Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon HD 8 Series


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα τόσο και περισσότερο κόστιζαν κάρτες αυτής της κατηγορίας.

 

Νέα κατηγορία τιμής είναι εδώ και κάποιων χρόνων.

 

 

Έχει μπει και πιο πριν.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ισχύει το σενάριο του Ailurou και η AMD δεν παρουσιάσει κάτι φρέσκο, πιστεύω πως ένα rebrand της 7970 με ελαφρώς αυξημένες επιδόσεις (5-10% πάνω ας πούμε) θα πρέπει να έχει χαμηλή τιμή @ launch και όχι $500 όπως είχε η 7970, αφού θα χάνει πανηγυρικά από την GTX 780.

 

Είναι που είναι παραδοσιακά πιο ακριβή η nVidia για δυσανάλογα μεγαλύτερη απόδοση, αν η "9970" χάνει κατά κράτος, τα $500 θα τα θεωρούσα υπερκοστολόγηση από μεριάς AMD, απ' τη στιγμή που κάπου εκεί θα περίμενα την τιμή για μια κάρτα που θα έχανε στα σημεία στη χειρότερη.

Ανάλογα με την έκδοση και τους χρονισμούς μέχρι και 25-30% αλλά και πάλι είναι στα επίπεδα refresh.

 

Ωωωωω μι λάικ :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την σύγκριση που την είδες, ειπα ότι η τελευταία φορά που υπήρξε μεγάλη αλλαγή ηταν από την σειρά HD5xxx.

Διαβάζετε κάποιοι το κείμενο θα ήθελα να ήξερα!

 

Η ουσία είναι πάντως ότι μια χαρά είναι οι κάρτες που βγαίνουν. Στους τίτλους τον παιχνιδιών υπάρχει πρόβλημα, δεν υπάρχει μερακι/εμπνευση και επιλογές. Βγαινει ενας εμπορικός τιτλος απο κάθε κατηγορία και τέλος.

 

Εχει μεταφερθεί το ενδιαφερον στα benchmark και οχι στην ουσιαστικη ψυχαγωγία της απεικόνισης.

Αυτή είναι καθαρά δικά σου άποψη, η σειρά HD5xxx είχε σοβαρά θέματα στο Texture Filtering..

Μια σειρά τέρμα optimized για performance ήταν, απλά ήταν η τελευταία σειρά με σοβαρό Performance boost.

 

Για το τελευταίο θα συμφωνήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι καθαρά δικά σου άποψη, η σειρά HD5xxx είχε σοβαρά θέματα στο Texture Filtering..

Μια σειρά τέρμα optimized για performance ήταν, απλά ήταν η τελευταία σειρά με σοβαρό Performance boost.

 

 

Kαι αυτή την πίπα βαρέθηκα να την διαβάζω. Αν μερικοί δεν είχαμε επιστήσει την προσοχή στις εκάστοτε βελτιστοποιήσεις πριν χρόνια με αυτές θα είχατε μείνει και θα το θεωρούσατε και ιδανικό. Μερικά πραγματάκια έτσι για το μαμώτο της υπόθεσης:

 

1. Στην σειρά 5xxx δεν υπήρχαν ουσιαστικές βελτιστοποιήσεις που να κερδίζουν επιδόσεις άξια λόγου. ΄Ηταν απλά στραβομαμημένος αλγόρυθμος του οποίου το πρόβλημα δεν κατάλαβα ποτέ γιατί δεν το είχαν λύσει νωρίτερα στην AMD. Toν έγραψε κάποιος, την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια και μετά κανείς δεν ήξερε να τον διορθώσει; Μου κάνει απίθανο. Το πιθανότερο σενάριο ήταν απλή αδιαφορία.

 

2. Οι παρενέργειες που έχουν οι εν λόγω κάρτες είναι λιγότερο ενοχλητικές για μένα προσωπικά από ότι οι παρενέργειες που προκαλεί το "clamp" στις GeForce από τις εποχές του NV40. Aπλά εμποδίζει οποιαδήποτε εφαρμογή να εφαρμόσει αρνητικό LOD στις υφές και είναι πάντα κολλημένο στο 0.0. Υπάρχουν όμως πλείστες περιπτώσεις που δεν είναι η ιδανικότερη λύση και θα προτιμούσα την λύση που έχει δώσει το αντίπαλο δέος.

