Προς το περιεχόμενο

Εντυπώσεις από ακουστικά beats by dr dre


Καρχαρίαςςς

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσοχη, δεν εχουμε μονο τα τεχνικα μεγεθη στα υπ οψιν μας.το βαρος , η ηχομονοση , το υλικο κατασκευης , τα σφουγαρακια στ αφτια , το αν μπορεις ν αλλαξεις κατι σε περιπτωση που φθαρει χαλασει ολα παιζουν ρολο.μιλαμε εξαλου για ακουστικα HI END .200ευρο +.

το τα εβαλα και ακουσα και εχουν αριστη ποιοτητα δεν λεει και πολλα.αν θες να κανεις καλη αγορα , με τα λευτα αυτα , δεν πρεπει ν αφησεις στην τυχη τετοιους παραγωντες.δες απο κοντα , φορα , χρησιμοποιησε για καποιο διαστειμα καποια ακουστικα και μετα αποφασισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για τα 50 του ευρω δεν θα το ελεγα.εχουν μια εμφανιση αλλα μεχρι εκει.βεβαια οχι οτι δεν θα ακους μουσικη,αλλα μην περιμενεις και πολλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Senheiser HD-205 II

AKG K-99

AKG K514 MKII

Denon AH-D501

 

Είναι μέχρι τα 50 ευρώ. Αξιοπρεπέστατοι κατασκευαστές, με πολυ σοβαρή απόδοση και έμφαση στην άνεση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα denon μου φενονται λιγο 'ευθραυστα', τα αλλα 3 ειναι μια χαρα.τωρα η διαφορα τους ειναι οτι τα senheiser ειναι κλειστου τυπου ενω τα akg ειναι ημι-ανοιχτου.αυτο σημενει, οτι στου κλειστου τυπου θα εχεις περισοτερη ενταση απ οτι στα ημι-ανοιχτου , καλυτερη ηχημονωση και λιγο καλυτερη ποιοτητα ηχου, γιατι τα κλειστου τυπου ακουστικα 'απομονωνουν' το αφτι απο τους εξω ηχους αλλα και κρατανε τους ηχους που ακους για σενα.στα ημι-ανοιχτα θα ακους περισσοτερους εξωτερικους ηχους αλλα και θα βγαζεις προς τα εξω οτι ακους.

για ακουστικα που θα τα χρησιμοποιεις στο σπιτι η γενικοτερα σε πολυ ησυχο περιβαλον θα σου ελεγα να διαλεξεις ημι-ανοιχτα η και ανοιχτα ακουστικα.αν ομως θες να ακους στο λεωφοριο, σε κοσμο κλπ. θα σου προτεινα να παρεις κλειστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ακούσει τα beats απο τον ξαδερφό μου. μου έκανε εντύπωση η πολύ καλη ηχομονωση που εχουνε. ταχει ο άλλος στα αυτια και δεν ακους τιποτα. βγάζει ένα αυτί και ακούς και συ που καθεσαι δίπλα κανονικα. προσωπικά εμένα δε με βολεύουνε ουτε θάδινα 3 κατοστάρικα. κατα τάλλα η ποιότητα του ηχουν ειναι πολύ καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μην γελασετε με το οποιο γραφικο βρειτε στο παρακατω ποστ αλλα:

επειδη ταξιδευω συχνα με αεροπλανο κι επειδη το φοβαμαι ΑΡΚΕΤΑ (και δεν νομιζω να το ξεπερασω, εκανα ηδη καμποσα ταξιδια), ο μονος τροπος να μου φευγει λιγο απτο στρες κατα τη διαρκεια της πτησης ειναι να βαζω mp3 στο κινητο (ενα galaxy S) με ακουστικα για να μην ακουω λοιπους θορυβους περαν της μουσικης και να αφαιρουμαι με τη μουσικη.

 

Δοκιμασα τις ψειρες του κινητου, της πλακας.

Πηγα αγορασα αυτα εδω: http://www.skroutz.g...om=autocomplete

Aπο τα οποια παλι δεν ειμαι ευχαριστημενος, γιατι συνεχιζω να ακουω πιο πολυ το αεροπλανο παρα τη μουσικη. Eχουν αστεια ηχομονωση και αρκετα χαμηλη ενταση.

