Προς το περιεχόμενο

[Παρουσίαση] Nokia 808 PureView


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

απιστευτο fail.. και για οσους ξερουν απο μηχανες δεν μετραν τα mp αλλα ο φακος

 

Βασικα κατα κυριο λογο σε μια compact μετραει ο αισθητηρας και θα δεις οτι εχει μεγαλυτερο απο τις κοινες compact ο φακος με f/2.4 διαφραγμα ειναι σουπερ για κινητο.Επισης εχει και καλη συμπεριφορα σε υψηλα ISO καθως και αρκετα καλη αποκριση WB.Με λιγα λογια απο φωτογραφικη αποψη για κινητο 'τα σπαει'.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να έχω απαντήσει 6-7 φορές σε κάτι παρόμοιο, πάντα θα βρεθεί κάποιος που δεν το έχει ψάξει και θα ισχύριστεί αυτό ακριβώς. Δεν είδες τις φωτογραφίες στο άρθρο; Προφανώς όμως εσύ ούτε το άρθρο δεν διάβασες, γιατί αν το είχες κάνει, θα έβλεπες ότι τα 41MP δεν ήταν ο αυτοσκοπός της ομάδας ανάπτυξης.

Εν συντομία: Το κινητό μπορεί να βγάλει φωτό στα 41MP περίπου και να έχει καλό αποτέλεσμα. Στην πραγματικότητα όμως η δύναμη του κινητού φαίνεται όταν μας δίνει φωτό στα 8MP. Γιατί; Γιατί τραβάει την φωτό στα 41MP, τα επεξεργάζεται και ενώνει τις πληροφορίες τους, δίνοντας μία εξαιρετική φωτό στα 8. Αυτό κάνει το κινητό. Α, και επίσης μαζί του δεν συγκρίνεται καμία μηχανή κάτω από τα 300 ευρώ (που και αυτές ζορίζονται σοβαρά), όχι τα 150.

 

καλά κρασιά δικε μου, άμα σου άρεσε τόσο πολύ πάρτο!

εγώ θα προτιμήσω να μείνω στην Leica.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^^ Και τι σχέση είπαμε έχει το Pixon m8910i της Samsung με την 12Mp camera, όταν το συγκεκριμένο topic αναφέρεται στο Nokia 808 με 41mp camera?!?

 

φανταζομαι οτι κολλαει στην ποιοτητα του φακου που ειναι και το σημαντικοτερο.

οι περισσοτεροι ακομα δεν εχετε καταλαβει οτι τα megapixel ειναι μονο το μέγεθος της εικονας και δεν εχει καμια μα καμια σχεση με την ποιοτητα. για αυτο και οι επαγγελματικες καμερες (dSLR & SLR) εχουν 12-16 megapixel, επειδη δεν χρειαζονται παραπανω. απλα εχουν εναν απιστευτο φακο που κοστιζει 300 ευρω και ξερει να εστιαζει στην εντελεια και να αποτυπωνει τα χρωματα πολυ πιστα, και εναν επεξεργαστη που κοστιζει αλλα 400 και μπορει σε τετοια αναλυση να τραβαει καμποσες φωτογραφιες το δευτερολεπτο.

 

τα megapixel ειναι κυριολεκτικα ενα απο τα πιο αχρηστα πραγματα που μπορει καποιος να εχει υποψην του οταν αγοραζει κινητο ή φωτογραφικη. αφου και 41MP να ειναι το μεγεθος, εσυ θα τις βλεπεις στην οθονιτσα του κινητου που αντιστοιχει σε 1,5MP ή στην καλυτερη, στην οθονη του υπολογιστή σου που αντε να την έχεις το μέγιστο σε FULL HD αναλυση 1920 x 1080 που αντιστοιχει σε περιπου 3MP.

 

Πεταμενα λεφτα με λιγα λογια. Για να το αξιοποιησεις το μεγεθος πρεπει να σκασεις 300 ευρω να το εκτυπωσεις σε μια γιγαντοαφισα. Οπουδηποτε αλλου κ να δεις την εικονα, την βλεπεις σε αφυσικο μεγεθος και πρεπει να κανεις zoom 100 φορες για να δεις οτι σου προσφερει, και με τοσο ζουμ θα βλεπεις μονο ενα σημειο κ δεν θα την χαιρεσαι. Δεν καταλαβα ποτε το κολλημα αυτο να νομιζετε οτι η ποιοτητα οφειλεται στα megapixel..

