Προς το περιεχόμενο

κόλλημα pc


ondine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τροφοδοτικο ειναι η μονη εξηγηση, γιατι αν εκει υπαρχει προβλημα τοτε οι επιδοσεις δεν παρουσιαζουν προβλημα, δηλαδη τα benchmarks θα δινουν σωστες τιμες εκτος απο τις στιγμες που το τρφοδοτικο εχει προβλημα και το pc κολλαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα ανοίξω να δω τους πυκνωτές (αν και το ξέρω κι εγώ πως είναι solid cap).

Όσον αφορά το τροφοδοτικό (το οποίο εύχομαι να είναι το πρόβλημα καθώς αλλάζει ευκολότερα), έχω κάνει το σχετικό torture του prime95 καθώς και το psu test του OCCT απροβλημάτιστα.

Με τις τάσεις τα πράγματα είναι πιο περίεργα. Το BIOS και το PC Probe μου δείχνουν κανονικές τιμές, αλλά το HW Monitor και το OCCT δίνουν κάτι κουφά (2V το 3,3 και 8 το 12 νομίζω). Έχω ένα πολύμετρο αλλά είναι παλιατζούρα και δεν το εμπιστεύομαι. Έκανα τις μετρήσεις σύμφωνα με σχετικό stisky που υπάρχει στο forum.

Δυστυχώς τα προβλήματα εμφανίζονται τυχαία οπότε να δοκιμάσω άλλο είναι δύσκολο. Το τελευταίο κόλλημα το έφαγε το πρωί (οπότε και δημιούργησα το topic) αλλά δούλευε για μέρες πριν. Αυτό φοβάμαι, άμα το πάω στο Multirama θα δουν πως μπουτάρει το test pc τους και θα μου το δώσουν πίσω. Λέτε να κάνω απόπειρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον δεν έβγαλες άκρη με τον "Guru" στο προηγούμενο topic, δύσκολα είσαι :/ ....

 

Μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση με την δική σου 2 φόρες.

Στην μία έφταιγε το πληκτρολόγιο (ω ναι)

και

στην άλλη οι μνήμες.Δεν ήταν ελαττωματικές ούτε οι μνήμες ούτε τα slots. Αλλα αν έμπαιναν και οι 3 μνήμες και στα 3 slots κολλούσε το pc.

 

Για αρχή δοκίμασε να βάλεις ps2 και πληκτρολόγιο και ποντίκι.

 

Επίσης τρέξε και το hdtune pro.

(Να σου πω την αλήθεια όταν πρωτοδιάβασα αυτο το topic, πριν διαβάσω το προηγούμενο, το μυαλό μου πήγε στον σκληρό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι όμως έχω δοκιμάσει μέχρι κι άλλο πληκτρολόγιο+ποντίκι. Έχω δοκιμάσει και τη μία μνήμη μόνη της (αυτή που αγόρασα νεότερα). Έχω δοκιμάσει το λειτουργικό σε άλλο σκληρό και σε άλλο κανάλι. Έχω κάνει τόσες δοκιμές που δε θυμάμαι. Το συγκεκριμένο δεν το έχω πάρει, ας ρίξω μια ματιά.

Ο Gi0 με έχει σώσει στο παρελθόν, αυτή τη φορά ίσως ψάχναμε λάθος (πίστευα software, drivers).

Πάντως εμένα αν μου τα περιέγραφαν, θα έλεγα τροφοδοτικό. Απλά θέλω να είμαι σίγουρος πως είναι εκεί το θέμα, γιατί άμα πετύχω υπάλληλο που μόλις γύρισε από άδεια και βαριέται θα έχουμε πρόβλημα (ήδη σε email μου έστειλαν bot απάντηση). Πάντως αν έχετε άλλες προτάσεις τις ακούω ευχαρίστως.

 

edit. Κάτσε γιατί εδώ έχουμε θέμα με το HD Tune Pro (trial). Μου βγάζει σφάλμα στο SATA: Ultra DMA CRC Error Count 1, communication errors, maybe damaged cable. Τι κόλπα είναι αυτά ενώ έχει τρέξει HD Sentinel και το tool της Western Digital??? Εννοείται πως στις διάφορες δοκιμές είχα αλλάξει καλώδιο καθώς και θέση. Είναι αξιόπιστη αυτή η trial;

 

edit2. Φαίνεται πως αυτό το σφάλμα είναι του παρελθόντος. Έγινε κάποια στιγμή (κακό αυτό, χαμπάρι δεν πήρα) και θα μείνει για πάντα στο log του δίσκου. Παραμένει το τροφοδοτικό ως Νο1 ύποπτος.

Επεξ/σία από ondine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Multirama βαρά διάλυση; Τα δύο κοντινά μου καταστήματα έκλεισαν. Τέλος πάντων πήγα στο τρίτο και έγινε αυτό που φοβόμουν. Επέμειναν πως τα προβλήματα που περιγράφω είναι μητρικής κι όχι τροφοδοτικού. Τουλάχιστον ήταν ειλικρινείς και παραδέχτηκαν πως η "δοκιμή" τους θα είναι να το ανάψουν (κοινώς το sticky του insomnia).

Επόμενο βήμα είναι η μητρική. Το Vision Studio με έχει γράψει κανονικά οπότε θα κινηθώ προς Asus μεριά. Έχω διαβάσει ανάμεικτες αντιμετωπίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραξενο που το vision σε εχει γραψει κανονικα οπως λες.ενημερωσε μας για να ξερουμε γιατι δεν εχουμε πολλα περιστατικα αντικαταστασης απο το καταστημα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους έχω στείλει email από της Παναγίας. Μπορεί να τους πάρω και τηλέφωνο, αλλά αρχικά θα κινηθώ προς της Asus αφού οι άλλοι θα θέλουν ένα κάρο μεταφορικά (είμαι Αθήνα). Όποτε έχω νέα θα συνδράμω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit2. Φαίνεται πως αυτό το σφάλμα είναι του παρελθόντος. Έγινε κάποια στιγμή (κακό αυτό, χαμπάρι δεν πήρα) και θα μείνει για πάντα στο log του δίσκου. Παραμένει το τροφοδοτικό ως Νο1 ύποπτος.

Έτσι είναι. Είναι συνήθως από παλιά, δεν είναι σοβαρό πρόβλημα αλλά πάντως μπορείς να το μηδενίσεις. Τέσπα δεν είναι το θέμα μας.

Δε κατάλαβα, για vision studio υποστήριξη πας; Όπως & να'χει κάνε πρώτα τη χάρη στον εαυτό σου & δανείσου ένα δεύτερο psu να δοκιμάσεις για 2 μερούλες. Να σιγουρευτείς...

Λες πως αν σου το περιέγραφάν θα έλεγες τροφοδοτικό, εγώ θα έλεγα πρώτα οτιδήποτε άλλο αλλά μετά από όλη την ιστορία εκεί καταλήγουμε τελικά :P όπως & πρότεινα νωρίτερα (με τελευταίο ενδεχόμενο τη mobo).

Η συνέχεια είναι στο χέρι σου. They move in mysterious ways. Όπως έλεγε & φίλος: "ο υπολογιστής είναι μια ατελείωτη περιπέτεια..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...