Προς το περιεχόμενο

Nokia Lumia 920 με PureView και Windows Phone 8


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί; Επειδή διαφωνώ δεν έχω διαβάσει τι είπε; Επειδή θεωρώ καχύποπτες μερικές κραυγαλέες αντιδράσεις δεν έχω διαβάσει τι είπε; Επειδή δεν δέχομαι αμάσητα αυτά που ταιριάζουν με την άποψη σου δεν έχω διαβάσει τι είπε; Κατηγόρησε με άμα θέλεις στο ότι δεν θέλω να συζητάω όχι ότι δεν τα διαβάζω.

Αν διαφωνείς, δεν έχεις να παρά να συζητήσουμε το γιατί. Να παραθέσεις τα δικά σου δεδομένα που έρχονται σε αντίθεση με τα δικά του και να γίνει μια κόσμια συζήτηση. Αντ' αυτού μου λες ότι απλά δέχομαι μια καλά τεκμηριωμένη άποψη... well yes, that's what I do..

 

Θυμάσαι μήπως το surface και πόσο ωραία δούλευε στις παρουσιάσεις; Συνεχίζεις το ίδιο ατόπημα... κατηγορείς για κάτι που ΘΑ γίνει στο μέλλον και σαν απάντηση μου παραθέτεις αυτό που ΘΑ γίνει στο μέλλον. Μακάρι να γίνει αύριο το google glass, θα το ήθελα πολύ... αλλά δεν θα γίνει.

 

Δεν είναι ατόπημα, γιατί έχεις αφήσει έξω το context. Μου λες ότι η microsoft μπαίνει σε ένα χώρο όπου έχουν στερέψει οι ιδέες. Και σου δείχνω ξεκάθαρα ότι όχι απλά δεν έχει στερέψει από ιδέες, αλλά και ο ανταγωνισμός είναι ήδη χρόνια μπροστά (Google Now, Siri), αλλά και συνεχίζουν να αλλάζουν το παιχνίδι με τέτοιο τρόπο που ένα smartphone-απάντηση και μόνο, δεν θα κάνει τίποτα. Ψάξε και διάβασε λίγο για το ακρωνύμιο SoLoMo (Social, Local, Mobile) Σκέψου τώρα, τι το τόσο σημαντικό θα έκανε την microsoft να κάνει κάτι τόσο τραγικό, όσο τα windows 8?

 

Δεν είναι όλα τεχνικά προβλήματα... σε μερικά συμφωνώ (γενικά) αλλά από στα πιο πολλά όχι. Είναι κλάψα και προσπάθειας συμπλήρωσης 101 εγγραφών. Και αυτά που με πειράζουν τα έχω αναφέρει και καυτηριάσει στο παρελθόν. Το λοιπόν ποιο είναι; είπε κανείς ότι είναι τέλειο; υπάρχει τέλειο; ποιο καλύπτει της ανάγκες μας δεν είναι το θέμα;

 

Η λίστα που σου παραθέτω δεν έχει περιθώρια συμφωνίας ή διαφωνίας. Είναι μειονεκτήματα του WP7.5 σε Lumia συσκευή της Nokia. Απλά μαθηματικά. Εγώ είμαι αυτός που σου λέω ότι τα τεχνικά προβλήματα έρχονται σε δεύτερη μοίρα μπροστά στα πραγματικά προβλήματα της Nokia και της Microsoft, τα οποία και αναλύουν Tomi και Kindel μια χαρά, απλά "δεν συμφωνείς"...

 

Μήπως να χρησιμοποιούσες μια Windows Phone συσκευή προτού πόσταρες τέτοια link? Αν το είχες κάνει θα ήξερες πως πάρα πολλά απο αυτού που αναφέρει δεν ισχύουν.

