Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon HD 8 Series


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνεπως αναμενουμε.

Θα δειξει.Δεν περιμενα τοσο συντομα.

Ούτε κι εγώ και έχω προβληματιστεί αρκετα γιατί χρειάζομαι αναβάθμιση και 5 μήνες φαίνονται μεγάλο διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Αν ισχύουν αυτά η 780 θα μείνει πολύ πίσω... δεδομένου ότι είναι δεν είναι παρά 10-15% πιο γρήγορη από την Ghz και δεν σηκώνει  o/c 

 

 

το μόνο που δεν μου κολάει είναι οι shader της 8950, από 2304 στην 70 στους 1792 στην 50; πολύ μεγάλη διαφορά... μεγαλύτερη από ποτέ ποσοστιάια.

 

Επίσης τα 256 bit. Σε αυτή την περίπτωση θα προτιμούσα μια 7950 παρά το γεγονός ότι η άλλη ξεκινάει από τα 1200.

 

εκτός και αν έχουν και ανάλογη διαφορά τιμής...

Επεξ/σία από savakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύουν αυτά η 780 θα μείνει πολύ πίσω... δεδομένου ότι είναι δεν είναι παρά 10-15% πιο γρήγορη από την Ghz και δεν σηκώνει  o/c 

 

Και οχι σε ολα, σε κάποια παιχνίδια ή εφαρμογές η πλάκα είναι οτι η 7970Ghz της ρίχνει της 780 !!!

 

http://www.anandtech.com/bench/Product/827?vs=768

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύουν αυτά η 780 θα μείνει πολύ πίσω... δεδομένου ότι είναι δεν είναι παρά 10-15% πιο γρήγορη από την Ghz και δεν σηκώνει  o/c 

 

Επετρεψε μου να διαφωνησω λιγο ως πρωην κατοχος της 7970 και νυν της 780.

heaven20130601003011426.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

uni4.png

 

Βιάστηκες με την 780.  

 

Μόλις βγεί η Volcanic θα εξαφανιστούν και οι δύο σειρές 7 (AMD & Nvidia)

 

Νομίζω ότι η 7970 σου είχε πρόβλημα διατροφής, μήπως της έλειπαν βιταμίνες;  :P

 

δες εδώ την μικρή

 

11jcayt.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκριση μεταξυ 7970 και 780,δεν εχει λογικοτατα κανενα νοημα.Καινουρια σειρα η 780 1,5 μηνων,και η 7970 χρονια πιο πισω.

Eδω δεν μπορεις να κανεις συγκριση ουτε με την 680,της ιδιας εταιρειας,ιδια σειρα.

Δεν ριχνετε καμια συγκριση και 7970 με titan για να νοιωσετε βρε παιδια,οτι εισαστε μπροστα;

Τωρα νομιζω αστειευεστε ετσι,οπως εγω;

Εδω η 680 εχει 1536 cudas,και η 780 2304 cudas,με 384 bit,εναντι 256.Οταν η 7970 εχει 1792.Σαφεστατα λιγοτερα απο την 780.

Περιμενετε βρε παιδια,να βγει και η επομενη amd,και μετα καντε οσες μετρησεις θελετε.

Συμφωνα με τα χρηματα,και τα specs,εαν η 780 θα ειναι μπροστα κατα κρατος,πρωτος θα της βγαλω το καπελο της nvidia.

Eδω,και δημοσια.

Αλλα στοιχειωδως να συγκρινουμε ομοια πραγματα,δεν ειναι φυσιολογικο;

Η 7970 παντως αποδεικνυεται παλικαρι,παρ'οτι τον καιρο που περασε απο πανω της.

Περιμένετε 9970 εσείς..

 

 

Κατι θα βγει,ουτως η' αλλως.Η 8000,θα ειναι;η 9000 θα ειναι;

Aξιζει να περιμενει κανεις,οταν ειναι να δωσει 700 ευρω.

