Προς το περιεχόμενο

Skype συνομιλια


konefsta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειχα μια συνομιλια με ενα φιλο μου στην θεσαλλονικη μεσω σκαιπ . Αυτος με έβλεπε καθαρα και με ακουγε καθαρα , ενω εγω τον εβλεπα χαλια/πολυ θολα , και ο ηχος ειχε συνεχως διακοπές .

 

Αυτος λοιπον , ο φιλος μ , πηγε στην ΦΟΡΘΝΕΤ και τους ρωτησε και του λενε αυτοι πως , εγω ευθυνομαι και παπαριές . Αλλά εγω ειμαι σχεδον σιγουρος πως το δικό του δικτυο εφταιγε , γιατι

 

1 βρισκομαι υπερβολικα κοντα σε κουτι

2 ποτε δεν εχω προβληματα με την συνδεση μου , οταν λεω προβληματα εννοω ποτε δεν εχω αποσυνδεσεις ποτε δεν ειναι αργο το σερφαρισμα , κατεβαζω με ΦΟΥΛ ταχυτητα , εως και 1,7 MBps

3 παιζω ονλαιν παιχνιδια και το πινγκ μου ειναι παντα χαμηλο , και δεν κολλαω ποτε .

 

και δεν χαννω ουτε πακετα οταν κανο δοκιμη πινγκ .

 

ΕΙμαι σχεδον σιγουρος πως αυτος φταιει και του πουλανε εξυπναδες στην Φορθνετ επειδη ο φιλος μου δεν ασχολειται , αλλα θελω και μια δευτερη γνωμη γιαυτο ποσταρω εδω .

 

γνωμες ??? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα περιγράφεις φαίνεται να φταίει κάτι απο την πλευρά του φίλου σου. Δεν δίνεις στοιχεία για τη σύνδεση του φίλου σου. Μπορεί να είναι το δίκτυο αλλά μπορεί να είναι και ο υπολογιστής του φίλου σου. Αν δεν «ασχολείται» όπως λες τότε μπορεί πολλά να συμβαίνουν και να μην το ξέρει.

 

Όσο για την απάντηση της forthnet, αν η γραμμή είναι καθαρή τότε λες στον πελάτη οτι φταίει ο υπολογιστής του ή ο «άλλος».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο πρόβλημα το αντιμετωπίζεις μόνο στις συνομιλίες σου με τον συγκεκριμένο άνθρωπο, ή και σε άλλες; Αν συμβαίνει μόνο μ' αυτόν, είναι προφανές ότι το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στη δική σου πλευρά. Γενικότερα πάντως, όταν εσύ λαμβάνεις εικόνα και ήχο με καθυστερήσεις, διακοπές και τα σχετικά, ενώ ο συνομιλητής σου λαμβάνει τη δική σου εικόνα και τον ήχο χωρίς τέτοια φαινόμενα, το πρόβλημα (εφόσον έχει να κάνει με σύνδεση), βρίσκεται στην πλευρά του, όχι στη δική σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φιλος μου δεν ασχολειται γεννικα δεν ξερει απο υπολογιστες , εγω σπουδαζω πληροφορικη ασοεε οποταν κατι σκαμπαζω , ο φιλος μου εχει λαπτοπ τοσιμπα διπυρινο με windows vista x86 εγω εχω πυργο τετραπυρηνο με windows 8 x86 .

 

κοιταξτε οσο αφορα αν εχω προβλημα με αλλους , γενικα οι περισοτεροι εχουν καμερες γυρω στα 1.3 μεγαπιξελς οποταν δεν θα ειναι crystal clear η εικονα . αλλα ΟΧΙ δεν εχω ποτε τοσο χαλια συνδεση με αλλους μεσω σκαιπ .

 

Αυτο ομως που με νευριασε στο όλο θεμα ειναι οτι Forthnet που πηγε ο φιλος μου δεν του ειπαν πως νταξη η γραμμη ειναι καθαρη και φταιει κατι αλλο δεν ξερουμε τι , αλλα του ειπαν

 

" αν εσυ μπορουσες να δεις τον φιλο σου καθαρα και να τον ακουσεις καθαρα , ενω αυτος οχι σημαινει πως φταει ο φιλος σου , και οτι αυτος δεν μπορουσε να κατεβασει τα δεδομενα στον υπολογιστη του "

 

και εξοργιζομαι γιατι ο ασχετος πουλαει εξυπναδες στον φιλο μου και δεν σκαμπαζει το πως δουλευει μια διασυνδεση , που πολυ πιθανον να ηταν και απλα πωλητης/τηλεφωνητης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Αυτο ομως που με νευριασε στο όλο θεμα ειναι οτι Forthnet που πηγε ο φιλος μου δεν του ειπαν πως νταξη η γραμμη ειναι καθαρη και φταιει κατι αλλο δεν ξερουμε τι , αλλα του ειπαν

 

" αν εσυ μπορουσες να δεις τον φιλο σου καθαρα και να τον ακουσεις καθαρα , ενω αυτος οχι σημαινει πως φταει ο φιλος σου , και οτι αυτος δεν μπορουσε να κατεβασει τα δεδομενα στον υπολογιστη του "

 

και εξοργιζομαι γιατι ο ασχετος πουλαει εξυπναδες στον φιλο μου και δεν σκαμπαζει το πως δουλευει μια διασυνδεση , που πολυ πιθανον να ηταν και απλα πωλητης/τηλεφωνητης .

