Προς το περιεχόμενο

debian testing


haris013

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τωρα εχω αλλο προβλημα,εκει που σερφαρα και περιμενα να τελειωσει το safe-upgrade,παταω στο vbox και εχει τελειωσει? το update αλλα ειναι μαυρη ολη η οθονη,δεν γραφει τιποτα ουτε κερσορας αναβοσβηνει ουτε τιποτα,ενα μαυρο παραθυρο.

δεν παει κατι καλα ή ετσι συμπεριφερεται?

ακυρο, πατησα space Και συνεχιζει αυτο με τα resolving dependencies..

ποση ωρα θελει? :P

 

edit: εχω προβλημα μαλλον. μου πεταξε αρκετα ερρορ,δεν τα προλαβα ολα να τα δω.

τι να κανω??

post-218484-0-95445400-1345455543_thumb.jpeg

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

από πότε ο generator της ίδιας της διανομής είναι κατώτερος από του Μήτσου ?

 

Εφοσον δεν ειναι επισημο project, μιας και δεν ειναι αναφερεται πχ στο wiki της διανομης ή καπου αλλου, και απο τη στιγμη που το δικο μου sources.list ελεγχεται τακτικα για προβληματικα repos (πχ του skype) ή για repos που εχουν κλεισει (πχ του hadret) ή για repos που εχουν πακετα για το μουσειο (πχ του vlc), ειναι καλυτερο.

 

Οριστε και μια τεραστια sources.list. Ξερεις ποσα απο αυτα που περιλαμβανει ειναι αχρηστα?

https://sites.google.com/site/mydebiansourceslist/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[off topic]το η κάπου αλλού τι ακριβώς περιλαμβάνει γιατί το συγκεκριμένο είναι bookmarked από τουλάχιστον τέσσερα χρόνια πριν που ασχολιούμουν με debian και το είχα πάρει 90% από wiki 10% το από forum τους

 

 

επίσης τα προβληματικά repos του skype,vlc,hadret και δεν ξέρω εγώ τι άλλο που τα είδες ?

αφού πέντε έχει όλα και όλα multimedia,mozilla,UFPR,vbox

 

αν είναι να μου την πεις για κάτι πες το ευθέως

μην λέμε για να λέμε

τσπ καφεδάκι τώρα[/off topic]

 

sorry για το off topic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα για repos που υπαρχουν στη συγκεκριμενη σελιδα. Σελιδες με σκορπια repos υπαρχουν εδω κι εκει και οι χρηστες απλα τα βαζουν.

 

Συγκεκριμενα για τα 3 που ειπα

- το repo του skype εχει να ανανεωθει απο την 2.1.x. Και οχι μονο το κομματι του με τα .deb, τα ιδια χαλια ειναι και το κομματι με τα .rpm

- του vlc που υποτιθεται πως εχει nightly build του vlc, εχει να ανανεωθει απο το 2004! > http://download.videolan.org/pub/videolan/debian/

- του hadret, που παλιοτερα ειχε pre-releases του xfce 4.8, sopcast και ενα σωρο αλλα που δεν τα θυμαμαι, σημερα εχει κλεισει (για να ανοιξει σε αλλη διευθυνση)

Εσυ θα εβαζες κατι απο τα παραπανω repos ή θα τα προσπερνουσες λογω αναξιοπιστιας?

 

Απο την αλλη, υπαρχουν repos τριτων, πχ του chrome, του mms, της opera, του alexp κλπ που ειναι τυπικοτατα στο να ενημερωνονται συχνα και να κανουν τα πακετα τους συμβατα με τις νεοτερες εκδοσεις των πακετων στο μαμα repo. Γιαυτο λεω πως ο καλυτερος sources.list "generator" ειναι ενας εμπειρος χρηστης.

 

Τελος, τι παραπανω εχει το repo του ufpr? Εγω το βλεπω πως ειναι ενα ακομα mirror του μαμα repo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δώσε την απάντηση από

lspci -k

 

 

μην κάνεις edit, γράψε καινούριο ποστ

κάποιο θέμα έχεις με ethernet, μπες με το παλιό κερνελ για να έχεις νετ και να βάλεις το πακέτο που θελει

αλλά πριν μπεις στο παλιό δώσε μας την απάντηση από την εντολή

 

@jim_p θα μπορούσες να βάλεις το sources.list χωρίς να το φιλοσοφήσουμε τόσο B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως σου λειπει το firmware για την καρτα δικτυου? Εγκατεστησε το πακετο firmware-linux-nonfree.