 

Εν τελει προτεινετε μου κανενα ζευγαρι σοβαρα ακουστικα με καλη ηχομονωση και καλη ενταση στον ηχο που να παιζουν ανεκτα ολο το φασμα συχνοτητων κι οχι μονο μπασο οπως τα AKG. Μεχρι 100-150 ευρω μαξ. Θα εκτιμησω ιδιαιτερα αποψεις ατομων που φορεσαν ακουστικα μεσα σε αεροπλανο, δεν με κοφτει η χρηση στο σπιτι η καπου αλλου, παρα μονο στο αεροπλανο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φορεσει τα hd-25-1 II (αυτα).σε αεροπλανο , με iphone 4.δεν μπορω να πω οτι δεν ακουσα τιποτα απολυτος απο εξω.αλλα για την ενταση του κινητου ηταν μια χαρα.95%(μουσικη) , 5% αεροπλανο αν θες να σου πω πανω κατω με νουμερα τι ακουγα..

ξερω οτι ειναι και με καλη ηχομονωση και αυτα 1 , 2 , 3 .

επισης παρε ενα γραφιμα που διχνει τι ηχομονωση εχει το καθενα συγκριτικα.

πολυ καλα ακουστικα ειναι και με πολυ πολυ καλη ηχομονωση ειναι και οι ψειρες.δες κ αυτο.

και αυτο το γραφιμα επισης.(και δες και το Frequency Response στα 2 γραφιματα που σου εδωσα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Γεια σας παιδιά!!

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ακουστικά ψείρες, κυρίως για ακρόαση με το ipod και με τον υπολογιστή. Θα ήθελα κάτι καλό και ισορροπημένο, οπότε διαθέτω μέχρι 100-120ευρώ. Σκέφτομαι για τα Beats by Dr. Dre URBEATS 2. Αξίζουνε τα λεφτά τους;

Τι σημαίνει πρακτικά η μικρή τους αντίσταση (16Ω) ;

Μου κακοφαίνεται που έχουν και μικρόφωνο, θα προτιμούσα να ήταν καθαρά ακουστικά.

 

Γενικά παρατηρώ ότι στον κόσμο των ακουστικών κυριαρχούν εκ διαμέτρου αντίθετες άποψεις. Άλλοι λένε ότι τα τάδε ακουστικά έχουν "κρυστάλλινο ήχο" και άλλοι ότι ακούνε τη μουσική σαν να χτυπάνε κατσαρόλες!!

 

Το θέμα είναι - διορθώστε με αν κάνω λάθος - πως δεν είναι εφικτό να δοκιμάσω ακουστικά ψείρες σε κατάστημα, για λόγους υγιεινής. Οπότε τι κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ακουστικά ψείρες, κυρίως για ακρόαση με το ipod και με τον υπολογιστή. Θα ήθελα κάτι καλό και ισορροπημένο, οπότε διαθέτω μέχρι 100-120ευρώ. Σκέφτομαι για τα Beats by Dr. Dre URBEATS 2. Αξίζουνε τα λεφτά τους;

 

ΙΜΗΟ, όχι, δεν αξίζουν. Όπως γράφτηκε παραπάνω, όπως θα διαβάσεις κι αλλού στο νετ, πληρώνεις σε μεγάλο βαθμό το hype και τ' όνομα. Δεν είναι κακά, δεν είναι όμως και τα καλύτερα. Εξαρτάται βέβαια και από την μουσική που ακούς. Αν είσαι του Hip Hop ή της ηλεκτρονικής Μουσικής, θα σε καλύψουν.

 

Αν ψάχνεις κάτι που θεωρείται καλό για διάφορα μουσικά είδη πάντως, θα σου πρότεινα τα εξής.

 

 

Τι σημαίνει πρακτικά η μικρή τους αντίσταση (16Ω) ;

 

Ότι θα δουλεύουν εξαιρετικά με το ipod και τον υπολογιστή σου (εφόσον δεν χρησιμοποιείς καμία "περίεργη" κάρτα ήχου). Αν θες λεπτομέρειες, δες εδώ.

 

 

Γενικά παρατηρώ ότι στον κόσμο των ακουστικών κυριαρχούν εκ διαμέτρου αντίθετες άποψεις. Άλλοι λένε ότι τα τάδε ακουστικά έχουν "κρυστάλλινο ήχο" και άλλοι ότι ακούνε τη μουσική σαν να χτυπάνε κατσαρόλες!!

