Προς το περιεχόμενο

Δηκτικά posts προς απάντησιν ερωτημάτων στην ενότητα του Προγραμματισμού


παπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά εγώ γράφω στο φόρουμ επειδή εξηγώντας κάτι σε κάποιον, αυτό το κάτι το μαθαίνω καλύτερα. Και δεύτερον επειδή μπορεί να μάθω κάτι από κάποια απορία άλλου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Timon καλα νταξει λεγε εμενα σκοταδιστη και αμα ποτε σου τυχει

να πας σε επιστημονα κοιτα να βασιστεις σε αυτα που λεει μονο και οχι σε αυτα

που έχουν αποδειχθει εμπρακτα και εχουν αξιολογηθει ως εργο του και απο αλλους

και αμα δεν πεσεις τρελο θύμα εξαπατησης εγω θα χασω στοιχημα. :P

 

Θα καταλαβεις οτι αυτο που εγραψες "οτι λες μετραει" ειναι αστειο.... καταρχην τα λογια δεν κοστιζουν

και ο καθενας μπορει να σου πει ψευτιες για δικους του λογους...... ελεος! Εδω ενας γνωστος ελεγε οτι

σιχαινεται τα ψεμματα και τον τσακωσα να τα λεει!!!!!!!! χαχχχαα

 

Δεν εκρινα τον defacer για αυτα που ξερει...... εγω σχολιασα οταν αρχισε να λεει για εργασιακους χωρους

και επαγγελματικα εκει εκανα παραθεση.... εκανα απλα μια ερωτηση γιατι η πικρη αληθεια πλεον ειναι οτι δουλευουν ελαχιστοι.......

τουλαχιστον στην Ελλαδα. Εκτος και αν βρεθηκε καμια δημοσια θέση να τρυπωσει κανεις που δεν το κατηγορω

γιατι με τετοια κριση ειναι η μονη σιγουρη θεση πλεον!!!!!!!!!!!!!!! Και μην αρχισετε περι δημοσιων κτλπ

 

@imithee εγω αυτο προτεινα.... οτι εφοσον η απορια καποιου θα σου φανει γελοια

απλα μην απαντας , δυσκολο να κανεις τον αλλον να σταματησει το χουι του αν το κανεις για αυτο κ απαντας πχ . Αν θελετε να συνεχισετε να απαντατε καντε το. Εσεις θα χαλιεστε

γιατι τυποι που θα εχουν τετοιες αποριες θα εμφανιζονται συνεχεια.... Ακομη και ετοιμη εργασια

θα θελει ο αλλος απο σενα... σοκαρεσαι? απλα μην απαντησεις. Και εγω εχω τυχει να θελησω κατι έτοιμο

αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι τεμπελης. Μπορεις να τσεκαρεις οτι κάποιος ΔΕΝ ειναι συχνο μελος και αν θελει κατι ετοιμο να τον απορριψεις. Γιατι ξερεις οτι εφοσον δεν μπαινει συχνα απλα χρησιμοποιει το φορουμ οταν ειναι να παρει και γεια σας μετα!!!! Απλα μια προταση δικια μου ειναι η παραπανω που πιστευω θα βελτιωσει το φορουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συνεισφέρω και γω στη συζήτηση λίγο...

 

Νομίζω ότι κάθε φορά που τίθεται ένα τέτοιο ερώτημα,θα πρέπει να γνωρίζουμε το πόσο γνώστης είναι αυτός που ρωτάει και το τι υπόβαθρο έχει.

Είναι διαφορετικό πράγμα να ρωτάει ένας 16χρονος που ξεκινά να γράφει κώδικα,διαφορετικό να ρωτάει ένας 50άρης που ξεκίνησε από χόμπυ προγραμματισμό και διαφορετικό ένας φοιτητής πληροφορικής όπως και ένας πτυχιούχος.

Αν εγώ που είμαι άσχετος με φωτοβολταικά ρωτήσω τι κόστος έχει η συντήρηση ενός τέτοιου συστήματος είναι φανερή η ερώτηση:

 

Με ενδιαφέρει το οικονομικό χωρίς να μπω σε λεπτομέρειες και αναλύσεις.Οπότε θεωρώ ότι μία ξερή απάντηση με καλύπτει και αυτό ζητάω.

