Προς το περιεχόμενο

Γιατί to cpuz βλέπει τη μνήμη 400MHz ενώ είναι 1066 MHz?


skfn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγγνωμη για της καθυστέρηση έλειπα και έγιναν τόσα πολλά στη απουσία μου.

 

Y.Γ.

Σορυ που θα στην χαλάσω, αλλά πήγες και έδωσες τόσα χρήματα για DDR2 και μάλιστα 1066αρες! :confused: Έπαιρνες CPU/MB/DDR3 2 κλάσεις πάνω από τα δικά σου

Για να "παίξω το ξεκίνησα φοβόμουν να πάω σε κάτι καινούργιο μη το χαλάσω, άρχισα με μεταχειρισμένα και έτσι εν γνώσει μου το ξεκίνησα.

Άλλωστε η γνώση πληρώνεται"

 

Λες ε? Πιθανόν πάντως.

 

Αν δει το ταμπελάκι πάντως θα ξέρουμε σίγουρα

 

και εδω φώτο από τις θήκες που μου έστειλαν (τις πήρα με άλλες ψύκτρες επάνω), και τα 3 slot που λείπουν.

οι μνήμες αγοράστηκαν με διαφορά μηνών από άλλο πωλητή

Ευχαριστώ

post-238867-0-15455100-1347034260_thumb.jpg

post-238867-0-25745500-1347034312_thumb.png

post-238867-0-93891200-1347034330_thumb.png

post-238867-0-33170100-1347034351_thumb.png

post-238867-0-46600900-1347034909_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Πολυ απλα οι μνημες μπορουν να παιξουν σε περιπτωση Overclock στα 1066 χωρις προβλημα.καποιες 800αρες δεν θα μπορουσαν να παιξουν εκει.ε αυτες μπορουν.δεν σημαινει οτι μπορεις να τα πας μπαμ μπαμ με μια ρυθμιση στο Bios Και να τις αλλαξεις,πρεπει να παιξεις με πολλαπλασιαστες,fsb και τετοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες ε? Πιθανόν πάντως.

 

Αν δει το ταμπελάκι πάντως θα ξέρουμε σίγουρα

 

Δεν χρειάζεται να δούμε ταμπελάκι, το cpuz αναφέρει ως part number το 2G-UDImm(Kingston 2G-UDIMM 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

frequencyof(CPU-Z) * 2

 

δεν ξέρω πολλά από μνήμες αλλά πρέπει να είναι σε Dual core(δεν θυμάμαι ακριβώς την ορολογία, απλά είναι σαν τους επεξεργαστές που έχουν 2 cores)

 

δηλαδή παράλληλα μεταφέρονται 2bits.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συγκεκριμενες μνημες ειναι 1066 (533χ2) και παιζουν ανετα εκει. το θεμα ειναι να μπορει να τις "παει" η μητρικη εκει!

 

ειχα τις KHX8500D2K2/2G σε 790GX mobo με Phenom X3 720BE και στο auto επαιζαν σαν 800αρες. τις εβαλα χειροκινητα στα 1066 και ολα οκ, δουλευαν αψογα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να δούμε ταμπελάκι, το cpuz αναφέρει ως part number το 2G-UDImm(Kingston 2G-UDIMM 2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM

Το έψαξες και ισχύει? Τότε έκανε απατεωνιά ο πρώην πωλητής.

 

και εδω φώτο από τις θήκες που μου έστειλαν (τις πήρα με άλλες ψύκτρες επάνω), και τα 3 slot που λείπουν.

οι μνήμες αγοράστηκαν με διαφορά μηνών από άλλο πωλητή

Ευχαριστώ

Δηλαδή σου έστειλαν σκέτες τις ψύκτρες και τις μνήμες με άλλες πάνω? :confused: Γιατί αυτό?

 

Κι ας υποθέσουμε πως είναι οι κανονικές. Είδες τα V που λένε? Θέλουν 2.3 για να παίξουν εκεί. Λίγα Mobo μπορούν να σου δώσουν τόσα με ασφάλεια. Εσύ τώρα τις έχεις με 1.8

Μαμακίες λέω. Μάλλον το version είναι αυτό. Σύμφωνα με αυτό, 1.8 θέλουν

LOL. Δίκιο είχα. Για σφιχτά timings θέλει 5-5-5-15 at +2.2V σύμφωνα με το παραπάνω

 

Οπότε εγώ θα σου έλεγα, κλείσε το κουτάκι σου, άστες 400αρες (800 δηλαδή) αφού και στα 1066 σου είπα δεν θα καταλάβεις διαφορά και συνέχισε σαν να μην έγινε τίποτα :)

 

@Wash είσαι απίστευτος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε εγώ θα σου έλεγα, κλείσε το κουτάκι σου, άστες 400αρες (800 δηλαδή) αφού και στα 1066 σου είπα δεν θα καταλάβεις διαφορά και συνέχισε σαν να μην έγινε τίποτα :)

 

Το πιο σωστό :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έψαξες και ισχύει? Τότε έκανε απατεωνιά ο πρώην πωλητής.

 

 

Δηλαδή σου έστειλαν σκέτες τις ψύκτρες και τις μνήμες με άλλες πάνω? :confused: Γιατί αυτό?

 

 

 

Οπότε εγώ θα σου έλεγα, κλείσε το κουτάκι σου, άστες 400αρες (800 δηλαδή) αφού και στα 1066 σου είπα δεν θα καταλάβεις διαφορά και συνέχισε σαν να μην έγινε τίποτα :)

 

@Wash είσαι απίστευτος!!!

 

Εχουν ψύκτρες μεγάλες με ανεμιστήρες ,και τις εργοστασιακές μου τις έδωσαν αν τυχόν κάτι γίνει , για την εγγύηση.

Φυσικά δεν θα δω διαφορά, αλλά είναι η "διαδικασία" που μου αρέσει , γιαυτό άλλωστε το ξεκίνησα.

Ο καλλίτερος δασκαλος τα λάθη μας.

Ευχαριστώ όλους για την άμεση βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να παίξεις τότε, βάζεις χειροκίνητα timings και voltage όπως σου έβαλα πάνω. Και ρυθμίζεις και τους διαιρέτες.

 

Αν τα υπολόγισα καλά πρέπει να βρεις διαιρέτη που να σου βγάζει πηλίκο 1.6. Οπότε με τα 333 fsb που έχει ο επεξεργαστής σου:

333 x 1.6 = 532, 8 ~= 533

 

Εκεί θα παίξουν ως 1066αρες. Αν δεν βάλεις όμως τάση 2.3 ξέχνα το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι συγκεκριμενες μνημες ειναι 1066 (533χ2) και παιζουν ανετα εκει. το θεμα ειναι να μπορει να τις "παει" η μητρικη εκει!

 

ειχα τις KHX8500D2K2/2G σε 790GX mobo με Phenom X3 720BE και στο auto επαιζαν σαν 800αρες. τις εβαλα χειροκινητα στα 1066 και ολα οκ, δουλευαν αψογα!!

 

Ξεκίνησα με το πιο εύκολο που έγραψε ο cabdik και έγινε.

Nομίζω οτι είναι 1.8V

post-238867-0-08296800-1347105981_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...