 

Μιλας για marketing και βάζεις Video για το project glass. Ένα ανέτοιμο προιόν το οποίο αυτή την στιγμή δεν μοιάζει με τίποτα με αυτό που είδαμε στο trailer της Google. Άτομα που το χρησιμοποίησαν μιλάνε ότι είναι άβολα (έπρεπε να κλείνουν το ένα μάτι για να δούνε τις πληροφορίες) και σε αποπροσανατολίζουν. Το αν θα πιάσουν τα AR glasses στο προσεχές μέλλον μου είναι αρκετά αμφίβολο και λόγω ότι το hardware δεν είναι ακόμη έτοιμο αλλά και για όλα τα privacy/security θέματα που θα προκύψουν. Τέτοια projects πάντως υπάρχουν και στην Microsoft, μιλάμε για μια εταιρεία με διπλάσιο budget σε R&D απο την Google. To theverge πρόσφατα είχε δεί κάποια απο αυτά τα projects.

http://www.theverge....earch-lab -tour

 

Αυτά και τέλος το offtopic επιστροφή στο 920

 

Lumia 920 Yellow Unboxing (Parts)

 

Sorry, τώρα το είδα. Correct, η συγκεκριμένη λίστα είναι για Lumia που είναι το πιο κοντινό σε "vanilla wp7". Σε άλλα windows phones πολλά θέματα έχουν λυθεί με παρέμβαση των κατασκευαστών (Samsung, HTC πχ)

 

H microsoft reasearch μπορεί να (και έχει) καλά project. Το kinect, αν και δεν βγήκε από την MR, εέκανε μεγάλο καλό από την άποψη ότι χαμήλωσε το κόστος τέτοιων συσκευών ώστε να είναι πρακτικά στο range που να μπορεί να τα αγοράσει ο μέσος άνθρωπος. Αλλά χάνεις το point μου. Το Glass αλλάζει το παιχνίδι ως αναφορά το πως αλληλεπιδρά ο άνθρωπος, on the road, με το κοινωνικό του περιβάλλον και το γύρω χώρο. Επιπλέον του glass, έχουμε τα smart TV, τα αυτοοδηγούμενα αμάξια, όλα εκ των οποίων είναι demo αυτή τη στιγμή, ανέτοιμα για μαζική χρήση, αλλά έχουν τον ίδιο στόχο στρατηγικά.

 

Θα διαφωνήσω ότι είμαι offtopic, εκτός αν δεν μας απασχλούν τα προβλήματα του WP. Αν "δεν πρέπει" να συζητάμε για αυτά σε αυτό το forum, ζητώ συγνώμη. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 237
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

c4lex όσο προκλητικός και αν προσπαθείς να γίνεις με την δευτερη σου αναφορά στο φορουμ και τον τρόπο λειτουργίας του, δεν τα καταφερνεις. Ειπα να προσπαθήσω να κανω σοβαρό διάλογο μαζί σου πάρα αυτά που αναφέρθηκαν στην αρχή άλλα ματαια. Ας το κλείσουμε εδώ λοιπόν... η nokia και η microsoft είναι χωρίς στρατηγικό σχέδιο και σε θολά νερά, τα wp για χαζούς θύματά του marketing και το google glass οτι πιο σημαντικό στον χώρο τω smartphone τα τελευταία χρονια.

 

Ας επιστρέψουμε τώρα στο lumia 920

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε καταφέρνω καν να σας βάλω να συζητήσετε με επιχειρήματα επί του θέματος των προβλημάτων της Nokia και κατ' επέκταση της σειράς Lumia. :P

Anyway, όσοι θέλουν να δούνε κάτι πέρα από ανακοινώσεις marketing, θα τα διαβάσουν.

 

Για τους υπόλοιπους, χάρηκα που τα είπαμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμείς... και για να συνεχίζουμε να χαιρόμαστε μην προσπαθήσεις να ξανά προκαλέσεις με ειρωνείες για το φόρουμ γιατί δεν θα διακοπεί μόνο η συζήτησή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Sorry, τώρα το είδα. Correct, η συγκεκριμένη λίστα είναι για Lumia που είναι το πιο κοντινό σε "vanilla wp7". Σε άλλα windows phones πολλά θέματα έχουν λυθεί με παρέμβαση των κατασκευαστών (Samsung, HTC πχ)

 

 

 

Θα διαφωνήσω ότι είμαι offtopic, εκτός αν δεν μας απασχλούν τα προβλήματα του WP. Αν "δεν πρέπει" να συζητάμε για αυτά σε αυτό το forum, ζητώ συγνώμη. :P

 

Η συγκεκριμένη λίστα είναι είναι για γέλια και μάλλον φτιάχτηκε απο άτομο που έχει δεί τα windows phone μόνο σε video στο Youtube. Εσύ βέβαια συνεχίζεις να αποδεικνύεις την άγνοιά σου για το συγκεκριμένο λειτουργικό λέγοντας ότι τα Lumia είναι ότι πιο κοντινό σε "vanilla wp7" όταν στην πραγματικότητα χάρη στις εφαρμογές της ΝΟΚΙΑ είναι το ακριβώς αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Privateer Seriously, πάρε ένα Lumia στα χέρια σου πρώτα.

