Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για Visual Basic


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω οπως καταλαβαίνετε θα γράφουμε ερωτήσεις και αποριες οσοι θέλουν για την VB.

 

Βασικα φτιάχνω ένα προγραμματακι και ειμαι στο σημειο που θα πρέπει να δέχεται Input ενα αρχειο απο τον χρηστη και να του το ανοιγει.... Ολα καλά για αρχεία με path C:\Windows\system32\.....

 

αλλα αρχεια της επιφανειας εργασιας οπως ενα ppt που θέλω δεν τα ανοιγει :(

 

μου βγάζει οτι δεν ειναι δυνατη η εύρεση του καθορισμένου αρχείου από το σύστημα ενω βάζω σωστα το path του.

 

http://ideone.com/xQWJc

 

Tο ιδιο παθαίνει και αν χρησιμοποιήσω την shell αντι της process.start

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ άλλα βλέπω εγώ ... έχεις compilation error,

 

 

/home/kpUEky/prog.vb (7,23) : Error VBNC30451: Could not resolve the name 'loop_var'

και φυσικά δεν έχεις δηλώσει την μεταβλητή loop_var ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημά ξεκινάει από τη φράση: "μου βγάζει οτι δεν ειναι δυνατη η εύρεση του καθορισμένου αρχείου από το σύστημα ενω βάζω σωστα το path του."

 

Παρόλο που εσύ είσαι ο άνθρωπος και ο υπολογιστής είναι μια (όχι και τόσο) απλή μηχανή, και παρόλο που εσύ είσαι το αφεντικό και η μηχανή θα πρέπει να κάνει ότι της λες, θα πρέπει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ να συνειδητοποιήσεις ότι η μηχανή ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ( ; ) ΨΕΜΑΤΑ :)

 

Δοκίμασε να παίξεις με το system.io.fileinfo

>
Dim somevar = new system.io.fileinfo(sName)
if somevar.directory.exists = false then
  msgbox("δεν βρέθηκε η διαδρομή " & somevar.directoryname & " .")
else
  if somevar.exists = false then
 msgbox(" το αρχείο " & somevar.Name & " δεν βρέθηκε στη διαδρομή " & somevar.directoryname & " ."
  else
 ' kane kati me ayto to arxeio.
  endif
endif

 

Επίσης άρχισε να σκέφτεσε ΠΟΛΥ σοβαρά το "For loop_var = 0 To i - 1" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι να ναι..... λες και μιλαει σε κανα νήπιο ο τύπος!!!!

 

παλι μονος μου θα βρω την λυση. :P

 

Παω να ψάξω και επανέρχομαι να την ποστάρω. Προφανως ο πιο πανω κώδικας

δεν δουλευει. O Υπολογιστης δεν λεει ποτε ψεμματα !!!!!!!

 

 

p.s Κ δεν χρειαζεται να σκεφτω κατι πολυ σοβαρα.... μιας και η συνθηκη του loop δουλευει οπως την θελω.

Προφανως δεν καταλαβες τι θελω να κανω.

 

p.s2 Ευχαριστω που μου επαναλαμβανεις και το προβλημα που εχω !!!! Δεν το γνωριζα!!!!! αχαχαχαχα ελεος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να παραθέσεις όλο το κομμάτι του Module? Υποθέτω οτι είναι Console Application σωστά??

 

Κάτι πρέπει να σου ξεφεύγει στα Imports, γιατί δεν μπορείς κανονικά να εμφανίσεις MessageBox σε Console application, χωρίς να εισάγεις τις κατάλληλες UI βιβλιοθήκες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να παραθέσεις όλο το κομμάτι του Module? Υποθέτω οτι είναι Console Application σωστά??

 

Κάτι πρέπει να σου ξεφεύγει στα Imports, γιατί δεν μπορείς κανονικά να εμφανίσεις MessageBox σε Console application, χωρίς να εισάγεις τις κατάλληλες UI βιβλιοθήκες ...