 

Επειδή λοιπόν ουδείς μέχρι σήμερα δεν μπήκε στην τριχοτόμηση του προβλήματος (2) ούτε έχει γραφτεί κάποια σχετική ανάλυση το θέμα διαιωνίζεται και έτσι αρκετοί αν όχι σχεδόν όλοι θεωρούν το αποτέλεσμα "ιδανικό". Αν όμως είχε τονιστεί και αναλυθεί εκτενέστερα θα μπορούσαν και οι AMD fans να κουράζουν το ίδιο βιολί βιολάκι μου για χρόνια.

 

ΑΝ ΔΕΝ ΣΑΣ ΔΕΙΞΕΙ ΚΆΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΝΤΟΠΙΣΕΤΕ ΠΟΤΕ. Με ενοχλεί επίσης το banding που κατά καιρούς εμφανίζεται στις GeForce ελλείψη programmable blending αλλά ναι σαφώς τι κάθομαι και σου λέω τώρα.....απλά νισάφι πιά με την ίδια και ίδια κουρασμένη καραμέλα. Κατεβάστε τα έρμα τα κασκόλ και αν μη τι άλλο αφού το παίζεται "ΕΙΔΙΚΟΙ" ανακαλύψτε για μια φορά ένα πρόβλημα ή μια παρενέργεια μόνοι σας και όχι αυτά που παπαγαλίζετε βασισμένοι στoν τύπο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον τύπο ?

Εγώ μόνος μου είδα ότι η HD5xxx είχε γραμμές διαβάθμισης στο AF σε όλα τα παιχνίδια φαινόταν σχεδόν, ενώ η nVidia δεν είχε κάτι τέτοιο..

 

Αυτό το ανακάλυψα εγώ και ένας άλλος γνωστός μου με παρόμοιες κάρτες, βρες μου που αλλού το αναφέρουν αυτό το συγκεκριμένο και θα πω ότι έχεις δίκαιο.

 

Και εννοείται δεν φοράω κανένα κασκόλ, εναλλάξ πάω από nVidia σε AMD και το αντίστροφο, ότι πρόβλημα βλέπω το αναφέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τύπος = press.

 

Την μεροληψία δεν ξέρω ποιός από όλους σας την έχει ανακαλύψει μαζί με την Αμερική και τον τροχό στην τελική. Kανείς από εσάς δεν φοράει κανένα κασκόλ και σιγά μην το παραδεχτεί κιόλας.

 

Τέλος πάντων επιστροφή στο θέμα, έτσι κι αλλιώς δεν περιμένω κάτι εμπεριστατομένο οπότε αναρωτιέμαι γιατί ασχολούμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ειρωνεία σου δεν βγαίνει κάτι πάντως..

Το ότι βαρέθηκες αυτή τη ''καραμέλα'' είναι καθαρά δικό σου θέμα και δεν μπορείς να μου απαγορέψεις να λέω την άποψή μου την στιγμή που δεν προσβάλλω, δεν προκαλώ και δεν ενοχλώ κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε πιστεύω να υπάρχουν πρόβλημα στισ καρτεσ, πόσο μάλλον στα παιχνίδια.

μια χαρά είναι και οι 2.

 

κάθε φορά που αλλάζουμε κάρτα είναι πάντα ποιο καλύτερα τα πράγματα.

 

την μόνη διαφορά που εχω δει είναι στην ανάλυση οθόνης κατά την εκκίνηση του υπολογιστή.

η AMD πρέπει να δούλευει σε φουλ ανάλυση στην κάθε οθόνη ενώ η πράσινη απλά δουλεύει...,

δεν ξέρω αν ευθύνεται το bios τισ κάθε εταιρίας που φτιάχνει πράσινες καρτεσ αλλά στισ περισσότερες nv υπάρχει αυτό το φερόμενο. η τελευταία που είχα ήταν μια ga 9800gtx έτσι τα δειχνε και αυτή από κει και πέρα δουλεύω με amd. με το που ξεκινάει ο υπολογιστήσ η ποιότητα εικόνας είναι εμφανές.

