Προς το περιεχόμενο

Seagate Barracuda 7200.12 750GB 48,14 € ΑΚΥΡΟ ΛΟΓΩ 'ΤΕΧΝΙΚΟΥ ΛΑΘΟΥΣ'' Ενημερωση!


Sotosgl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Το θέμα ειναι οτι η διαδικασία δεν παίρνει πάνω απο 2 λεπτα και τα οφέλη για όλους μας ειναι τεράστια!

 

 

Η αλλη διαδικασια με το παραβαν παιρνει λιγοτερο απο 2 λεπτα και τα ωφελη (θα μπορουσαν να) ειναι πολυ μεγαλυτερα. Εχεις ξεχασει που ζεις Σωτηρη!

 

Θυμάστε με τον Γερμανό που στείλαμε 20 άτομα τα ίδια τι έγινε;

 

Με τον Παπασωτηριου που στειλαμε 60 ατομα τι εγινε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

matrixxx, on 20 Feb 2013 - 10:18, said:

Η αλλη διαδικασια με το παραβαν παιρνει λιγοτερο απο 2 λεπτα και τα ωφελη (θα μπορουσαν να) ειναι πολυ μεγαλυτερα. Εχεις ξεχασει που ζεις Σωτηρη!

Μα ειναι και Κυριακη που θελω να ξεκουραστω και να παω για καφεδακι να φαω στη μανα μου να δω μπαλιτσα και εχει και γαμω τις μερες που να τρεχω στις ουρες με τα γεροντια. :)

 

Μπα δυστυχως ξερω που ζω αλλα με το να φωναζω σε μια οθονη/τηλεοραση/καφενειο δεν αλλαζει και κατι,αυτα τα εργαλεια εχω,αυτα χρησιμοποιω.

 

Δεν ειμαι κανενας γραφικος αεργος/απλυτος/Superκομματικοποιημενος να παω εξω απο τα Multi/Plaisia/Παπασωτηριου να μοιραζω Α4 με τα προστιμα για τις βρωμιες τους ή να μη τους αφηνω να ανοιξουν με την συμμορια μου μπας και μου δωσουν κανενα ψιλο για να το βουλωσω (τα εχω δει και αυτα)

 

Για μια περιπτωση (ομολογουμενος εξωφρενικα χαμηλη τιμη οπως μας ειχαν πει :) ) επεσε ενα σεβαστο προστιμο,μικρο,μεγαλο θα το δωσει ή οχι αυτο ειναι αλλη ιστορια....Αλλα!Αν μαζευομαστε καθε εβδομαδα που εχουμε ~5 λαθακια/γυφτιες και χαλαμε ενα 5λεπτο θα συνεχισουν οι μαγκες;

 

Γιατι καλα τα "ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΨΩΝΙΖΩ ΑΠΟ ΕΣΑΣ" αλλα με το που ριξουν το δολομα τρεχουν οι ιδιοι και γραφουν "Παρηγγειλα και εγω 10 καταπληκτικη προσφορα".

 

matrixxx, on 20 Feb 2013 - 10:18, said:

Με τον Παπασωτηριου που στειλαμε 60 ατομα τι εγινε;

Δεν εχω ιδεα φιλε μου κοιταω μονο τα δικα μου προβληματα ;)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι καλα τα "ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΔΕΝ ΞΑΝΑΨΩΝΙΖΩ ΑΠΟ ΕΣΑΣ" αλλα με το που ριξουν το δολομα τρεχουν οι ιδιοι και γραφουν "Παρηγγειλα και εγω 10 καταπληκτικη προσφορα".

+1000...