 

Ελα ρε συ! Ναι σωστος εισαι. Βασικα για αυτο μου εμφανιζει εκτος απο το μέσατζ μποξ και το cmd :P

ΚΟιτα ειναι οοοτι έχω δωσει στο ideone.com . Δεν εχω κανει κατι αλλο import χρειαζεται να κανω??? θυμαμαι αυτο το εκανα στην Java ... Βασικα δεν ειναι τοσο αυτο η φουρια μου... ηθελα να φτιαξω ενα προγραμμα

που παιρνει σαν εισοδο ενα ppt και κάνει αλλαγές στα αντιστοιχα πεδία μιας ΒΔ στο access αλλα πολυ φοβαμαι πως με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω στην VB αυτο ειναι τελειως ανεφικτο τουλαχιστον απο μενα.

 

ΑΛλωστε με C ασχολουμαι στον ελευθερο μου χρονο. Προχθες επιασα την VB πρωτη φορα στη ζωη μου

και εγκατεστησα και το Microsoft Visual Studio 2010 Express. Bρηκα κατι κωδικες στο ιντερνετ(οχι ακριβως για το θεμα μου) αλλα αρχιζει να γινεται χαμος πλεον με τις συναρτησεις μεσα και τα αντικειμενα κτλπ κτλπ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Βασικα δεν ειναι τοσο αυτο η φουρια μου... ηθελα να φτιαξω ενα προγραμμα

που παιρνει σαν εισοδο ενα ppt και κάνει αλλαγές στα αντιστοιχα πεδία μιας ΒΔ στο access αλλα πολυ φοβαμαι πως με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω στην VB αυτο ειναι τελειως ανεφικτο τουλαχιστον απο μενα.

 

ΑΛλωστε με C ασχολουμαι στον ελευθερο μου χρονο. Προχθες επιασα την VB πρωτη φορα στη ζωη μου

και εγκατεστησα και το Microsoft Visual Studio 2010 Express. Bρηκα κατι κωδικες στο ιντερνετ(οχι ακριβως για το θεμα μου) αλλα αρχιζει να γινεται χαμος πλεον με τις συναρτησεις μεσα και τα αντικειμενα κτλπ κτλπ....

 

Οι MS explicit προγραμματιστικές μου γνώσεις μου δεν είναι αρκετές για να σου δώσουν λύση σε αυτό που περιγράφεις, γνωρίζω όμως πως το φορμά των αρχείων του Office είναι εξαιρετικά πολύπλοκο.

 

Αν δεν μπορείς να βρεις κάποιον έτοιμο parser (ή έτοιμο κώδικα σε κάποια V-γλώσσα) μάλλον είναι καλύτερα να κάνεις export το .ppt/.pptx αρχείο σε κάποια πιο "ανθρώπινη" μορφή πριν επιχειρήσεις να το διαβάσεις προγραμματιστικά (π.χ. CVS ή PDF... το Office ενσωματώνει διάφορους exporters, αλλά δεν τους θυμάμαι τώρα απ' εξω).

 

EDIT:

 

Με λίγο googling, βρήκα APIs για office docs parsing, σε .net, σε Java και σε C.

 

Βρήκα επίσης αρκετά νήματα στο stackoverflow, όπως π.χ. αυτό εδώ: http://stackoverflow...d-pdf-documents

 

Το θέμα είναι κατά πόσο έχεις τις γνώσεις, το χρόνο και την υπομονή να μάθεις κάποιο από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι πως αν το αρχειο ανανεωνοταν μεσω του δικτυου και οχι απο stickaki τοτε με απλες υπερσυνδεσεις κ linked objects με το word θα ειχε τελειωσει το πανηγυρι.... θα γινοταν το update αυτοματα καθε φορα που θα το ανοιγες. Τωρα αντι να ανανεωνεται το ιδιο απλα παιρνεις με στικακι ενα καινουργιο καθε μερα !!!! Το update λοιπον πρεπει να το κάνει το προγραμμα που και καλα θα φτιαξω εγω :P εκτος και αν υπαρχει τιποτα ετοιμο σε μακροεντολες (αν και εχω διαβασει πως ειναι περιορισμενες ως προς την χρηση τους) δεν ξερω εχω ρωτησει και σε αλλα φορα και δεν μου εχουν απαντησει. Ισως νομιζαν οτι ηθελα εργασια ή για να πληρωθω το θεμα ειναι πως ουτε εργασια ειναι ουτε θα πληρωθω. Απλα μου το ζητησανε εκει που ειμαι και καλο θα ηταν να το εφτιαχνα.