 

τέλος, αν και το κινητο δεν το εχω δει απο κοντα αλλα και να το εβλεπα δεν θα ηξερα τι προσφερει αν δεν εκτυπωνα την εικονα σε γιγαντοαφισα, οταν ενα camera phone που ειναι 41mp δεν κοστιζει μια περιουσια, καταλαβαινουμε τι ποιοτητα εχει ο φακος του. ο μονος λογος που φαινεται καλο, ειναι επειδη 41mp στριμωχνονται σε μια οθονιτσα 1megapixel και ετσι δινουν την εντυπωση της απιστευτης ποιοτητας, αν ηταν τα pixel στην φυσικη τους αποσταση, την αποσταση των 41mp, χωρις καν ζουμ, θα φαινοτανε η ποιοτητα 10 φορες πιο χαλια απο την χειροτερη 12mp dSLR. το ιδιο φαινεται να βλεπετε μια φωτο η βιντεο σε μια οθονιτσα, και το ιδιο στον υπολογιστη? στην οθονιτσα δινει την εντυπωση του αψεγαδιαστου επειδη τα κολλημενα pixel δεν δινουν αφορμη για ατέλεια αναμεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η Nokia δεν την χειρίστηκε καθόλου καλά την προώθηση (και) του 808. Δεν έπρεπε να μιλήσει καθόλου για 41MP, αλλά να πει απλά ότι το κινητό βγάζει φωτογραφίες στα 8. Έτσι δεν θα μπορούσε ο κάθε άσχετος με το pureview να μας "συμβουλεύει" να μην κολλάμε στα megapixels.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κινητο ειναι πολυ καλο γιαυτους που θελουν να εχουν μαζι τους παντα μια φωτογραφικη μηχανη. Οσο για την τιμη δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα. Αν θελει κανεις camera phone παιρνει αυτο. Για εναν χρηστη iphone Για παραδειγμα γιατι να μην ειναι προβλημα και να κανει τοσες ποωλησεις.Το nokia 808 εχει και bluetooth, και nfc, και ραδιο και καλυτερο ηχο και καλυτερη camera πληρως αντικειμενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει η συσκευή ως τις φωτογραφικές της δυνατότητες, αλλά...

Γιατί να παλεύει κάποιος σήμερα με symbian απο τη στιγμή που ακόμα και ή nokia προωθεί άλλo os?

 

Την μανία κάποιον να διαφοροποιηθούν ως προς το os ικανοποιεί το κινητό, οι οποίοι στο τέλος μόνο ικανοποιημένοι δεν είναι αλλά δηλώνουν το αντίθετο.

Όσοι το πάρουν θα εχουν μια καλή συσκευή στα χαρτιά που δεν εχει εφαρμογές να την αξιοποιήσουν.

Έτσι την πάτησαν και όσοι πήραν τα Samsung με Bada - Manta - Zanta...

 

Μου θυμίζει το σκηνικό κάτι linuxαδες με τα μυαλό στα κάγκελα, που για games - photoshop και word εχουν και partition με windows για να κάνουν δουλειά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η Nokia δεν την χειρίστηκε καθόλου καλά την προώθηση (και) του 808. Δεν έπρεπε να μιλήσει καθόλου για 41MP, αλλά να πει απλά ότι το κινητό βγάζει φωτογραφίες στα 8. Έτσι δεν θα μπορούσε ο κάθε άσχετος με το pureview να μας "συμβουλεύει" να μην κολλάμε στα megapixels.

 

αν το 'ασχετος' αναφεροτανε σε εμενα, δεν νομιζω η απαντηση μου να σου φανηκε για απαντηση ενος ασχετου μιας κ ασχολουμαι επαγγελματικα με τις καμερες :)

απο εκει και περα, επειδη οποιος κολλαει στα MP ειναι ασχετος, προφανως και αν πει καποιος να μην κολλας εκει, δεν ειναι ασχετος, τουλαχιστον οχι απαραιτητα αν ξερει να σου εξηγησει το λογο οπως εκανα στην δικη μου απαντηση. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

καλά κρασιά δικε μου' date=' άμα σου άρεσε τόσο πολύ πάρτο!