 

Eιχα καποτε μια ωραια συζητηση με ενα στελεχος της ΕΕΤΤ που χειριζεται θεματα οπως η αποδοση προστιμων στις εταιριες κλπ, και του ειχα θεσει (και γραπτως κατοπιν συστασης απο τον ιδιο) αιτηση να αποδιδεται μερος του προστιμου στους καταγγελοντες (ως "ευρετρα" ας πουμε, αφου η παρεμβαση, η αναλυση η δουλεια και ο χρονος σου, απεφερε κερδη/εισπραξεις στο δημοσιο, προσωπικα το θεωρω απολυτως λογικο, οπως πχ οταν βρεις ενα αρχαιο αντικειμενο) περισσοτερο ως αποζημιωση για την ζημία που υπεστησαν (επειδη τετοιου τυπου αρχες δεν ειναι δικαστηρια να επιδικασουν στον καταγγελων αποζημιωση απο την καθε εταιρια, αλλα ειναι αρμοδιες να επιβαλλουν προστιμα υπερ του δημοσιου). Πχ στην εδω περιπτωση απο το 12χιλιαρο θα επρεπε να δωθει στους 5 που εκαναν τις καταγγελιες το λιγοτερο ενα ποσο ισο με την διαφορα στην τιμη (τοτε ή τωρα, οποια ειναι μεγαλυτερη) του εν λογω προϊοντος σε σχεση με τον ανταγωνισμο, μαζι με ενα συμβολικο ποσο (10-20...50?) ευρω για την 'δουλειά' κλπ.

Η λογικη της ανταποδοτικης κοινωνιας/διακυβερνησης οπως θελει το λεει ο καθενας.

 

Αλλα οπως λεει ουσιαστικα και ο sotos εχουμε πηξει στους επαναστατες του πληκτρολογιου (ή της θεωριας αν προτιματε).

 

ΥΓ. Για τον Παπασωτο αν θυμαμαι καλα ειχε επισης επιβληθει προστιμο (υπηρχε μια ψιλο-γενικη ανακοινωση), τωρα αν και πότε εισπραχθηκε ειναι ισως ενα ερωτημα (επισης του Γερμανου ειχε εισπραχθει τελικα?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγνωστο το ποτε ή αν εχουν εισπραχθει,τραβανε και και κανενα αρθρο 69 και μη τον ειδατε.<br /><br />Ο Γερμανος ειχε πλακα μιας και ηταν η πρωτη μου οργανωμενη καταγγελια,μολις ειπα οτι ηταν αδικο που δεν μας αποζημιωνουν και εμας ως θυματα αυτων των τακτικων επεσαν ολοι πανω μου να με φανε γιατι ειχαν την εντυπωση οτι ειμαι ο υπερηρωας των απανταχου θυματων των αθεμιτων πρακτικων μεγαλοαλυσιδων ή ειχαν την εντυπωση οτι ημουν κανενας φραγκατος που τον ελευθερο μου χρονο μπαινω να υπερασπιστω τα συμφεροντα του λαουτζικου "βλεπε πλουσιοπαιδα τρομοκρατες προσφατα" (Ασχετα αν αυτοι που με κατηγορησαν τοτε αποδειχτηκαν πρωταθλητες στις κωλοτουμπες με τον καιρο).<br /><br />Τεσπα ο καθενας θα κοιταξει πρωτα την τσεπη του και μετα το γενικο καλο,εμενα μου κολλησε η ρετσινια του "καταγγελειακιά" στο Forum και οταν με αφηνουν ξεκρεμαστο τους κυνηγαω.<br /><br />Γερμανος για δωρα στις γιορτες σε ανηψια,σκληρος για Format συγγενικου προσωπου που ενω εφευγα για ταξιδι σε λιγες μερες το ρισκαρα μονο και μονο γιατι μερικοι παρελαβαν κλπ.<br /><br />Και μη ξεχνιωμαστε δεν εχω ανοιξει κανενα μαγαζακι στις αγγελιες ουτε ορμαω σε σκληρους με 0,01€<br /><br />

 

