Προς το περιεχόμενο

Κουτί desktop με 450 ευρώ από zero1.gr


Teisos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

cleardot.gif

Υπάρχει παλιός υπολογιστής οπότε τα περιφερειακά θα παρθούν απο εκεί.

Θέλω τη βοήθειά σας γιατί δεν έχω καμία επαφή με τους καινούριους επεξεργαστές.

The story:

Φίλη μου θέλει να ανανεώσει το desktop του σπιτιού της το οποίο χρησιμοποιούν κυρίως οι γονείς της ( χρήση ----> lightest ever). Θα τρέχει όμως και autocad και sims ( είναι απαιτητικό; δεν έχω ιδέα). Το όριο έχει τοποθετηθεί στα 450 ευρώ ( καλύτερα αν κινηθεί στα ~430).

Πήρε μια σύνθεση με έναν i3-2120, κουτί με ενσωματωμένο τροφοδοτικο lamtech 450w ( μπρρρ), 1tb 7200rpm seagate hdd, 4gb 1333mhz ram και μία gigabyte μητρική χωρίς usb3 στα 360ευρώ, αλλά είμαι σίγουρος ότι μπορούμε καλύτερα.

Σκεφτόμουν κάτι σε 4πύρηνο, με σοβαρό τροφοδοτικό, μητρική με usb3/Sata 3, ενσωματωμένα γραφικά και ssd, αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρος για το πως θα πάρει τον ssd ( δεν έχω όρεξη να επιχειρηματολογώ και να μην ακούγομαι).

Ιδιαιτερότητα: έχει δώσει 50 ευρώ προκαταβολή στη zero1 και παρόλο που μπορεί να πάρει μόνο ένα part από 'κει και να την εξαργυρώσει, προτιμάει να κάνει όλη τη σύνθεση από εκεί, καθώς δεν έχει ιδέα από στήσιμο. Φευ, λίγο που κοίταξα δεν είναι πολύ ακριβότεροι από το φθηνότερους στο skroutz, οπότε μικρό το κακό ( σχετικά)

 

Tl;dr: κουτί μεχρι 450 ευρώ, καλύτερα χωρίς ssd, σύνθεση από http://www.zero1.gr/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ terry308.

To Aerocool την παλεύει; ( δεν ξέρω, ρωτάω)

A8-3870K ή i3-2120; Είναι στα ίδια;

Υπάρχει κάτι καλύτερο από i3-2120 και πιο φθηνό από τον i5-2320;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συνδυασμός CPU/VGA είναι υπέρ του 3870. Μπορείς να παίξεις SIMS αξιοπρεπώς. Με τον i3 δεν το νομίζω αν και μπορεί να είναι πιο γρήγορος επεξεργαστής

 

Σαν PSU θα έβαζα το CX-430. Είναι το λεγόμενο, μη χείρον βέλτιστον αν και για το εν λόγω PC μια χαρά θα είναι το CX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συνδυασμός CPU/VGA είναι υπέρ του 3870. Μπορείς να παίξεις SIMS αξιοπρεπώς. Με τον i3 δεν το νομίζω αν και μπορεί να είναι πιο γρήγορος επεξεργαστής

 

Έλα τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει εκεί να σχολιάσεις (υπέρ των Intel πάντα!) μεγάλη Σαύρα!!! :devil:

 

Δεν του είπα να πάρει i3. Αλλά όχι και μπορεί να είναι καλύτερος. Υπάρχει αμφιβολία δλδ? Κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...