στα παιχνίδια είναι ότι πληρώνεις παίζεισ άσχετα την εταιρία.

100€ κάρτα θαπαρεισ? απλά θα παίξεισ.

500€ κάρτα θα παρεισ ? εκεί θα τα δεισ όλα!

 

προσωπικα επίδη με έχει κουράσει το άθλημα το να περιμένω την μια εταιρία θα βγάλει καινούρια σειρά για να πέσουν οι τιμεσ και όλα τα συναφή, με βλέπω με καμία κονσόλα αραχτό για κανά 2 χρόνια

για να ρίξει ΦΑΠΕΣ στα γραφικα και στισ τιμεσ των καρτών που έχουμε.

όταν οι κονσόλες ήταν στα όπα τουσ (360, ps3) είχα πάρει την 4870 στα 230€ την πρώτη εβδομάδα που βγήκε.

ευελπιστώ να δω φτηνές καρτεσ με την έλευση των κονσολων.

( πχ HD8870 250€ max)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ailuros παρακαλω μια εξηγηση για αυτα που γραφεις. Ευχαριστω

 

(κατι διαβασα εδω http://www.tweakguides.com/NVFORCE_6.html αλλα θα το ηθελα λιγο ποιο κατανοητο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ειρωνεία σου δεν βγαίνει κάτι πάντως..

Το ότι βαρέθηκες αυτή τη ''καραμέλα'' είναι καθαρά δικό σου θέμα και δεν μπορείς να μου απαγορέψεις να λέω την άποψή μου την στιγμή που δεν προσβάλλω, δεν προκαλώ και δεν ενοχλώ κανέναν.

Θα το θέσω διαφορετικά τότε: κάτσε και γράψε μια εκτενέστερη ανάλυση για αυτό που ισχυρίζεσε με αποδείξεις και τεκμηριώσεις και άνοιξε ενότητα για αυτό.

 

Το αν ενοχλεί η εσκεμμένη παραπληροφόρηση άσε να το κρίνουν οι άλλοι. Και ναι χωρίς το παραπάνω θα σβήνω κάθε σχετική αναφορά στο θέμα από πλευράς μέχρι αποδείξεως τουναντίον. ΄Οταν και εφόσον το αποδείξεις θα έχεις και την δημόσια συγγνώμη μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ailuros παρακαλω μια εξηγηση για αυτα που γραφεις. Ευχαριστω

 

(κατι διαβασα εδω http://www.tweakguides.com/NVFORCE_6.html αλλα θα το ηθελα λιγο ποιο κατανοητο)

 

Το αρνητικό LOD bias σε υφές μπορεί ενίοτε να προκαλέσει παρενέργειες. ΄Οσο μεγαλύτερη η ευκρίνεια σε μια εικόνα τόσο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να αυξηθεί το "noise" στις υφές. Ο παραπάνω οδηγός λέει το εξής για το θέμα και την εν λόγω ρύθμιση:

 

Texture Filtering - Negative LOD Bias: LOD is the Level of Detail, and in some games you can alter the LOD Bias using various settings to sharpen details on screen. In such cases, you should set this setting to Allow, however note that altering LOD Bias can introduce aliasing (jaggedness to lines and edges) and shimmering. Since Anisotropic Filtering can also improve the sharpness of images without adding to aliasing, I recommend that you change this setting to Clamp for games in which you use any level of Anisotropic Filtering to give you better overall image quality.[/quote

 

΄Οταν το βάλεις στο "clamp" o οδηγός δεν θα επιτρέψει σε καμία εφαρμογή να χρησιμοποιήσει αρνητικό LOD αλλά το κολλάει στο 0.0. Φυσικά καλό θα ήταν κανένας δημιουργός παιχνιδιών να μην χρησιμοποιεί αρνητικό LOD bias σε υφές, αλλά όπου συμβαίνει το να επιβάλλεις στην εφαρμογή 0.0 είναι τσιρώτο και όχι λύση.

 

Αν έχεις άλλες απορίες πες μου, αλλά αν θέλεις άνοιξε άλλη ενότητα για να παραμείνει αυτή εδώ on topic.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...