εγώ θα προτιμήσω να μείνω στην Leica.[/quote']

Εντάξει ρε μεγάλε το πιάσαμε έχεις leica.Για πες μας τώρα και τη χρησιμότητα της απάντησης σου εκτός από την αναφορά ότι είσαι κάτοχος μιας μηχανής 5-6 χιλιάδων ευρώ , ενώ μιλάμε για ένα κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανάκριβο όσο καλή κάμερα και να έχει...εξάλλου τι να την κάνεις τέτοια κάμερα σε τηλέφωνο?

 

ότι κάνεις τον τετραπύρηνο,την ανάλυση 1280x720,το video recording στα 1080p,το wifi,τις τουμπανιάρικες κάρτες γραφικών σε high-end κινητά...Τα αξιοποιείς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πραγματικα γελασα με κατι σχολια οτι μηχανες ακομα και των 300 ευρω δυσκολευονται να ξεπερασουν σε ποιοτητα το συγκεκριμενο κινητο.. Μικρος αισθητηρας με απειρο αριθμο mpixel για διαφημιστικους λογους κανενα οπτικο ζουμ κλπ.

Α να μη ξεχασω οτι το pureview μου θυμιζει λιγο το exr των fuji.Οχι οτι ειναι ιδιο αλλα παρομοιαζει καπως. Με αλλα λογια την κουβεντα για τα mpixelτην εχουμε κανει πολλες φορες. Σιγουρα το κινητακι δινει καλες φωτογραφιες που ειναι σουπερ για κινητο. Αλλα οποιος θελει να συγκρινει μηχανη με κινητο ας βγαλει την ιδια φωτο και με τα 2 και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα γελασα με κατι σχολια οτι μηχανες ακομα και των 300 ευρω δυσκολευονται να ξεπερασουν σε ποιοτητα το συγκεκριμενο κινητο.. Μικρος αισθητηρας με απειρο αριθμο mpixel για διαφημιστικους λογους κανενα οπτικο ζουμ κλπ.

Α να μη ξεχασω οτι το pureview μου θυμιζει λιγο το exr των fuji.Οχι οτι ειναι ιδιο αλλα παρομοιαζει καπως. Με αλλα λογια την κουβεντα για τα mpixelτην εχουμε κανει πολλες φορες. Σιγουρα το κινητακι δινει καλες φωτογραφιες που ειναι σουπερ για κινητο. Αλλα οποιος θελει να συγκρινει μηχανη με κινητο ας βγαλει την ιδια φωτο και με τα 2 και βλεπουμε.

Και εγώ έτσι γέλαγα μέχρι που "διαβασα" και ενημερώθηκα. Εννοείται ότι παίζει στα ίσια (δλδ ξεπερνά σε ανάλυση) compact των 300€..

 

Για να σε τρομάξω και ταρακουνήσω θα ξεκινήσω με αυτό που με συνέφερε και εμένα. Ο αισθητήρα ΔΕΝ είναι μικρός. Είναι 1/1.2'' λίγο μικρότερος από το σύστημα Nikon 1 (με 1'' εκεί) και 6 φορές μεγαλύτερος από iphone, sIII κτλ. Έιναι περί τις 2 φορές μεγαλύτερος από τους αισθητήρες των s100, s95, LX7, XZ1 και μονο ο αισθητήρα της Sony RX100 και Canon GX1 (αν την λές compact) τον περνάει σε μέγεθος. Οσο για τα πολλά mp 41 (βασικά σε όλο τον κύκλο) σε πυκνότητα λόγο και μεγάλου μεγέθους τον κάνει τα ίδια με μία compact αλλά οι τύποι έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά και με τον carl φακό (f2.4) που είναι οξύτατος τις αφήνουν χρόνια πίσω!

 

Για τα υπόλοιπα (να μην τα ξαναγράφω) διάβασε γιατί πήρε ΧΡΥΣΟ στο Dpreview (ξέρεις αλλη φωτογραφική να πήρε) και γιατί είναι το ΜΟΝΟ κινητό που περιλαμβάνετε στα TEST του. Η μηχανή σε χαμηλά ISO (100) κοντράρει σε ανάλυση SLR (ναι SLR πχ D5100, 550D κτλ). Πρόσεξε είπα ανάλυση όχι κάτι άλλο (δεν είπα DR πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...