 

Καταλαβαινεις δηλαδη... εχεις στο ppt 5 πεδια ας πουμε μεσα σε 100 διαφανειες πες :P και αυτα τα πεδια τα εχεις και στο Word... και πρεπει επειδη αυτο το αρχειο σημερα ειναι και αυριο δεν ειναι.... (αλλαζει) να ενημερωνει το word !!!!! Εψαξα 2 μερες.... αλλα τζιφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι πως αν το αρχειο ανανεωνοταν μεσω του δικτυου και οχι απο stickaki τοτε με απλες υπερσυνδεσεις κ linked objects με το word θα ειχε τελειωσει το πανηγυρι.... θα γινοταν το update αυτοματα καθε φορα που θα το ανοιγες. Τωρα αντι να ανανεωνεται το ιδιο απλα παιρνεις με στικακι ενα καινουργιο καθε μερα !!!! Το update λοιπον πρεπει να το κάνει το προγραμμα που και καλα θα φτιαξω εγω :P εκτος και αν υπαρχει τιποτα ετοιμο σε μακροεντολες (αν και εχω διαβασει πως ειναι περιορισμενες ως προς την χρηση τους) δεν ξερω εχω ρωτησει και σε αλλα φορα και δεν μου εχουν απαντησει. Ισως νομιζαν οτι ηθελα εργασια ή για να πληρωθω το θεμα ειναι πως ουτε εργασια ειναι ουτε θα πληρωθω. Απλα μου το ζητησανε εκει που ειμαι και καλο θα ηταν να το εφτιαχνα.

 

Καταλαβαινεις δηλαδη... εχεις στο ppt 5 πεδια ας πουμε μεσα σε 100 διαφανειες πες :P και αυτα τα πεδια τα εχεις και στο Word... και πρεπει επειδη αυτο το αρχειο σημερα ειναι και αυριο δεν ειναι.... (αλλαζει) να ενημερωνει το word !!!!! Εψαξα 2 μερες.... αλλα τζιφος.

 

Δεν έχω εμπειρια από αυτές τις δουλειές, νομίζω όμως πως για online η php έχει έτοιμα tools ειδικά για office docs.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε συ! Ναι σωστος εισαι. Βασικα για αυτο μου εμφανιζει εκτος απο το μέσατζ μποξ και το cmd :P

ΚΟιτα ειναι οοοτι έχω δωσει στο ideone.com . Δεν εχω κανει κατι αλλο import χρειαζεται να κανω??? θυμαμαι αυτο το εκανα στην Java ... Βασικα δεν ειναι τοσο αυτο η φουρια μου... ηθελα να φτιαξω ενα προγραμμα

που παιρνει σαν εισοδο ενα ppt και κάνει αλλαγές στα αντιστοιχα πεδία μιας ΒΔ στο access αλλα πολυ φοβαμαι πως με τις ελαχιστες γνωσεις που εχω στην VB αυτο ειναι τελειως ανεφικτο τουλαχιστον απο μενα.

 

ΑΛλωστε με C ασχολουμαι στον ελευθερο μου χρονο. Προχθες επιασα την VB πρωτη φορα στη ζωη μου

και εγκατεστησα και το Microsoft Visual Studio 2010 Express. Bρηκα κατι κωδικες στο ιντερνετ(οχι ακριβως για το θεμα μου) αλλα αρχιζει να γινεται χαμος πλεον με τις συναρτησεις μεσα και τα αντικειμενα κτλπ κτλπ....