Δεν συμφωνεις;

 

jonis,καλοδουλεμενη,και να την χαρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συγκριση μεταξυ 7970 και 780,δεν εχει λογικοτατα κανενα νοημα.Καινουρια σειρα η 780 1,5 μηνων,και η 7970 χρονια πιο πισω.

Eδω δεν μπορεις να κανεις συγκριση ουτε με την 680,της ιδιας εταιρειας,ιδια σειρα.

Δεν ριχνετε καμια συγκριση και 7970 με titan για να νοιωσετε βρε παιδια,οτι εισαστε μπροστα;

Τωρα νομιζω αστειευεστε ετσι,οπως εγω;

Εδω η 680 εχει 1536 cudas,και η 780 2304 cudas,με 384 bit,εναντι 256.Οταν η 7970 εχει 1792.Σαφεστατα λιγοτερα απο την 780.

Περιμενετε βρε παιδια,να βγει και η επομενη amd,και μετα καντε οσες μετρησεις θελετε.

Συμφωνα με τα χρηματα,και τα specs,εαν η 780 θα ειναι μπροστα κατα κρατος,πρωτος θα της βγαλω το καπελο της nvidia.

Eδω,και δημοσια.

Αλλα στοιχειωδως να συγκρινουμε ομοια πραγματα,δεν ειναι φυσιολογικο;

Η 7970 παντως αποδεικνυεται παλικαρι,παρ'οτι τον καιρο που περασε απο πανω της.

 

Κατι θα βγει,ουτως η' αλλως.Η 8000,θα ειναι;η 9000 θα ειναι;

Aξιζει να περιμενει κανεις,οταν ειναι να δωσει 700 ευρω.

Δεν συμφωνεις;

 

jonis,καλοδουλεμενη,και να την χαρεις.

 

Στο αλλο thread επεμενες οτι η σειρα 7 της Nvidia δεν αποτελει αναβαθμισμενο προιον αλλα rebrand. Ειδες τελικα που αναλογα με τη κατασταση λεμε οτι ταιριαζει? Εδω φτασατε στο σημειο να κανετε συγκριση της 780 με την 680 και την 7970 αλλα ξαφνικα  δεν εχει κανενα νοημα. Φιλικα παντα, αλλα να ξερουμε και τι λεμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν νιώθεις την ανάγκη για αναβάθμιση, δεν περιμένεις..

Τσιμπάς αυτό που χρειάζεσαι για τις ανάγκες σου.

Συμφωνω,αλλα η επομενη δεν θα αργησει,της amd.

700 ευρω,ειναι ενας υπολογιστης φιλε μου λεφτα.Αξιζει να δεις και τι ερχεται.

Ετσι πιστευω εγω.

Εγω εδω εχω χρηματα για mobo και cpu,δεν εκανα αναβαθμιση σε 2011 socket,ουτε 3xxx σειρα,και περιμενω να δω τι ψαρια θα πιανει η 4xxx,και η επομενη της amd.

Δηλαδη 2 σειρες,και εαν ειμαι κοντα οπως με την σειρα 3χχχ της intel,παλι δεν θα κανω,και θα παω επομενη.

Εαν ειναι τοσο αναγκη,για τα games,και εισαι σε μια σειρα 6 της amd,η' 4,5 της nvidia,πας στην αμεσως επομενη και εισαι αρχοντας.Με τα μισα χρηματα.Απλοι συλλογισμοι.

Στο αλλο thread επεμενες οτι η σειρα 7 της Nvidia δεν αποτελει αναβαθμισμενο προιον αλλα rebrand. Ειδες τελικα που αναλογα με τη κατασταση λεμε οτι ταιριαζει? Εδω φτασατε στο σημειο να κανετε συγκριση της 780 με την 680 και την 7970 αλλα ξαφνικα  δεν εχει κανενα νοημα. Φιλικα παντα, αλλα να ξερουμε και τι λεμε.

