Προς το περιεχόμενο

samsung ue46es7000 vs LG 55LM860V


friedman21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά τα φώτα σας σπάω το κεφάλι μου εδώ και δύο μέρες για να αποφασίσω ποιά είναι η καλύτερη.

αν μπορέσει κάποιος να μου πει ουσιαστικές διαφορές να καταλάβω ποιά είναι η καλύτερη θα με βοηθήσει πολύ. τις έχω δει από κοντά, με ικανοποιήσε και στις δύο αυτό που είδα αλλά και ο σχεδιασμός. τα interactive της samsung(φωνητικές εντολές κτλ.)δε με ενδιαφέρουν, οπότε δεν τα θεωρώ συν.

Ψάχνω εδώ και δύο μήνες για τηλεόραση, και τώρα που τις βρήκα και τις δύο στα ίδια λεφτά μέσω προσφορών πρέπει επειγόντως να αγοράσω γιατί έχω μείνει χωρίς τηλεόραση.

 

Να υπολογίσετε στις προτάσεις σας ότι σκέφτομαι να αγοράσω και home cinema της αντίστοιχης εταιρείας οπότε υποθέτω ότι θέματα του media player και του ήχου θα εξισορροπούνται κάπως.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

η βοήθεια σας θα είναι πολύτιμη καθώς στο ίντερνετ πραγματικά παίζει να έχω διαβάσει τα πάντα, αλλά άκρη δεν έβγαλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιοτητα εικονας και features κερδιζει η samsung μακραν. Αλλα εφοσον ειναι διαφορετικες ιντσες για εμενα κερδιζει η μεγαλυτερη. Αρα την LG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλ, αν έπρεπε να την αγοράσεις εσύ, θα έπαιρνες την LG για μία ίντσα που είναι η διαφορά τους?

επειδή είπες ότι η άλλη κερδίζει μακράν.

 

και όταν λες features, εννοείς τα κολπάκια με την κάμερα και τις φωνητικές εντολές που ανέφερα ότι δεν υπολογίζω ή κατι άλλο.

 

 

ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...για μία ίντσα που είναι η διαφορά τους?

 

Πιθανότατα έχεις βάλει λάθος μοντέλα στον τίτλο. Διαφορετικά, σε ποια «μία ίντσα διαφορά» αναφέρεσαι; Η μία είναι 46" και η άλλη 55"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στον τιτλο ειδα 55'' με 46''. 9 ίντσες σχεδόν 23 εκατοστά στην διαγώνιο εχουν μεγάλη διαφορά!

 

Στην μια ιντσα εαν ενουσες την 47αρα τοτε προτημησε την Samsung. Features δεν ειναι μονο το interaction με τα gestures, αλλα και η διασυνδεση με το δικτυο, η αναβάθμιση υλικου (hardware) μεγαλύτερο apps store κτλ.

 

Στην εικονα κερδιζει ουτος η αλλως. Η LG σε αυτο το κομματι υστερει αρκετα. Τα νεα της πανελ εχουν πολυ χαμηλο gamma και το contrast εχει πεσει κατακόρυφα. Πιθανότατα θεωρώ οτι αυτο εγινε, ελεώ του παθητικού 3d και των πολωτικών φίλτρων που εχουν εγκατασταθεί στο πανελ. (αυτο το πιθανολογώ εγω, δεν το εχω ακούσει η δε ξερω εαν ισχύει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας τελικα πηρα την samsung ειμαι καταευχαριστιμενος το μονο που με χαλαει ειναι οτι καμια φορα βαραει κολληματα στην πλοηγηση η στο hub..αλλα η εικονα ειναι πραγματικα αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα επρεπε να σου κολλάει. Μήπως εκανε updates και το σταμάτησες στην μεση? Αν συνεχίσει μπες στο hub και πατα tools και κανε του επαναφορά. Θα στο κανει reset και θα ξανα περάσει updates.

 

Εχε υπ οψην οτι στο μενου υποστήριξη -> αναβάθμιση λογισμικού -> μεσω internet. εχει βγει νεο firmware που βελτιώνει πολλα περι σταθερότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εικονα και ειδικα η κινηση ειναι φοβερη επαθα πλακα...με χαλαει λιγο το κολλημα που ειπα και οτι με τις φωνιτικες εντολες ανοιγει μονο του και επιλεγει οτι να ναι..δεν ξερω αν ειναι γενικο προβλημα η πρεπει να την παω πισω.....αλλα σαν tv μασαει σιδερα.

 

υ.γ. εκανα αναβαθμηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει προβλημα, θεμα ρυθμίσεων ειναι. Στο μενου -> συστημα -> φωνητικές εντολες βαζεις την ευαισθησία στο ελαχιστο, το ιδιο και την αντήχηση, εκτος εαν ο χωρος σου ειναι μεγαλος και κανει αντίλαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι ανοιγει μονο του εκει που δεν μιλαει κανεις στο σπιτι..ασε που χθες που ξυπνησα πηγα και την ειδ ανοιχτη ενασ θεος ξερει ποση ωρα ηταν..το εχω στην μεσεα σκαλα την ρυθμηση που λες...εισαι σιγοθρος οτι δεν ειναι θεμα tv;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στον τιτλο ειδα 55'' με 46''. 9 ίντσες σχεδόν 23 εκατοστά στην διαγώνιο εχουν μεγάλη διαφορά!

 

Στην μια ιντσα εαν ενουσες την 47αρα τοτε προτημησε την Samsung. Features δεν ειναι μονο το interaction με τα gestures, αλλα και η διασυνδεση με το δικτυο, η αναβάθμιση υλικου (hardware) μεγαλύτερο apps store κτλ.

 

Στην εικονα κερδιζει ουτος η αλλως. Η LG σε αυτο το κομματι υστερει αρκετα. Τα νεα της πανελ εχουν πολυ χαμηλο gamma και το contrast εχει πεσει κατακόρυφα. Πιθανότατα θεωρώ οτι αυτο εγινε, ελεώ του παθητικού 3d και των πολωτικών φίλτρων που εχουν εγκατασταθεί στο πανελ. (αυτο το πιθανολογώ εγω, δεν το εχω ακούσει η δε ξερω εαν ισχύει)

Ενδιαφερον.

Εχουμε καποια tests απο τα τελευταια μοντελα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι οτι ανοιγει μονο του εκει που δεν μιλαει κανεις στο σπιτι..ασε που χθες που ξυπνησα πηγα και την ειδ ανοιχτη ενασ θεος ξερει ποση ωρα ηταν..το εχω στην μεσεα σκαλα την ρυθμηση που λες...εισαι σιγοθρος οτι δεν ειναι θεμα tv;

 

Το κανουν ολες. Οταν ειναι στην εργοστασιακή ρύθμιση. Πιο πολυ χρησιμη οταν την δειχνουν σε καταστηματα οπου εχει θορυβο και μεγάλους αχανεις χωρους. Κανε αυτες τις ρυθμίσεις και δοκιμασε τη. Σιγουρέψου οτι κατεβασες και την νεα εκδοση λογισμικού της tv μεσω του μενου της ομως..

 

Ενδιαφερον.

Εχουμε καποια tests απο τα τελευταια μοντελα;

 

Τα περισσοτερα περιοδικα και on line review sites το αναφερουν. Φυσικα οταν ειχαν ερθει το ειχα δει και μονος μου. Σε σχεση με παλαιοτερες σειρες ηταν εμφανεστατο. Ακομα και το fullhd.gr που δοκιμασε την κορυφαια τους το αναφερει δυο με τρεις φορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...