Προς το περιεχόμενο

debian testing


haris013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το iso είναι για 32 bit

και μια συμβουλή, να χρησιμοποιείς aptitude αντί apt-get και ποτέ και τα δυο

ναι το ειδα οτι ειναι 32μπιτα ετσι κιαλλιως 2gb ram εχει το λαπτοπ που προοριζεται οποτε δε με νοιαζει.

αυτο για το aptitude δεν το καταλαβα,το ιδιο πραγμα δεν το apt-get με το aptitude? τι γινεται αμα χρησιμοποιεις και τα 2?

τελος δικαιωματα περνω οπως στα ubuntu, δηλαδη με sudo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πρεπει να το έχεις εγκαταστημένο το sudo.

 

Εναλλακτικά:

>
su

τον κωδικό του root(που είχες βάλει κατά την εγκατάσταση) και όταν τελειώσεις με ότι θες να κάνεις

>
exit

 

Αλλά έτσι και αλλιώς εγκατάστησέ το για την δικιά σου ευκολία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ειδα οτι ειναι 32μπιτα ετσι κιαλλιως 2gb ram εχει το λαπτοπ που προοριζεται οποτε δε με νοιαζει.

αυτο για το aptitude δεν το καταλαβα,το ιδιο πραγμα δεν το apt-get με το aptitude? τι γινεται αμα χρησιμοποιεις και τα 2?

τελος δικαιωματα περνω οπως στα ubuntu, δηλαδη με sudo?

 

είναι ένας παλιός πόλεμος, όταν είχα debian κατέληξα στο aptitude

 

https://encrypted.google.com/search?hl=en&q=aptitude%20vs%20apt-get

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα μαλιστα. να ρωτησω κατι αλλο τωρα που το θυμηθηκα,διαβασα καπου οτι οταν θα κανω εγκατασταση το λειτουργικο οτι αφορα γλωσσες locale κλπ να τα αφησω στα default και μετα να περασω την γλωσσα πληκτρολογιου που θελω κλπ κλπ.εχει καποια βαση αυτο ή κατα την εγκατασταση οταν μου ζητηθει να επιλεξω ελληνικα?

 

είναι ένας παλιός πόλεμος, όταν είχα debian κατέληξα στο aptitude

 

https://encrypted.go...tude vs apt-get

κατανοητο! απλα πρεπει να συνηθησω το aptitude. αμα μπερδευτω καμια φορα και εγκαταστησω κανα προγραμμα με apt-get θα διμηουργηθει προβλημα? φοβαμαι μην κανω καμια βλακεια λογο συνηθειας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια,να ρωτησω κατι τελευταιο,πηγα εδω https://www.virtualbox.org/wiki/Linux_Downloads

για να εγκαταστησω το vbox στο λαπτοπ που τρεχει ειδη ubuntu(εχει ερθει ο αδερφος μου και μου εχει καβατζωσει το desktop οποτε δεν μπορω να πειραματιστω εκει τωρα) βλεπω διαφορα λινκς για διαφορες distro. το θεμα ειναι οτι το ιδιο δεν κανει αμα κατευασω το πακετο που λεει για debian squeze και το ιδιο για ubuntu 12.04? τεχνικα τι διαφορες εχουν αυτες οι 2 διανομες?(ddebian-ubuntu)

ιδιο κερνελ δεν εχουν? ιδιο package manager? μονο τα γραφικα περιβαλλοντα δεν αλλαζουν? γιατι εχει ξεχωριστο download για debian Και ξεχωριστο για ubuntu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω τεχνικές λεπτομέρειες...

 

Υποθέτω πως αν και η ubuntu προέρχεται από την/το debian, έχει κάποιες διαφορές ως προς τα πακέτα(πιθανώς λόγω εξαρτήσεων ή κάτι άλλο). Επίσης μπορεί να χρησιμοποιούνται διαφορετικά conf files για τα εγκατεστημένα πακετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να ξέρω τεχνικές λεπτομέρειες...

 

Υποθέτω πως αν και η ubuntu προέρχεται από την/το debian, έχει κάποιες διαφορές ως προς τα πακέτα(πιθανώς λόγω εξαρτήσεων ή κάτι άλλο). Επίσης μπορεί να χρησιμοποιούνται διαφορετικά conf files για τα εγκατεστημένα πακετα.

