Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για Visual Basic


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nαι απο οτι φαινεται δεν ηταν στο query.

 

Πως να το παραθεσω πιο αναλυτικα???? Υπαρχει καμια επιλογη να το δω?

γιατι μονο αυτο το παραθυρο μου πεταει. Με το μηνυμα που σου κοπιάρω εδω.

 

Eχω το express Visual studio 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και σε τι ακριβως θα βοηθησει αυτο ? Αφου το query δεν δουλευει καν και δεν ξερω γιατι ... και μου πεταει ενα λαθος που δεν ξερω επισης τι ειναι.

Τι ακριβως debugging να κανω? να το βαλω να εκτυπωσει μια τιμη ? Να βαλω το ερωτημα να γινεται πριν τα Dim δεν παιζει

γιατι δεν θα εχουν δηλωθει οι 2 μεταβλητες. Τι ακριβως εννοεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι για να δουμε σε ποιο σημειο σκαει, σε ποια γραμμή. Δε πρεπει να σκαει στο query, ή τουλ δε θα επρεπε (ποτε δε ξερεις). Αρα ισως σκαει στο διαβασμα του powerpoint σου, δε ξερω.

 

Επίσης, μια και εχεις πιο παλιο access (2007?), δοκιμασες που σου ειπα να αλλαξεις τον provider?

Αντι δηλ για

>
Dim connection = New OleDbConnection("Provider=Microsoft.ACE.OLEDB.12.0;data source= ...

αυτο

>
Dim connection = New OleDbConnection("Provider=Microsoft.Jet.OLEDB.4.0;data source= ...			  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ παω. Λοιπον το έκανα αυτο που λες αλλα μου έβγαλε μη αναγνωρισιμη μορφη του αρχειου με την καταληξη accdb.

 

Μετα επιχειρω να την βγαλω και ξαναβαζω αυτην που μου προτεινες .mdb και παλι μου λεει οτι δεν ειναι δυνατη η εύρεση του αρχειου με το path δεν υπάρχει θεμα γιατι το έχω βαλει επιτηδες κατω απο τον C:\ . To προβλημα που ειχα το πρωι δηλαδη και το έφτιαξα πριν σε ρωτησω κατι εδω.

 

οΠΟΤΕ παμε για να δουμε που σκαει... πως το κανω αυτο τωρα ρε συ???? :/ τι ακριβως θα κανω δηλαδη ? σορρυ αλλα δεν εχω ξανακανει στην VB .

 

Πχ στην C έλεγα πηγαινε και κολλα σε ενα breakpoint μια printf να δεις η μεταβλητη τι τιμη θα έχει......

 

Υ.Γ Υπάρχει τιποτα να μου δώσεις να διαβάσω για αυτες τις μεθοδους και τα αντικειμενα τους που χρησιμοποιεις μεσα στην for? Αλλιως δεν θα μπορεσω να κανω debugging :/ και να μαθω και τιποτα μιας και ασχοληθηκα με αυτο το προτζεκτακι ....

Επεξ/σία από Star_Light
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αντιστοιχο της printf ειναι η Console.WriteLine

Αν δηλαδη θες να γραψεις στην κονσολα την τιμη της μεταβλητης firstColVal θα γραψεις το

>
Console.WriteLine("This is val of firstColVal " + firstColVal)

 

οποτε η μπακαλιστικη πλην ομως παντα αποτελεσματικη μεθοδος για debug, ειναι να βαλεις σε στρατηγικα σημεια του κωδικα σου να τυπωνονται τιμες των μεταβλητων και να δεις μεχρι που θα φτασει. Οταν σκάσει, τα υπολοιπα δεν θα τυπωθουν.

 

Τωρα, για κανονικο debuging, πολυ χονδρικά

Βάζεις ένα (ή περισσότερα) breakpoint. Το breakpoint λεει στο studio να κανει παυση της εκτελεσης σε μια συγκεκριμενη γραμμη κώδικα ώστε να δεις σε τι κατασταση ειναι το προγραμμα.

Για να το βάλεις επιλεγεις τη γραμμη που θες και ειτε 1) πατας στο λεπτο κενο που ειναι αριστερα του κειμενογραφου είτε 2) επιλεγεις απο το Menu Debug > Toggle Breakpoint ειτε 3)πατας F9

Θα δεις μια κοκκινη μπαλα αριστερα της γραμμης, αυτο ειναι το breakpoint σου.