 

Και μην ανεβαζεις τα οσα βγαζει το τερματικο σαν εικονα, γιατι ειναι δυσκολευεις την αναζητηση μας :P Πχ, παραπανω, που εχει ενα url 100+ χαρακτηρων. Για να δω αν το πακετο που αναφερει δεν υπαρχει οντως στο ftp.gr.debian.org πρεπει να το γραψω χαρακτηρα χαρακτηρα, αρα δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω.

Γιαυτο ανεβαζε τα σαν απλο κειμενο, βαλμενο μεσα σε code tags για να μην "απλωνει" η σελιδα με αχρηστες πληροφοριες, οπως στο ποστ καποιου εδω

http://www.insomnia.gr/topic/311907-info-debian-6-squeeze-τesting-συμβουλές-απορίες-συζητήσεις/page__st__675#entry4911847

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως σου λειπει το firmware για την καρτα δικτυου? Εγκατεστησε το πακετο firmware-linux-nonfree.

 

Και μην ανεβαζεις τα οσα βγαζει το τερματικο σαν εικονα, γιατι ειναι δυσκολευεις την αναζητηση μας :P Πχ, παραπανω, που εχει ενα url 100+ χαρακτηρων. Για να δω αν το πακετο που αναφερει δεν υπαρχει οντως στο ftp.gr.debian.org πρεπει να το γραψω χαρακτηρα χαρακτηρα, αρα δεν υπαρχει περιπτωση να το κανω.

Γιαυτο ανεβαζε τα σαν απλο κειμενο, βαλμενο μεσα σε code tags για να μην "απλωνει" η σελιδα με αχρηστες πληροφοριες, οπως στο ποστ καποιου εδω

http://www.insomnia....75#entry4911847

καλησπερα, πως θα κανω εγκατασταση το πακετο αυτο? τωρα για τον κωδικα,ειναι λιγο δυσκολο εως αδυνατο να γραφω τα αποτελσματα απο καθε τι που κανω γιατι οπως ειπες και εσυ καποια ειναι 100+ χαρακτηρες αλλα θα δω τι θα κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το κανεις copy απο το τερματικο, paste στον editor εδω και ολο αυτο μεσα σε code tags.

 

Το πακετο που λεω το βαζεις με ενα απλο

>apt-get install firmware-linux-nonfree

βασικα δεν εχω τερματικο ακριβως... ουτε γραφικο περιβαλλον εχω,τρεχω την διανομη στο vbox οπως την βλεπεις στις φωτο. δεν εκανα printscrn το terminal αλλα ολο το συστημα

 

βασικα δεν εχω τερματικο ακριβως... ουτε γραφικο περιβαλλον εχω,τρεχω την διανομη στο vbox οπως την βλεπεις στις φωτο. δεν εκανα printscrn το terminal αλλα ολο το συστημα

 

τελειωσα την εγκατασταση του φιρμγουερ... τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα reboot :P

Και για να μην περιμενεις να ξαναδεις αν θα το κανει, πειραματισου επανεκκινοντας το service του δικτυου, πχ

>service networking restart

ή

>/etc/init.d/networking restart

και καπακι κανε ping καπου, πχ στην ip του ρουτερ ή σε καποιο dns. Αν δεις οτι ξαναεχεις δικτυο μετα την επανεκκινηση του service, τοτε εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα reboot :P

Και για να μην περιμενεις να ξαναδεις αν θα το κανει, πειραματισου επανεκκινοντας το service του δικτυου, πχ

>service networking restart

ή

>/etc/init.d/networking restart

και καπακι κανε ping καπου, πχ στην ip του ρουτερ ή σε καποιο dns. Αν δεις οτι ξαναεχεις δικτυο μετα την επανεκκινηση του service, τοτε εισαι οκ.

πατησα

>
ping 192.168.1.1

και πηρα ως απαντηση network is unreachable.. πως γινεται αυτο ομως αφου κατευασε και εγκατεστησε το προιγουμενο πακετο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...