 

Στον κόσμο των ακουστικών, γενικότερα στον κόσμο του ήχου αν θες, τα πάντα είναι υποκειμενικά. Ναι μεν υπάρχουν αντικειμενικά μεγέθη, βάσει των οποίων μπορούν φυσικά να εξαχθούν συμπεράσματα για την ποιότητα κάθε συστήματος, όμως κάθε άνθρωπος αντιλαμβάνεται τελικά με διαφορετικό τρόπο τον ήχο.

 

Αν π.χ. κάποιος ακούει μέχρι τα 15.000 Hz, προφανώς και δε θα ενοχληθεί από την "πριμαδούρα" συγκεκριμένων ακουστικών. Κάποιος με καλύτερο αυτί ίσως "πιάσει" όμως και υψηλότερες συχνότητες. Βάλε τώρα στην εξίσωση και το γεγονός ότι αλλιώς μιξάρεται κάθε είδος μουσικής, ε, καταλαβαίνεις.

 

Επίσης, θα πετύχεις audiophile snobs, οι οποίοι ισχυρίζονται πως μπορούν να ξεχωρίσουν ένα αρχείο flac από ένα cbr @320 mp3 σε ψείρες. Θα πετύχεις όμως και πιτσιρικάδες που αντιλαμβάνονται ως ποιοτικό ήχο την ύπαρξη έντονων μπάσων, αδιαφορώντας για την απόδοση των υπόλοιπων συχνοτικών bands. 

 

Κάτι ακόμα που συχνά περνάει στο ντούκου ειδικά στα διάφορα reviews καταναλωτών, είναι οι ιδιομορφίες της ηχητικής πηγής. Ένα ίδιο αρχείο mp3 θα ακουστεί αλλιώς από ένα mp3 player του κιλού, ένα ακριβότερο ipod touch ή ένα κινητό τηλέφωνο, ακόμα κι αν χρησιμοποιούνται τα ίδια ακουστικά. Δεν είναι μόνο το πόσο ποιοτικά αναπαράγεται το αρχείο (π.χ. το πόσο "θόρυβο" δημιουργεί το audio chip), αλλά και το τι εσωτερικό equalizer έχει ενσωματώσει ο κάθε κατασκευαστής στη συσκευή του.

 

 

 

Μιας και μιλάμε για ψείρες, διαθέτω τα Yamaha YER 500. Στο παλιό μου HTC 8s (μάντεψε, έχει beats audio enabled υποσύστημα ήχου) ακούγονταν χάλια, με πολύ έντονα μπάσα και πρίμα - εντελώς ανισόρροπος ήχος. Σε ένα φτηνό Nokia 220 που έχω, ακούγονται πολύ καλύτερα, αλλά ο θόρυβος από πίσω γίνεται αντιληπτός. Στο ipod shuffle 4gen μου ακούγονται πεντακάθαρα χωρίς ίχνος θορύβου, με πρίμα όμως που σε συγκεκριμένα κομμάτια κουράζουν. Στο LG G3 s μου όμως ακούγονται εξαιρετικά "γλυκά" και πλήρως ισορροπημένα.

 

 

 

 

Το θέμα είναι - διορθώστε με αν κάνω λάθος - πως δεν είναι εφικτό να δοκιμάσω ακουστικά ψείρες σε κατάστημα, για λόγους υγιεινής. Οπότε τι κάνω;

 
Αναγκαστικά πας λίγο στα "τυφλά" (ή μάλλον στα "κουφά" :P). ΙΜΗΟ σταμπάρεις ένα καλό σετάκι. Αυτό σε πρώτη φάση το κρίνεις από την τιμή - συνήθως οι ψείρες με κόστος > 50 ευρώ είναι κομπλέ.
 
Στη συνέχεια διαβάζεις όσο περισσότερα reviews βρεις, τόσο καταναλωτών όσο και επαγγελματιών reviewers. Ε, όταν κάτι θεωρείται κατά γενική ομολογία καλό, το τσιμπάς. Άμα υπάρχουν πολλές και έντονες αντιφατικές απόψεις, καλύτερα να το αποφύγεις.
Επεξ/σία από N3k21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

+1 , τα ειπες πολυ ωραια!

δεν εχω να προσθεσω κατι..

 

απλα ΟΧΙ σε beats.

στα λεφτα αυτα περνεις κλασης ανωτερα ακουστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...