Προς το περιεχόμενο

Δεν έχετε mpeg4 και θέλετε αποκωδικοποιητή? Μην βιαστείτε να πάρετε πριν διαβάσετε τα παρακάτω...


kdiamant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από εμένα. Λοιπόν όσοι χρειάζεστε αποκωδικοποιητή mpeg4 δοκιμάστε το παρακάτω και ίσως δεν χρειαστεί να αγοράσετε αποκωδικοποιητή.

 

Στο σπίτι μου χωρίς να γυρίσω την κεραία (λογικά στραμένη στον Υμητό είναι) συντονίζω τα κανάλια πάλι στο αυτόματο και τα έποιασα από την (Πάρνηθα λογικά) μιά χαρά σχεδόν στο σύνολο. Έπιασα πολύ ικανοποιητικά τα βασικά κανάλια ET1, NET, ET3, SKAI, ANT1, MEGA και με αρκετό χιόνι έπιασα τα STAR, ALPHA αλλά και αυτά μπορώ να πω βλέπονται. Τώρα όσον αφορά το ET1, NET, ET3 δεν ξέρω από πού τα πιάνω μιας και ακόμα εκπέμπονται αναλογικά από Υμητό.

 

Αναφέρω το παραπάνω γιατί π.χ. πόλλοι δεν θα μπορούν να γυρίσουν την κεραία προς Πάρνηθα παράδειγμα για να πιάνουν τα αναλογικά από εκεί.

 

Υ.Γ.: Λέω ότι λογικά η κεραία βλέπει Υμητό γιατί είχα αγοράσει έναν αποκωδικοποιητή πριν δοκιμάσω το παραπάνω και πιάνω όλα τα κανάλια τα Digea ΑΨΟΓΑ. Αν ήταν η κεραία γυρισμένη αλλού δεν θα έπιανα κανένα λογικά ή θα το έπιανα με προβλήματα.

 

EDIT: Μένω Αθήνα περιοχή Χαλάνδρι.

Επεξ/σία από kdiamant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δε μας λες το πιο βασικο

που μενεις...

 

 

Ooops! Σωστός! Sorry. Μένω Αθήνα περιοχή Χαλάνδρι. Διορθώνω και το αρχικό post.

Επεξ/σία από kdiamant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κυψελη και κατω υπαρχει προβλημα λογω τουρκοβουνιων οσο για τα νοτια παντα ειχαν προβλημα.

Γενικοτερα οσοι εχουν θεωρητικα οπτικη επαφη με παρνηθα θα εχουν σημα αν και απ οσα γνωριζω οι πομποι της παρνηθας ειχαν 30%-40% χαμηλοτερο σημα απο αυτους του υμητου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλη Αυγούστου δεν είπαν ότι θα σταματήσουν να εκπέμπουν το αναλογικό??

Οπότε αποκωδικοποιητής θα χρειαστεί.

Δεν ξέρω μέχρι πότε θα εκπέμπουν κάποιοι σταθμοί αναλογικό σήμα αλλά όσο μπορείς να πιάνεις ακόμα αναλογικά το σήμα πιστεύω καλό είναι γιατί όσο περνάει ο καιρός όλο και θα πέφτουν οι τιμές σε αποκωδικοποιητές , τηλεοράσεις αλλά και όλο καλύτερος εξοπλισμός θα βγαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλη Αυγούστου δεν είπαν ότι θα σταματήσουν να εκπέμπουν το αναλογικό??

Οπότε αποκωδικοποιητής θα χρειαστεί.

 

τα κρατικα.λογω ολυμπιαδας

 

αλλα ολυμπιαδα χωρις ERT HD = Μουφα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο, να προσέχετε αν παίζουν HD ή όχι.Βλακεία μετά από λίγο καιρό να(αν) γίνουν και hd τα κανάλια και με έναν αποκωδικοποιητή που πήρατε τώρα,να μην μπορείτε να δείτε σε HD.

 

Αυτό δεν το λέει κανείς...ακούς εκεί απλό αποκωδικοποιητή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το άλλο, να προσέχετε αν παίζουν HD ή όχι.Βλακεία μετά από λίγο καιρό να(αν) γίνουν και hd τα κανάλια και με έναν αποκωδικοποιητή που πήρατε τώρα,να μην μπορείτε να δείτε σε HD.

 

Αυτό δεν το λέει κανείς...ακούς εκεί απλό αποκωδικοποιητή.

 

 

Παίζει αυτο το σενάριο φιλε μου ?

Η απλα αυτοι με SD αποκωδικοποιητή θα συνεχισουν να τα βλεπουν σαν SD ?

Επεξ/σία από weather1967
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει αυτο το σενάριο φιλε μου ?

Η απλα αυτοι με SD αποκωδικοποιητή θα συνεχισουν να τα βλεπουν σαν SD ?

 

 

οι SD δεκτες δεν παιζουν HD καναλια...καθολου (πχ το EΡΤHD δεν το παιζουν)! οπως γραφτηκε παραπανω, δινετε απο τωρα 5-10 ευρω παραπανω για να μην πληρωνετε καινουριους σε μερικους μηνες, κριμα ειναι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι SD δεκτες δεν παιζουν HD καναλια...καθολου (πχ το EΡΤHD δεν το παιζουν)! οπως γραφτηκε παραπανω, δινετε απο τωρα 5-10 ευρω παραπανω για να μην πληρωνετε καινουριους σε μερικους μηνες, κριμα ειναι!

Τι θα γίνει μετά από μερικούς μήνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα γίνει μετά από μερικούς μήνες;

 

Ειναι ηλίου φαεινότερο ότι και τα ιδιωτικά κανάλια θα έχουν HD, οπότε οι SD δέκτες θα βλέπουν μαύρα μεσάνυχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι ηλίου φαεινότερο ότι και τα ιδιωτικά κανάλια θα έχουν HD, οπότε οι SD δέκτες θα βλέπουν μαύρα μεσάνυχτα.

 

Φίλε Alxnks,είναι σίγουρο αυτό οτι θα γίνει στο μέλλον,(δηλαδη να εκπεμπουν ολα τα καναλια HD),η απλά είναι προσωπική σου εκτίμηση ? Προς Θεού δεν θέλω να σε προσβάλω,απλα αν εχεις έγκυρη πηγή εννοώ.

Ετσι και αλλιώς η διαφορά SD-HD ειναι μικρη καπου 5-10 ευρώ,όπως σωστά προείπες.

Επεξ/σία από weather1967
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...