Προς το περιεχόμενο

σχετικα με τα ισογεια διαμερισματα


koslibpro

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O κολλητος μου εμενε σε ισογειο αλλα ηταν λιγο υπερυψωμενο, δηλαδη το βλέμα του περαστικου δεν εβλεπε μεσα. Ειχε φασαρια πριν αλλαξει παραθυρα, κινδυνος για διαρηξη, μεχρι και μυρωδια γιατι κατουρουσαν στις γωνιες. Επισεις δεν εβλεπες ποτε ηλιο, και δεν φυσούσε και πολυ. Απο την αλλη ειχε γουστο, αμεσοτητα με τους εξω, περνουσαμε βαζαμε μια φωνη και μας ανοιγε, δροσια το καλοκαιρι και ευκολια πσορβασης χωρις σκαλες και ασανσερ. Αμα ειναι λιγο υπερυψωμενο δεν ειναι και ασχημη επιλογη, αν το παραθυρο ειναι στο επιπεδο του δρομου τοτε μακρυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μακριά..πολλά τα αρνητικά...λίγα τα θετικά(οικονομικά μόνο όπως χαμηλότερο ενοικιο και ελάχιστα ή μηδαμινά κοινόχρηστα)...για μένα μόνο αν υπάρχει οικονομικό θέμα αλλιώς καλύτερα 30-40 ευρώ παραπάνω τον μήνα νοίκι αλλά να μπορείς να κοιμηθείς και να πηδήξεις με το παράθυρο ανοιχτό...να μην έχεις πανίδα στο σπίτι σου.. (κατσαρίδες και ότι ζωύφιο μπορείς να φανταστείς). Στο χαμηλότερο που έχω μείνει ήταν σπίτι φοιτήτριας σε υπερυψωμένο ισόγειο στη Σαλονίκη όταν ήμουν φαντάρος και δεν έλεγε με τίποτα...να θες να πηδήξεις και να ακούς τους περαστικούς από έξω να περνάνε στα 2-3 μέτρα...να θες να κάτσες με το βρακί σου στο σαλόνι και να μην μπορείς με ανοιχτά παντζούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετικά: Μηδέν σκάλες

             Δεν έχεις να αγχώνεσαι για τους από κάτω

            Συνήθως έχουν ξεχωριστή είσοδο οπότε είναι ψιλοαυτόνομο

 

Αρνητικά: Εύκολο σε θέμα κλοπής, (αν και να σου πω την αλήθεια μέχρι τώρα να μην το γρουσουζέψω έμενα σε ισόγειο 15 χρόνια και δεν με είχανε κλέψει ποτέ, ενώ στη γειτονιά υπήρχαν κρούσματα)

                Περισσότερο καθάρισμα γιατί μαζεύει περισσότερη σκόνη

 

 

Τώρα στο θέμα των κατσαρίδων αν είναι παλιά η οικοδομή κάνεις μια απολύμανση 2 φορές το χρόνο (1 αν είναι 10ετίας και κάτω) και είσαι μια χαρά

 

Α και ψάξε μπας και έχει καμιά βεραντούλα πίσω να κάθεσαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καμια επαφη με τους περστικουσ..η αυλη κ το σπιτι ειναι στο πισω μερος της πολυκατοικιας οπου κανεις αλλος δενεχει προσβαση οσο για τον ηλιο ειναι πολυ φωτεινο γτ εχει τοιχους γυρω η αυλη καπου στα 4 μετρα.το σπιτι καπου 15νταετιας ειναι κ εχει σιτες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καμια επαφη με τους περστικουσ..η αυλη κ το σπιτι ειναι στο πισω μερος της πολυκατοικιας οπου κανεις αλλος δενεχει προσβαση οσο για τον ηλιο ειναι πολυ φωτεινο γτ εχει τοιχους γυρω η αυλη καπου στα 4 μετρα.το σπιτι καπου 15νταετιας ειναι κ εχει σιτες κλπ.

