Προς το περιεχόμενο

σχετικα με τα ισογεια διαμερισματα


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια καλησπερα

 

θελω να μου πειτε ποια ειναι τα ανρητικα και τα θετικα χαρακτηριστικα ενος ισογειου διαμερισματος..

 

εχω βρει ενα φοιτητικο διαμερισμα μια χαρα,αλλα ειναι ισογειο.και δεν ξερω γιατι αλλα μου εχει κολησει στο μιαλο κατι αρνητικο για τα ισογεια,οχι συγκεκριμενα κατι ομως..

 

ειναι κατι που πρεπει να προσεξω?η φασαρια κτλπ δεν με ενδιαφερουν.τα πιο "σημαντικα" με νοιαζουν(κινδυνος ληστειας,θερμοκρασια,μυριωδιες απο το λεβιτοστασιο κτλπ).

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτα που λες ισχυουν,σχετικα με θερμοκρασιες,μυρωδιες και περισσοτερη βρωμια ισως. Θεμα ασφαλειας εννοειται παιζει, περισσοτερο σε σχεση με ενα 2ου-3ου οροφου ξερω γω. Γενικα τα ισογεια διαμερισματα δεν ειναι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ.Θες να απλωσεις ρουχα, θες να τιναξεις παπλωματα και ενα σωρο αλλα πραγματα που δε σου ερχονται στο μυαλο επειδη προφανως(οπως και γω οταν ημουν φοιτητης) ποτε δεν ασχοληθηκες με καθαριοτητα,συμμαζεμα,περιποιηση σπιτιου κλπ.

 

Προσωπικη μου αποψη μεινε μακρυα. Αν υπαρχει τοσο μεγαλο θεμα απο αποψη τιμης, τουλαχιστον πηγαινε σε καποιο ανωγειο-ημιοροφο να εχεις και ενα υποτυπωδες μπαλκονακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς τη θερμοκρασία νομίζω δε θα έχεις θέμα.Νομίζω οτι είναι και καλύτερα χαμηλά.

Αλλά όλα τα άλλα προβλήματα υφίστανται.

Το μόνο θετικό που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι δεν έχεις αποκάτω κανέναν για να προσέχεις για θόρυβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα ειμαι στο ψαξιμο,δεν εχω κλεισει τιποτα.γιαυτο και ψαχνομαι.

 

το συγκεκριμενο που εχω βρει εχει ενα υποτυπωδες μπαλκονι οπως ειπες παντως.

 

οποτε κοιταζω για πιο προς-τα-πανω και το αφηνω αυτο ως εναλακτικη..

 

ευχαριστω για την απαντηση:)

 

Ως προς τη θερμοκρασία νομίζω δε θα έχεις θέμα.Νομίζω οτι είναι και καλύτερα χαμηλά.

Αλλά όλα τα άλλα προβλήματα υφίστανται.

Το μόνο θετικό που μπορώ να σκεφτώ είναι οτι δεν έχεις αποκάτω κανέναν για να προσέχεις για θόρυβο.

ααα μαλιστα. μαλλον το αποκλειω εντελως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου μονο το κατακαλοκαιρο να θες να ανοιξεις παραθυρο και να σου πεταχτει μεσα κανενας γειτονας.

απο ζωο μεχρι ανθρωπα.

true srory σε συγγενη στα Ιλισια.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις και κατσαρίδες πολλές φορές! Ξέρεις απο αυτές τις ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ!

 

Αρνητικά έχει τη φασαρία απο έξω,

δεν μπορείς να είσαι με ανοιχτά παράθυρα - πατζούρια (για μένα το σημαντικότερο)

Τώρα για τη ζέστη και το κρύο ίσως είναι καλύτερα, μιας και δεν είσαι σε ψηλό σημείο να σε χτυπάει το κρύο η η ζεστη.

 

Αυτά βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιζει και θεμα με το σημα του κινητου :P

Οκ εκλεισε,απορριπτεται καθε ισογειο!

 

και με τις κατσαριδες κιολας που ειπε παραπανω ο φιλος,δεν το συζηταω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας τρελάνεις? Για καλό το είπα αυτό με τις κατσαρίδες. Φαντάσου να είσαι μόνος το βράδυ, να βαριέσαι και να έχεις παίξει όλα τα angry birds που έχουν βγει. Τι καλύτερο απο το πραγματικό παιχνίδι?

