Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon HD 8 Series


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν φάνηκε σαν πείραγμα.Παραθέτεις εμένα και μιλάς για clubaki και πελάτες.Δε νομίζω πως έχω προκαλέσει σε τέτοιο βαθμό εγώ στο Geforce 7 thread.Μη ξεχνάς πως εσύ είσαι αυτός που μιλάς συχνά-πυκνά για πολιτισμένο λόγο στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φάνηκε σαν πείραγμα.Παραθέτεις εμένα και μιλάς για clubaki και πελάτες.Δε νομίζω πως έχω προκαλέσει σε τέτοιο βαθμό εγώ στο Geforce 7 thread.Μη ξεχνάς πως εσύ είσαι αυτός που μιλάς συχνά-πυκνά για πολιτισμένο λόγο στο forum.

Αν φαίνεται το πείραγμα δεν είναι πετυχημένο πείραγμα,αλλά στο λέω ξεκάθαρα η διάθεση ήταν αυτή.και αν πειράχτηκες παραπάνω ζητάω δημοσίως συγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τα εχεις μπερδέψει.

 

Η 7xx της nVidia δεν είναι ιδια γενιά με την 7xxx της AMD.

 

Σου το απάντησε και άλλος αυτο και ελπίζω να το κατάλαβες.

 

Στα 28 nm δεν είναι κατασκευασμένες και οι δύο σειρές ; Όπως συγκρίνουμε την 7xx σειρά της NVIDIA με την 7xxx της ATI, έτσι ομοίως θα συγκρίνουμε τη 8xxx της ATI (αν παραμείνει στα 28 nm) με την 7xx της NVIDIA. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημά σας. Η σειρά 7xx της NVIDIA είναι rebranding της 6xx με λίγο μεγαλύτερους χρονισμούς και καλύτερες τιμές. Γιατί να μην τις συγκρίνουμε ; Κάποιος που θ' αγοράσει αυτή τη χρονική περίοδο κάρτα γραφικών κάποια απ' τις δύο σειρές θα επιλέξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον τα εχεις μπερδέψει.

 

Η 7xx της nVidia δεν είναι ιδια γενιά με την 7xxx της AMD.

 

Σου το απάντησε και άλλος αυτο και ελπίζω να το κατάλαβες.

Μαλλον εσυ τα εχεις μπερδεψει :) .Νομιζω μπερδευεις τον ορο "γενια" με την χρονολογικη αποσταση 2 εκδοσεων που φυσικα δεν εχει σχεση το ενα με το αλλο ...Συγκεκριμενα μιλαμε για τεχνολογικη γενια οποτε το χρονολογικο ακομα και 2 χρονια να ειναι η μια εκδοση απο την αλλη μακρυα δεν εχει να λεει τιποτα εφοσον ειναι ιδιας γενιας στην βαση τους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επόμενη γενιά είναι μόνο η 7950 του Savaki.

 

καλημέρα, έβαλα κομπρέσορα στην 5850 μου και έγινε αμέσως 7950. Μετά της κότσαρα και νίτρο: Αμέσως έγινε 7970 Ghz!!!!

 

Την δάνεισα στο Techpowerup και να τα αποτελέσματα:

 

sleepingdogs_1920_1200.gif

 

 

Not bad!    :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Not bad!    :P

 

Σσσσσσσ...μην δειχνεις τετοια πραγματα.

Ειπαμε,η 770,780,και οπως διαβαζω και σε αλλα σχολια,ακομη και η 760 που δεν βγηκε ακομη,θα σαρωνει. :P

Οσο δε για την συγκριση που κανουν καποιοιοι,και αναρωτιουνται για ποιο λογο να μην γινεται αναμεσα σε καρτες που εχουν 2 χρονια διαφορα,ακομη και'κει με τις περισσοτερες μετρησεις δεν συμφερει βρε παιδια.Καρτες πτιν 2 ετων να εχουν τετοιες επιδοσεις,αλλωτε μπροστα,και αλλωτε μια ανασα πισω,δεν κολακευουν τις καρτες 1 μηνων.

Ακομη και στα 28 nm,που ειναι,η δομη των chips τεχνολογικα μετα απο την παροδο 2 ετων αλλαζει βρε παιδια.

