Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με το RamDisk, ?


IHateLove

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας γατάκια,

 

Παιδιά σχετικά με RamDisk, δώστε μου πληροφορίες λίγο.

 

έχω ακούσει ότι γίνεται να δεσμεύσεις RAM και να το χρησιμοποιείς σαν Σκληρό Δίσκο,

 

δηλαδή, αν αγοράσω μια "καλή" μητρική να σηκώνει 16GB RAM DDR3 2100GHZ(πόσο είναι) και εγκαταστήσω κάποιο παιχνίδι (Lineage2) θα πετάει λογικά... σωστά??

 

CPU/Κάρτα γραφικών δεν έχουμε θέμα, απλά οι HDD μας κρατάνε πίσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε αν είναι να αγοράσεις νέα Μ/Β & μνήμες για να τη φουλάρεις & να πληρώσεις & το πρόγραμμα για να παίζεις το lineage ή όποιο παιχνίδι ή να έχεις καλύτερες επιδόσεις, χίλιες φορές να δώσεις τα μισά λεφτά για ένα ssd που θα σου δώσει & πολύ μεγαλύτερο χώρο & ικανοποιητικές ταχύτητες (ανάλογα & την υπάρχουσα Μ/Β βέβαια).

Δεν αξίζει γιατί το πρόγραμμα θα σε περιορίσει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα, οι SSD δίσκοι πιάνουν περίπου 500ΜΒ/s (τουλάχιστον δεν έχω δει παραπάνω στο e-shop) και από χώρο μια χαρά...

 

το RAMDisk πιάνει πολύ καλύτερες ταχύτητες

 

DDR3-1033 Transfer Rate is

10666 MB/s

 

 

http://en.wikipedia....wiki/DDR3_SDRAM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το linage πόσο χώρο δεσμεύει στον δίσκο;;;;(και στην συνέχεια στην ram)

Μην ξεχνάς ότι αυτόν τον όγκο,π.χ. αν είναι 8gb θα πρέπει αν τον γράφει στην μνήμη κάθε φορά που ξεκινάει ο Η/Υ και κάθε φορά που σβήνει ξανά στον δίσκο που θα είναι αρκετά σπαστικό αφού ο δίσκος είναι αργός.

Επίσης εξαρτάτε και από το πότε διαβάζεται το παιχνίδι αν διαβάζονται συνεχώς πληροφορίες ,με μεγαλύτερο ρυθμό από ότι καταφέρνει ο δίσκος που έχεις τώρα,τότε έχει νόημα(έστω και λίγο) αν διαβάζεται μόνο σπάνια στυλ «πίστας» τότε είναι βλακεία τόσα έξοδα για να γλιτώνεις μερικά δευτερόλεπτα στα φορτώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόκειται να χρησιμοποιήσεις το ramdisk για μεταφορά δεδομένων (ρητορική/δε νομίζω);

Οπότε δε θα δεις διαφορά σε επιδόσεις.... Αν τόσο σε ενδιαφέρει η δυναμική του & όχι τόσο τα πραγματικά αποτελέσματα πάρε 2 μικρούς ssd, βάλτους raid0 & διπλασιάζεις ταχύτητες/χωρητικότητες, πάλι με μικρό κόστος σε σχέση με αυτό που θέλεις να κάνεις. & πάλι βέβαια δε θα καταφέρεις να αξιοποιήσεις αυτές τις ταχύτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παντως σε συστηματα με 16-32GB ram, αξιζει να σηκωσει κανεις ολο το λειτουργικο σε ramdisk μονο και μονο για δοκιμη και για την εμπειρια.

 

Ας πουμε εγω το σκεφτομαι σοβαρα στο δικο μου. :)

 

Μη συγκρινουμε τα δεκαδες GB/s της ραμ με τα 100-200-300 MB/s ενος ssd. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά το πρόγραμμα αυτό είναι για περιορισμένη σχετικά χρήση, μικρές εφαρμογές καθώς & δοκιμές. Εσύ αυτό που θέλεις να κάνεις είναι τελείως ασύμφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μου, δες λίγο αυτό

 

lol.png

 

θα βάλω το Eclipse μια στον δίσκο και θα δω, πάντως σε HDD το Eclipse αργεί λίγο να φορτώσει,

 

θα σου πω αν έχει μεγάλη διαφορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε συστηματα με 16-32GB ram, αξιζει να σηκωσει κανεις ολο το λειτουργικο σε ramdisk μονο και μονο για δοκιμη και για την εμπειρια.

Ναι αλλά δε μπορείς να κρεμάσεις εκεί το λειτουργικό εκκίνησης. Μόνο εικονικό....

 

θα σου πω αν έχει μεγάλη διαφορά!

Όταν λέω δε θα δεις αισθητή διαφορά εννοώ με σε σχέση με έναν ssd που σου πρότεινα να βάλεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά, με τον HDD που έχω πιάνω περίπου 130-150ΜΒ/s

 

ο σταθερός είναι παλιός και παίρνει ΣΑΤΑ-2, σε ΣΑΤΑ2 το μαχιμουμ είναι 300ΜΒ/ς σιγά μην τα πιάσει

τι να τα κάνω 200-240 , δεν έχει μεγάλη διαφορά από 150

 

τεσπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι αλλά δε μπορείς να κρεμάσεις εκεί το λειτουργικό εκκίνησης. Μόνο εικονικό....

 

Υπαρχουν κολπακια! ;)

http://www.romexsoft...ache/index.html

 

Ουσιαστικα δε σηκωνεις ολο το λειτουργικο, απλα το.... cacheάρεις στη ραμ! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν κολπακια! ;)

http://www.romexsoft...ache/index.html

 

Ουσιαστικα δε σηκωνεις ολο το λειτουργικο, απλα το.... cacheάρεις στη ραμ! ;)

Ναι αλλά αυτό είναι άλλο πρόγραμμα, δε μπορεί να το κάνει το ramdisk...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο σταθερός είναι παλιός και παίρνει ΣΑΤΑ-2

Τότε θα σε περιορίσει ακόμα & η κάρτα γραφικών πιθανότατα. Στην ουσία παίρνεις νέο pc μόνο & μόνο για να χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα. Κατά τη γνώμη μου εστιάζεις λάθος. Όπως είπα καλύτερα αυτά τα λεφτά να πάνε σε γρήγορο δίσκο, εκτός & αν σκοπεύεις να αλλάξεις όλο το σύστημα, μιας & θα αγοράσεις νέα Μ/Β & ram...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα και με ιντριγκαραν κι εμένα να δοκιμάσω (έxω κι εγώ 16GB). Όμως το RAMDISK στο Lineage που ακριβώς θα βοηθήσει? Γιατί έτσι άνοιξε το Thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...