 

Ξεκινας debug --> πατας F5 ή απο το μενου Debug > Start debugging

 

To προγραμμα ξεκινα και σταματα στην εν λογω γραμμη. Καθε στιγμη αν κανεις hover πανω απο τις μεταβλητες βλεπεις τις τιμες τους.

Συνεχιζεις να προχωρας την εφαρμογη γραμμη-γραμμη πατώντας F10. Σε κάποια απ ολες τις γραμμες θα σκασει και θα σε στείλει στο exception.....

 

Παιξε λιγο και βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε συ. Έκανα το μπακαλιστικο debugging και τελικα δουλευει μια χαρα δηλαδη τις διαβαζει κανονικα τις τιμες

απο τον πινακα του powerpoint και τις εκχωρεί στις 2 μεταβλητές.

 

Το θεμα πλεον βρισκεται στο οτι ΔΕΝ γινεται η δουλεια στην βάση δεδομενων. Λογικα δεν το γλιτωνουμε το κανονικο debugging

 

θα το κάνω αυριο μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα δεν το γλιτωνουμε το κανονικο debugging

 

Δεν νομίζω οτι υπάρχει κατι πιο εύκολο στο χώρο των IDEs απο το debug του visual studio.

 

Βάζεις break point στο σημείο που θες και όταν ο κώδικας φτάσει εκεί σταματάει.

Την ώρα που είσαι στο debug mode έχεις παραθυράκια και βλέπεις όλες οι μεταβλητές και τα αντικείμενα τι τιμές έχουν κ.τ.λ. .

(σε όλα έτσι γίνεται απλά στο visual studio είναι ακόμα πιο εύκολο)

 

Και το εκτελείς εντολή-εντολή ή πας κατευθείαν σε άλλο break point. Γενικά κάνεις ότι θες.

 

Είναι πραγματικά πάρα πολύ εύκολο και είναι αμαρτία να το αντιμετωπίζεις έτσι.

 

Ψάξε στο youtube tutorials για debug σε visual studio - visual basic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα δεν χρειαζεται να ψάξω καν στο youtube γιατι το εξηγησε πολυ καλα ο george.

 

Κοιτα δεν το αντιμετωπισα περιεργα με παρεξηγησες... απλα θα ηθελα να ειχαμε ξεμπερδεψει

και να εκανε την δουλεια του χωρις καθολου debugging :( απο αυτη την αποψη το ειπα...

 

μια τελευταια ερωτηση τωρα.... ρε συ george εκανα οτι μου ειπες και στα δεξια δεν εβγαλε κανενα exception

μονο Live event εβγαζε... θες να δω κατι συγκεκριμενο??? το μονο exception που εγινε ηταν αυτο με τις τιμες

που το εβγαζε ετσι και αλλιως.

 

moukoublen εσυ για το ζητηματακι που αντιμετωπιζουμε εχεις να μας δωσεις καμια ιδεα ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δουλεύει και το Debug.Print("asd") (όπου asd = τι θές να σου τυπώσει και έτσι το αποτέλεσμα βγαίνει στη γραμμή απασφαλμάτωσης του visual studio

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

2 Exceptions μου βγάζει

 

το ένα ειναι

 

στην γραμμή

 

>

Dim MyPresentation = myApp.Presentations.Open("
C:\Users\owner\Desktop\Trials.pptx" , msoTrue, msoTrue, True) 

 

Με COMException was unhandled Presentations (Unknown member) : Invalid request . The ppt Frame window does not exist .

 

Και το 2

 

εΙΝΑΙ στο σημειο

 

> Dim icount = cmd.ExecuteNonQuery 

 

Οπου λεει οτι δεν έχει οριστει τιμη για μια ή περισσοτερες απαιτουμενες παραμετρους.

 

Bασικα κοιτα για να μην κανει τιποτα το προγραμμα το προβλημα υπάρχει στην ExecuteNonQuery επειδη την χρησιμοποιει το command object για να εκτελεσει εντολες στην ΒΔ. Δηλαδη αν εχω καταλαβει καλα χρησιμοποιει την εντολη UPDATE πιο πανω. Και εφοσον δεν δουλευει η μεθοδος δεν γινεται και η δουλεια μας. Υπαρχει αλλη εξηγηση? Αυτο εβγαλε και το debugging.