Ειναι σαν να λετε,μια τηλεοραση πριν 2 χρονια,μπορει να συγκριθει με μια τωρινη,εστω και ακομη με την ιδια αρχιτεκτονικη επεξεργαστων αυτης της εποχης.

Εχουν χιλιοειπωθει.Οπως και καρτες 400 ευρω να συγκριθουνε με 1000 ευρω.

Πραγματικα τα σκεφτεστε πριν τα πειτε;

Το οτι η amd δεν εβγαλε μια μονοπυρηνη στα 1000 ευρω,ενω μπορει ανετα να το κανει,δεν σημαινει οτι ειναι μειον της.

Ειναι καθαρα θεμα πολιτικης,διοτι δεν θελει να "σκοτωσει" την διπυρηνη της,οπως εκανε η αντιπαλη εταιρεια.

Η amd θελει να απευθυνθει σε περισσοτερο κοσμο,και το εχει αποδειξει.

Απλα τα πραγματα.

Ο καθενας χαραζει την πολιτικη του,και προχωρει.Τοσο θελει να πουλαει,τοσο δινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν σκεφτεσαι λιγο ρε hawk?

 

τι βελτιωσεις θα μπορουσε να κανει η amd στις 7900?,να τις κλοκαρει?,να βαλει μεγαλυτερο διαυλο? αυτα τα εχει κανει ηδη και δεν...

 

μαλλον να βγαλει νεο τσιπ ακα μεγαλυτερο πυρινα 28nm, κατι που δεν μπορει να κανει

 

αυτο που μπορει να κανει ειναι να ριξει τις τιμες,(αναμενουμε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι δεν σκεφτεσαι λιγο ρε hawk?

 

τι βελτιωσεις θα μπορουσε να κανει η amd στις 7900,να τις κλοκαρει?,να βαλει μεγαλυτερο δυαυλο? αυτα τα εχει κανει ηδη και δεν...

 

μαλλον να βγαλει νεο τσιπ ακα μεγαλυτερο πυρινα, κατι που δεν μπορει να κανει

Φαντασου τωρα,με καρτες οπως 7970 πριν 2 ετων,βγαζει μια GHz εκδοση,και στελνει την nvidia για τσαγακια.

Εαν καθισει παλι,στην ιδια αρχιτεκτονικη να βγαλει καινουριες καρτες,η αντιπαλη θα σβησει φιλε μου.Δες το λιγο λογικα,και σταματηστε να κανετε σαν μικρα παιδια.

Οι αριθμοι μιλανε,και ειναι αποσταση αναπνοης υπερ των 2 ετων παλιαοτερων καρτων.

Η amd,γιατι να εβγαζε π.χ παλι στα 28 καινουρια τσιπακια,οταν εξ'αρχης επελεξε να παει στην επομενη;

Ακομη και εδω,ΑΦΟΥ οπως λες η nvidia ειναι τοπ εταιρεια,και εχει την τεχνολογια,γιατι εβγαλε καρτες rebrand;

Φυσικα,να αρμεξει.Βλεπεις,οτι δεν τους νοιαζει για κατι καινουριο,μεχρι να ρουφηξουν την τελευταια σταγονα απο τις τσεπες των φαν!

Πραγματικα,ποσο λογικη χρειαζεται να χρησιμοποιησεις για να καταλαβεις ενα τοσο απλο πραγμα;

Αφου η nvidia ετοιμαζει να βγαλει στα 20,και με αλλη αρχιτεκτονικη,γιατι 8 μηνες πιο μπροστα κανεις τετοιες κινησεις,που και δεν τιμουνε την ιδια,αλλα και κοροιδευει τους υποστηρικτες,και υποψηφιους αγοραστες της;

Εαν παραδεχομασταν τα προφανει πραγματα,και τα βλεπαμε αντικειμενικα βημα βημα,δεν θα καθομασταν τωρα να δικαιολογησουμε τα αδικαιολογητα,και να συζηταμε τα ιδια και τα ιδια.

Ολες οι εταιρειες για μενα,καποια στιγμη,ειχανε να προσφερουν προιοντα αξια τους ονοματος της καθεμιας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...