Το Aurora και το Cache μου μεσα!Βγαλτε τα ματια σας με τα <br>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πληρώσουν πρόστιμο δεν πιστεύω να τους ταρακουνάει θα έπρεπε να τους αναγκάζει να εξυπηρετήσουν τον καταναλωτή για να πέφτουν στα μάτια των καταναλωτώ και το πρόστιμο που να επιβάλεται να είναι τόσο μεγάλο που μετά να κάνουν τεμενάδες σε κάθε υποψήφιο καταναλωτή....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόστιμο των 12.000 δεν νομίζω ότι ήταν καθόλου μικρό. Ας πουμε ότι αντιστοιχή σε 171.5 δίσκους στην αξία των 70 ευρώ . Και αν θεωρήσουμε ότι η αρχική - σωστή τιμή ήταν 70 ευρώ και τα έδιναν 48 , δηλαδή 22 ευρώ χασούρα στο κομάτι , σημαίνει ότι αντιστοιχεί στην χασούρα που θα είχαν από 545 παραγγελίες (τουλάχιστον, γιατί στην τελική τιμή δεν ξέρουμε ποιο ήταν το κέρδος τους) αν εκτελούνταν. Δεν ξέρω πόσες ήταν βεβαίως οι παραγγελίες που έγιναν , αλλά θα έπρεπε να ήταν  αρκετά περισσότερες για να τους συμφέρει το πρόστιμο + η δυσφήμηση τους στους καταναλωτές - πελάτες (υποψήφιους που δεν και άλλους πλέον πρώην)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το ιδιο μαγαζι τους τελευταιους μηνες κατι 'περιεργες' τιμες σε μπιχλιμπιδακια τυπου φωτογραφικο χαρτι κλπ τις τηρησε χωρις μα και μου (και αρκετες φορες εβαλε και 'αντικαταστατη' αν καποιο εξαντλουταν). Οχι οτι δεν ελειψαν/λειπουν τα προβληματα (πχ εχω την εντυπωση οτι εκεινα τα 30 σεντς απο 1 τετοιο πακετακι χαρτακια που πληρωσα τον Νοεμβριο τα "εφαγαν").

Απο την αλλη παλι πριν λιγες βδομαδες σε πολυ πιο παρομοια περιπτωση (σε αντιθεση με τα χαρτακια) ειχαν εναν σκληρο δισκο 2ΤΒ τυπου WD Enterprize οπου εκαναν ακριβως τα ιδια με τον του θεματος που κατεληξε στο προστιμο (αλλοι παρελαβαν, αλλοι οχι) απλα πλεον αυτοι και ο ομιλος τους (multipublic) εχουν τροποποιησει λιγακι την δικαιολογια απο "λαθος τιμη" σε "σορι, εξαντληθηκε"

http://www.insomnia.gr/topic/470556-western-digital-re4-2tb-99%E2%82%AC-getitnow/page-4

Και φυσικα υπογραφουν παντα καμαρωνοντας για το βραβειο που πηραν το 2011 (απο πού/ποιον αραγε?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόστιμο των 12.000 δεν νομίζω ότι ήταν καθόλου μικρό. Ας πουμε ότι αντιστοιχή σε 171.5 δίσκους στην αξία των 70 ευρώ . Και αν θεωρήσουμε ότι η αρχική - σωστή τιμή ήταν 70 ευρώ και τα έδιναν 48 , δηλαδή 22 ευρώ χασούρα στο κομάτι , σημαίνει ότι αντιστοιχεί στην χασούρα που θα είχαν από 545 παραγγελίες (τουλάχιστον, γιατί στην τελική τιμή δεν ξέρουμε ποιο ήταν το κέρδος τους) αν εκτελούνταν. Δεν ξέρω πόσες ήταν βεβαίως οι παραγγελίες που έγιναν , αλλά θα έπρεπε να ήταν  αρκετά περισσότερες για να τους συμφέρει το πρόστιμο + η δυσφήμηση τους στους καταναλωτές - πελάτες (υποψήφιους που δεν και άλλους πλέον πρώην)

 

Να σου θυμίσω πως σε κάποιους έγινε η αποστολή του προϊόντος.Και μια εταιρεία όπως αυτή που είναι πόσες εταιρείες μαζί 12.000 είναι λίγά...

