Προς το περιεχόμενο

Το Facebook προχωρά σε οριστική απομάκρυνση των διεγραμμένων φωτογραφιών


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από τρία χρόνια το Facebook έθεσε σε λειτουργία ένα νέο μηχανισμό οριστικής διαγραφής φωτογραφιών, μέσα σε χρονική περίοδο 30 ημερών. Μέχρι και σήμερα όταν κάποιος χρήστης του κοινωνικού δικτύου πατούσε το κουμπί της διαγραφής μιας φωτογραφίας, αυτή αφαιρούταν από το προφίλ του, αλλά αν κανείς γνώριζε το URL της, μπορούσε ακόμη να τη δει.Αυτό γινόταν επειδή η μέχρι πρότεινος πολιτική απορρήτου του Facebook έδινε το δικαίωμα σε αυτό να διατηρεί τις φωτογραφίες στους servers του, άσχετα αν αυτές είχαν διαγραφεί από τα προφίλ των χρηστών. Όπως αναφέρει η ιστοσελίδα του ArsTechnica η οποία είχε πρώτη την πληροφορία, τον περασμένο Φεβρουάριο πραγματοποίησε δοκιμές προσπαθώντας επιτυχημένα να αποκτήσει πρόσβαση σε φωτογραφίες που είχαν διαγραφεί από το 2009, πληκτρολογώντας μόνο τη διεύθυνση URL τους. Σύμφωνα επίσης από την ίδια πηγή αν και πλέον υπάρχει προθεσμία 30 ημερών για οριστική διαγραφή φωτογραφιών, το κοινωνικό δίκτυο φαίνεται να τις απομακρύνει σε λιγότερο χρόνο που μπορεί να φτάσει και τις δύο ημέρες.

 

Link.png Site: arstechnica.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που την ανεβαζεις και την ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΕΙΣ εισαι υπευθυνος εσυ ...τι φταιει το face εαν η κορητ ου κυρ βαγγελη βγαινει ποζες με τα βυζια να πεταγονται και με το νεο τηςστρινγκ μαγιο και τρεχει ο μπαμπακας στην ΔΗΕ γιατι ηρθε η ωρα να μπει η κορη για οδυλειες σε εταιρια φιλου και...θα γινει ρεντικολο ? Πραγματικα γεγονοτα και καταγγελιες σαν αυτην γινονται καθημερινα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Facebook το κάνουμε εμείς, όχι αυτό εμάς.

Δεν ήρθε κανείς με κανα πιστόλι και μας απείλησε να ποστάρουμε όλη την ζωή μας εκεί. Είναι επιλογή μας.

 

Έχω ακούσει διάφορα του τύπου "Γ**ω το Facebook, με έδωσε στεγνά και τώρα την έβαψα" και παρόμοια αλλά...

 

Ή το άλλο που μου έτυχε εμένα, κάνει μια κοπέλα check-in σε μια καφετέρια, βλέπω που είναι, και την παίρνω τηλέφωνο και την ρωτάω να περάσω κι εγώ; Και μου λέει που το ξέρεις ότι είμαι εκεί; Της λέω είδα το check in κλπ... Και μου λέει με παρακολουθείς ε;

Υπόψιν ότι δεν το έλεγε για πλάκα.

 

Μιλάμε για τραγικά πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακό το facebook. Να καεί! Αυτό φταίει για όλα και οχι τα χαϊβάνια που δημοσιεύουν online την προσωπική τους ζωή.

 

Δεν μπορώ να φανταστώ τον όγκο των δεδομένων για να προχωρήσει σε μια τέτοια κίνηση το facebook...

 

Σίγουρα μιλάμε για πάρα πολλά tera.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν είμαι και τόσο σίγουρος, η είδηση λέει ότι θα αφαιρούνται τα links προς τις φωτογραφίες και το cache αυτών, οι ίδιες οι φωτογραφίες ενδεχομένως να μένουν και πάλι στους servers του fb

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν είμαι και τόσο σίγουρος, η είδηση λέει ότι θα αφαιρούνται τα links προς τις φωτογραφίες και το cache αυτών, οι ίδιες οι φωτογραφίες ενδεχομένως να μένουν και πάλι στους servers του fb

 

στην πηγή λέει ότι διαγράφονται και από τους servers πλέον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα . φαινεται εφτιαξαν και τους backup server και πλεον. μπορουν να κανουν ... "διαγραφη" :P

 

οι αφελεις θα πουν την ειδηση καινοτομια ,εγω απλα λεω ... lol

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα οτι μπορεις να διαγράψεις το προφίλ σου, μονο να το απενεργοποιησεις.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

https://ssl.facebook.com/help/contact.php?show_form=delete_account

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To profile διαγραφόταν και μπορούσες να ανοίξεις καινούργιο. Οι φωτογραφίες έμεναν. Με τις συνομιλίες ξέρει κανείς τι παίζει;

 

Edit : Deletion

When you delete an account, it is permanently deleted from Facebook. It typically takes about one month to delete an account, but some information may remain in backup copies and logs for up to 90 days. You should only delete your account if you are sure you never want to reactivate it. You can delete your account here. Learn more.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα με τις φωτογραφίες είναι τεράστιο γιατί υπάρχουν παντού κάγκουρες που τραβάνε συνέχεια κόσμο και βρίσκεσαι πάνω χωρις να το θέλεις, απλά επειδή βρέθηκες σε κάποια εκδήλωση ή σε σπίτι φίλου/συγγενή ή σε δουλειά. Εκ πείρας το λέω, είναι απαράδεκτο να ζητάω για μήνες να κατεβεί φωτογραφία μου που έχει ανεβάσει άλλος και να πρέπει να διαπραγματεύομαι με τον κάθε αλήτη μικροτσούτσουνο facebookάκι που θέλει να επιβεβαιώνεται με τη βιτρίνα του. Εγω δεν θέλω να δείχνω τα μούσκουλα μου στον κάθε ανώμαλο, μπορώ;

 

Κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει κουμπάκι [delete] για όλο το facebook. :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...