 

Το παιδί που άνοιξε το θέμα δεν το ξέρω.Οπότε θεωρώ ότι αν χρειαζόταν πληροφορίες και αναλύσεις,θα είχε ήδη ψάξει στο νετ και θα είχε βρει καθώς αυτοί οι αλγόριθμοι είναι στις μισές σελίδες που ασχολούνται με πληροφορική.

Πάντως είμαι υπέρ του να ψάχνουμε λίγο μόνοι μας και μετά αν δεν καταλαβαίνουμε κάτι(είτε λόγω γλώσσας κλπ) να ρωτάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι σου είπε σε άλλο νήμα και ίσως να έχεις δίκιο εκεί. Στο παρόν νήμα όμως, πριν να κατηγορήσεις ότι στην λέει, δες τι έγραψες.

 

Ζητάς βοήθεια για ένα θέμα για το οποίο υπάρχει ένας τεράστιος όγκος πληροφοριών (όχι απλά θα βρεις στα Ελληνικά περισσότερα από όσα θέλεις αλλά μέχρι και στα αρχαία αιγυπτιακά θα βρεις) και βάζεις και όρους στους πιθανούς helpers. Αν δείξεις τα δύο μηνύματα σε ένα άτομο που δεν ξέρει ούτε το δικό σου χαρακτήρα ούτε του defacer, πιστεύω θα βρει το δικό σου πιο προσβλητικό. Εγώ όταν το διάβασα μου φάνηκε σαν εντολή λοχαγού. "Γράψτε για αυτούς τους αλγορίθμους. Όποιος γράψει κατεβατά 10 μέρες κράτηση".

 

Ίσως να σου φαίνεται τελείως υπερβολικό αυτό που γράφω αλλά μην ξεχνάς ότι οι περισσότεροι δεν γνωριζόμαστε οπότε και δεν γνωρίζουμε τον χαρακτήρα του άλλου. Επίσης ο γραπτός λόγος κάνει πιο δύσκολο να καταλάβεις τον άλλον.

 

Τέλος, να τονίσω ότι ούτε θέλω να σου την πω ούτε να σε αποθαρρύνω από το να ζητήσεις βοήθεια στο μέλλον.

 

ξέρω τι έχω γράψει, δεν χρειάζεται να διαβάσω...

 

συγκεκριμένα, πρωτού μπει στο ψητό (το θέμα) έχει σχολιάσει διάφορα όπως

 

1)

Μου πήρε περίπου 5 δευτερόλεπτα να βρω αυτό: http://en.wikipedia....n_of_algorithms, σίγουρα λιγότερο απ' όσο σου πήρε να κάνεις αυτό το post. Δοκίμασες να το κάνεις μόνος σου;

 

2)

http://www.insomnia....e-vs-try-catch/

Answer: #5

Απο κει και πέρα είναι φανερό από τον κώδικα ότι δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύουν απολύτως βασικά πράγματα στη C#.

 

δεν χρειάζονται τέτιου είδους σχόλια.

 

ΥΓ: είδα διάφορα σχόλια πιο πάνω που δεν νομίζω να έχουν και καμιά σχέση με την πραγματικότητα, το ότι εγώ ζήτησα κάτι εύκολο κύριε @defacer με κάνει άνθρωπο που δεν ψάχνει και τα θέλει όλα έτοιμα?

 

κύριε @Timo το ίδιο ισχυει και για σένα, το ότι ζητάει κάποιος κάτι "έτοιμο" τον κάνει τεμπέλη?

 

το παραμικρό το κάνατε τόσο...

 

Θανκς Anubis για το lecture11.ppt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγκεκριμένα, πρωτού μπει στο ψητό (το θέμα) έχει σχολιάσει διάφορα όπως

 

2)

http://www.insomnia....e-vs-try-catch/

Answer: #5

 

"Απο κει και πέρα είναι φανερό από τον κώδικα ότι δεν έχεις καταλάβει πως δουλεύουν απολύτως βασικά πράγματα στη C#."

