Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy Note 10.1


Nerven

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Galaxy-Note-10.1-10.jpgnotetorious-creativity.pnggalaxy-note-performance.pngnote-the-new-way.png

 

 

 

 

 

Ο μεγάλος αδερφός του Galaxy Note είχε αρχικά ανακοινωθεί στο Mobile World Congress 2012 στις αρχές του χρόνου και είχε προγραμματιστεί να κυκλοφορήσει μέσα στο δεύτερο τρίμηνο του έτους αλλά η εταιρεία αποφάσισε να το επανασχεδιάσει προτού το κυκλοφορήσει.

 

Με την οθόνη των 10.1 ιντσών ανάλυσης 800x1280 να ξεχωρίζει, η συσκευή είναι πανομοιότυπη με το πρώτο Galaxy Note, αφού διαθέτει τετραπύρηνο επεξεργαστή Exynos στα 1.4GHz, 2GB μνήμης RAM και διατίθεται σε χωρητικότητες των 16, 32 και 64GB.

Η συσκευή θα κυκλοφορήσει αρχικά στην Αμερική με προτεινόμενη τιμή τα 499 δολάρια για το μοντέλο των 16GB και 549 δολάρια για το μοντέλο των 32GB, ενώ αρχικά θα «φοράει» Android 4.0 Ice Cream Sandwich, με την αναβάθμιση σε Jelly Bean να είναι διαθέσιμη μέχρι το τέλος του χρόνου.

 

Source:http://www.newsbeast.gr

========================================================================================================

 

 

Παιδιά από που θα μπορέσω να το πάρω όσο το δυνατόν φτηνότερα; Από Ευρώπη μεριά όμως.

Το βρήκα εδώ στα €475.95

 

 

http://www.simplyele...setcurrency=eur

 

 

Είναι αξιόπιστο το κατάστημα;

Επεξ/σία από Nerven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αναμικτες εντυπωσεις απο Simplyelectronics. Προσωπικά δεν θα επερνα αποεκει. Απο εκει και πέρα, ταμπλέτα χωρις 3G.... μισο functionality. Δεν αξίζει τον κοπο για 80-100 ευρώ να χάσεις τετοια ευκολία... ή να δώσεις τόσα πολλά για ενα τάμπλετ που θα ειναι συνέχεια στον καναπε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν αναμικτες εντυπωσεις απο Simplyelectronics. Προσωπικά δεν θα επερνα αποεκει. Απο εκει και πέρα, ταμπλέτα χωρις 3G.... μισο functionality. Δεν αξίζει τον κοπο για 80-100 ευρώ να χάσεις τετοια ευκολία... ή να δώσεις τόσα πολλά για ενα τάμπλετ που θα ειναι συνέχεια στον καναπε...

 

δε νομίζω να υπάρχει άτομο με ταμπλέτα και να μήν έχει smartphone με data plan

 

Επίσης προσωπικά βρίσκω υπερβολικά ακριβό να έχω δεύτερη sim/data plan για τη ταμπλέτα, ή να κάθομαι να τη βγάζω απο το κινητό.

 

Και 20-30 ευρώ διαφορά να είχε, πάλι θα το σκεφτόμουν.

 

Wifi hotspot και ξεμπερδεύεις χωρίς κόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ νομίζω πως θα προτιμούσα να έχει και 3g..αν και δεν έχω πρόβλημα να κάνω το κινητό hotspot, όταν έχω το Laptop, στο tablet νοίζω ότι θα προτιμούσα να έχει "αυτόνομο".. δεν είχα βέβαια ποτέ μου tablet για να πω βάση εμπειρίας, αν μου φαίνεται τελικά τόσο σημαντικό ή όχι..

 

και φυσικά δε μιλάμε να αλλάζουμε sim..μια spare sim κάρτα (καρτονετ :P ) και γέμισμα ανά διαστήματα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια γιατι να εχει 3g το ταμπλετ; Χωρις 3g πιανει απο το router στο σπιτι και ειναι jet το παιδι! Δεν σας καταλαβαινω ωρες ωρες

 

Δεν ξέρω ρε παιδιά εγώ είμαι ανάμεσα σε αυτό και στο Asus Transformer Infinity (TF700). Δεν έχω καταλήξει ακόμα.