 

Μηπως να χρησιμοποιούσαμε καλυτερα το SqlConnection Object? :|

Επεξ/σία από Star_Light
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

το ένα ειναι

 

στην γραμμή

 

>

Dim MyPresentation = myApp.Presentations.Open("
C:\Users\owner\Desktop\Trials.pptx" , msoTrue, msoTrue, True) 

 

Με COMException was unhandled Presentations (Unknown member) : Invalid request . The ppt Frame window does not exist .

 

 

Φιλε αυτό που λές δε γίνεται, ξέχνα για λιγο τη βάση. Αυτο το κομματι κώδικα το είχαμε βάλει από την αρχη και υποτίθεται πως σου έπαιζε. Ανοίγεις απλα το pptx και εμφανιζεις τιμές σε ενα message box, τραβα μερικα ποστ πιο πισω και θα το βρεις. Αν δε σου δουλεψει αυτο, δε προχωραμε παρακάτω, δεν εχει νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιωργο μου το ανοιγει κανονικα το powerpoint. Και διαβάζει και τις τιμες της 1ης διαφάνειας δεν ειναι εκει το προβλημα... αφου τις εκτυπωνω

τωρα που ξαναεκανα debugging δεν μου πέταξε σφάλμα και οταν μου το πετουσε παλι ανοιγε κανονικα και εν παση περιπτωση δεν με ενδιαφερει στην τελικη αν τους ενοχλει ας βαλουν καποιον άλλον να τους το διορθώσει αλλωστε σου ξαναειπα δεν ειναι δουλεια απο την οποια θα εχω χρηματικες απολαβες !!!!! Το αλλο με απασχολει εμενα.

 

Η βάση.

 

Εκτος και αν εννοεις πως θα δημιουργηθει προβλημα οταν προσθέσω 2 διαφάνειες ή και παραπανω.....

αλλα γιατι να γινει αυτο εφοσον το ανοιγει ηδη κανονικα με την μια .

 

Το μονο που θελω ειναι να κάνουμε την βάση να δουλεψει και να προσθέσω και υποστηριξη για περισσοτερες των μια διαφανειων (εδω λογικα απλα θα πειραξουμε το loop) και τελος το πανηγυρι δεν αντεχω αλλο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βάση ειναι accdb?

γιατί δε τα κάνεις όλα με τον ευκολο τρόπο? (διαχείρηση dataset απο το IDE) φτιάχνεις ένα update Query ή Insert(οτι θές...) και μετά μέσω του tableadapter κάνεις το αντίστοιχο insert ή update....

 

έχω δουλέψει αρκετά πάνω στην Access και τη VB και ποτέ δεν είχα τέτοια προβληματα...Αν το πρόβλημα λοιπόν ειναι στην εισαγωγή δεδομένων στη βάση τότε κάτι έχει γινει λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειναι ο ευκολος τροπος ? Δεν εχω δουλεψει με αυτα ουτε στην σχολη... πρωτη φορα τα βλεπω.

 

Επισης προσπαθω να βρω εδω και ωρα αυτο το Powerpoint στην εντολη

 

> Dim myApp = New PowerPoint.Application() 

 

τι ακριβως ειναι... μεθοδος? κλαση? Ειναι μεθοδος της κλάσης Application ?

 

επισης το κατεβατο

 

> Dim firstColVal = row.Cells(1).Shape.TextFrame.TextRange.Text.Trim() 

 

Τι ειναι? :P oκ παιρνει το κελι της 1ης γραμμης αλλα αυτα που έχει μεσα τι ειναι ?

 

δεν εχω ασχοληθει πολυ με OOP. :P

 

Να φανταστεις χθες εκατσα και ειδα παλι τα πολυ βασικα στις κλασεις και τα αντικειμενα γιατι δεν θυμομουν τιποτα.

Τελοςπαντων αμα δεν βρω ακρη και αυτο το Σαββατοκυριακο θα το παρατησω στην χειροτερη. Σιγα δεν τρεχει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...