 

 

Τότε μια χαρά είναι θεωρώ.. Και για τι περιοχή μιλάμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έμενα σε ισόγειο (υπερυψωμένο) για δυο χρόνια. Τα περισσότερα προβλήματα που αναφέρονται είναι δεν τα αντιμετώπισα. Κατσαρίδες υπάρχουν παντού ακόμα και στον τρίτο όροφο, η βρώμα και η φασαρία και η ασφάλεια είναι σχετικά με την περιοχή που μένεις.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να κοιμάσαι το καλοκαίρι με ανοιχτά παράθυρα (εγώ κατέβαζα τα πατζούρια και άφηνα ανοιχτό το τζάμι από μέσα).

Τα θετικά είναι ότι είναι φτηνότερα και μπορείς να επικαλεστείς τα «μειονεκτήματα» για μεγαλύτερη έκπτωση ενοικίου, λιγότερα κοινόχρηστα, δεν έχεις σκάλες (χρήσιμο αν χρησιμοποιείς ποδήλατο, καρότσι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ημουν 2 χρονια σε ισογειο διαμερισμα και δεν ειχα κανενα θεμα (ουτε φασαριας, ουτε βρωμιας, ουτε εντομων). Το διαμερισμα ομως εβλεπε στο πισω μερος της πολυκατοικιας, οποτε ηταν ησυχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως σε καθε σπιτι/διαμερισμα ετσι και ισογειο απο ισογειο διαφερει.

Σε αλλα ισχυουν πολλα απο οσα γραφτηκαν, ενω αλλα οχι μονο δεν εχουν κανενα θεμα, αλλα ειναι καλυτερα κι απο ρετιρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε ρετιρέ νομίζω είμαι χειρότερα... Ζέστη, κρύο και όλα τα ζωύφια συν όλα τα πουλιά που κάνουν βόλτες για χεσιμο στο μπαλκόνι μας.. Μαρτύριο Δηλαδή.

Μόλις κοντεύει καλοκαίρι με πιάνει τρέλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισόγειο κοντά δύο χρόνια τώρα. Βασικά έχει 1.5 μέτρο ύψος η βεράντα μου, πίσω βλέπω κήπο, όλο για εμένα αφού δεν μένει κανείς κάτω. 60 τετραγωνικά + 150-200 πίσω, πεύκα για σκιά το καλοκαίρι (λίγο μπελάς τώρα με τη γύρη) και 15 ευρώ κοινόχρηστα το 5άμηνο.

Στην πιο ήσυχη γειτονιά του Χαϊδαρίου, έχω κοιμηθεί και με ανοιχτό παράθυρο μόνο σίτα.

Μόνη μαλακία ότι βλέπουν άλλοι μέσα στο σπίτι μου από μπροστά, αλλά με κουρτίνα όλα κομπλέ. Νομίζω είναι λίγο ότι κάτσει. Η κοπέλα μου είναι σε ισόγειο στο Αιγάλεω και είχε θέμα με κατσαρίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε ισόγειο, υπερυψωμένο (~1.5 μέτρο μπροστά). Απο κάτω κλειστό υπόγειο. Η πρόσοψη βλέπει ήρεμο δρόμο και πίσω μικρή αυλή. Σε πολυκατοικία το διαμέρισμα. Μειονέκτημα ο θόρυβος. Μένει απέναντι ένας κωφός που είναι το παιδί για όλα τα θελήματα και του πιάνουν κουβέντα όλοι. Γείτονες μαζεύονται στις αυλές τους και κάνουν φασαρία και μικρή ηχομόνωση στη πολυκατοικία (ακούω πόρτες-βρύσες-τρεχαματα από τους από πανω). Γενικά είμαι αρκετά ευαίσθητος με το θόρυβο και ενοχλούμαι.

Κοινοχρηστα φυσιολογικά θα έλεγα για το διαμέρισμα- 15 το μήνα περίπου (πολυκατοικία γαρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...