 

δεν χρειάζονται τέτιου είδους σχόλια.

 

το παραμικρό το κάνατε τόσο...

 

Μήπως αυτό που μας λες το έκανες εσύ ? Βλέπω πολύ κόσμο όχι μόνο σε φόρα και τέτοια αλλά και στη ζωή του ακόμη να του λες γεια και να παρεξηγείται. Θυμάμαι συμμαθητές να τους λέει ο δάσκαλος πχ "δεν έλυσες σωστά την άσκηση" και αυτοί να νευριάζουν γιατί το εξέλαβαν ως "είσαι χάλια στα μαθηματικά". Το παραπάνω σχόλιο λέει απλά ότι δεν έχεις καταλάβει ακόμη πως να εκφράζεις κάποιες έννοιες στο προγραμματισμό (και ίσως ειδικά στην c#). Δεν λέει "είσαι βλάκας και πρέπει να παρατήσεις αμέσως τον προγραμματισμό". Μην βλέπετε δράκους εκεί που δεν υπάρχουν και ότι όλοι είναι εχθροί που σας μισούν και θέλουν να σας βλάψουν. Όταν βλέπεις ένα "αρνητικό" σχόλιο, μην λες "δεν χρειάζομαι τέτοια σχόλια" αλλά σκέψου τι εννοεί ο χριστιανός και γιατί το έγραψε. Μήπως κάνεις κάτι λάθος και μπορείς να το βελτιώσεις ?

 

Επίσης παρέλειψες να αναφέρεις ότι μετά το παραπάνω "σχόλιο που δεν χρειάζεσαι", είχε 5 + 2 "bullets" με συμβουλές για το πως να βελτιώσεις τον κώδικά σου. Άρα μήπως ο defacer δεν ήταν κακός και είρων που ήθελε να σου κάνει κακό αλλά προσπάθησε να σε βοηθήσει ? Τέτοιου επιπέδου "αρνητικά σχόλια" έλα και λέγε μου όλη μέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ: είδα διάφορα σχόλια πιο πάνω που δεν νομίζω να έχουν και καμιά σχέση με την πραγματικότητα, το ότι εγώ ζήτησα κάτι εύκολο κύριε @defacer με κάνει άνθρωπο που δεν ψάχνει και τα θέλει όλα έτοιμα?

 

Δεν είμαι σίγουρος σε ποιά σχόλια αναφέρεσαι, μήπως μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος;

 

Η δεύτερή σου ερώτηση είναι αρκετά προβοκατόρικη. Δεν ξέρω αν είσαι άνθρωπος που τα θέλει όλα έτοιμα γενικά, αλλά αν κρίνουμε μόνο από το συγκεκριμένο post (και δεν έχουμε και πολλά περισσότερα δεδομένα στη διάθεσή μας) τότε η απάντηση είναι μονολεκτικά "ναι". Όχι γιατί ζήτησες "κάτι εύκολο" γενικότερα, αλλά γιατί

  1. Ζήτησες κάτι τόσο εύκολο που βγαίνει πρώτο αποτέλεσμα στο google χωρίς καν να γράψεις τη λέξη "ταξινόμηση" (!!!)
  2. Ζήτησες κάτι που ήταν φανερά προορισμένο για κάποιου είδους εξετάσεις
  3. Ζήτησες μασημένη μπουκιά
  4. Το ζήτησες με θράσος

Αλλά δε χρειάζεται να πιστέψεις εμένα. Πήρα την πρωτοβουλία να ποστάρω την ερώτησή σου όσο πιο πιστά μεταφρασμένη μπορούσα εδώ. Για να δούμε πως θα πάει...

 

δεν χρειάζονται τέτιου είδους σχόλια.

 

Το σχόλιο στο οποίο αναφέρεσαι ("δεν έχεις καταλάβει βασικά πράγματα") στην ουσία του είναι το πιο ακριβές συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω για την κατάσταση με βάση τα δεδομένα που έχω. Αλήθεια, that's the best I can do.