 

Σίγουρα χρειάζεσαι το System.Windows.Forms για αρχή. Αλλά επειδή είναι πολύ basic το setup του project, θα χρειάζεσαι και τα αντίστοιχα references στο project σου. Θα σου έλεγα να προσθέσεις μια dummy form στο project σου, ώστε αυτόματα να γίνουν reference τα assemblies που χρειάζονται για εμφάνιση του UI.

 

Μετά απλώς αφαίρεσε την φόρμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα χρειάζεσαι το System.Windows.Forms για αρχή. Αλλά επειδή είναι πολύ basic το setup του project, θα χρειάζεσαι και τα αντίστοιχα references στο project σου. Θα σου έλεγα να προσθέσεις μια dummy form στο project σου, ώστε αυτόματα να γίνουν reference τα assemblies που χρειάζονται για εμφάνιση του UI.

 

Μετά απλώς αφαίρεσε την φόρμα.

 

Ολα αυτα που μου λες τα ακουω πρωτη φορα στη ζωη μου.

Ποσο χρονο θελει για να γινει αυτο αμα κατσω και το ψάξω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείς τα "ακούς πρώτη φορά στη ζωή σου"??

 

Προκειμένου ένα console application, να μπορέσει να εμφανίσει messagebox στο περιβάλλον των Windows, χρειάζεται τα references!! Απλό και λητό! Προκειμένου λοιπόν να κάτσεις να ψάχνεσαι για το ποιά assemblies θα πρέπει να ρίξεις με το χέρι, σου λέω:

 

Πρόσθεσε μια φόρμα στο Project! Η διαδικασία θα προσθέσει αυτόματα τα Assemblies που χρειάζεσαι για να έχεις interaction μεσω Messagebox κλπ. Αν δεν σε νοιάζει κράτα τη ως dummy. Ειδάλλως σβήστη από το Project και είσαι οκ! Ούτως η άλλως τα references θα μείνουν μόλις σώσεις το Project.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί εννοείς τα "ακούς πρώτη φορά στη ζωή σου"??

 

Προκειμένου ένα console application, να μπορέσει να εμφανίσει messagebox στο περιβάλλον των Windows, χρειάζεται τα references!! Απλό και λητό! Προκειμένου λοιπόν να κάτσεις να ψάχνεσαι για το ποιά assemblies θα πρέπει να ρίξεις με το χέρι, σου λέω:

 

Πρόσθεσε μια φόρμα στο Project! Η διαδικασία θα προσθέσει αυτόματα τα Assemblies που χρειάζεσαι για να έχεις interaction μεσω Messagebox κλπ. Αν δεν σε νοιάζει κράτα τη ως dummy. Ειδάλλως σβήστη από το Project και είσαι οκ! Ούτως η άλλως τα references θα μείνουν μόλις σώσεις το Project.

 

Συνενοηση μπουζουκι.

Ρε φιλε μου δεν καταλαβαινω αυτα που μου γραφεις...

και σε ρωτησα κατι ακομη πιο απλο. Μπορεις να το απαντησεις?

αυτο που σε ρωταω πχ....

 

Δεν εχω ασχοληθει καθολου λεω με VB.

 

Σε περιπτωση που δεν προσεξες η ερωτηση ειναι αυτη

 

Ολα αυτα που μου λες τα ακουω πρωτη φορα στη ζωη μου.

Ποσο χρονο θελει για να γινει αυτο αμα κατσω και το ψάξω ?

 

Δεδομενου οτι τα ακουω πρωτη φορα στη ζωη μου..... :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το μενου

project > add windows form > δωσε ενα όνομα (πχ DummyForm) ή άσε το default Form1.vb

 

Μετα απο το module σου μπορεις να καλεσεις την MsgBox απροβληματιστα γιατι μαζι με τη φορμα που προσθεσες πριν, γινανε και οι απαραιτητες ρυθμισεις

 

Ποσο χρονο θελει για να γινει αυτο αμα κατσω και το ψάξω ?

 

Αναλογα το πόσο απολαμβάνεις τη διαδικασία, απο 5 sec μεχρι 1 min

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...