Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το RamDisk, ?


IHateLove

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχετικά με το Eclipse

 

- Άνοιξε 50% πιο γρήγορα

- έκανε Compiling πολύ πιο γρήγορα

Εννοείται πως θα ανοίξει & θα κάνει compile γρηγορότερα. Αυτός είναι ο σκοπός του προγράμματος. Άλλο όμως μια εφαρμογή & άλλο ολόκληρα παιχνίδια που θέλεις να τρέχεις. Η ένσταση μου είναι πως είναι οικονομικά ασύμφορο & εκεί δε θα δεις διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YG: δεν έχει και τεράστια διαφορά γιατί μάλλον το Eclipse από τον HDD είναι στην Cache και φορτώνει πιο γρήγορα

 

πάντως το λοαντινγκ

HDD - 14-15 seconds

RamDisk - 10-11 seconds

 

Όλα τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα και με ιντριγκαραν κι εμένα να δοκιμάσω (έxω κι εγώ 16GB). Όμως το RAMDISK στο Lineage που ακριβώς θα βοηθήσει? Γιατί έτσι άνοιξε το Thread.

 

με αυτά που ξέρω δεν βοηθάει πουθενά, γενικά σε όλες τις εφαρμογές "Photoshop/Games" δεν θα βοηθήσει πολύ γιατί τα προγράμματα αυτά δεν είναι σχεδιασμένα να εκμεταλλεύονται το σύστημα στο Full

 

Για το Λ2 υπάρχει αρκετό LAG στα γραφικά (έχω καλή καρτα γραφικών) όταν είναι πολλά άτομα μαζι, και όταν πέφτει ξύλο, από τα πολλά effect, ε και λένε ότι επειδή δεν μπορεί να διαβάσει/γράψει γρήγορα από τον HDD , για αυτό ...

 

Γενικά πιστεύω ότι αξίζει, αν έχεις 16-32GB ΡΑΜ μπορείς να σηκώσεις το Photoshop εκεί και να πετάει

 

(έχω λαπτοπ DDR31033, που να είχα σταθερό με DDR3 2000 και έναν αξιόλογο CPU)

δεν ξέρω αν με περιορίζει η CPU

 

Pentium P6100 έχω 2κορε

 

 

 

About Lineage,

 

θα μπορούσαμε να μεταφέρουμε μόνο τα Textures & Animations στην RAM (2-3GB) απλά το θέμα είναι πως θα λινκαρεις τον client να τα φορτώνει αποκει, δεν ξέρω αν δίνεται η δυνατότητα από το System (l2.ini)

 

το θέμα δεν είναι καθαρά για το Λ2, για όλα τα προγράμματα, Px Photoshop, Video Editors...everything

 

 

 

 

YG: με αυτά που ξέρω, κάθε πρόγραμμα παιχνίδι δεν φορτώνεται ολόκληρο στην ΡΑΜ, φορτώνει ότι χρειαστεί ΑΠΛΑ όταν θέλει να φορτώσει κάποιο Texture πχ που είναι 100MB θα πάρει λίγο χρόνο, αν το σκεφτείς έτσι τότε υπάρχει διαφορά! (όταν παίζετε φανταστείτε ότι δεν φορτώνεται 1 ανιματιον/texture κάθε σεκ, αλλά αρκετά , μπορεί και 10-20 από 50-100mb)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Λ2 υπάρχει αρκετό LAG στα γραφικά (έχω καλή καρτα γραφικών) όταν είναι πολλά άτομα μαζι, και όταν πέφτει ξύλο, από τα πολλά effect, ε και λένε ότι επειδή δεν μπορεί να διαβάσει/γράψει γρήγορα από τον HDD , για αυτό ...

Συγνώμη κιόλας αλλά αυτό που περιγράφεις είναι το κλασσικό Server-Lag. Οι εγγραφές στον δίσκο πως ακριβώς βοηθάνε όταν τα γραφικά τα ελέγχει ο Server?...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας αλλά αυτό που περιγράφεις είναι το κλασσικό Server-Lag. Οι εγγραφές στον δίσκο πως ακριβώς βοηθάνε όταν τα γραφικά τα ελέγχει ο Server?...

 

δεν λέω για το Lag αυτό, ξέρω μια χαρά το lag του σερβερ, εδώ λέμε ότι το παιχνίδι έχει θέμα

κολλάει το πισι, κόβει πολλά φραμες

 

αυτό δεν το λέω εγώ αλλά άλλοι, για σκέψου λίγο

 

έχεις ένα παιχνίδι με πολλά εφέ, και maps που πρέπει να φορτώνονται, υπάρχει συνεχής κίνηση "φόρτωση animations"

αν παίζεις L2, υπάρχουν μερικοί φάκελοι "Animation/Textures/SystemTextures/Maps" ε αυτά δεν φορτώνονται όλα στην ΡΑΜ και είναι λογικό, αλλιώς θα ήταν 9ΓΒ... ε και γίνεται συνεχής ανάγνωση

 

όταν εσύ μετακινείσαι και κάνεις Skills δεν θα πρέπει να φορτωθούν; επίσης να αλλάξει και το Place? τι να σου πω... ότι ξέρεις ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...