 

Για ποιό λόγο ακριβώς πιστεύεις ότι "δε χρειάζεται"; Εσύ αν δεις κάποιον να προσπαθεί να δουλέψει το mouse με τον αγκώνα δε θα του πεις ότι δεν έχει καταλάβει πώς χρησιμοποιείται το mouse? Παρόλο που θα είναι φανερό σε σένα (όπως είναι και σε μένα στην προκειμένη) ότι ο άλλος δεν έχει καταλάβει βασικά πράγματα και επιπλέον το πιθανότερο είναι πως δεν ξέρει ότι δεν το έχει καταλάβει; Προσπαθώ λοιπόν με τον ίδιο τρόπο να σε σκουντήσω και να σου πω κάτι σαν "το κάνεις τελείως ανάποδα".

 

Τώρα είναι γεγονός ότι μεγάλη μερίδα ανθρώπων δεν αντιδρά καλά σε τέτοιου είδους αντιμετώπιση. Τι να κάνουμε... Προσωπικά δεν το κάνω ούτε από κακία ούτε από βλακεία, το κάνω γιατί όπως και ο imitheos έτσι ακριβώς θα ήθελα να μου κάνουν και μένα αν βρεθώ στην αντιπέρα όχθη: όταν δεν καταλαβαίνω που παν τα 4 θέλω να μου πουν "δεν καταλαβαίνεις που παν τα 4" για να αντιληφθώ ακριβώς το πώς έχει η κατάσταση (ακριβής αντίληψη της πραγματικότητας: το πρώτο απαραίτητο βήμα για βελτίωση)¹.

 

Αν είχαμε κάποιου είδους σχέση (προσωπική ή επαγγελματική) πιθανόν να το χειριζόμουν διαφορετικά, όμως δεν έχω ούτε τη διάθεση ούτε το χρόνο να αντιμετωπίζω την κάθε ερώτηση στο internet σα να την είχε κάνει ο favorite μαθητής μου. Αν δε γουστάρεις, απλά πες ότι δε σου αρέσει ο τρόπος μου -- θα σταματήσω να σου απαντάω και θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι.

 

¹ Δεν ξέρω αν για σένα οι προτάσεις "έκανες μεγάλη βλακεία" και "είσαι μεγάλος βλάκας" έχουν διαφορά. Για μένα έχουν τεράστια. Αν μου πεις το δεύτερο δε θα τα πάμε καλά. Αν όμως μου πεις το πρώτο μπορεί και να σε θαυμάζω γι' αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κύριε @Timo το ίδιο ισχυει και για σένα, το ότι ζητάει κάποιος κάτι "έτοιμο" τον κάνει τεμπέλη?

 

Να με συμπαθάς, αλλά πουθενά δεν χρησιμοποίησα την λέξη τεμπέλης. Οπότε, μήπως κάτι δεν κατάλαβες καλά από αυτά που γράφτηκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν για σένα οι προτάσεις "έκανες μεγάλη βλακεία" και "είσαι μεγάλος βλάκας" έχουν διαφορά. Για μένα έχουν τεράστια.

 

A να γεια σου (τι δόκιμες εκφράσεις χρησιμοποιώ ο άτιμος :P) Ακριβώς το ίδιο που είπα και εγώ πριν αλλά εσύ το είπες με σύντομα και πιο ευκολονόητα λόγια. Πάρα πολύς κόσμος όταν του λες το 1ο το ερμηνεύει ως το 2ο και νευριάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά εγώ γράφω στο φόρουμ επειδή εξηγώντας κάτι σε κάποιον, αυτό το κάτι το μαθαίνω καλύτερα. Και δεύτερον επειδή μπορεί να μάθω κάτι από κάποια απορία άλλου.

 

Μια απο τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφτασε και η στιγμη για το λινκ : http://www.catb.org/...-questions.html

 

κάτι για απαντήσεις προς τους Insomaniacs έχει;

 

πραγματικά είναι για πολλά γέλια το τοπικ αυτό, μπαίνει κάποιος γράφει "ψάχνω υλικό για το ταδε" και αμέσως αρχίζει το δράμα...