 

12.000 είναι παρα πολλά στο μαγαζάκι της γειτονιάς και οχι σε αυτούς... Γιατί αν ήταν πολλά και πόναγαν ΔΕΝ θα το ξανακάνανε, ενω συνεχίζουν να κάνουν παπαρίτσες μεγάλες ή μικρές.Που μόνο λάθος δεν είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να ενημερώσω ότι σήμερα δέχτηκα email από τη Γ.Γ. Καναταλωτή

 

 

Σας γνωρίζουμε ότι με τη Ζ2-2666/31-01-2013

απόφαση του Γενικού Γραμματέα Καταναλωτή, αντίγραφο της οποίας σας

επισυνάπτουμε, επιβλήθηκε πρόστιμο στην εταιρεία Retail Shopping AEBE,

αναφορικά με παραπλανητική πρακτική για τιμή-διαθεσιμότητα εσωτερικού

σκληρού δίσκου καθώς και μη αποστολή απάντησης στην Υπηρεσία μας για

καταγγελίες καταναλωτών.

 

Δ. Τζοβαρίδη

Δ/νση Προστασίας Καταναλωτή

Τηλ. 210 38 03 904

 

 

Aπό το κείμενο που ήρθε συνημμένο το πρόστιμο είναι 12.000 ευρώ.

 

 

Μάιος 2012 :)

 

 

Αφου λοιπον ενημερωνονται οι καταγγελοντες για την εκβαση, αυτο σημαινει οτι για την υποθεση Παπασωτηριου η αγαπητη και καταπληκτικη υπηρεσια δεν εκανε τιποτα και δεν βγηκε κανενα προστιμο (αφου δεν ειχαμε καμια ενημερωση). 60 καταγγελοντες, πολλαπλες παραβασεις, πολυ χειροτερη υποθεση απο αυτη του δισκου, αφου εκει για παραδειγμα πωλουσαν για μερες μετα τις ακυρωμενες παραγγελιες στα φυσικα τους καταστηματα τα ιδια προιοντα οπως επισης εκτελεσαν ελαχιστες παραγγελιες χωρις να τηρησουν καμια σειρα προτεραιοτητας, κλπ κλπ.

 

Και να θυμισω οτι η υποθεση εκεινη ηταν του Γεναρη του 2011! Καλα κρασια!

 

ΥΓ. Οι εντυπωσεις μου απο την υπηρεσια να πω οτι ειναι οι χειροτερες, 2 σοβαροτατες καταγγελιες εχω κανει, καμια δεν ειχε αποτελεσμα περα απο την κοινοποιηση σε μενα μιας επιστολης (για καθε καταγγελια, 2 μαγικα χαρτακια δλδ εχω μαζεψει) με την οποια μαλωναν τις επιχειρησεις και περιμεναν υποτιθεται απαντηση σε 10-20 μερες, αλλη φορα θα προτιμησω να κανω καταγγελια σε κανεναν αγιο, πιο πολλες πιθανοτητες θα εχω να βρω το δικιο μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου θυμίσω πως σε κάποιους έγινε η αποστολή του προϊόντος.Και μια εταιρεία όπως αυτή που είναι πόσες εταιρείες μαζί 12.000 είναι λίγά...

 

12.000 είναι παρα πολλά στο μαγαζάκι της γειτονιάς και οχι σε αυτούς... Γιατί αν ήταν πολλά και πόναγαν ΔΕΝ θα το ξανακάνανε, ενω συνεχίζουν να κάνουν παπαρίτσες μεγάλες ή μικρές.Που μόνο λάθος δεν είναι....

Το ότι εστάλει σε μερικούς , νομίζω ότι εκνεύρισε περισσότερο κάποιους που δεν παρέλαβαν (δεν θυμάμαι καλά , νομίζω υπήρχαν περιπτώσεις που δεν τηρήθηκε και η σειρά προτεραιότητας).  Αλλά αυτό δεν νομίζω να έχει να κάνει με αυτά που είπα , καθώς αλλή η χασούρα από αυτά που έστειλε , και άλλη αυτή από το πρόστιμο που αναφέρω. Εκτός και αν εννοείς κάτι άλλο και δεν το έπιασα.