ωραια λυθηκε και αυτο :) αρα διαφορα tips and tweaks που ισχυουν σε ubuntu δεν θα δουλευουν στο debian ε? (πχ αυτα http://osarena.net/hacks-guides/page/2 που αναφερονται τα αρθρα κυριως σε ubuntu)

θα συνεχισω την εγκατασταση αυριο στο desktop γιατι το vbox σερνεται απειρα στο λαπτοπ και κολλησε και μια στιγμη με συνεπεια να κλεισω το λαπτοπ απο το κουμπι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια,να ρωτησω κατι τελευταιο,πηγα εδω https://www.virtualb...Linux_Downloads

για να εγκαταστησω το vbox στο λαπτοπ που τρεχει ειδη ubuntu(εχει ερθει ο αδερφος μου και μου εχει καβατζωσει το desktop οποτε δεν μπορω να πειραματιστω εκει τωρα) βλεπω διαφορα λινκς για διαφορες distro. το θεμα ειναι οτι το ιδιο δεν κανει αμα κατευασω το πακετο που λεει για debian squeze και το ιδιο για ubuntu 12.04? τεχνικα τι διαφορες εχουν αυτες οι 2 διανομες?(ddebian-ubuntu)

ιδιο κερνελ δεν εχουν? ιδιο package manager? μονο τα γραφικα περιβαλλοντα δεν αλλαζουν? γιατι εχει ξεχωριστο download για debian Και ξεχωριστο για ubuntu?

 

πας να μπλέξεις άσχημα μου φαίνεται

αφού έχεις ήδη linux τι δουλειά έχεις στην σελίδα του vbox ?

έχει φροντίσει η διανομή σου να το βρεις έτοιμο για σένα προς εγκατάσταση

software center -> virtual box -> install -> τέλος

είναι ίσως ο σημαντικότερος νόμος στο linux

δεν κατεβάζουμε από δεξιά αριστερά στο net αλλά μόνο από τα repo της διανομής μας

βάλε mint πριν αρχίσεις να βρίζεις το κακό άχρηστο linux

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το ειδα οτι ειναι 32μπιτα ετσι κιαλλιως 2gb ram εχει το λαπτοπ που προοριζεται οποτε δε με νοιαζει.

 

Άσχετο λίγο αυτό που θα πω με το debian, αλλά αν έχεις 64bit cpu τότε βάλε 64bit OS, άσχετα αν έχεις 2gb μνήμη. Δεν είμαστε στο 2005 όπου ο μόνος λόγος για 64μπιτα λειτουργικά ήταν η μνήμη. Πλέον υπάρχουν εφαρμογές που μπορούν να αξιοποιήσουν τον επεξεργαστή σου διαφορετικά.

 

my two cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας να μπλέξεις άσχημα μου φαίνεται

αφού έχεις ήδη linux τι δουλειά έχεις στην σελίδα του vbox ?

έχει φροντίσει η διανομή σου να το βρεις έτοιμο για σένα προς εγκατάσταση

software center -> virtual box -> install -> τέλος

είναι ίσως ο σημαντικότερος νόμος στο linux

δεν κατεβάζουμε από δεξιά αριστερά στο net αλλά μόνο από τα repo της διανομής μας

βάλε mint πριν αρχίσεις να βρίζεις το κακό άχρηστο linux

 

φυσικα και ηταν το πρωτο πραγμα που εκανα να παω στο software center αλλα αφου ειδα οτι δεν υπηρχε το vbox πηγα στο σιτε της oracle και το κατευασα :)

 

btw γιατι να βαλω Mint?

οσο για τα 64μπιτα εχεις δικιο,το λαπτοπ ειναι παναρχαιο αλλα εχει 64 cpu αλλα στην προκειμενη στιγμη που κανω πειραματα με το vbox δεν με νοιαζει ιδιατερα. οταν ερθει ο καιρος για να κανω κανονικη εγκατασταση θα βαλω τα 64αρια.εχω πολυ μελλον και διαβασμα ακομα,καθε μερα μαθαινω κατι καινουργιο.

 

για διαφορες ubuntu-debian σε αυτα που ρωτησα παραπανω ξερει κανεις? ψαχνω πολυ ωρα στο γουγλη αλλα δεν βρισκω κατι συγκεκριμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο για το software center. Δες αυτό.