...

 

Αν εσύ είσαι σίγουρος οτι ο υπολογιστής του φίλου σου και το εσωτερικό σου δίκτυο είναι σε άριστη κατάσταση, τότε βγες και κράξε την forthnet. Αν πάλι είσαι σίγουρος οτι το δίκτυο του φίλου σου (με την forthnet) είναι χάλια λόγω της forthnet τότε πάλι να βγεις να την κράξεις. Στις υπολοιπες περιπτώσεις εξέτασε την κατάσταση πριν γράψεις.

 

Θα σου πω παράδειγμα που είχα συναντήσει προσωπικά. Σε υπολογιστή που είχε εγκατεστημένα το μισό downloads.com και δεκάδες malware το internet εκανε άτακτα peak downs (δηλαδή η ποιότητα της σύνδεσης πήγαινε πάτω) για λιγότερο απο ενα δευτερόλεπτο.

 

Το skype για να διατηρήσει την επικοινωνία έριχνε την ποιότητα εικόνας και ήχου αλλά γίνονταν και άτακτες διακοπές στον ήχο. Αυτό ήταν το σύμπτωμα που μου φέρανε τον υπολογιστή (ο μαλ@κας γνώστης της παρέας γαρ). Μόλις ξεκίνησα τον υπολογιστή με ένα linux mint live dvd το skype (εικόνα και ήχος) έπαιζαν καμπάνα.

 

Το αστείο της υποθεσης είναι οτι ο ιδιοκτήτης μου έλεγε με βεβαιότητα (πριν κάνω τις δοκιμές μου) οτι ψιλιάζεται οτι φταίει ο οτε, αλλιώς θα φταίει ο πιτσιρίκος γείτονας που είναι hacker και θα του κλέβει Internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω εγκαταστήσει τα windows 8 πριν περιπου μια βδομάδα απο το msdnaa . επίσης και να μην τον ειχα κανει φορματ τον υπολογιστη μου , και παλι αισιοδοξος θα ημουν γτ τον σκαναρω τακτικα με antivirus , antimalware , antispyware , και οτιδηποτε κατεβασω το σκαναρω πριν το ανοιξω . οπως ειπα και πριν ειμαι ψαγμενος . ΔΕΝ γραφω εδω για να κραξω κανεναν φιλε μου , απλα εγραψα για να παρω και αλλες γνωμες , και να λυσω την απορία μου αν υπαρχει περιπτωση να εφταιγα εγω για να το διορθωσω .

 

Παντος το σίγουρο ειναι πως ΜΟΝΟ ο ενας απο τους δυο μας εφταιγε γιατι ο φιλος μου με εβλεπε καθαρα και με ακουγε καθαρα .

 

Ο μονος τροπος νομιζω για να το μαθουμε ειναι να πω του φιλου μου να δοκιμασει να βαλει σκαιπ με αλλα ατομα απο διαφορεσ περιοχες της ελλαδας ή και εξωτερικο και να με ενημερωσει . ( γαιτι οσο πιο μακρια , τοσο πιο ευκολο να χαθουν τα πακετα και να θωλωσει η οθόνη )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω εγκαταστήσει τα windows 8 πριν περιπου μια βδομάδα απο το msdnaa . επίσης και να μην τον ειχα κανει φορματ τον υπολογιστη μου , και παλι αισιοδοξος θα ημουν γτ τον σκαναρω τακτικα με antivirus , antimalware , antispyware , και οτιδηποτε κατεβασω το σκαναρω πριν το ανοιξω . οπως ειπα και πριν ειμαι ψαγμενος . ΔΕΝ γραφω εδω για να κραξω κανεναν φιλε μου , απλα εγραψα για να παρω και αλλες γνωμες , και να λυσω την απορία μου αν υπαρχει περιπτωση να εφταιγα εγω για να το διορθωσω .

Όπως σου απάντησα και νωρίτερα, απο την περιγραφή που δίνεις το πρόβλημα δείχνει να έγκειται στην πλευρά του φίλου σου, οχι στη δική σου. Εκεί πρέπει να κοιτάξετε, οχι στο δικό σου υπολογιστή. Όταν λεω εκεί εννοώ συνολικά το εκεί και οχι μόνο το κομμάτι forthner-router αλλά και πιο μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

για να μην ανοιγω θεμα και αλλο..κανω την ερωτηση μου εδω!! θελω να κανω ενεργοποιηση τα windows 8 απο το skype που εχω και παταω τα κουμπια βγαινουν κανονικα τα νουμερα κανει κληση.. αλλα δεν "προχωραει" το νουμερο που παταω για να παμε παρακατω..ειναι σαν να μην το παταω καθολου!! δωστε τα φωτα σας :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...