Σίγουρα για έναν όμιλο εκατομμυρίων ευρώ δεν είναι πολλά , αλλά δεν νομίζω να υπάρχει κάνας διευθυντής-υπεύθυνος που να είναι ικανοποιημένος με αυτό (εκτός και αν τελικά δεν πληρώνουν τίποτε , αλλά άλλο θέμα αυτό) γιατί και αυτός αναφορά σε κάποιον δίνει. Εκτός και αν ποια οι παραγγελίες ήταν τόσες που άξιζε. Πάντως την άποψη ότι τα κάνουν επίτηδες (ως διαφήμιση , για εγγραφές κτλ) , δεν μπορώ να την δεχτώ τόσο εύκολα. Τουλάχιστον προσωπικά τα όλα αυτά λάθη και ακυρώσεις με έχουν κάνει να μην ασχολούμαι καθόλου με το συγκεκριμένο κατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Παπασωτος είχε προσφέρει ενα 10ευρω κάποια στιγμή, ε? :P

Ναι και τους είπα να το βάλουν εκεί που ξέρουν . Πάντως πρόστιμο πρέπει να είχε φάει . Θυμάμαι μία ανακοίνωση που ήταν για 3-4 πρόστοιμα που επιβλήθηκαν και 1 από αυτόυς ήταν και ο Παπασώτος , αλλά δεν νομίζω να ανέφερε ποιο ήταν το πρόστιμο ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα προστιμα παντως τωρα αρχισαν και εμενα να μου τα στελνουν.

Παλια μονο αν επριζα εγω την Ντορα μου ελεγε το προστιμο ειναι εκει,καπου αναμεσα σε μορταδελες και κινεζιες του Jumbo συνηθως και οχι σε ξεχωριστη ανακοινωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πάντως την άποψη ότι τα κάνουν επίτηδες (ως διαφήμιση , για εγγραφές κτλ) , δεν μπορώ να την δεχτώ τόσο εύκολα.

Πάντως το mediamarkt όταν έβγαλε ΧΒΟΧ και κινεκτ στα 149 ευρώ είχε 500 διαφημιστικά σποτ στην τηλεόραση και τελικά πούλησε απo 20 κομάτια το κάθε καταστημα. Δηλαδή χαλαρά 10-20 χιλιαρικα διαφήμιση για καμια 20-30αρια χιλιαδες τζίρο. Εκτός αν τα είχαν παρει τζάμπα δηλαδή μπήκαν χοντρα μέσα (και το γνώριζαν απο πριν)! Ο κόσμος όμως είχε κανει ουρες...;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το mediamarkt όταν έβγαλε ΧΒΟΧ και κινεκτ στα 149 ευρώ είχε 500 διαφημιστικά σποτ στην τηλεόραση και τελικά πούλησε απo 20 κομάτια το κάθε καταστημα. Δηλαδή χαλαρά 10-20 χιλιαρικα διαφήμιση για καμια 20-30αρια χιλιαδες τζίρο. Εκτός αν τα είχαν παρει τζάμπα δηλαδή μπήκαν χοντρα μέσα (και το γνώριζαν απο πριν)! Ο κόσμος όμως είχε κανει ουρες... ;)

Ναι αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για φυσικό κατάστημα , που 1 στους 100 να είναι καινούριος πελάτης , να δει απλά τί παίζει εκεί μέσα και να το έχει στο μυαλό του να ξαναπάει εκεί να αγοράσει κάτι , ή να πάρει και κάτι έστω μικρής αξίας , από εκεί που θα το έπερνε από αλλού , είναι κέρδος. Δεν είναι εικονικό - online κατάστημα , να σου λένε δικαιολογίες του στίλ λάθος συστήματος κτλ. Και στα online απλά δεν πας να χαζέψεις και μπορείς να πάρεις και κάτι ακόμη , όπως στα φυσικά καταστήματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...