 

Angy Cockroach Hunting!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μας τρελάνεις? Για καλό το είπα αυτό με τις κατσαρίδες. Φαντάσου να είσαι μόνος το βράδυ' date=' να βαριέσαι και να έχεις παίξει όλα τα angry birds που έχουν βγει. Τι καλύτερο απο το πραγματικό παιχνίδι?

 

Angy Cockroach Hunting![/quote']

 

Θα φροντιζω να μην ειμαι μονος τα βραδια λοιπον;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εντελώς ισόγεια ούτε εγώ τα συμπαθούσα. Το υπερυψωμένο ισόγειο στο οποίο έμενα όμως για 3 χρόνια ήταν μια χαρά. Απο φασαρία εξαρτάται και σε τι δρόμο βρίσκεσαι πάντα.

Αν είσαι σε κεντρικό θα έχει φασαρία και στον 5ο. Αν είσαι σε στενάκι μια χαρά ησυχία έχει και το ισόγειο. Απο θερμοκρασία είναι συνήθως καλύτερα, ιδιαίτερα τον χειμώνα. Αν έχεις και κανα λεβητοστάσιο ακριβώς απο κάτω σου και περνάνε σωλήνες κάτω απο το πάτωμά σου είναι όλα τα λεφτά τον χειμώνα. Το καλοκαίρι επίσης είναι πολύ καλύτερα απο το να βρίσκεσαι ψηλά.

 

Ένα θεματάκι είναι οι μυρωδιές, ειδικά αν έχεις κανα κάδο απέναντι ή ακόμα χειρότερα, κάτω απο το παράθυρό σου! Ειδικά αν κάτσει καμια απεργία την πάτησες! Ζωήφια είναι και αυτά ένα θέμα, ειδικά σε παλαιότερα σπίτια.

 

Τώρα σε ότι αφορά την ασφάλεια...τι να πώ. Συνήθως δεν θα πάει κανείς να διαρρήξει γκαρσονιέρα στα Πατήσια ξέρω γω. Ποτέ δεν ξέρεις βέβαια τί γίνεται έτσι όπως έχουμε καταντήσει. Μπορώ να σου πώ ότι περισσότερο φοβόμουν τι θα έρθει απο την εξώπορτά μου (η οποία ήταν σαν χάρτινη) γιατί στον ίδιο όροφο είχα Μπαγλατεσιανούς και κάτι άλλους ασιάτες που έμεναν 30 άτομα σε 2 δυάρια, παρά αν θα μου έρθει κάτι απο τη μπαλκονόπορτα.

 

Βέβαια 3 χρόνια δεν μου έτυχε τίποτα απολύτως τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο η φασαρία από έξω αν ανοίξεις παράθυρο. Γενικά είσαι φάτσα φόρα. Θες να ζμπρώξεις καλοκαίρι και δεν μπορείς να ανοίξεις παράθυρο/παντζούρι. Τί θα κάνεις, θα βάλεις φιμέ σίτα να το κάνεις σαν κωλοφτιαγμένο ίμπιζα/γ@μηστρώνα;

 

Και γενικά έχεις ένα proximity με την πλέμπα έξω, που είναι πολύ "απόκοσμο" όταν κανονικά θα πρέπει να αισθάνεσαι απομονωμένος (με την καλή έννοια) μέσα στον χώρο σου. Αυτή είναι η "περίεργη" άσχημη αίσθηση που αναφέρεις στο πρώτο ποστ. Οι κατσαρίδες είναι σίγουρα θέμα, ανάλογα με την πόλη (είσαι ακριβώς πάνω από τις βασικές λεωφόρους τους).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

γεια παιδια..εγω βρισκομαι τρικαλα κ μιας κ ειμαι στο τελευταιο ετος ειπα ν αλλαξω σπιτι ν παω κεντρο.βρηκα σε πολυκατοικια ισογειο ομως με αυλη δικη του..θετικα κ αρνητικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια παιδια..εγω βρισκομαι τρικαλα κ μιας κ ειμαι στο τελευταιο ετος ειπα ν αλλαξω σπιτι ν παω κεντρο.βρηκα σε πολυκατοικια ισογειο ομως με αυλη δικη του..θετικα κ αρνητικα?

κοίτα να έχει σιδεριές στα παράθυρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...