Asus με τα 1000 εχει και full hd+ οθονη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια γιατι να εχει 3g το ταμπλετ; Χωρις 3g πιανει απο το router στο σπιτι και ειναι jet το παιδι! Δεν σας καταλαβαινω ωρες ωρες

 

Asus με τα 1000 εχει και full hd+ οθονη

 

Ναι αλλα οχι Wacom... Εξαρταται για τι το θελει, και το Asus τελειο δεν ειναι.

 

(Και χειροτερο επεξεργαστη, γραφικα, λιγοτερη ραμ). Αλλα το Asus εχει καλυτερη οθονη, παρολο που ο Tegra αδυνατει να την τρεξει οσο καλα τρεχει το Ipad 3.

 

Γνωμη μου, αν θες οθονη και γενικα βιντεο/ιντερνετ/παιχνιδια παρε Ipad αν θες στυλο για σημειωσεις/Pdf/σχεδιο παρε το note.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ... :)

 

για να σε προβληματίσω λίγο Nerven, και ταυτόχρονα, να πει και κάποιο παιδί μια άλλη γνώμη..

θα μπορούσε το xoom 2 να επιλεγεί αντί αυτών των δύο, σαν μια πιο οικονομική αλλά επώνυμη λύση..? και αν όχι, γιατΊ? valuie for money?

 

είδα χθες ότι τελικά παίρνει επίσημη αναβάθμιση σε ics 4 και ίσως jb? οπότε είναι ενθαρρυντικό..

1280x800..1gb ram με τον επεξεργαστή δεν είμαι σίγουρος τι παίζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν μια ανακεφαλαίωση:

 

Asus Transformer Infinity TF700

 

 

Υπέρ:

  • super IPS+ panel HD 1920x1200 16:10
  • Καλό build quality χωρίς τριγμούς
  • Υποστήριξη external με NTFS και FAT32
  • Keyboard dock που ανεβάζει την διάρκεια ζωής μπαταρίας +4 εως 8ώρες συνολικά έως 16 ώρες σε συνδυασμό.
  • Πιο γρήγορο upgrade firmware και android σε jelly bean (Σαν asus)
  • 8MP κάμερα 1080p video
  • gorilla glass II το samsung έχει της πρώτης γενιάς.

Κατά:

  • 1GB RAM όμως DDR3 1600mhz!(Ίσως να ειναι και στα υπέρ)
  • Πίσω ηχεία και όχι στο μπροστινό μέρος

Samsung Galaxy Note 10.1

 

 

Υπέρ:

  • S Pen γραφίδα ακριβείας και όχι μόνο με 1024 στάδια ευαισθησίας πίεσης
  • Μπροστά 2 ηχεία stereo
  • 2GB RAM (Ώμος DDR2 ?mhz, ίσως να ηταν και στα κατά) (future proof?)
  • quad-core 1.4GHz Exynos processor ίσως ελάχιστα γρηγορότερος από τον tegra 3, Δεν ξέρω αν το ίδιο ισχύει και στην GPU

Κατά:

  • Οθόνη LCD 1280x800
  • Υποστήριξη μόνο FAT32 για external
  • Tablet από φτηνιάρικα πλαστικά που τρίζουν με ολη την έννοια της λέξης με το παραμικρό!
  • Καθυστερημένα updates σε android
  • 45λεπτα λιγότερη αντοχή μπαταρίας σε σχέση με τον από πάνω
  • Custom skin της samsung Touchwiz το οποίο δεν μπορείς να κλείσεις και είναι άθλιο.
  • Ανύπαρκτο multitasking "Touchwiz" γίνεται μόνο στα apps της Touchwiz.
  • 5mp κάμερα 720p video

http://www.youtube.com/watch?v=-NB4JHRn8Tw&feature=player_embedded http://www.youtube.com/watch?v=V30t1S1nUbA&feature=player_embedded

 

 

Άμα ξέχασα κάτι ας με συμπληρώσει κάποιος.

Επεξ/σία από Nerven
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...