 

μλκια μου, έπρεπε την ερώτηση μου να την κάνω εδώ http://www.insomnia....μες-απαντήσεις/

 

http://www.youtube.com/watch?v=wWb_fdAqEAM

χαλαρώστε και απολαύστε το κομμάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι για απαντήσεις προς τους Insomaniacs έχει;

 

πραγματικά είναι για πολλά γέλια το τοπικ αυτό, μπαίνει κάποιος γράφει "ψάχνω υλικό για το ταδε" και αμέσως αρχίζει το δράμα...

 

Οχι, εχει απαντησεις μονο για σενα και ολους τους υπολοιπους ,που πεφτουν απο τα συννεφα οταν τους απαντανε οπως ο defacer :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην λέμε(λέτε) ότι δεν έψαξα πριν ποστάρω, σας παρουσιάζω αυτά που βρήκα με 2-3 λεπτά ψαξίματος...

 

αυτό που έψαχνα το λέει καθαρά στην πρώτη παράγραφο απλά εγώ δεν τα διάβαζα και έκανα Scroll-down για tables, αυτή είναι και η μόνη μλκια μου

 

εγώ παραδέχτηκα την μλκια μου, ας σας πω και την μλκια αρκετών εδώ μέσα.

Αρχίσατε διάφορα υβριστικά σχόλια, προσβλητικά, απλά κάνετε τον χαβαλέ σας και μπράβο σας απλά μην κάνετε χαβαλέ εις βάρος άλλου, σε αυτό το τοπικ μερικοί δεν ήσασταν καθόλου ώριμοι (βλέπετε μιλάω μόνο για το συγκεκριμένο, δεν λέω ότι σε όλη τη ζωή σας είστε ανώριμοι όπως κάνετε εσείς)

 

εγώ παιδιά θα το λήξω εδώ, απλά είδα αρκετά ενοχλητικά σχόλια και έπρεπε να το ξεκαθαρίσω.

αν θέλετε μερικοί keep-spaming-trolling...

 

Selection sort

In computer science, a Selection sort is a sorting algorithm, specifically an in-place comparison sort. It has O(n2) time complexity, making it inefficient on large lists, and generally performs worse than the similar insertion sort. Selection sort is noted for its simplicity, and also has performance advantages over more complicated algorithms in certain situations, particularly where auxiliary memory is limited.

 

Bubble sort

Bubble sort, sometimes incorrectly referred to as sinking sort, is a simple sorting algorithm that works by repeatedly stepping through the list to be sorted, comparing each pair of adjacent items and swapping them if they are in the wrong order. The pass through the list is repeated until no swaps are needed, which indicates that the list is sorted. The algorithm gets its name from the way smaller elements "bubble" to the top of the list. Because it only uses comparisons to operate on elements, it is a comparison sort. Although the algorithm is simple, most other algorithms are more efficient for sorting large lists.

 

Quick sort

Quicksort is a sorting algorithm developed by Tony Hoare that, on average, makes O(n log n) comparisons to sort n items. In the worst case, it makes O(n2) comparisons, though this behavior is rare. Quicksort is often faster in practice than other O(n log n) algorithms.[1] Additionally, quicksort's sequential and localized memory references work well with a cache. Quicksort can be implemented with an in-place partitioning algorithm, so the entire sort can be done with only O(log n) additional space.[2]

 

Quicksort (also known as "partition-exchange sort") is a comparison sort and, in efficient implementations, is not a stable sort.

 

Selection sort

In computer science, a Selection sort is a sorting algorithm, specifically an in-place comparison sort. It has O(n2) time complexity, making it inefficient on large lists, and generally performs worse than the similar insertion sort. Selection sort is noted for its simplicity, and also has performance advantages over more complicated algorithms in certain situations, particularly where auxiliary memory is limited.

 

Αλγόριθμοι ταξινόμησης

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1:%CE%91%CE%BB%CE%B3%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CE%BF%CE%B9_%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...