 

@alexzzz Oh, don't worry about that. Γράφω για να συζητήσουμε με επιχειρήματα για κάποια θέματα που αναφέρονται. Αν δεν υπάρχει διάθεση συζήτησης, δεν υπάρχει και λόγος να γράφω.

 

With love,

Alex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σου κάνει? :P

 

http://www.insomnia.gr/reviews/_/smartphones/nokia-lumia-900-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-r106

 

FYI έχουν περάσει απο τα χέρια μου αρκετά Lumia. Αντίθετα για σένα αρχίζω να πιστεύω πως η μόνη σου εμπειρία απο Windows Phone είναι 10 λεπτά στον Γερμανό της γειτονιάς σου.

 

P.S.: Ποια θέματα στα Windows Phone έχουν λυθεί με την παρέμβαση των Samsung, HTC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν ήμουν mod, όποιος έγραφε "φιλικά" στο τέλος, θα έφευγε. Φασιστικά, Αίμα-τιμή-ban στη στιγμή. :-D

 

 

i like how you are thinking :lol:

 

Μάλλον η ΝΟΚΙΑ μας διάβαζε και είπε να τρολάρει λίγο τον c4lex

 

Nokia Suite now supports Lumia handsets, lets you sync with Outlook directly

 

The latest version of Nokia Suite, now out in Nokia’s beta labs brings support for Nokia’s Lumia handsets, and will allow users to sync directly with Microsoft Outlook, copying contacts and Calendar entries, a much requested feature for some years.

The app will also allow uses to copy pictures from their phone without the Zune client.

 

vanilla wp7 indeed :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σου κάνει? :P

 

http://www.insomnia....παρουσίαση-r106

 

FYI έχουν περάσει απο τα χέρια μου αρκετά Lumia. Αντίθετα για σένα αρχίζω να πιστεύω πως η μόνη σου εμπειρία απο Windows Phone είναι 10 λεπτά στον Γερμανό της γειτονιάς σου.

 

P.S.: Ποια θέματα στα Windows Phone έχουν λυθεί με την παρέμβαση των Samsung, HTC?

 

Το 900άρι κι εγώ και η λίστα είναι ιδιαίτερα ακριβής. Για πες μας λοιπόν, εσύ που έχεις το 900άρι, τι απ' όλα στην λίστα δεν ισχύει? Γιατί εγώ έχω βρει το thread ιδιαίτερα ακριβής σε αυτά που αναφέρει...

 

 

(With all due respect, bannάρετέ με αν έτσι συνηθίζετε εδώ... Σας αναφέρω άρθρα ιδιαίτερα τεκμεριωμένα από ανθρώπους του χώρου και μου απαντήσατε με Ad Hominem και για τον Tomi και Kindel και σε μένα προσωπικά. That's horrible, lol...

 

http://en.wikipedia....wiki/Ad_hominem)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω το lumia 920 παραπανω απο 1 χρονο.

 

Τον φλεβαρη του 11 μου εκλεψαν το galaxy μου και αποφασισα να μην ξαναγυρισω σε αντροιντ. Ειχα στο

ματι το Lumia 900, ομως οταν η Νοκια ανακοινωσε πως δεν θα παρει win 8, (και το ανακοινωσαν σε

λαθος χρονο κατα την αποψη μου) απλα σκεφτηκα πως θα ηταν προτιμοτερο να περιμενω για τον αντικαταστατη

της τωρινης ναυαρχιδας.

 

το μονο που θελω να τσεκαρω απο τα reviews και feedback, ειναι το κατα ποσο η καμερα του lumia θα υπερτερει αυτης

του καλυτερου μοντελου win 8 της Samsung. Που μαλλον θα το κανει αλλα ας περιμενουμε τις επισημες μετρησεις.

 

Πιστευω πως αυτη τη φορα η MS & ΝΟΚΙΑ χτυπησαν διανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...