 

Δες πανω σε τι εγινε η συζητηση,τι ειπα,και θα δεις οτι παλι συγκριση μεταξυ 7 σειρας amd<και 7 της nvidia,ελεγα τα ιδια.Aν θελεις σου τα βρισκω και σου τα παραθετω.

Δες παλι μετρησεις,και πως αυτες αναλυθηκανε.

Μην προσπαθεις να αλλαξεις τα λεγομενα μου.Ξερω τι ειπα,και τι ειδα.

 

Και για να μην λες φιλε μου(Zapee) οπως εσυ προσπαθεις να δημιουργησεις εντυπωσεις σου τα παραθετω ακριβως.

 

http://www.techpowerup.com/reviews/Gigabyte/GeForce_GTX_770_WindForce_OC/14.html

Μετρησεις.

Και τα λεγομενα μου;

Εδω πανω πες οτι θελεις.

 

5760χ1080

 

770 oc edition-12,6 fps,

 

680-11.1

 

12.6-11.1=1.5 fps!

 

Eγω αυτο βλεπω σε μια αναλυση τρομερη,και η διαφορα ποση ειναι;

 

Φεξε μου και γλιστρησα.

 

Οχι το ματι,αλλα ουτε και τα μηχανηματα δεν την αντιλαμβανονται τετοια διαφορα.

 

Η 7970 καλα κρατει παντως.Παλικαρι.Αν και προηγουμενη σειρα.

 

Μονο η 780 αξιζει,και αυτη για τα τωρινα δεδομενα.

 

Ουτε απο 670 δεν λεει να πας σε 770.

 

Μαλλον στην σειρα 8 θα δουμε αυτο που θα επρεπε.

 

Απλα συμπερασματα.

 

Να μην βαλουμε διπλα διπλα και αυτο,

 

5760χ1080

 

780-11,0 fps.

 

7970-10.6

 

11-10.6=0.4!!!

 

Aλλο;

 

780-11.0

 

680-11.1

 

H 680 παλι μπροστα με 0,1!Εδω πεφτει γελιο.

 

Ειλικρινα δεν περιμενα τετοια πραγματα για μια καρτα με 2034-1536=498 cuda παραπανω,και 384 bit,εναντι 256!

 

Να μην βαλουμε και τα Rop's μεσα.

 

Δεν την θαβω τωρα,χωρις παρεξηγηση,αλλα τι συμπερασματα βγαινουν απο τις μετρησεις.

 

Οπως και να το δεις...

 

Γενικα πανω απο 1920,ειτε 770,ειτε 780,δειχνουν να γονατιζουν σε μεγαλυτερες αναλυσεις.

 

Η nvidia θα μεινει πολυ πισω φοβαμαι αν βγει η επομενη σειρα της αντιπαλου.

 

Μενει πισω,και βγαινει μπροστα οριακα σε συγκριση με παλαιοτερη σειρα καρτων.

 

Τωρα αρχισανε να βγαινουν μετρησεις σοβαρες,και τελικως αποκαλυπτονται μονο φημες που λεγοταν.

 

Δωσε σημασια σε αυτο που ειπα.Ημουν 100% ξεκαθαρος,και συμφωνα με αυτα που παντα λεω.

Μονο η 780 αξιζει,και αυτη για τα τωρινα δεδομενα.

 

Στο αλλο thread επεμενες οτι η σειρα 7 της Nvidia δεν αποτελει αναβαθμισμενο προιον αλλα rebrand.

 

Rebrand 770 με 680.Πρεπει να διαβαζεις λιγο πιο προσεκτικα σε αυτα που ειπα,αν θελεις να με διαψευσεις.

680=1536 cuda.

770=1536 cua.

Δειξε μου την ττεραστια διαφορα επιδοσεων των 2,και'γω δημοσια θα το αναγνωρισω.

Φιλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...