο από άποψη διάρκειας.

 

Στα τακακια υπάρχουν σίγουρα καλύτερες επιλογές σε aftermarket.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω αλλάξει 5-6 φορές δίσκο στον πεζουλα (Brembo, black diamond, κλπ) συνεχίζω να πιστεύω ότι οι valeo ήταν ότι καλύτερο από άποψη διάρκειας. Από άποψη απόδοσης οι black diamond οι τρυπητοι ήταν κορυφή αλλά δεν έβγαλαν ούτε τα 2/3 των χλμ που μου βγάζουν οι valeo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...