 

Δεν νομίζω να βρεις tweaks στο debian. Έτσι και αλλιώς το σύστημα σου θα είναι όπως ακριβώς το "κατασκεύασες" εσύ. Δεν θα χρειάζεται τα tweaks που χρειάζονται στο ubuntu επειδή τρέχουν διάφορα πράγματα στο παρασκήνιο για να εξυπηρετήσουν πιο πολλές πιθανές απαιτήσεις χρηστών. Δηλαδή αν δεν έχεις printer δεν χρειάζεσαι το cups και ότι άλλο θέλει αυτό για να δουλέψει ούτε καν θα το εγκαταστήσεις στο σύστημά σου. Άρα δεν χρειάζεται να το απενεργοποιήσεις όπως θα έκανες με το ubuntu. Ελπίζω να κατάλαβες, γιατί το παράδειγμά μου δεν ήταν και το πιο πετυχημένο.

 

edit:

Για το mint ο Martinoff το είπε γιατί προσπαθείς να κάνεις τα πράγματα όπως τα έκανες με το ubuntu. Μπορεί να είναι μητρική διανομή το debian αλλά μετά από τόσα χρόνια έχουν αρκετές διαφορές. Η mint είναι πιο κοντά στο ubuntu. Αυτό που είπε είναι νόμος. Θα εγκαθιστάς τα προγράμματα μόνο από τον pms σου. Αν δεν υπάρχει ψάχνεις να βρεις repo που να το έχει και να κάνεις την δουλειά σου σωστά. Αν δεν το ακολουθήσεις αυτό θα βρεθεις προ εκπλήξεως κάποια στιγμή, ίσως και μετά από 1-2 χρονια, και θα κατηγορείς το debian που δεν κάνει σωστά τα πράγματα. Αυτό πιστεύω εννοεί.

 

Βαλτο στο vbox. Συντηρησέ το για κάποιο διάστημα μέχρι εσύ να κρίνεις ότι είσαι άνετος να το διαχειρίζεσαι και ύστερα προχώρα στην κανονική εγκατάσταση. Έχεις κάτι καινούριο στα χέρια σου και απαιτεί να το μάθεις από σχεδόν μηδενική βάση. Στην αρχή λογικό είναι να είσαι χαμένος. Θα δεις με τον καιρό θα αρχίσεις να βρίσκεις τα πατήματα σου.

 

Υ.Γ. Ότι θες φυσικά είμαστε εδώ να βοηθήσουμε(οι άλλοι δλδ γιατί εγώ στην αρχή είμαι ακόμα). Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί και εγώ στην αρχή με το arch έτσι ήμουν και ακόμα έχω πολλές απορίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τωρα ξεκινησα εγκατασταση στο vbox(στο desktop αυτη τη φορα :D ), οσο αφορα το debian καταλαβα οτι ειναι πολυ καθαρο λογισμικο με την ενοια οτι βαζεις οτι εσυ θες πραγματικα,αυτο για τα tweaks το ειπα γιατι βασανιζω το μυαλο μου να καταλαβω σε τι διαφερουν τα 2 αυτα λειτουργικα,debian-ubuntu. συγκεκριμενα αναρωτηθηκα αν τα σκριπτακια αυτα και τα tweaks που προτεινωνται για ubuntu θα δουλευαν-λειτουργουσαν στα debian.

ας πουμε τα windows με οποιοδηποτε λινουξ λειτουργικο διαφερουν σε απειρα πραγματα ,απο τον τροπο που λειτουργουν,διαχηριζονται τους πορους μεχρι 1002 αλλα πραγματα.

2 διαφορετικες distro σε τι διαφερουν μεταξυ τους περα απο την ομαδα που τις αναπτυσει,τους σκοπους τους κλπ?

σαν μια διαφορα που εχω εντωπισει ειναι οι διαφορετικοι package manager που χρησιμοποιουν διαφορες διανομες.απο εκει και περα?

τα προγραμματα που εγκαθιστουμε σε διανομη,ubuntu λ.χ,ιδια μορφη δεν θα εχουν και στα debian? θελω να πω δεν θα ειναι διαφορετικα γραμμενα απο διανομη σε διανομη λινουξ ετσι?

 

σορρυ αν σας εχω μπερδεψει απλα προσπαθω να τα βαλλω σε μια σειρα στο μυαλο μου

----------------------------EDIT------------------------------------------------------------------------------------------------------------

απιστευτη συγκινηση! (νομιζω) τρεχω debian :D :D

so what's next?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...